Nowy poradnik o klauzuli wykonalności

Pisałem już jakiś czas temu o nowym poradniku dotyczącym wniosku o klauzulę wykonalności. Miesiąc temu otrzymali go subskrybenci naszego Biuletynu. Dzisiaj udostępniam go w blogu – możesz go pobrać z paska po prawej stronie.

Przyznam, że moja ogólna ocena zmian jest taka, że polegają one przede wszystkim na zwiększeniu ochrony interesu dłużników, niestety kosztem interesu wierzycieli.

Co się zatem zmieniło w postępowaniu klauzulowym? Otóż po pierwsze pojawiło się ryzyko oddalenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności z powodu przedawnienia, po drugie zaś zmieniła się wysokość opłaty za nadanie klauzuli.

A jak już pobierzesz to możesz dowolnie go wykorzystywać, przekazywać znajomym, chwalić albo krytykować 🙂

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. wieso_p pisze:

  POradnik z pewnością zostanie przeczytany. Warto zaznajomić się z ta tematyką.

 2. Piotr pisze:

  Z Pańskiego doświadczenia, ile czasu komornik po otrzymaniu wniosku o wszczęcie egzekucji musi nic nie robić, żeby sąd uwzględnił skargę na przewlekłość?

 3. H pisze:

  Dzień dobry,

  zwracam uwagę na kwestię badania przedawnienia w postępowaniu klauzulowym. Dodany przepis art. 782 (1) par. 1 pkt 2 k.p.c. ma fatalne brzmienie – z okoliczności sprawy i treści tytułu egzekucyjnego wynika, że objęte tytułem wykonawczym roszczenie uległo przedawnieniu, chyba że wierzyciel przedstawi dokument, z którego wynika, że doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia.

  Czym jest bowiem objęte tytułem wykonawczym roszczenie ? Literalnie nie chodzi przecież o roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem (tytułem egzekucyjnym) (art. 125 k.c.).

  Powyższa rozbieżność prowadzić będzie do wielu problemów praktycznych.

  W tym miejscu pragnę wskazać, iż w sporządzony, poradniku znalazła się nieścisłość – właśnie w kwestii informacji na temat przerwania biegu przedawnienia. Skoro wierzyciel domaga się nadania klauzuli wykonalności orzeczeniu, to niby w jaki sposób ma wykazać uprzednio prowadzone (i umorzone) postępowanie egzekucyjne ? Wszak dopiero wnosi o nadanie klauzuli wykonalności (nie dotyczy wniosków w trybie art. 788 par. 1 k.p.c.)

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   H, problemy będą, dlatego już szykowana jest nowelizacja. A poradnik – no cóż, to tylko poradnik, musiałem niektóre kwestie uprościć.

 4. Kreon pisze:

  Nareszcie można pobrać. Chętnie przeczytam.

 5. Alicja pisze:

  Czy w przypadku gdy dłużnik częściowo spełni zasądzone świadczenie przed uprawomocnieniem się orzeczenia należy wnioskować o nadanie klauzuli wykonalności co do całości zasądzonego świadczenie, czy co do nie zapłaconej części świadczenia?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *