Egzekucja na podstawie ugody sądowej

Ugoda sądowa, podobnie jak wyrok, może zostać skierowana do egzekucji. Kodeks postępowania cywilnego ugodę sądową wymienia jako tytuł egzekucyjny w pierwszym rzędzie, razem z prawomocnym wyrokiem sądu. Taka ugoda może być zawarta w postępowaniu pojednawczym (wywołanym popularnym zawezwaniem do próby ugodowej), w toku procesu lub w postępowaniu nieprocesowym. Ugodę sądową można też zawrzeć w toku postępowania karnego (w zakresie roszczeń cywilnych). Zawarcie ugody sądowej ma wiele zalet, przede wszystkim pozwala na szybkie zakończenie sporu – wystarczy, że obie strony poczynią sobie ustępstwa. Moja praktyka pokazuje, że zwłaszcza w sprawach z zakresu prawa pracy dochodzi o zawierania ugód, zaś Sąd Pracy do nich usilnie namawia, a potem zawsze je zatwierdza. Po zawarciu ugody postępowanie jest umarzane.

Ale jak skierować ugodę do komornika?

Ano tak samo jak wyrok: należy zwrócić się z wnioskiem o nadanie ugodzie klauzuli wykonalności (jeżeli postanowienie o umorzeniu postępowania jest prawomocne). Wniosek należy oczywiście opłacić  – 6 zł za stronę (przeważnie będzie to 12 zł). Warto znaczki sądowe nakleić od razu, dzięki temu nie Sąd nie będzie wzywał do uzupełniania braków (brak opłaty grozi nawet zwrotem wniosku – praktyka sądowa jest różna). Wydatek ten Sąd przyzna wierzycielowi w postanowieniu o nadaniu klauzuli wykonalności.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności ugodzie sądowej powinien obejmować te punktu, które możliwe są do wykonania w drodze egzekucji sądowej. Oczywiście dotyczy to należności pieniężnych oraz ewentualnie kosztów postępowania. Dlatego tak ważne jest, by ugodę sporządzić w prawidłowy sposób, nadający się do późniejszej egzekucji. Najczęstszy błąd to pomijanie w ugodach kwestii odsetek za opóźnienie – w razie braku zapisu w ugodzie komornik odsetek nie wyegzekwuje!

Sąd zazwyczaj sprawnie wydaje postanowienie o nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności (powinien to zrobić w terminie 3 dni) – i tak powstaje tytuł wykonawczy, który wystarczy skierować do komornika. I może się okazać, że skuteczna egzekucja będzie szybsza niż tych wierzycieli, którzy trzy lata toczą proces…

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Tomasz Królak pisze:

  Absolutnie się zgadzam: „Najczęstszy błąd to pomijanie w ugodach kwestii odsetek za opóźnienie – w razie braku zapisu w ugodzie komornik odsetek nie wyegzekwuje”. Sam to odczułem na własnej skórze!

  Pozdrawiam!
  Tomek

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Dlatego warto w każdej sytuacji myśleć „co dalej”. Jak sformułować wniosek o egzekucję? Co właściwie komornik ma wyegzekwować? Jeżeli w sądzie nie ma się pełnomocnika, warto zapytać sąd: sędzia na pewno udzieli życzliwej porady.

   • Allicja pisze:

    Ja mam ugodę sądową zaopatrzoną w klauzulę wykonalności . Dokumenty złożone sa wraz z wnioskiem u Komornika, który jak dotychczas informuje nas (bo jest nas 3 osoby) w wniesieniu opłat z tytułu kosztów egzekucji. Pierwsze wpłaty po 230 zł na koszty korespondencji i kontaktu wpłaciliśmy, ale jako emerytek nie stać nas na zapłatę 1800 zł by KOMRNIK rozpoczał egzekucję z nieruchomości, Czy w takiej sytuacji gdy wierzyciele nie maja takich kwot istnieje inna możliwość pozyskania swoich wierzytelności – typu zwrócenia się do Sądu o zwolnienie z kosztów do czasu uzyskania wierzytelności lub inne rozwiązania, Dłużnik, któremu zaufano nie reaguje na nasze pisma i sobie kpi. My mając prawomocny wyrok musimy godzić się że w naszym kraju długi sa ściągalne jedynie metodami niekonwencjonalnymi, Proszę o jaką kolwiek pomoc w tej sprawie

 2. […] Dochodzenie wierzytelności: Egzekucja na podstawie ugody sądowej (02-05-2011) […]

 3. ekartki pisze:

  Wyborna stronka. Pozdrowionka 🙂

 4. Bożena pisze:

  Czy tylko komornik ma prawo do egzekucji czy też mając klauzule wykonalności samemu można dochodzić roszczeń? Chodzi o alimenty oraz zakład pracy dłużnika. Czy nie działając przez komornika wypłacanie alimentów może zostać wstrzymane przez zakład pracy jeśli pojawi się komornik z innymi wierzytelnościami? Czy klauzula sama w sobie daje ugodzie charakter egzekucyjny a tym samym wierzyciel sam może dochodzić roszczeń ramach obowiązującego prawa? Czy też jest to działanie poza egzekucyjne?

 5. Joanna pisze:

  A co z ugodą zawartą przed mediatorem, ugoda podpisana, termin zapłaty minął, kasy brak, należy czekać na zatwierdzenie ugody przez Sąd, czy wcześniej można złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

 6. Magda pisze:

  A czy maja ugode sadowa o podwyzszenie alimentow musze starac sie o nadanie tej ugodzie klauzurri wykonalnosci zeby egzekwowac naleznosc u komornika?

 7. Wanda pisze:

  Moim zdaniem ugoda ta powinna mieć nadaną klauzulę wykonalności z urzędu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *