Nowy poradnik o klauzuli wykonalności

Pisałem już jakiś czas temu o nowym poradniku dotyczącym wniosku o klauzulę wykonalności. Miesiąc temu otrzymali go subskrybenci naszego Biuletynu. Dzisiaj udostępniam go w blogu – możesz go pobrać z paska po prawej stronie.

Przyznam, że moja ogólna ocena zmian jest taka, że polegają one przede wszystkim na zwiększeniu ochrony interesu dłużników, niestety kosztem interesu wierzycieli.

Co się zatem zmieniło w postępowaniu klauzulowym? Otóż po pierwsze pojawiło się ryzyko oddalenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności z powodu przedawnienia, po drugie zaś zmieniła się wysokość opłaty za nadanie klauzuli.

A jak już pobierzesz to możesz dowolnie go wykorzystywać, przekazywać znajomym, chwalić albo krytykować 🙂

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Roszczenia wobec upadłego
Pozew z weksla od konsumenta

 1. wieso_p pisze:

  POradnik z pewnością zostanie przeczytany. Warto zaznajomić się z ta tematyką.

 2. Piotr pisze:

  Z Pańskiego doświadczenia, ile czasu komornik po otrzymaniu wniosku o wszczęcie egzekucji musi nic nie robić, żeby sąd uwzględnił skargę na przewlekłość?

 3. H pisze:

  Dzień dobry,

  zwracam uwagę na kwestię badania przedawnienia w postępowaniu klauzulowym. Dodany przepis art. 782 (1) par. 1 pkt 2 k.p.c. ma fatalne brzmienie – z okoliczności sprawy i treści tytułu egzekucyjnego wynika, że objęte tytułem wykonawczym roszczenie uległo przedawnieniu, chyba że wierzyciel przedstawi dokument, z którego wynika, że doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia.

  Czym jest bowiem objęte tytułem wykonawczym roszczenie ? Literalnie nie chodzi przecież o roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem (tytułem egzekucyjnym) (art. 125 k.c.).

  Powyższa rozbieżność prowadzić będzie do wielu problemów praktycznych.

  W tym miejscu pragnę wskazać, iż w sporządzony, poradniku znalazła się nieścisłość – właśnie w kwestii informacji na temat przerwania biegu przedawnienia. Skoro wierzyciel domaga się nadania klauzuli wykonalności orzeczeniu, to niby w jaki sposób ma wykazać uprzednio prowadzone (i umorzone) postępowanie egzekucyjne ? Wszak dopiero wnosi o nadanie klauzuli wykonalności (nie dotyczy wniosków w trybie art. 788 par. 1 k.p.c.)

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   H, problemy będą, dlatego już szykowana jest nowelizacja. A poradnik – no cóż, to tylko poradnik, musiałem niektóre kwestie uprościć.

 4. Kreon pisze:

  Nareszcie można pobrać. Chętnie przeczytam.

 5. Alicja pisze:

  Czy w przypadku gdy dłużnik częściowo spełni zasądzone świadczenie przed uprawomocnieniem się orzeczenia należy wnioskować o nadanie klauzuli wykonalności co do całości zasądzonego świadczenie, czy co do nie zapłaconej części świadczenia?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *