Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Jak wybrać komornika

Wierzycielu, mając już upragniony tytuł wykonawczy w ręku zastanawiasz się, do którego komornika skierować wniosek o egzekucję. I bardzo dobrze, że się zastanawiasz, bowiem wybór osoby mającej dbać o Twoje pieniądze jest bardzo ważny. Wybieramy notariuszy, radców prawnych czy adwokatów, to dlaczego nie mielibyśmy wybrać i komornika? Skuteczna egzekucja to także komornik.

Taki wybór może być bardzo korzystny. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy przeciwko dłużnikowi prowadzona jest już egzekucja, zaś wierzyciel dowie się o jeszcze nie zajętym mieniu dłużnika (np. wierzytelnościach). Wówczas komornik, który nie będzie „obarczony” innymi wnioskami, sprawnie przeprowadzi egzekucję. Korzystajcie zatem z „konkurencji”, jaką wprowadził ustawodawca.

Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji (art. 8 ust. 1) komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego (właściwość Sądu Rejonowego, przy którym komornik działa). Jednak zgodnie z ustępem 5 art. 8:

Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru komorniczego.

Tak więc możliwość wyboru komornika została wyłączona w przypadku egzekucji z nieruchomości i jesteście „skazani” na komornika miejscowego.

Komornik nie może odmówić prowadzenia egzekucji poza swoim rewirem, jeżeli czynności egzekucyjne byłyby prowadzone w obszarze właściwości sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir. Komornik z Torunia musi zatem prowadzić egzekucję w Bydgoszczy, bowiem oba te miasta należą do właściwości Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Jednak komornik musi odmówić dokonywania czynności, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy (zaległość tę oblicza się, dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się, np. o alimenty). Jeżeli komornik nie odmówi to może narazić się na odpowiedzialność dyscyplinarną.

Którzy komornicy nie mają zaległości? Trzeba to ustalić samemu, ale jest pewna logiczna zasada: komornicy, których kancelarie funkcjonuję krócej niż pół roku, nie mają zaległości. A do tego bardzo zależy im na „klientach”, czyli właśnie na Was, wierzycielach.

Jeżeli już zdecydowałeś się na wybór komornika spoza rewiru, musisz napisać to we wniosku o wszczęcie egzekucji. Formuła może być taka:

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wybieram Komornika do prowadzenia egzekucji wszczętej na podstawie niniejszego wniosku.

Pamiętaj jednak, że wyboru komornika poza rewirem należy dokonywać świadomie. Okazuje się bowiem, że wydatki obejmujące diety, koszty przejazdów i noclegów komornika i jego pracowników obciążają wierzyciela i to niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od kosztów sądowych. Wydatków tych komornik nie wliczy do kosztów egzekucji i nie obciąży nimi dłużnika!

 

 

{ 34 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

maciek Listopad 12, 2013 o 08:54

jednak przede wszystkim o wyborze komornika powinna decydować jego skuteczność i profesjonalność, miałem w życiu do czynienia z komornikami i jakbym miał kolejny raz wybierać to byłby to mgr Sławomir Jaworski (http://www.jaworski-komornik.pl/)

Odpowiedz

Basia Kwiecień 16, 2014 o 20:26

W Warszawie polecam panią Nowicką http://komornikwarszawa24.pl . Szybko ściągnęła należności.

Odpowiedz

Ryszard Marzec 25, 2015 o 17:10

W Krakowie polecam Panią Ewę Czuber http://komornikwkrakowie.pl

Odpowiedz

Byniu Czerwiec 28, 2015 o 19:38

Skuteczny komornik w Dąbrowie Górniczej hmm ja polecam jak na razie Aleksandra Michalak – Tłomak
41-300 Dąbrowa Górnicza ul. Majakowskiego 7 http://www.komornikdabrowa.com/

Odpowiedz

Ela Sierpień 24, 2015 o 12:16

Co do komornik Michalak – Tłomak potwierdzam, skuteczna i do tego po prostu fajna babka.

Odpowiedz

Krystyna Listopad 8, 2016 o 21:49

Fakt. Komornik Tłomak jest skuteczna do tego bardzo mila. Nie zadziera nosa. Z kancelaria tez jest dobry kontakt. Polecam

Odpowiedz

Grzegorz Maj 14, 2016 o 12:34

Panie Mecenasie, a który komornik jest godny polecenia w Toruniu? Szykują mi się dwa wnioski egzekucyjne przeciwko dłużnikom z Torunia i zastanawiam się, czy wnosić do znajomego komornika w Warszawie, czy jednak spróbować znaleźć dobrego komornika w miejscu zamieszkania dłużnika.

Odpowiedz

Marceli Czerwiec 9, 2016 o 15:33

Można też trafić na takiego chama jak Łukasz Bilewicz z Sosnowca. Jego kancelarię komorniczą i jego samego należy omijać szerokim łukiem. Komornik jest miły na początku, potem szybciutko przysyła pismo z wezwaniem do wpłaty należności, a potem milczy, ignoruje wysyłane wiadomości, bo interes wierzyciela jest dla niego nieważny, on pieniądze już dostał. Łukasz Bilewicz jest komornikiem z sercem dla dłużnika. Szkoda, że nie dla wierzyciela, że wierzyciela ignoruje i jest dla niego chamski. Jeśli zatem nie chcecie czekać w nieskończoność na ściągnięcie należności oraz być ignorowani znajdźcie innego komornika. Idąc do Łukasza Bilewicza nie tylko stracicie czas ale też pieniądze a dłużnik będzie się z was śmiał i czuł bezkarny. Unikajcie kancelarii komorniczej w Sosnowcu (woj. śląskie) przy ul. Targowej 3/22. Gdyby Pan Bilewicz był równie chamski dla dłużnika jak i dla wierzyciela być może byłby skuteczniejszy. A tak poza stratą czasu, niemałych pieniędzy, stracicie także wiele nerwów. I będziecie tak jak my zastanawiać się, czemu nie poszliśmy do innego komornika. Mogliśmy, niestety nie wiedzieliśmy, że ten jest nie tylko nieskuteczny ale także niemiły. Nie popełnijcie naszego błędu. A jak macie problem z komornikiem piszcie na niego skargę do Krajowej Rady Komorniczej. Komornik to nie bóg i za każdy objaw chamstwa oraz ignorowanie wierzyciela powinien ponieść odpowiedzialność.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 11, 2016 o 09:53

Polecam

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 11, 2016 o 09:53
Tadeusz Sierpień 17, 2016 o 13:46

Zdecydowanie polecam komornika z Krakowa Iwone Olchawa.
tu jest strona: komornik-krk.pl

Odpowiedz

Rafał Październik 18, 2016 o 13:10

Jak w Wielkopolsce to miałem styczność i z czystym sumieniem polecę komornika Krzysztofa Białasa z Leszna

Odpowiedz

pomocdzieciom Listopad 10, 2016 o 18:38

Często pisze się o komorniku ten dobru ten nie hmm ale nie pisze się jakim jest człowiekiem dla wtajemniczonych komornik to osoba działająca nie jak urzędnik tylko właściciel firmy rozlicza się tak jak każdy prowadzący działalność gospodarczą czyli jak nie odzyskam nic nie zarobię. Jestem człowiekiem fundacji pomagamy dziecią więc jako nieliczny zgłosiłem się do izby komorniczej tu nie napisze jakiej ale powiem że z dolnej mapy polski o pomoc jaką otrzymałem odpowiedz że mogą zbierać w izbie maskotki 🙂 minka oznacza że nie muszę pisać więcej na ten temat nie dając za wygraną wysłałem pisma indywidualnie do komorników i tu podziękowanie dla tych którzy odpowiedzieli pomagając nie chcąc żadnego rozgłosu bo jak wiadomo nie można komornikom się promować a mogło to być odebrane jako reklama. Ja oceniam ich wedle jakimi są ludźmi a nie wedle jaki zawód wykonują i to podziękowanie kieruje do tych ludzi. Bytom , Gliwice , Katowice , Dąbrowa Górnicza , Kraków . Łódz , Wrocław , Tarnowskie Góry .

Odpowiedz

komornik pszczyna Grudzień 18, 2016 o 19:28

witam, na śląsku konkretnie w Pszczynie polecam komornika Ireneusza Pryłowskiego, znalazł majątek mojego dłużnika za Wrocławiem (!) i skutecznie rozpoczął egzekucję.

Andrzej M./ Tychy

Odpowiedz

Józef Październik 28, 2017 o 18:42

Ten komornik biega tylko po wierzycielach i załatwia kolejne wnioski. Jezeli chodzi o egzekucje jest słaby. Poległ na mojej sprawie.

Odpowiedz

Zofia Luty 16, 2017 o 10:24

Czy możecie mi podać namiary na dobrego komornika w sprawie alimentów z powiatu Bydgoszcz

Odpowiedz

Luiza Marzec 30, 2017 o 10:49

Szukam skutecznego komornika alimentacyjnego z Bydgoszczy… Proszę o pomoc kogo wybrać!
Przy okazji nie polecam M.Bury- stronnicza baba, dłużnik ma wielu wierzycieli a ta sobie rozdziela jak jej się podoba!

Odpowiedz

Luiza Marzec 30, 2017 o 10:51

do Zofia: znalazła Pani kogoś?

Odpowiedz

Luiza Marzec 30, 2017 o 10:50

Szukam skutecznego komornika alimentacyjnego z Bydgoszczy… Proszę o pomoc kogo wybrać!
Przy okazji nie polecam M.Bury- stronnicza baba, dłużnik ma wielu wierzycieli a ta sobie rozdziela jak jej się podoba!

Odpowiedz

Agnieszka Kwiecień 21, 2017 o 16:17

Ja, natomiast polecam komornika Marcina Kaczora z Katowic. Mój kontrahent ukrywał majątek w tym wartego 150 tys. zł Lexusa. A ten komornik współpracuje z biurem detektywistycznym, które szybko ten samochód znalazło. Został on zajęty, zlicytowany, a ja w 2 miesiące miałam pieniądze na koncie. I to w sprawie, którą inny komornik rok temu umorzył jako bezskuteczną!

Odpowiedz

monia Maj 8, 2017 o 16:28

Witam.
Szukam skutecznego komornika z Sosnowca,który ściąga alimenty jak należy.Jest taki??

Odpowiedz

jolanta Maj 22, 2017 o 21:39

Witam,czy ktoś miał do czynienia z komornikiem Marcinem Osiczko z Warszawy?Jak ocenia jego skuteczność w sprawach alimentacyjnych?

Odpowiedz

Ewa Październik 17, 2017 o 09:20

Zmieniłam komornika na Pana Osiczko i cisza..zero kontaktu.

Odpowiedz

Jolanta Październik 17, 2017 o 14:33

Więc nie jesteś z niego zadowolona?Moją sprawę prowadzi od dawna,ze słabym rezultatem.Widzę że nie jestem odosobniona.

Odpowiedz

Ewa Październik 17, 2017 o 09:19

Witam, sprawa jest prosta jeżeli dłużnik nie ukrywa majątku mój niestety ukrywa..szukam skutecznego komornika z Pruszkowa, Warszawy?

Odpowiedz

Jolanta Październik 17, 2017 o 16:02

Więc nie jesteś z niego zadowolona?Moją sprawę prowadzi od dawna,ze słabym rezultatem.Widzę że nie jestem odosobniona.

Odpowiedz

Justyna Listopad 15, 2017 o 14:41

Cześć wszystkim 🙂
szukam skutecznego komornika z Mielca (woj. podkarpackie) lub okolic, może ma ktoś jakieś informacje?

Odpowiedz

Beata Listopad 22, 2017 o 20:08

Szukam dobrego komornika z Łodzi do ściągnięcia wierzytelności . Tylko nie tych wielkich bo u nich to sprawy ciągną sie latami

Odpowiedz

Anna Marzec 2, 2018 o 13:18

Podłączam się do pytania ! 😉

Odpowiedz

Anna Marzec 9, 2018 o 11:44

Bardzo dobry artykuł! U komornika liczy się przede wszystkim skuteczność i warto ją sprawdzić przed podjęciem decyzji. O tym, jak wybrać komornika można doczytać jeszcze na https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2011/05/05/jak-wybrac-komornika/ . Tam też są pomocne wskazówki.

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 29, 2018 o 20:19

POMOCY Szukam pomocy komornika lub ludzi znających się na eksmisjach mam trudna dla siebie sprawę w Krakowie prawie 5 lat temu kupiłem na licytacji lokal dla siebie niestety ze się kompletnie na tym nie znam sprawa cięgnie się lata bez skutku w lokalu mieszkali rodzice(którzy wpadli w długi i zostali zlicytowani) z dziećmi a te dzieci miały dzieci . Po 3 letniej batalii w sadzie dostałem wyrok w którym sad zapewnił 2 pokoleniu z dziećmi prawo do lokalu socjalnego od miasta lecz miasto nie ma lokali i tak sprawa nie ma końca. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to ze ci ludzie w tym lokalu nie mieszkają przebywają w Anglii na co mam dowody lokal jest pusty potwierdzają to sąsiedzi, ludzie w spółdzielni wiedział to tez komornik przeleżała ta sprawa u niego rok wreszcie przyszedł w czerwcu przeprowadzić eksmisje i mimo wcześniejszych bezskutecznych prób zastania tych ludzi i mając wiedzę od sąsiadów ze nikt nie mieszka odbił się od drzwi bo na “te” godzinę tego eksmisyjnego dnia osoba z prawem do lokalu socjalnego zjawiła się w mieszkaniu i powiedziała ze go zamieszkuje na co ten odstąpił od przeprowadzeniu czynności. liczniki prądu gazu wody maja zerowe zużycie w mieszkaniu nie ma lodówki talerzy szklanek obrań środków czystości co już świadczyło ze lokal jest nie zamieszkiwany dodatkowo przez tyle lat nikt mi nie zapłacił nawet 1zl za bezumowne korzystanie z lokalu poniosłem już ogromna stratę finansowa i końca nie widać jestem już zmęczony ta sprawa czy ktoś potrafi się tym zając lub pomóc oczywiście stać mnie na honorarium czekam na ewentualna odpowiedz

Odpowiedz

Gabriela Wrzesień 19, 2018 o 13:59

Pilnie poszukuję skutecznego komornika w Poznaniu. Mam wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Odpowiedz

Monika Listopad 29, 2018 o 10:47

Nie polecam Macieja Bakalarskiego z Bydgoszczy. Nie robi nic albo działa tak opieszale, że już jest za późno na ściągnięcie jakichkolwiek pieniędzy. Zapytania do Zus ostatnio nie robił pół roku bo nie dzwoniłam, a podobno ma obowiązek robić co 3 miesiące. Obecnie Rozglądam się za innym komornikiem któremu coś się chce robić. Jak ktoś jest dłużnikiem to ma szczęście on z niego nic nie ściągnie, ale jeśli wierzycielem to nie ma co liczyć na pieniądze. Może ktoś poleci jakiegoś komornika, który ma jakąś ściagalność alimentów

Odpowiedz

ala Styczeń 9, 2019 o 21:44

szukam skutecznego komornika do 4 bylych najemcow we Wroclawiu . Mam wyrok, kogo byscie mi polecali?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: