Czy kolejne zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia?

Czasami słyszę teorie, że drugie czy trzecie lub jeszcze kolejne zawezwanie do próby ugodowej nie przerywa biegu terminu przedawnienia. Takie stanowcze teorie głoszą nawet poważni prawnicy. Co o tym sądzi z kolei Sąd Najwyższy? O odpowiedź na to pytanie poprosiłem Oliwię Radlak, moją aplikantkę, redaktorkę serwisu Konstytucja Biznesu.

Sąd Najwyższy wielokrotnie zajmował się już sprawami dotyczącymi możliwości przerwania biegu terminu przedawnienia przez drugie i kolejne zawezwanie do próby ugodowej. Praktyka w tym zakresie od lat jest utrwalona, a w ostatnim orzeczeniu Sąd Najwyższy ją potwierdził.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 2019 r. IV CKS 77/18

Sprawa dotyczyła powództwa o zasądzenie określonej kwoty. Powódka w przeszłości trzykrotnie wszczynała postępowanie pojednawcze składając do sądu wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, dążąc w ten sposób do zaspokojenia swojego roszczenia. Sąd Okręgowy jednakże oddalił powództwo uzasadniając orzeczenie bezskutecznością drugiego oraz trzeciego zawezwania do próby ugodowej, co ostatecznie skutkowało przedawnieniem roszczenia powódki.

Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który potwierdził ugruntowaną w orzecznictwie zasadę, że każde zawezwanie przerywa bieg terminu przedawnienia. Wyjątkowo tylko drugie i kolejne zawezwanie sąd może uznać za bezskuteczne. Chodzi o sytuacje, gdy zawezwania te nie spełniają przesłanki art. 123 § 1 Kodeksu cywilnego, tj. nie zostały powzięte bezpośrednio w celu dochodzenia roszczeń. Trzeba bowiem pamiętać o celu jaki przyświeca tej instytucji, mianowicie polubownego zakończenia sprawy. Zawezwanie nie służy do wydłużania w nieskończoność terminu przedawnienia roszczenia.

Decyzja będzie należała do sądu

Oznacza to, że za każdym razem sąd – działając z urzędu lub na zarzut pozwanego – będzie badał, co jest celem wniosku o zawezwanie. Czy chodzi rzeczywiście o dochodzenie roszczeń czy tylko o nękanie dłużnika?

Jak zatem postępuje nasza kancelaria? Otóż w wielu sprawach zdarza się przerywać bieg terminu przedawnienia po raz drugi czy trzeci. Tak jest np. w sytuacji, gdy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest inne postępowanie, mogące wpłynąć na sprawę główną. Chodzi np. o sprawę karną czy orzeczenie zakazu działalności prezesa zarządu. Takie spraw trwają czasami latami, a przedawnienie biegnie. Dlatego przerywamy jego bieg, ale wyjaśniamy, dlaczego jeszcze nie wystąpiliśmy do sądu z roszczeniem. I mimo zarzutów o przedawnieniu, ani razu nie mieliśmy z tym problemu.

Oliwia Radlak

Warto przypomnieć, że zawezwaniem do próby ugodowej zajmowałem się już kilka razy:

Czy zawezwanie do próby ugodowej ma sens?

Czasami tak, czasami nie. Ale temu zagadnieniu został poświęciłem osobny wpis na tym blogu. Możesz go przeczytać pod tym linkiem: Czy zawezwanie do próby ugodowej ma sens?

Nowelizacja procedury cywilnej już 7 listopada 2019 r. – UWAGA na zmiany w składaniu wniosków o zawezwanie do próby ugodowej.

Nowa właściwość miejscowa sądu, nowe zasady obciążania kosztami, nowe (wyższe!) opłaty – to niektóre ze zmian, które czekają wnioskodawców. Więcej na ten temat również przeczytasz na tym blogu we wpisie Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Będzie drożej.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Lech pisze:

  Czyli: Czasem przerywa, czasem nie. Bezpiecznie jest zatem założyć, że nie przerywa. Chyba, że ktoś lubi hazard i ryzyko 🙂

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Lech, prawo to nie hazard i ryzyko, tylko planowanie i uzasadnienie. Czasami nie ma innej możliwości i TRZEBA czekać z pozwem. Może wówczas zawezwać po raz kolejny, ale trzeba to jakoś uzasadnić. I na tym polega piękno tej profesji 🙂

   • Lech pisze:

    Mam na ten temat inne zdanie. Prawo jest piękne, jeśli jest przewidywalne. W tym przypadku strona, która zwleka z pozwem, nie wie, czy za kilka lat sędzia rozpatrujący jej sprawę, podzieli jej argumentację. W takim przypadku mamy do czynienia z bublem prawnym, vel z republiką bananową, jeśli decyzja nie zależy od jasnych reguł, tylko od uznaniowej decyzji urzędnika.

 2. Lech pisze:

  Dodam jeszcze, że nie ma powodu, aby pierwsze zawezwania traktować ulgowo (inaczej niż kolejne) – też należy rozważyć, czy wierzyciel mógł pozwać dłużnika do terminu przedawnienia, a jeśli tak, to odmówić korzyści z zawezwania w postaci przerwania biegu przedawnienia.

  Odnieść się też należy do tego, że – jak widać – sąd uznaje, że przedłużanie przedawnienia „w nieskończoność” nie powinno podlegać ochronie. Mamy tu więc niespójność w przepisach – bo skoro przedłużać w nieskończoność można przez egzekucje komornicze, to czemu nie można przez zawezwania? Albo zasady rządzące przedawnieniem i egzekucją są niezgodne z prawem, albo sąd wychodzi przed szereg i w nieuprawniony sposób wprowadza takie ograniczenie do zawezwań.

 3. Wojtek pisze:

  Cześć, mam problem z oknami w domu i po bezskutecznych rozmowach z wykonawcą chciałbym pozwać firmę o ich naprawę. Zastanawiam się jednak czy nie warto by zawezwać ich do próby ugodowej, (sam proces może trwać ze trzy lata?) może da im to do myślenia i jakieś rozwiązanie znajdziemy. Drugą sprawą nad którą się zastanawiam to egzekucja takiego wyroku, jak wyegzekwować naprawę okien, będzie się to wiązało praktycznie z moją przeprowadzką i remontem pomieszczeń ( tj. gdy wykonawca stwierdzi że nie naprawi mi tych okien bo nie, tytuł to jedno a praktyka to drugie?)

 4. Moleda pisze:

  Poraz kolejny ciekawy wpis. Ile to już było. Co wejdę na blog to natrafiam na ciekawy temat. Chętnie będę zaglądał regularnie.

 5. […] ale równie skuteczne będzie zawezwanie do próby ugodowej. Łatwiej je napisać a równie skutecznie przerywa bieg przedawnienia. Również w tym zakresie pomoże prawnik i to bez wychodzenia z […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *