Jak wybrać komornika

Wierzycielu, mając już upragniony tytuł wykonawczy w ręku zastanawiasz się, do którego komornika skierować wniosek o egzekucję. I bardzo dobrze, że się zastanawiasz, bowiem wybór osoby mającej dbać o Twoje pieniądze jest bardzo ważny. Wybieramy notariuszy, radców prawnych czy adwokatów, to dlaczego nie mielibyśmy wybrać i komornika? Skuteczna egzekucja to także komornik.

Taki wybór może być bardzo korzystny. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy przeciwko dłużnikowi prowadzona jest już egzekucja, zaś wierzyciel dowie się o jeszcze nie zajętym mieniu dłużnika (np. wierzytelnościach). Wówczas komornik, który nie będzie „obarczony” innymi wnioskami, sprawnie przeprowadzi egzekucję. Korzystajcie zatem z „konkurencji”, jaką wprowadził ustawodawca.

Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji (art. 8 ust. 1) komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego (właściwość Sądu Rejonowego, przy którym komornik działa). Jednak zgodnie z ustępem 5 art. 8:

Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru komorniczego.

Tak więc możliwość wyboru komornika została wyłączona w przypadku egzekucji z nieruchomości i jesteście „skazani” na komornika miejscowego.

Komornik nie może odmówić prowadzenia egzekucji poza swoim rewirem, jeżeli czynności egzekucyjne byłyby prowadzone w obszarze właściwości sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir. Komornik z Torunia musi zatem prowadzić egzekucję w Bydgoszczy, bowiem oba te miasta należą do właściwości Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Jednak komornik musi odmówić dokonywania czynności, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy (zaległość tę oblicza się, dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się, np. o alimenty). Jeżeli komornik nie odmówi to może narazić się na odpowiedzialność dyscyplinarną.

Którzy komornicy nie mają zaległości? Trzeba to ustalić samemu, ale jest pewna logiczna zasada: komornicy, których kancelarie funkcjonuję krócej niż pół roku, nie mają zaległości. A do tego bardzo zależy im na „klientach”, czyli właśnie na Was, wierzycielach.

Jeżeli już zdecydowałeś się na wybór komornika spoza rewiru, musisz napisać to we wniosku o wszczęcie egzekucji. Formuła może być taka:

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wybieram Komornika do prowadzenia egzekucji wszczętej na podstawie niniejszego wniosku.

Pamiętaj jednak, że wyboru komornika poza rewirem należy dokonywać świadomie. Okazuje się bowiem, że wydatki obejmujące diety, koszty przejazdów i noclegów komornika i jego pracowników obciążają wierzyciela i to niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od kosztów sądowych. Wydatków tych komornik nie wliczy do kosztów egzekucji i nie obciąży nimi dłużnika!

 

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. maciek pisze:

  jednak przede wszystkim o wyborze komornika powinna decydować jego skuteczność i profesjonalność, miałem w życiu do czynienia z komornikami i jakbym miał kolejny raz wybierać to byłby to mgr Sławomir Jaworski (http://www.jaworski-komornik.pl/)

 2. Basia pisze:

  W Warszawie polecam panią Nowicką http://komornikwarszawa24.pl . Szybko ściągnęła należności.

 3. Ryszard pisze:

  W Krakowie polecam Panią Ewę Czuber http://komornikwkrakowie.pl

 4. Byniu pisze:

  Skuteczny komornik w Dąbrowie Górniczej hmm ja polecam jak na razie Aleksandra Michalak – Tłomak
  41-300 Dąbrowa Górnicza ul. Majakowskiego 7 http://www.komornikdabrowa.com/

 5. Ela pisze:

  Co do komornik Michalak – Tłomak potwierdzam, skuteczna i do tego po prostu fajna babka.

  • Krystyna pisze:

   Fakt. Komornik Tłomak jest skuteczna do tego bardzo mila. Nie zadziera nosa. Z kancelaria tez jest dobry kontakt. Polecam

 6. Grzegorz pisze:

  Panie Mecenasie, a który komornik jest godny polecenia w Toruniu? Szykują mi się dwa wnioski egzekucyjne przeciwko dłużnikom z Torunia i zastanawiam się, czy wnosić do znajomego komornika w Warszawie, czy jednak spróbować znaleźć dobrego komornika w miejscu zamieszkania dłużnika.

 7. Marceli pisze:

  Można też trafić na takiego chama jak Łukasz Bilewicz z Sosnowca. Jego kancelarię komorniczą i jego samego należy omijać szerokim łukiem. Komornik jest miły na początku, potem szybciutko przysyła pismo z wezwaniem do wpłaty należności, a potem milczy, ignoruje wysyłane wiadomości, bo interes wierzyciela jest dla niego nieważny, on pieniądze już dostał. Łukasz Bilewicz jest komornikiem z sercem dla dłużnika. Szkoda, że nie dla wierzyciela, że wierzyciela ignoruje i jest dla niego chamski. Jeśli zatem nie chcecie czekać w nieskończoność na ściągnięcie należności oraz być ignorowani znajdźcie innego komornika. Idąc do Łukasza Bilewicza nie tylko stracicie czas ale też pieniądze a dłużnik będzie się z was śmiał i czuł bezkarny. Unikajcie kancelarii komorniczej w Sosnowcu (woj. śląskie) przy ul. Targowej 3/22. Gdyby Pan Bilewicz był równie chamski dla dłużnika jak i dla wierzyciela być może byłby skuteczniejszy. A tak poza stratą czasu, niemałych pieniędzy, stracicie także wiele nerwów. I będziecie tak jak my zastanawiać się, czemu nie poszliśmy do innego komornika. Mogliśmy, niestety nie wiedzieliśmy, że ten jest nie tylko nieskuteczny ale także niemiły. Nie popełnijcie naszego błędu. A jak macie problem z komornikiem piszcie na niego skargę do Krajowej Rady Komorniczej. Komornik to nie bóg i za każdy objaw chamstwa oraz ignorowanie wierzyciela powinien ponieść odpowiedzialność.

 8. Tadeusz pisze:

  Zdecydowanie polecam komornika z Krakowa Iwone Olchawa.
  tu jest strona: komornik-krk.pl

 9. Rafał pisze:

  Jak w Wielkopolsce to miałem styczność i z czystym sumieniem polecę komornika Krzysztofa Białasa z Leszna

 10. pomocdzieciom pisze:

  Często pisze się o komorniku ten dobru ten nie hmm ale nie pisze się jakim jest człowiekiem dla wtajemniczonych komornik to osoba działająca nie jak urzędnik tylko właściciel firmy rozlicza się tak jak każdy prowadzący działalność gospodarczą czyli jak nie odzyskam nic nie zarobię. Jestem człowiekiem fundacji pomagamy dziecią więc jako nieliczny zgłosiłem się do izby komorniczej tu nie napisze jakiej ale powiem że z dolnej mapy polski o pomoc jaką otrzymałem odpowiedz że mogą zbierać w izbie maskotki 🙂 minka oznacza że nie muszę pisać więcej na ten temat nie dając za wygraną wysłałem pisma indywidualnie do komorników i tu podziękowanie dla tych którzy odpowiedzieli pomagając nie chcąc żadnego rozgłosu bo jak wiadomo nie można komornikom się promować a mogło to być odebrane jako reklama. Ja oceniam ich wedle jakimi są ludźmi a nie wedle jaki zawód wykonują i to podziękowanie kieruje do tych ludzi. Bytom , Gliwice , Katowice , Dąbrowa Górnicza , Kraków . Łódz , Wrocław , Tarnowskie Góry .

 11. witam, na śląsku konkretnie w Pszczynie polecam komornika Ireneusza Pryłowskiego, znalazł majątek mojego dłużnika za Wrocławiem (!) i skutecznie rozpoczął egzekucję.

  Andrzej M./ Tychy

  • Józef pisze:

   Ten komornik biega tylko po wierzycielach i załatwia kolejne wnioski. Jezeli chodzi o egzekucje jest słaby. Poległ na mojej sprawie.

 12. Zofia pisze:

  Czy możecie mi podać namiary na dobrego komornika w sprawie alimentów z powiatu Bydgoszcz

  • Luiza pisze:

   Szukam skutecznego komornika alimentacyjnego z Bydgoszczy… Proszę o pomoc kogo wybrać!
   Przy okazji nie polecam M.Bury- stronnicza baba, dłużnik ma wielu wierzycieli a ta sobie rozdziela jak jej się podoba!

  • Luiza pisze:

   do Zofia: znalazła Pani kogoś?

 13. Luiza pisze:

  Szukam skutecznego komornika alimentacyjnego z Bydgoszczy… Proszę o pomoc kogo wybrać!
  Przy okazji nie polecam M.Bury- stronnicza baba, dłużnik ma wielu wierzycieli a ta sobie rozdziela jak jej się podoba!

 14. Agnieszka pisze:

  Ja, natomiast polecam komornika Marcina Kaczora z Katowic. Mój kontrahent ukrywał majątek w tym wartego 150 tys. zł Lexusa. A ten komornik współpracuje z biurem detektywistycznym, które szybko ten samochód znalazło. Został on zajęty, zlicytowany, a ja w 2 miesiące miałam pieniądze na koncie. I to w sprawie, którą inny komornik rok temu umorzył jako bezskuteczną!

 15. monia pisze:

  Witam.
  Szukam skutecznego komornika z Sosnowca,który ściąga alimenty jak należy.Jest taki??

 16. jolanta pisze:

  Witam,czy ktoś miał do czynienia z komornikiem Marcinem Osiczko z Warszawy?Jak ocenia jego skuteczność w sprawach alimentacyjnych?

 17. Ewa pisze:

  Witam, sprawa jest prosta jeżeli dłużnik nie ukrywa majątku mój niestety ukrywa..szukam skutecznego komornika z Pruszkowa, Warszawy?

 18. Jolanta pisze:

  Więc nie jesteś z niego zadowolona?Moją sprawę prowadzi od dawna,ze słabym rezultatem.Widzę że nie jestem odosobniona.

 19. Justyna pisze:

  Cześć wszystkim 🙂
  szukam skutecznego komornika z Mielca (woj. podkarpackie) lub okolic, może ma ktoś jakieś informacje?

 20. Beata pisze:

  Szukam dobrego komornika z Łodzi do ściągnięcia wierzytelności . Tylko nie tych wielkich bo u nich to sprawy ciągną sie latami

 21. Anna pisze:

  Bardzo dobry artykuł! U komornika liczy się przede wszystkim skuteczność i warto ją sprawdzić przed podjęciem decyzji. O tym, jak wybrać komornika można doczytać jeszcze na https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2011/05/05/jak-wybrac-komornika/ . Tam też są pomocne wskazówki.

 22. Marcin pisze:

  POMOCY Szukam pomocy komornika lub ludzi znających się na eksmisjach mam trudna dla siebie sprawę w Krakowie prawie 5 lat temu kupiłem na licytacji lokal dla siebie niestety ze się kompletnie na tym nie znam sprawa cięgnie się lata bez skutku w lokalu mieszkali rodzice(którzy wpadli w długi i zostali zlicytowani) z dziećmi a te dzieci miały dzieci . Po 3 letniej batalii w sadzie dostałem wyrok w którym sad zapewnił 2 pokoleniu z dziećmi prawo do lokalu socjalnego od miasta lecz miasto nie ma lokali i tak sprawa nie ma końca. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to ze ci ludzie w tym lokalu nie mieszkają przebywają w Anglii na co mam dowody lokal jest pusty potwierdzają to sąsiedzi, ludzie w spółdzielni wiedział to tez komornik przeleżała ta sprawa u niego rok wreszcie przyszedł w czerwcu przeprowadzić eksmisje i mimo wcześniejszych bezskutecznych prób zastania tych ludzi i mając wiedzę od sąsiadów ze nikt nie mieszka odbił się od drzwi bo na „te” godzinę tego eksmisyjnego dnia osoba z prawem do lokalu socjalnego zjawiła się w mieszkaniu i powiedziała ze go zamieszkuje na co ten odstąpił od przeprowadzeniu czynności. liczniki prądu gazu wody maja zerowe zużycie w mieszkaniu nie ma lodówki talerzy szklanek obrań środków czystości co już świadczyło ze lokal jest nie zamieszkiwany dodatkowo przez tyle lat nikt mi nie zapłacił nawet 1zl za bezumowne korzystanie z lokalu poniosłem już ogromna stratę finansowa i końca nie widać jestem już zmęczony ta sprawa czy ktoś potrafi się tym zając lub pomóc oczywiście stać mnie na honorarium czekam na ewentualna odpowiedz

 23. Gabriela pisze:

  Pilnie poszukuję skutecznego komornika w Poznaniu. Mam wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

 24. Monika pisze:

  Nie polecam Macieja Bakalarskiego z Bydgoszczy. Nie robi nic albo działa tak opieszale, że już jest za późno na ściągnięcie jakichkolwiek pieniędzy. Zapytania do Zus ostatnio nie robił pół roku bo nie dzwoniłam, a podobno ma obowiązek robić co 3 miesiące. Obecnie Rozglądam się za innym komornikiem któremu coś się chce robić. Jak ktoś jest dłużnikiem to ma szczęście on z niego nic nie ściągnie, ale jeśli wierzycielem to nie ma co liczyć na pieniądze. Może ktoś poleci jakiegoś komornika, który ma jakąś ściagalność alimentów

 25. ala pisze:

  szukam skutecznego komornika do 4 bylych najemcow we Wroclawiu . Mam wyrok, kogo byscie mi polecali?

 26. adam pisze:

  Szukam skutecznego komornika z Katowic – tytuł z 2019r. p-ko firmie z branży finansowej.
  ad.am@interia.eu.
  Z góry dziękuję za pomoc.

 27. Sylwia pisze:

  Witam,proszę o pomoc w znalezieniu rzetelnego i skutecznego komornika z Gliwic.Bede wdzięczna również za porady dotyczące kancelari komorniczych w Gliwicach które należy omijać ? Sprawa pilna,bardzo dziekuje za odpowiedz

 28. Marcin pisze:

  W Łodzi polecam Komornika Panią Agnieszkę Zalewską. Działa sprawnie i skutecznie, poza tym odpowiada na pytania i tłumaczy w sposób zrozumiały procedurę odzyskania należności.

  link do strony: http://widzew-komornik.pl

 29. Andrzej pisze:

  Z Katowic polecam komornik Martę Lech, jej stronka: https://komornikkatowice-wschod.pl/

 30. Bartek pisze:

  W Warszawie mogę polecieć komornika Pana Arona Czubkowskiego z centrum.
  Adres strony http://komornikcentrum.waw.pl/

 31. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach Łukasz Zyga https://www.komornik-sadowy-katowice.pl/

  Najlepszy z najlepszych!

 32. krzysztof mejer pisze:

  Witam
  poszukuję skutecznego komornika z Trójmiasta
  egzekucja wyroku po udzieleniu pożyczki

 33. Patrycja pisze:

  Dzień dobry,

  poszukuję skutecznego komornika z Krakowa, specjalizującego się w temacie alimentów. Dodam, że sprawa ciągnie się od wielu lat, gdyż dłużnik notorycznie uchyla się od spłaty. Czy znają Państwo kogoś, kto poradziłby sobie ze ściągnięciem należności?

 34. Świetny artykuł, bardzo wiele się z niego dowiedziałam

 35. Michalczyk pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł, podoba mi sie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *