Przedawnienie roszczeń stwierdzonych tytułem wykonawczym
UWAGA – od 9 lipca 2018 r. zasady przedawnienia uległy zmianie! O szczegółach czytaj na blogu od 8 lipca 2018 r.!
Kilka miesięcy temu klient naszej Kancelarii zwrócił się z prośbą o wskazanie okresów przechowywania akt – płacowych, osobowych, księgowych, dokumentacji technicznej, spraw sądowych. Spółka nie chciała już trzymać „makulatury”, więc postanowiła zniszczyć te najstarsze dokumenty.
Moje zainteresowanie wzbudziły oczywiście akta spraw sądowych. Poprosiłem o wgląd do tych akt (pochodziły z okresu, kiedy nasza Kancelaria nie współpracowała z tym klientem). I co zobaczyłem? Tylko 10% z tych spraw to była skuteczna egzekucja. W 80% przypadków egzekucje prowadzone w latach 2001-2004 umarzane jako bezskuteczne. I takie coś do kosza? Nigdy w życiu. Dlaczego?
Z powodu przedawnienia.
Musicie pamiętać, że zgodnie z art. 125 § 1 kodeksu cywilnego
roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
Fantastycznie, 10 lat przedawnienia dla roszczeń stwierdzonych prawomocnym wyrokiem lub nakazem! Nie obowiązuje więc np. dwuletni termin przedawnienia jak przy sprzedaży, tylko 10 letni termin z art. 125 kc.
No ale prezes przytomnie zauważył, że część nakazów i wyroków wydana była w 1999 lub 2000 r. To nie ma znaczenia, o ile była prowadzona egzekucja.
Zgodnie z art. 123 § 1 pkt 1 kc bieg przedawnienia przerywa się
przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Pamiętajcie więc, że wniosek o wszczęcie egzekucji przerywa bieg przedawnienia, zaś skutku tego nie niweczy późniejsze umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności!
Po każdej przerwie terminu przedawnienia biegnie on na nowo. Musicie zatem pamiętać, że skutek ten następuje od dnia następującego po uprawomocnieniu się postanowienia komornika o umorzeniu egzekucji jako bezskutecznej. Tak więc umorzenie postępowania nawet w 2001 r. nie oznacza, że akta należy wyrzucić do kosza. Przeciwnie, podejmijcie szybkie działania, żeby przerwać bieg przedawnienia, najlepiej poprzez skierowanie wniosku o egzekucję do komornika.
Tak właśnie postąpiła nasza Kancelaria z tymi wierzytelnościami, które przedawniały się w pierwszej połowie 2011 r. Do pozostałych wysłaliśmy wezwania do zapłaty.
I jaki był efekt?
Fantastyczny!
Około 25% wezwanych zapłaciło należność główną, koszty i (po redukcji) odsetki tylko po to, żeby nie odgrzebywać starej sprawy, czyli dla świętego spokoju. Komornik już zakończył egzekucję dwóch spraw przeciwko spółkom (prezesi tłumaczyli się, że ich poprzednik nie informował o jakichś zaległościach).
Kolejne 25% chce się porozumieć z wierzycielem i spłacić swoje stare długi na podstawie ugody.
W kilku sprawach zaszła konieczność zmiany treści tytułu wykonawczego (zmiana firmy lub śmierć dłużnika).
A najlepsze na koniec: przerwanie biegu przedawnienia może następować wielokrotnie. Oznacza to, że po każdym przerwaniu od dnia następnego rozpoczyna się bieg przedawnienia na nowo. Never ending story…
Tak więc sprawa jest prosta – nie niszczcie żadnych akt bez bardzo dokładnego zapoznania się z ich treścią. Może się bowiem okazać, że na śmietnik wyrzucacie pieniądze. Wasze pieniądze. Skuteczna egzekucja wymaga czasem cierpliwości.
Świetny wpis, powodzenia, pozdrawiam!
Dziękuję:)
Panie Karolu, doprawdy rewelacja! 🙂
Pozdrawiam,
Rafał
No cóż, uczę się… od lepszych:)
Niby dla mnie nic nowego, a świetnie się czyta. Gratuluję
Dziękuję, a tym bardziej miło, że pisze to koleżanka „po fachu”:)
„A najlepsze na koniec: przerwanie biegu przedawnienia może następować wielokrotnie. Oznacza to, że po każdym przerwaniu od dnia następnego rozpoczyna się bieg przedawnienia na nowo. Never ending story…”
Szanowny Panie, to bardzo szczytne, że udziela Pan porad przez internet, ale chciałabym zwrócić uwagę, aby robił Pan to należycie. Zacytowałam Pańską wypowiedź na wstępie mojego postu i muszę zauważyć, że NIE JEST ONA DO KOŃCA PRAWIDŁOWA! W zależności od tego jak kończy się postępowanie egzekucyjne bieg terminu ulega albo przerwaniu albo zawieszeniu. Wydaje mi się, że jest to dość istotne, więc lepiej pisać wyczerpująco na dany temat. Pozdrawiam
@Kasiu, to jest blog, a nie komentarz czy monografia (z którymi jako aplikantka zapewne się spotykasz). Mi chodzi o podanie pewnego pomysłu, kierunku działania. Żeby ludzie nie wyrzucali starych wyroków na makulaturę. Żeby wiedzieli, że warto się nad tym pochylić i po latach jeszcze raz spróbować. I takie właśnie jest przesłanie tego wpisu.
Bardzo chętnie zajmę się zagadnieniem innych skutków wniosków o egzekucję, jeżeli tylko pomożesz mi znaleźć sytuację, w której wszczęcie egzekucji nie powoduje przerwy biegu terminu przedawnienia.
Czy chodzi o sytuację, gdy wniosek nie był poprawny i został zwrócony, co oznacza utratę skuteczności czynności? Ale to niczego nie zmienia…
Wieczny problem z blogowaniem prawniczym jest taki, że to co piszemy czasem nie zadowala prawników-dogmatyków, albo innych osób, które absolutnie perfekcyjnie znają się na temacie i widzą masę wyjątków, niuansów, niuansików… 🙂
Sam u siebie mam czasami podobne komentarze jak ten Kasi i sądzę, z całym dla niej szacunkiem, że jeżeli odbiorcą tematu jest nie-prawnik, to dla niego takie niuanse, dogmatyka czy teorie mają jednak znaczenie drugorzędne 🙂
Dlatego Karolu, blog jest świetny i pisz go dalej bo sam też wiele z niego korzystam 🙂
diabeł tkwi w szczegółach – dobra porada prawna to porada zgodna z prawem, a nie tworzenie niedomówień czy niedociągnięć w temacie, a od tego zależy nieraz dochodzenie rosczeń – dlatego zgadzam się – należny pisać wyczerpująco a nie nie do końca z prawdą 🙂
@Błażej, dziękuję 🙂 Pisał oczywiście będę, a jakże. I cieszę się bardzo, że blog ten czytają również prawnicy. To mobilizuje!
Witam, Ja tak z tej drugiej strony (jako dłużnik) czy otrzymując wezwanie w 2012 roku, w którym przywołany jest tytuł wykonawczy z 2000 roku, mogę jakość sprawdzić, czy w tym czasie nastąpiło przerwanie biegu terminu przedawnienia?
@Gosia, rozumiem Twoje obwwy, ale to jest blog dla wierzycieli.
@Gosia, rozumiem Twoje obawy, ale to jest blog dla wierzycieli.
szanowny Panie Karolu!!! szanujący się prawnik i dbają o swój image oraz zgodnie z kodeksem etyki zawodowej winien Pan się wypowiadać tak dla dłużników jak i wierzycieli. Winien Pan jasno wyjaśniać kwestie jak i zagadnienia prawne również dla dłużników którzy to mogą skorzystać i zapewne skorzystaja z postanowień kc w kwestii przedawnienia roszczenia. Pana komentarze np jakoby każda nieskuteczna próba egzekucji komorniczej przerywała bieg terminu skutkuje tym że wierzyciel w pewnym momencie wszczynając kolejną egzekucję wierzytelności może się narazić na koszta i nic nie wskórać ponieważ dłużnik zaskarży egzekucję komornicza powołując się na zapisy kc z których to ma prawo skorzystać względem przedawnienia roszczeń. Jakoś m.in.milczy Pan np na temat czerwcowego orzeczenia SN w kwestii firm windykacyjnych które to masowo odkupywały wierzytelności od banków z bankowym tytułem egzekucyjnym i dzisiaj nie mają prawa do skorzystania z dobrodziejstwa zakupionego BTE – a niejednokrotnie i nie tak sporadycznie, wierzytelności te się już przedawniły na podstawie postanowień art. 118 oraz art.125§ 1 kc- dla wyjaśnienia dłużnikom: możesz na podstawie art. 117§ 2 kc skorzystać z prawa orzeczenia przedawnienia gdy od dnia wydania prawomocnej klauzuli wykonalności dla bankowego tytułu egzekucyjnego upłynęło 3 lata, z klauzuli wykonalności BTE mogą korzystać tylko Banki które to uzyskały sądową klauzulę wykonalności dla BTE a nie kupcy wierzytelności z BTE.
stanbieg, pozdrawiam serdecznie 🙂
no cóż… powiem tylko że nie napocił się Pan zbytnio komentarzem. Rozumiem że nie zaprzecza (czytaj; nie neguje) Pan treści mego posta.
Witam Pana…
Mąż w drodze sprawy spadkowej (po ojcu)wszedł w posiadanie wyroku sądowego z 2002 roku o długu jaki był należny mojemu teściowi Pan X. Wyrok był prawodmocy do grudnia 2012, a klauzula wykonalności do 20 stycznia 2013. W stosownym czasie, zwróciliśmy się do komornika o ściągnięcie należności. W lutym przyszła pierwsza rata pieniędzy, ale dostaliśmy pismo, że wstrzymano wypłatę i nie napisano dlaczego…czy liczy się data wyroku czy klauzula wykonalności…nadmieniam, że przez 10lat nie robiliśmy nic by odzyskać te pieniądze….dziękuję Anka
@anna, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Przedawnienie zaczyna się pierwszego dnia po uprawomocnieniu się wyroku. Ustal, kiedy to nastąpiło. Od tej daty masz 10 lat na przedawnienie. A dlaczego wstrzymano wypłatę to nie wiem. Napisz proszę do komornika, musi to wyjaśnić.
dziękuje z szybką odpowiedź…..sprawdzę…pozdrawiam
Witam serdecznie. Przede wszystkim, pragnę pogratulować wiedzy i chęci pomocy Panu Karolowi. W związku z powyższym chciałabym zadać pytania:
1. W dniu dzisiejszym złożyłam do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu- jaki jest okres oczekiwania na doręczenie odpisu postanowienia?
2. Czy sąd powiadamia również dłużnika o fakcie że złożyłam wniosek ? W chwili obecnej mam poważne problemy zdrowotne (zaczęły się z chwilą zdefraudowania mojej firmy przez pracownika i trwają już ponad 3 lata) i nie chcę podejmować egzekucji przez komornika, ale termin wystąpienia o klauzulę mija mi z końcem czerwca br, więc nie chciałam zwlekać z tym faktem.
3. Kolejne zatem pytanie, jak długo mogę zwlekać z wszczęciem postępowania egzekucyjnego przez komornika od nadania aktowi klauzuli wykonawczej?
4. Czy przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego przez komornika muszę powiadomić dłużnika ? Jest sprytny jak dotychczas i nie sądzę by dysponował czymś, co mogłoby umożliwić ściągnięcie długu. Zwlekam, ponieważ stan zdrowia mi nie pozwala na silne emocje jak również, chcę mieć pewność, że w chwili rozpoczęcia egzekucji, dłużnik będzie miał środki.
Ps. Powyższe słowa Pani Kasi z całym szacunkiem do Niej, mnie, jako amatorki i osoby, która ma wiele do czynienia z prawe, niestety złamanym na niekorzyść mojej osoby, absolutnie nie zniechęca do zasięgnięcia fachowej porady Pana Karola.
To piękne, co Pan robi i proszę w imieniu innych potrzebujących o nieustanną opiekę nad nami i świetną radę, którą służy Pan każdemu.
Ania, miło mi. Wobec tego, że zamieściłaś dwa takie same posty, odpowiedzi udzieliłem przy tym drugim.
witam Pana !
posiadam wyrok sądu wraz z klauzulą wyk. z 2007 roku. sprawę oddałem do komornika w 2011. komornik postępowanie komornicze po jakimś czasie umorzył. czy oddajac sprawę do komornika ponownie, teraz w 2013 roku, okres 10 lat przedawnienia liczy się od nowa ? nie za bardzo rozumiem… pozdrawiam Piotr
piotr, to przecież proste. Przedawnienie 10 biegnie na nowo od czasu, gdy komornik umorzył egzekucję z powodu bezskuteczności.
Witam,
Panie Karolu mnie interesuje kwestia odsetek – czy odsetki przysługują za cały okres zwłoki w spłacie czy tylko za trzy ostatnie lata – bo reszta się przedawnia z uwagi na art. 125 kc jako świadczenie okresowe. czy jednak jak sąd zasądził że należą się odsetki do dnia zapłaty to mogę zadać ich zapłaty za cały okres np 10 lat?
Marta, odsetki przysługują i za 100 lat. Jednak dłużnik może się uchylić od spełnienia świadczenia. I na tym właśnie polega przedawnienie. Można więc żądać i za 10 lat, ale jest ryzyko powództwa przeciwegzekucyjnego.
Witam,
czy okres przedawnienia 10 lat będzie również dotyczył roszczeń z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego? Komornik umorzył postępowanie w marcu 2010 roku… Czy mogę ponownie wznowić egzekucję wobec dłużnika na podstawie starego wyroku, czy jest już raczej za późno?
Oczywiście, że tak. 10 lat dotyczy każdego roszczenia, choćby przedawniało się i po pół roku (są i takie).
Mam pytanie dot. rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego W listopadzie 2002 roku komornik wydał postanowienie o zakończeniu postępowania egzekucyjnego w sprawie (jednak doszło jedynie do częściowego zaspokojenia należności z tytułu wykonawczego), natomiast postanowienie to doręczył wierzycielowi dopiero na jego wniosek 1,5 roku później (kwiecień 2004 roku). Od kiedy liczy się 10 letni termin przedawnienia w takim przypadku?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Piotr, od 2004 r., bo dopiero po doręczeniu nastąpiła prawomocność.
Tak myślałem, niestety. Niemniej jednak dziękuję za odpowiedź.
CO ZA BREDNIE ??????? A GDZIE TO PANA TAK NAUCZYLI ???? KTORA UCZELNIA TAKIE BREDNIE UCZY ?????
OKRES PRZEDAWNIENIA NIE MOZE BYC ZMIENIONY PRZEZ ZADNA CZYNNOSC PRAWNA !!!
PRZERWANIE BIEGU TO ZNACZY ZE W CZASIE CZYNNOSCI W SADZIE LUB U KOMORNIKA TEN OKRES NIE BIEGNIE. WZNAWIA SIE ON A NIE ROZPOCZYNA NA NOWO PO ZAKONCZENIU CZYNNOSCI PRZEZ SAD LUB PRZEZ KOMORNIKA, JEDNAK NIE DLUZEJ NIZ TEN JUZ ROZPOCZETY OKRES 10 LAT !!!
CZYLI 10 LAT + TYLE ILE TRWALY CZYNNOSCI KOMORNIKA LUB SADU A NIE NOWE 10 LAT !!!!!!!!
RECE OPADAJA JAKICH TO MAMY PRAWNIKOW…LITOSCI…!!!
Oj, widzę, że jeszcze dużo pracy w zakresie edukacji prawnej przede mną… WAWA, zapraszam do lektury bloga (i przepisów też).
czy to prawda , że roszczenie stwierdzone tytułem wykonawczym nigdy sie nie przedawni jeżeli jako wierzyciel będę oddawał dłużnika do komornika ? czy po wszczęciu postępowania egzekucyjnego nastąpi wyzerowanie biegu przedawnienia ? z poważaniem peter
PETER, ano tak jest. teoretycznie dług może się nie przedawnić… nigdy….
Nie dość, że krzyczysz i obrażasz, to jeszcze prostego tekstu pisanego nie rozumiesz. Polecam lekturę art. 124 § 1 KC.
Szanowna Pani.
W obecnej sytuacji prawnej , jaka może sprzyjać wszystkim hochsztaplerom naciągaczom, skuteczny brak przedawnienia długów, jest czymś nie przyzwoitym, czego domaga się ten Pan, czyżby krewny tego Pana od „kamieni kupy’. Moim zdaniem ma pani całkowitą racje, Jeżeli mogę oczekiwać odpowiedzi ,to proszę na mój adres mailowy. Pozdrawiam Marian
Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.
A co w sytuacji gdy termin przedawnienia „roszczeń tego rodzaju” jest dłuższy np. 20 letni? Czy wydanie przez sąd karny wyroku 3 lata po popełnieniu przestępstwa, nakładającego na sprawcę obowiązek naprawienia szkody(bez określania terminu wykonania tego obowiązku)powoduje wcześniejszy upływ terminu przedawnienia roszczenia, aniżeli 20 letni okres? Czy 20 letnie okresy przedawnienia określone w art.442(1) k.c., mogą zostać „skracane” przez art. 125 par.1 k.c.?
Przyjęcie takiego stanowiska stawia w lepszej sytuacji osoby na rzecz, których roszczenie nie zostało stwierdzone orzeczeniem sądu przed upływem 10 lat od popełnienia przestępstwa.
Inaczej rzecz ujmując, jeżeli okres przedawnienia roszczenia wynosi 20 lat, to czy wyrok zawierający obowiązek naprawienia szkody wydany przed upływem 10 lat od dnia popełnienia przestępstwa(art.4421par2. k.c.) skraca ów 20 letni termin?
Marko, świetne pytanie! Wg mnie wyrok taki absolutnie nie „skraca” terminu przedawnienia. Przywilej wyroku polega na wydłużeniu terminu przedawnienia.
Moim zdaniem jednak „skraca”. Jeżeli art. 442 k.c jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 118 k.c. (a jest), a art. 125 k.c. przepisem szczególnym w stosunku do art. 118 k.c., to taka sama zależność występuje moim zdaniem pomiędzy art. 125 k.c. a art. 442 k.c., a zatem art. 125 k.c. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 442 k.c.. Poza tym istnieją orzeczenia, które w ogólności mówią, że art. 125 k.c. określa przedawnienie roszczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem niezależnie od jego pierwotnego charakteru.
Jak natomiast podejść do takiego stanu faktycznego?
Występek popełniony w grudniu 1999 roku- obowiązywał wówczas 10 letni termin przedawnienia roszczenia liczony każdorazowo od dnia popełnienia przestępstwa- wynikający z uchylonego już art. 442 k.c.
W styczniu 2003 roku- a więc pod rządami jeszcze starych przepisów- został wydany wyrok orzekający od sprawcy przestępstwa obowiązek naprawienia szkody.
W roku lipcu 2013 wierzyciel(pokrzywdzony, na którego rzecz sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody) wystąpił o nadanie klauzuli wykonalności obowiązkowi naprawienia szkody wynikającego z nakazu karnego, a następnie złożył wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym do komornika.
Pozwany wniósł powództwo przeciwegzekucyjne z art. 840 par.1 pkt 2 pkt, podnosząc zarzut przedawnienia, jednocześnie występując o udzielenie zabezpieczenia roszczenia w postaci wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Sąd Rejowy w…….zabezpieczenia udzielił zgodnie z wnioskiem powoda.
Co istotne, ustawą nowelizującą kodeks cywilny z 16 lutego 2007 r,, a dokładnie art.1 tej ustawy wprowadzono obecnie obowiązujący przepis art.442(1), w tej samej ustawie w art.2 wprowadzono przepis intertemporalny art. 2, zgodnie z którymi „do roszczeń określonych w art 1,powstałych przed dniem wejścia w życie, a dotychczas jeszcze nie przedawnionych, stosuje się przepisy art.442(1) k.c.”
Ja uważam, że w tym stanie faktycznym termin przedawnienia powinien upłynąć w maju 2020 roku. Lakoniczność uzasadnienia postanowienia Sądu Rejonowego…..niestety nie pozwala mi na poznanie motywów leżących u podstaw zapadłego rozstrzygnięcia. Nie wiem czy przy wydawaniu orzeczenia powyższy przepis intertemporalny w ogóle był brany pod uwagę?
tzn. w grudniu 2019 roku
Powództwo przeciwegzekucyjne? O, to musi być jakaś większa kwota.
Co do zawieszenia (a nie wstrzymania) postępowania egzekucyjnego to się nie wypowiem, nie znam uzasadnienia postanowienia, ale takie zawieszenie jest w zasadzie możliwe. W tym postępowaniu sąd nie bada czy doszło do przedawnienia. To zrobi w wyroku po zakończeniu sprawy.
Ciekawy jest natomiast ten problem z przepisami nowelizacji. Wydaje się, że przedawnienie wynosi 20 lat, także dla występków popełnionych przed wejściem w życie noweli, i liczy się od dnia popełnienia, czyli powinno się przedawnić w 2019 r.
Ale ta reguła z art. 2 ustawy nowelizacyjnej dotyczy roszczeń nieprzedawnionych w dniu wejścia w życie ustawy – 10.08.2007 r. A 10 lat od 1999 r. mijało w 2009 r., czyli nie było przedawnione w dniu wejście w życie ustawy. Ergo – przedawnienie w 2019 r.
Dziękuję za odpowiedź, chciałem zasięgnąć poglądu eksperta.
Obowiązek naprawienia szkody w nakazie to 2500 zł, czyli nie dużo. Dodatkowo dłużników jest dwóch(solidarnych). Powództwo wytoczył tylko jeden, nie wiem czy w przypadku uwzględniania powództwa przeciwegzekucyjnego pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego odniesie skutek wobec dłużnika, który powództwa nie wytoczył i nie wytoczy bo upłynął już termin z art. 841 par.3 k.p.c.
Komornik z tych 2500 zł wyegzekwował nie całe 100 zł, prócz tego opłatę dla siebie i chyba też zaliczkę jaką wpłacił wierzyciel. Zasięgałem opinii znajomych prawników, ale stanowiska są różne. Mimo, że jest dużo piśmiennictwa dotyczącego kwestii przedawnienia, w tym przedawnienia roszczeń deliktowych, to niestety nie znalazłem w literaturze odpowiedzi, która by rozwiała moje wątpliwości.
Cały problem wynika z tego, że do czasu wejścia w życie art. 442(1) k.c. tj. w 2007 r. termin przedawnienia roszczeń wynosił max. 10 lat (w zależności od przypadku liczony od różnych momentów początkowych). Artykuł 125 par.1 k.c. zatem zawierający w swojej treści zwrot – „chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy”- miał więc swoje racjonalne uzasadnienie i nie budził większych trudności interpretacyjnych. Wydłużenie terminu przedawnienia niektórych roszczeń deliktowych trochę sprawę skomplikowało.
Mój błąd powództwo art. 841 par 3 k.p.c. dotyczy powództwa ekscedecyjnego, a nie opozycjnego. Sądziłem wcześniej, że termin miesiąca odnosi się do obu rodzajów powództw przeciwegzekucyjnych.
Panie Karolu. A jak ma się sprawa z wyrokiem eksmisji? w 1999 roku sąd wyrok eksmisji z lokalu z prawem do lokalu socjalnego. Gmina w 2000 r nie posiadała lokalu socjalnego, w związku z tym zawarła z właścicielem lokalu umowę najmu tegoż lokalu z prawem podnajmu dla osoby względem której jest powyższy wyrok eksmisji. Przez cały okres (od 2000 r do chwili obecnej).Właściciel lokalu nie egzekwował wykonania wyroku eksmisji ani Gmina nie egzekwowała wyroku w części dotyczącej lokalu socjalnego. Czyt w takiej sytuacji klauzulę wykonalności dla wyroku eksmisji z prawem do lokalu socjalnego należy dzisiaj uznać jako przedawnienie roszczeń, a co z tym się wiąże: lokator względem którego dotyczył wyrok może wnosić o ponopwne zawarcie umowy najmu lokalu?
Stan, czy chodzi o to, jak długo wierzyciel może prowadzić eksmisję na podstawie wyroku?
Tak.
Patrząc w treść art. 125 § 1 KC wnioskuję że w sytuacji opisanej przeze mnie roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem w 1999 r tj. „eksmisja z zajmowanego lokalu z prawem do lokalu socjalnego” przedawniło się w 2009 roku.
Nawet biorąc pod uwagę fakt, że umowa pomiędzy właścicielem lokalu a gminą zawarta była w 2000 r na najem tego lokalu z prawem podnajmu dla osoby względem której orzeczono eksmisję to sądzę że w 2010 na podst. art 125 § 1 KC roszczenie wygasło poprzez zaniechanie działań egzekucyjnych przez tak długi czas (do chwili obecnej) przez właściciela lokalu jak również jego milczenie w tym temacie ( przez 14 lat od uprawomocnienia się wyroku) względem gminy jako zobowiązanej do przydzielenia lokalu socjalnego.
I to jest niestety całkowicie błędny pogląd. Po pierwsze roszczenie przedawnione nie wygasa, a po drugie roszczenie to (o ile wyrok jest na korzyść właściciela) nie przedawnia się… Jeżeli jesteś wierzycielem to dobra wiadomość!
wobec tego co znaczą w takiej sytuacji określenia zawarte w treści art. 125 § 1 KC: „roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu ….przedawnia się z upływem lat dziesięciu” ??? co wynika z powyższego zapisu???
stan, prawo to nie jeden przepis, ale tysiące. Jest inny, który mówi, że to się nie przedawnia. 222 i 223 kc.
Mam pytanie dotyczące właściwości sądu dla powództwa przeciwegzekucyjnego w sytuacji, gdy komornik umorzył postepowanie na podsatwie art 824kpc. Czy w tym wypadku sądem właściwym będzie sąd ,gdzie wszczęto egzekucję (ale obecnie umorzono),czy też w miejscu zamieszkania wierzyciela?
Maria, przyjąłem taką zasadę, że dedykuję ten blog wierzycielom.
Jako poszkodowany posiadam wyrok z września 1998 roku, opatrzony klauzulą wykonalności w lipcu 2012r. przywracający naruszone posiadanie pasa gruntu zaoranego przez pozwanego – sąsiada mojej działki. Pozwany bezprawnie zaorał mi część mojego grutu i sąd mi prawo do tego pasa gruntu przywrócił. Egzekucja nie została przeze mnie wszczęta do dziś (październik 2013). W międzyczasie pozwany notarialnie sprzedał w 2005 roku swoją działkę. Obecnie chcę uregulować całość spraw lecz nie wiem co się przedawniło, a co jeszcze (daj Boże) nie. Przeciwko komu (pozwanemu czy aktualnemu właścicielowi jego działki) skierować egzekucję? Bardzo proszę o wskazówkai. Pozdrawiam Jacek
Jacek, ciekawy przypadek, w 95% egzekucji chodzi o pieniądze… Jeżeli jesteś właścicielem gruntu to roszczenie się nie przedawniło i nigdy się nie przedawni. A egzekucję kieruj przeciwko aktualnemu posiadaczowi, ale zastrzegam, że nie znam treści wyroku.
Jest jednak różnica pomiędzy roszczeniami z art.222 kc (gdzie nie będzie przedawnienia) a roszczeniem o ochronę posiadania – nawet jeśli dochodził go właściciel (10 lat przedawnienia).
kam, pełna racja, jeżeli jest to ochrona posesoryjna to przedawnienie 10 lat.
Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź. Tak się składa, że jestem wierzycielem i dłużnikiem zarazem. A tak naprawdę ofiarą spółki,która za pomocą firmy windykacyjnej wyprowadziła pieniądze w obliczu upadłości , uniemozliwiając mi i innym potrącenie. Mam wygraną sprawę, ale zanim zapadł wyrok firma upadła. Moje pieniądze są nie od odzyskania, natomiast windykator ma tytuł wykonawczy. Sprawa była już w prokuraturze, ale ” szkoda gadać’ Nie mam wątpliwości,że nie przebiję się przez miejscową komitywę. Dlatego tak ważne jest dla mnie, aby powództwo przeciwegzekucyjne wnieść w sądzie miejscowym, gdzie wszczęto egzekucję, ale teraz po umorzeniu, obawiam się, że powództwo musi być wniesione w drugim krańcu Polski, czego chciałabym uniknąć nie tylko ze względu na odległość, ale i miejscowe układy. Dodam tylko, że moja wierzytelność wobec wspomnianej spółki grubo przekracza mój dług u windykatora. Sąd nie uznał zarzutu potrącenia, bo moje wierzytelności powstały 4 dni po dokonaniu cesji. Taka sztuczka. Zeby dopełnić całości, windykator nie zwrócił wierzytelności do masy upadłościowej,chociaż miał taki obowiązek. Dlatego czuję się wierzycielem, chociaż oficjalnie jestem dłużnikiem, ale rozumiem zasady i przepraszam za wpis w niewłaściwym miejscu.
Maria, nic się nie stało, sytuacja rzeczywiście jest zagmatwana, ale tak to już bywa.
W tej sytuacji wg mnie właściwy będzie sąd właściwości ogólnej (art. 843 par. 2). Chodzi w tym przepisie o to, by nie zakłócać toku egzekucji. A skoro ona się nie toczy, to obowiązuje par. 2.
Bardzo dziekuję za odpowiedź. Tego się niestety obawiałam. Firmę windykacyjną prowadzą prawnicy w małym miasteczku. Nasze zawiadomienie do prokuratury: albo firma windykacyjna nie zwróciła wierzytelności do masy upadłościowej, więc dokonała przywłaszczenia, albo spółka zaniechała powrotu wierzytelności ( darowanie majątku w obliczu grożącej upadłości),czym pozbawiła mnie możliwości potrącenia. Windykator zeznał, że wierzytelność zwrócił. Syndyk z kolei, że w księgach upadłego w ogóle nie widnieje taki kontrahent. Mimo tak sprzecznych zeznań, kwitów nie pofatygowano się sprawdzić. Sąd nie uznał naszego zażalenia, bo w zachowaniu windykatora nie dopatrzono się czynu z art 300kk (sic!) To że adresatem zarzutu była spółka sąd nie zauważył. Co do przywłaszczenia to windykator był właścicielem długu, więc nie mógł przywłaszczyć. Że byla to tylko usługa windykacyjna, nieistotny szczegół. Sam tytuł wykonawczy oparty był o umowę, którą kolejny sąd okręgowy tym razem (sprawa z naszego powództwa)uznał za nieważną na mocy art 5kc. Tu wygrana sprawa nic nie daję, bo w trakcie spółka upadła. Zresztą od początku w tej manipulacji o to chdziło. Prokuraturę nie zainteresował nawet dostarczony dowód w postaci potrącenia przez windykatora kosztów zastępstwa procesowego po dwóch latach od rzekomego zwrócenia wierzytelności. W tej sytuacji zrozumiałe jest, że nie mam czego szukać w sądzie miejscowym dla ” wierzyciela” Stąd moje poszukiwanie jakiejś furtki. Czarno to widzę. W każdym razie jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
Witam, w 1995 roku mój małżonek prowadząc działalność gospodarczą został dłużnikiem w firmie „x”. W 1998 roku sąd okręgowy wydał wyrok zaoczny ale dopiero w roku 2012 nabywca długu uzyskał klauzulę wykonalności tegoż wyroku. O powyższym dowiedziałam się jak otrzymałam pismo z sądu okręgowego wzywające mnie do ustosunkowania do wniosku wierzyciela w kwestii nadania klauzuli wykonalności wobec mnie!! Wyjaśniłam, że nie znam sprawy i sąd okręgowy wydał postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wobec mnie! Co mogę zrobić, żeby skutecznie się obronić przed egzekucją komorniczą. Podkreślam, ze dług powstał w 1995 roku, wyrok zaoczny jest z 1998 roku a klauzula wykonalności wobec małżonka jest z 2012 roku. Proszę o pomoc!!
Może to nieco wyjaśni: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2011/11/22/stare-ale-jare-odpowiedzialnosc-za-dlugi-malzonka/
Mam pytanie. Czy i jeżeli tak to po jakim terminie przedawnia się roszczenie z tytułem wykonawczym wydanym przez sąd polski w stosunku do dłużnika (byłego wspólnika w sp.c.), który obecnie przebywa w Irlandii. Dysponuję nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu upominawczym datowanym na 15.02.2008. Po tym zostało wydane również Zaświadczenie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego – Orzeczenie datowane na 2008.12.12. Czy z takimi dokumentami istnieje skuteczna ścieżka prawna do egzekucji długu. Bedę wdzięczny za informację zwrotną.
Przedawnienie wynosi 10 lat choćby dłużnik był z Górnej Wolty. Zaświadczenie ETE umożliwia egzekucję za granicą, w Irlandii też. Proszę szukać komornika w Irlandii.
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie w tym przypadku dłużnik kombinuje, że sprawa przedawniła się po 6 latach.
Czy po upływie 10 lat zaniechania, wyrok (tytuł egzekucyjny) traci moc ???
Panie Karolu,
a co z sytuacją gdy egzekucja była wszczęta w 2002 a umorzona przez komornika wobec bezskuteczności w 2013? Czy to oznacza że nastąpiło już przedawnienie w 2012? Jeśli tak to czy windykator może aktualnie dochodzić od dłużnika roszczeń?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź
Basia
Przedawnienie na nowo rozpoczyna biec od 2013 r., czyli od umorzenia.
moj maz miał kolizje drogowa i w zwiazku z tym prawomocnym wyrokiem sadu do zapłaty ubezpieczycielowi 2100 zł nie zapłacił tej sumy kolizja była w 1996roku .maz zmarł w 2010 r firma windykacyjna załozyła sprawe spadkowa i podała nas do komornika .jest nas trzech spadkobiercoe w tym jeden małoletni .Czy sprawa jest przedawniona mineło 16 lat klauzula wykonalnosci nadana 24 marca 2014 r prosze o podpowiedz
Mam wyrok sądu rozwodowy w którym są przyznane alimenty na dziecko. Wyrok jest z roku 2000. mąż przestał płacić alimenty w grudniu 2001. Za jaki okres mogę dochodzić alimentów oraz odsetek od tych alimentów? Do tej pory nie występowałam o klauzulę wykonalności. Dziecko będzie miało w przyszłym roku 18 lat.
Justyna, możesz wystąpić o klauzulę.
Ale za wszystkie lata?
Klauzuli nie nadaje się na lata, tylko na wyrok.
W tym sensie pisałam o ile lat wstecz mogę starać się o zaległe alimenty i odsetki.
Justyna, w czasie trwania władzy rodzicielskiej bieg przedawnienia co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom (np. alimenty), nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.
Pozwolę sobie zadać pytanie Panu Karolowi.
Sytuacja wygląda następująco:
Załóżmy, że posiadam tytuł wykonawczy tj. nakaz zapłaty z 1999 r. ( egzekucja nigdy nie była prowadzona, więc nie ma mowy o przerwaniu biegu przedawnienia). W 2014 r. składam wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji na podstawie w/w tyt. wykonawczego. Komornik jako, że nie bada zasadności tyt. wykonawczego wszczyna postępowanie i skutecznie zajmuje rachunek bankowy dłużnika ( cała należność zostaje zaspokojona i komornik dokonuje zakończenia postępowania). Jako, że komornik powiadamia dłużnika o wszczęciu postępowania dopiero przy pierwszej czynności egzekucyjnej jakim w tym przypadku było zajęcie owego rachunku, dłużnik nie ma czasu na obronę w trakcie postępowania egzekucyjnego, gdyż komornik zdążył już wpłacić pieniądze na rachunek wierzyciela. Moje pytanie brzmi: czy dłużnik może się skutecznie bronić przed sądem po zakończeniu postępowania egzekucyjnego, mając na uwadze powyższe. Jeżeli tak, to na jakiej podstawie. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz
Piotr, może się bronić, ale wskazywanie podstawy prawnej to byłaby już pomoc dłużnikom.
Witam dniem 12 września 2014 otrzymałam wyrok wraz z klauzula wykonalności .Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam pieniędzy .Ale wyrok dotyczy tylko części a co z reszta zasądzonej kwoty jak można dochodzić jej.Pozdrawiam
Od kiedy liczyć 10 letni okres przedawnienia przy nakazie zapłaty. Od wydania nakazu? Od uprawomocnienia (tylko nie wiem na czym to polega)? Od nadania klauzuli wykonalności?
Edyta, właśnie po to jest blog, by to wyjaśnić. Poczytaj nieco a na pewno znajdziesz odpowiedź.
Czy dobrze myślę, że okres przedawnienia liczy się od pierwszego dnia po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty (a ten uprawomocnia się po 2 tyg.od wydania -jeśli pozwany nie podejmie żadnych działań)? A nadanie klauzuli wykonalności nie wpływa na termin przedawnienia.
Edyta, złożenie wniosku o nadanie klauzuli jest czynnością, która zmierza do dochodzenia roszczenia, przerywa więc bieg terminu przedawnienia.
Pierdoły Pan pisze bo wezwania do zapłaty nie przerywają biegu przedawnienia
Na moją skargę na czynności komornika o ustalenie wierzytelności do wyegzekwowania – Sąd w grudniu 2014r. zmienił postanowienie komornika i podwyższył kwotę prawie o 20 tysięcy , o którą to kwotę ograniczyłem kwotę do egzekucji we wrześniu 2011r. (były wtedy jakieś powody) . Złożyłem wniosek z cofnięciem skargi na dzień przed postanowieniem , ale rejestracja pisma w sądzie była po wydaniu postanowienia . Dłużnik mnie straszy kosztami procesu o odszkodowanie za egzekucję przedawnionej wierzytelności . Komornik na razie milczy. Mam się bać albo co zrobić by się nie bać ?
Stanisław, możesz egzekwować przedawnione a dłużnik może się przed tym bronić. Skoro Cię nie pozwał to może sobie straszyć.
Czy umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela powoduje, że termin przedawnienia roszczeń (po umorzeniu) biegnie na nowo ?
Sylwia, nie powoduje.
Skoro wszczęcie egzekucji spowodowało przerwanie biegu, potem nastąpiło umorzenie egzekucji na wniosek wierzyciela, to wówczas od kiedy należy liczyć termin przedawnienia? Czy oznacza to, że należy to traktować tak jakby wniosku o wszczęcie egzekucji w ogóle nie było ?
Dziękuję za odpowiedź. Nigdzie nie mogę odnaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. 🙂
Właśnie, koleżanka Sylwia poruszyła ciekawy temat, który mnie też nurtuje. Przecież złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji bezsprzecznie przerywa bieg przedawnienia a na czas trwania postępowania egzekucyjnego liczenie przedawnienia jest zawieszone. Nigdzie w kpc nie znajdziemy też regulacji, która mówi, że wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania egzekucyjnego wywołuje taki skutek a czy tak poważny skutek jakim jest de facto nagłe doliczenie, czasem sporego okresu czasu do przedawnienia. Okresu czasu, który do tej pory w sposób oczywisty nie mógł działać na jego niekorzyść.
Wydaje się to nielogiczne, cofanie się skutek jaki wywołał wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
A co jeśli postępowanie egzekucyjne trwało np. 2 lata, wierzyciel wnosi o umorzenie. Uznajemy, że jednak to postępowanie nie przerwało biegu przedawnienia, czas trwania postępowania doliczamy do okresu przedawnienia. I wyjdzie nam, że np. przez powiedzmy rok postępowanie toczyło się w stosunku do przedawnionej wierzytelności, czy wtedy dłużnik może mieć jakieś roszczenia względem wierzyciela czy komornika? Przecież zajęcie rachunku czy zlicytowanie ruchomości czy ruchomości w tym okresie uznanym później za okres przedawnionej wierzytelności w sposób oczywisty powoduje powstanie szkody. A sam dłużnik nie mógł się bronić, podnosząc zarzut przedawnienia.
Przecież napisałem, że przerwało. Można co prawda rozważać teoretycznie, że wniosek o egzekucję był fikcyjny, że wierzyciel nie podjął żadnej aktywności i zmierzał wyłącznie do przerwania, ale to trzeba zawsze rozpatrywać w indywidualnym przypadku.
Czy mógłbym Pana prosić o jakieś szersze uzasadnienie, nie mogę nigdzie znaleźć argumentacji przemawiającą za tą teorią.
przypadkiem trafiłem na wątek i pozwolę sobie zabrać głos mimo upływu czasu. wg mnie wniosek wierzyciela, niezależnie od tego czy jest sformułowany „cofnięcie wniosku egzekucyjnego”, czy też „wniosek o umorzenie egzekucji” powoduje „utratę” przerwania biegu przedawnienia, tzn. przedawnienie liczy się wtedy tak jakby nie było wniosku o wszczęcie egzekucji (per analogiam z art. 203 p. 2 kpc). czyli przedawnienie liczy się wtedy od czynności „poprzedniej” zmierzającej do egzekucji, tj. nadania klauzuli wykonalności. tak orzekł SN w sprawie III CZP 103/14. może to być dyskusyjne zwłaszcza przy złożeniu przez wierzyciela wniosku o umorzenie egzekucji, o której to możliwości mówią przecież przepisy i wydaje się że powinno to być odróżnione od „cofnięcia wniosku egzekucyjnego”
Proszę o podpowiedź. Jeśli od dnia urodzenia dziecka (2000 r) mam zasądzone na nie alimenty i sprawa od początku jest w egzekucji u komornika (wiadome było, że ojciec dziecka nie będzie płacił) to czy niezapłacone alimenty o odsetki od tego podlegają przedawnieniu?
Ja mam pytanie dotyczące przedawnienia.
Prosiłabym bardzo o wypowiedź w mojej sprawie a mianowicie:
Ja jako matka miałam sądownie przyznane alimenty na dzieci. Częściowo otrzymywałam alimenty z banku alimentacyjnego ponieważ dłużnik unikał wypełniania swojego obowiązku. Alimenty były naliczane wg. Orzeczenia Sądowego na córkę do 2001 roku a na syna do sierpnia 2006 roku- mnie jako opiekunowi- Komornik zapewniał mnie (ale tylko w rozmowach telefonicznych), że różnica jaka wynika wg. orzeczeń sądowych a kwotą wypłacaną przez bank alimentacyjny będzie mi wypłacona z naliczonymi odsetkami po spłaceniu przez dłużnika w pierwszej kolejności kosztów komorniczo-sądowych – było tego dużo – więc zasugerowano mi cierpliwość i zapewniono, że nic tej zaległości nie grozi.
Po upływie 9 lat dowiaduję się, że zadłużenie zostało wstrzymane z dniem 08-02-2007 r.
Postanowieniem Komornika Sądowego na podstawie art. 825 Kpc, uzasadniając złożeniem wniosku o umorzenie postępowania egzekucujnego w sprawie.
Co się okazało- SZOK ! – ojciec dzieci-dłużnik, zmanipulował córkę i syna uzyskał od nich podpis w różnych terminach na dokumencie świadczącym o zrzeczeniu się zaległych świadczeń na rzecz dłużnika. Na tej podstawie w dniu 08-02-2007 roku uzyskał wyzerowanie długu alimentacyjnego pozbawiając mnie jako matkę do odzyskania tego zadłużenia.
Jego zaległości zostały spłacone dopiero w listopadzie 2014 roku. po czym wg, zapewnień telefonicznych miało rozpocząć się spłacanie zaległego zadłużenia dla mnie.
Dzieci wniosły do Komornika Wniosek o wszczęcie postępowania uzasadniając go, cytuję: ” Wniosek złożony przez naszego ojca H R o umorzenie postępowania – zaległości alimentacyjnych – jest niezgodny z moją i brata deklaracją i wolą.
Ja i mój brat podpisaliśmy ojcu dokument niezgodny z przedstawionym przez niego przeznaczeniem. W dniu podpisu owego dokumentu (zrzekania się jego zaległości ) byliśmy wprowadzeni w błąd, iż w dalszym ciągu alimenty są mu naliczane – zapewniał, że bez podpisania przez nas umorzenia zaległości – nie jest w stanie wstrzymać powiększania zadłużenia.
W żadnym wypadku nie miało to dotyczyć alimentów przyznanych orzeczeniem sądowym – należących się naszej matce. ” . Koniec cytatu.
Komornik na tej podstawie zajął świadczenia dłużnika.
I teraz mamy kolejny problem – pierwsze chciał ugody (12-02-2015) deklarując spłatę podstawowej kwoty. Odpowiedź wierzycieli-dzieci była propozycją akceptacji ugody z doliczeniem symbolicznej kwoty odsetek – ugody nie wzięto pod uwagę.
Obecna Pani Mecenas reprezentująca dłużnika powołując się na sprawę dotyczącą świadczeń alimentacyjnych przedstawia wierzycielom : PRZEDSTĄDOWNE WEZWANIE DO WYCOFANIA PROWADZONEJ EGZEKUCJI Z UWAGI NA PRZEDAWNIENIE – zastraszając że strona przegrana poniesie wszystkie koszty.
I TO JEST NASZ PROBLEM z tąd moje pytanie:
Czy mamy szanse na potraktowanie przez Sąd zadłużenia dotyczącego zaległych alimentów-wstrzymanych 2007 roku – jako DŁUG FINANSOWY gdzie obowiązuje okres odwoławczy 10 lat (?)
Czy też jako wstrzymany dług alimentacyjny (świadczenie alimentacyjne) tak jak sugeruje mecenas dłużnika i podlega zadłużeniu alimentacyjnemu któremu przysługuje okres odwoławczy 3 lata ?
Czy Sąd powinien uwzględnić na naszą korzyść manipulację ojca-dłużnika z 2007 roku . (?)
BARDZO PROSZĘ o POMOC – SUGESTIE – WYPOWIEDŹ w tej sprawie.
Z uwagi na wyznaczone terminy dotyczące naszej decyzji, bardzo prosimy o szybką pomoc.
Z pozdrowieniem – matka obecnych wierzycieli WR.
Wanda, co do zasady przedawnienie nastąpiło wraz z upływem 3 lat.
Jezeli wyrok sadu mowi; ” 30% od miesiecznego wynagrodzenia ” czy komornik moze to zmienic i potracać ” 30% od wszystkich dochodow nie bedacych wynagrodzeniem ” np;raz w roku dofinansowanie wyjazdu dziecka niepelnosprawnego z Funduszu Świadczen Socjalnych lub dofinansowanie wczasow pod grusza przyznanych tylko na dzieci?
Wyrok zasadzony w 2001r, sprawa u komornika w 2011 r zapis w KW kiedy ulega przedawniwniu
A jak się ma do tego art.182 par.2? Z którego wynika że umorzone postępowanie nie wywołuje żadnych skutków związanych z wytoczeniem powództwa? Czyli umorzone, to jakby nie było wszczęte, więc nie powinno przerywać biegu?
§ 2. Umorzenie postępowania zawieszonego w pierwszej instancji nie pozbawia powoda prawa ponownego wytoczenia powództwa, jednakże poprzedni pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa.
Marzena, nie ma nic wspólnego, bo 182 kpc obejmuje umorzenie sprawy w sądzie.
A zastosowane z tym: Art.13§ 2. Przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w niniejszym kodeksie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Z tego co widzę na necie są kancelarie chwalące się skutecznym użyciem tych artykułów.
Marzena, to niech się chwalą 🙂 Ja działam, a nie się chwalę, że działam.
A mogłabym prosić o odniesienie się jednak do użycia tych artykułów? Jest to wykonalne?
Marzena, już napisałem. To nie ma związku.
A jednak są na to orzeczenia Sądów,- tylko postępowanie egzekucyjne musi zostać umorzone z art. 823, np. „Inna sytuacja ma jednak miejsce wówczas, jeżeli przesłanką umorzenia egzekucji była bezczynność wierzyciela, który przez rok nie wystąpił z wnioskiem o podjęcie zawieszonego postępowania, wskutek czego nastąpiło jego umorzenie z mocy prawa (art. 823 k.p.c.). Umorzenie zawieszonego postępowania nie wywołuje bowiem skutków wzakresie przerwy biegu przedawnienia. Przepis art. 182 par. 2 k.p.c. stanowi wprost, iż umorzenie postępowania zawieszonego w I instancji nie pozbawia wprawdzie powoda prawa ponownego wytoczenia powództwa, jednak poprzedni pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Jednocześnie Sąd Najwyższy w wyroku z 10 października 2003 r. (sygn. akt II CK 113/02, OSP 2004/11/14) wskazał, że do oceny skutków prawnych wniosku o wszczęcie egzekucji w razie jej umorzenia na podstawie art. 823 k.p.c. stosuje się odpowiednio art. 182 par. 2k.p.c. Wkonsekwencji – jeżeli wierzyciel wszczął egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, a następnie egzekucja ta została umorzona z powołaniem się na art. 823 k.p.c., to stosując woparciu o art. 13 par. 2 k.p.c. przepis art. 182 par. 2 k.p.c. należy uznać, iż wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie może być traktowane jako przerwa biegu przedawnienia. W takim przypadku przedawnienie roszczeń należy więc liczyć tak, jakby nie nastąpiła przerwa wbiegu okresu przedawnienia. Wierzyciel, nie chcąc narazić się na skuteczny zarzut przedawnienia swoich roszczeń, powinien złożyć ponowny wniosek o wszczęcie egzekucji przed upływem okresu przedawnienia.*”
Jestem upierdliwym dziennikarzem społecznym, sporo się uczę przy różnych sprawach. Odnośnie egzekwowania roszczeń- czy tytuł wykonawczy z aktu notarialnego z art.777 po nadaniu klauzuli należy wpisać jako hipotekę przymusową na IV dział KW i dopiero oddać do komornika? Żeby mieć pewność że po nieudanej licytacji i ewentualnym czyszczeniu ksiąg mieć nadal zabezpieczenie na tej nieruchomości?
Pani Redaktor, jak Pani odda akt do KW to do komornika nie będzie już z czym iść. Trzeba zrobić tak: akt do KW i poprosić sąd o jeszcze jeden tytuł i wtedy do komornika. A tak w ogóle to off topic 🙂
Jaki off? Przecież chodzi o roszczenia 😉 I nie jestem redaktorem, tylko zwykłym dziennikarzem i to pro bono 🙂 Czy Pan któremu pomagam odzyskać dom z niewykonanego aktu- jak będzie składał o klauzulę, to ma od razu składać o dwie? Na dwóch odpisach aktu? Czy jak?
off, off, bo wpis jest o przedawnieniu. A o tym jak składać takie wnioski jest w innym wpisie.
Przeczytałem ten blog i jestem zdumiony.Zdumiony wolnoamerykanką tzw. polskich tzw. prawników.
Jestem inżynierem i dla mnie 10 lat przedawnienia to 10 lat lub 120 miesięcy lub 3650 dni a nawet 87600 godzin a też 5256000 minut o sekundach nie wspomnę.
Tzw. polscy pseudoprawnicy a’la kalisz próbują wmówić, że jak nastąpi „przerwanie biegu przedawnienia” to czas przedawnienia „biegnie na nowo”.
No i super w ten sposób najsprytniejsi mordercy naszych czasów Jaruzelski i Kiszczak mogliby być niepokojeni przez sądy aż po grób.Co jednemu już się udało. Co tam 25 lat przedawnienia – u nas w Polsce będzie inaczej – każda próba osądzenia Kiszczaka to następne 25 lat i tak do końca.
Instytucja przedawnienia … Ale to za trudne dla „prawników” z https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl – szkoda tylko, że „wykształconych” z moich podatków.
Post dotyczy przedawnienia roszczeń cywilnych, nie przedawnienia karalności. Proponuję zapoznać się z tematem przed pisaniem takich komentarzy. A pan inżynier z jakich podatków się „wykształcił”?
Witam, ja również po prawie dziesięciu latach od wydania wyroku skazującego mojego byłego pracodawcę ( zasądzono od pozwanego kwoty tytułem zaległych wynagrodzeń, diet, ekwiwalentu za urlop itp.) postanowiłam coś z tym zrobić. Parę lat temu zależało mi tylko na jak najszybszym odzyskaniu przez sąd świadectwa pracy. Nie wierzyłam w możliwość jakiejkolwiek szansy na zwrot zaległego wynagrodzenia ponieważ w kolejce do komornika czekały banki, hurtownie i inne instytucje które również padły ofiarą tego pana. Niedawno natrafiając na pana blog i czytając o podobnych sprawach w komentarzach stwierdziłam, że czas najwyższy coś z tym zrobić. Sąd Rejonowy wydał wyrok zaoczny w dniu 14.09.2005, stwierdzenie iż niniejszy tytuł uprawnił do egzekucji zasądzonych mi zaległości jest z dnia 10.10.2005, czy w tym przypadku zacząć od pisma do komornika odpowiedniego rewiru w sprawie udzielenia informacji o sprawie postępowania egzekucji dotyczących pozwanego? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Izi, powinnaś wnieść do wybranego komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Taki wniosek przerwie bieg przedawnienia Twojego roszczenia. Pamiętaj, że przedawnienie nastąpi w ciągu 10 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku, a więc już niedługo.
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź;)
Witam. Moja firma posiada Wyrok Zaoczny Sądu Okręgowego w Kaliszu wydany w dniu 20 czerwca 2006 roku z klauzula tytułu uprawniającego do egzekucji nadany 28 czerwca 2007 roku, oraz Zaświadczenie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego- Orzeczenie wydane przez Sąd Okręgowy w Łodzi Wydział X Gospodarczy wydane 3 listopada 2011 roku, przeciwko Dłużnikowi firmie Ubezpieczenie Szkód Spółka Akcyjna w Amsterdamie na terenie Holandii.
– czy w obecnym czasie mogę sprawę przekazać firmie windykacyjnej w Polsce celem wykonania egzekucji komorniczej w Holandii ?
– po ilu latach ten w/w Wyrok i E.T.E. ulega przedawnieniu w Holandii ?
– czy od tej daty 28 czerwca 2007 roku liczy się przedawnienie w/w Wyroku ?
Proszę o udzielenie odpowiedzi
Zygmunt, polska firma nie będzie działać w Holandii, chyba, że komuś zleci lub ma filię w Holandii. Ale możesz zlecić, chociaż będzie Cię to słono kosztować. Szkoda pieniędzy – lepiej od razu zlecić komornikowi w Holandii! Po po pośrednicy? A co do przedawnienia w Holandii to nie mam pojęcia. Musisz pytać na miejscu.
Dziękuję bardzo Panu za odpowiedz..
Witam
Złożyłem pozew o zapłatę kwoty 143.200 zł przeciwko byłej żonie do Sądu Okręgowego w 2007 r.
Następnie złożyłem pozew o podział majątku wspólnego do Sądu Rejonowego w 2008 r.
W 2009 r. na podstawie Postanowienia Sądu Okręgowego Sąd ten przekazał pozew o zapłatę kwoty
143.200 zł do sprawy o podział majątku wspólnego prowadzonej przez Sąd Rejonowy dołanczajac jako
do łącznego prowadzenia.
We wrześniu 2009 r. otrzymałem pismo od Adwokata, żebym cofną pozew o zapłatę kwoty 143.200 zł,
co pozwoli na szybkie zakończenie sprawy o podział majątku.
W 2010 r. złożyłem wniosek o cofnięcie tego pozwu, ale Sąd Rejonowy nie zają żadnego stanowiska na mój złożony wniosek i pozwu mi nie przesłał do zwrotu.
Sprawa o podział majątku wspólnego zakończyła się prawomocnym Postanowieniem w 2014 r. w którym
to postanowieniu nie uwzględniono mojego pozwu o zapłatę kwoty 143,200 zł .
W 2015 r. złożyłem skargę na przewlekłość prowadzenia sprawy o zapłatę kwoty 143.200 zł ,
Sąd Okręgowy postanowił odrzucić skargę moją, uzasadniając, że skarga została wniesiona po terminie, a sprawa o podział majątku wspólnego została prawomocnie zakończona.
Mam pytania;
– czy mogę ponownie złożyć ten sam pozew o zapłatę kwoty 143.200 zł przeciwko pozwanej byłej żonie ?
– czy sprawa z związku z cofnięciem pozwu nie będzie związana ze zrzeczeniem się roszczenia ?
– kiedy sprawa ulega przedawnieniu na wniesienie ponownie tego pozwu o zapłatę kwoty 143.200 zł ?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam Zygmunt.
Zygmunt, zapraszam do kontaktu z Kancelarią, tutaj nie rozwiązuję kazusów.
Witam moje pytanie jest nastepujace.ojciec syna ma juz 19 lat podal go do sadu .sprawa zaczela sie w 2001 roku gdzie wnioslam do komornika o sciagniecie zaleglych alimentow komornik sciagnal dlug ojciec placil do moich rak raz placil raz nie z duzymi opoznieniami ale u komornika sprawa trwala nadal nikt jej nie wycofal zmienil sie komornik i robil porzadek w papierach przyszlo pismo w 2015 roku ze dluznik ma zaleglosci i musi przedstaic dowody wplaty nie mial wsxystkich okaxalo sie ze sa duze odsetki za nieterminowe wplaty i zalegle alimenty .komornik sciagnal dlug ojciec dal sprawe do sadu o nieprawne sciagniecie dlugu twierdzi ze jest przedawnienie do 3 lat mam pytanie czy dlug sie przedawnia jezeli sprawa caly czas jest u komornika nie zawieszona.czy syn bedzieusial oddac pieniadze przelane od kornika?
Witam moje pytanie brzmi następująco: Mam nakaz zapłaty z dnia 19 kwietnia 2001 r z klauzulą wykonalności z dnia 03.02.2005r nigdy nie było egzekucji z tego tytułu , czy istnieje możliwość oddania do egzekucji w obecnej chwili.
Grażyna, oczywiście nie można oddać to do egzekucji, ale istnieje też ryzyko podniesienia zarzutu przedawnienia przez dłużnika.
Dziękuję za szybką odpowiedź gdyż zależy Mi na czasie , bo spotkałam się z opinią że jeżeli np klauzula wykonalności była 03.02.2005 r to do końca roku 2015 mogę oddać do egzekucji. Nie za bardzo zrozumiałam Pana odpowiedzi, „że nie można, to dlaczego istnieje ryzyko podniesienia zarzutu przedawnienia przez dłużnika”
Witam
Mam wyrok opatrzony klauzula wykonalnosci za niesplacenie w calosci kredytu konsumpcyjnego z 2006r opatrzonego klauzula wykonalnosci. Obecnie moj kredyt przejela firma windykacyjna doliczajac mi wysokie odsetki.Chcialabym zapytac jak mam zalatwic te sprawe.A moze juz cos sie przedawnilo?
Co to jest 1000 komorników na dnie oceanu
Dobry początek
Witam .Moje zapytanie brzmi następująco ;
Złożyłem wniosek o zabezpieczenie księgi wieczystej i opłaciłem 200 zł od tego wniosku.
Wniosek ten został oddalony przez Sad rejonowy wydział ksiąg wieczystych.
Następnie złożyłem wniosek o zwrot opłaty 200 zł. Sąd rejonowy oddalił wniosek mój powołując się na;
W dziale 9 zwrot opłaty ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sadowych w sprawach cywilnych
Dz U nr 167, poz 1398 uregulowane zostały zasady dokonywania zwrotu opłat.
W tej w/w ustawie nie ma uregulowanych zasad dokonywania zwrotu opłat.
Chce złożyć skargę;
– obecnie jestem na rencie chorobowej
– na jaki Dziennik Ustaw mam się powołać w tej skardze aby opłata została zwrócona mnie ?
Z góry dziękuje za udzielenie szybkiej odpowiedzi.
Witam,
Jakie kroki powinno się podjąć przy zajęciu komorniczym WSPÓLNEGO z obcym człowiekiem konta walutowego przypisanego do kredytu hipotecznego, z którego nie jest obsługiwany kredyt ( obsługa na konto techniczne ze względu na nieuczciwość współwłaściciela konta) . Dodatkowo kredytowana nieruchomość jest już ( od roku przed zajęciem) wyłącznie własnością osoby spłacającej kredyt ( czyli 2-go współwłaściciela). Czy komornik zwolni zajęcie ( czy wygasa samoistnie)? Czy bank powinien wysłać jakieś informacje o braku ruchów na koncie od kilku lat?
Witam. Bardzo ciekawy artykuł. A czy ktoś się orientuje czy jeżeli dokonano zajęcia US ( ewentualnych zwrotów podatku) ale zwrotów nie było i w rezultacie nie doszło do zajęcia środków to czy samo zajęcie przerwało bieg przedawnienia? Albo informacja o zajętym ( nie istniejącym już ) rachunku bankowym przerywa bieg, czy musi dojść do faktycznego zajęcia i posiadania rachunku przez dłużnika? Dziękuję 🙂
Witam. Bardzo ciekawy artykuł. Panie Karolu a czy orientuje się pan; jeżeli komornik dokonał zajęcia US ( ewentualnych zwrotów podatku) ale zwrotów nie było bo dłużnik od dawna się nie rozlicza,nie pracuje … i w rezultacie nie doszło do zajęcia środków to czy samo zajęcie przerwało bieg przedawnienia? Albo informacja o zajętym ( nie istniejącym już ) rachunku bankowym przerywa bieg, czy musi dojść do faktycznego zajęcia i posiadania rachunku przez dłużnika? Dziękuję 🙂 Najbardziej to zajęcie US mnie interesuje.
Anna, raczej przerywa.
Dłużnik od 8 lat jest za granicą i nie ma w PL konta bankowego , a otrzymał info od komornika o zajęciu nieistniejącego konta i zajęcie w US, mimo że od lat nie rozlicza się. Jak to możliwe ? I to przerywa bieg ? Będąc wiele lat za granicą też zobowiązanie się przedawni, bo komornik zajmuje coś czego nie ma !???
A jak najlepiej ubiegać się o wypłatę zaległych alimentów jezeli jest tzw. Beskutecznosc komornicza. Natomiast dłużnik ma dochody lewe. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć.
Witam. Bardzo fajnie czyta się Pańskie informacje, ale chciałbym okazać zwątpienie, które mnie dotyka, bowiem domagam się ściągnięcia wierzytelności, ale nie wiem czy mogę, bowiem odkupiłem dług i chcę go ściągnąć, tyle, że okazuje się iż pierwszy wierzyciel zdobył tytuł wykonawczy i po tym jak egzekucja należności okazała się niemożliwa komornik umorzył egzekucję, oraz zwrócił tytuł wierzycielowi. Wierzyciel sprzedał wierzytelność nie przekazując tytułu nowemu wierzycielowi. Tak więc obecnie istnieją dwa tytuły egzekucyjne, a wierzyciel twierdzi, że ten pierwszy podlega przepisom o przedawnieniu roszczeń. Czy zatem ma rację dłużnik mówiąc, że drugi tytuł wykonawczy jest wydany niezgodnie z prawem?
Mirosław, opisałeś to bardzo chaotycznie, ale zasada jest prosta – przedawnienie nie ma nic wspólnego z wydawaniem tytułów wykonawczych.
Ok. Wracając do mojego poprzedniego wpisu z dnia 02 stycznia 2016 roku wyjaśniam: Chodzi o dług wynikający z zaciągniętego kredytu, gdzie okres przedawnienia wynosi lat 3. Przy pierwszym tytule egzekucyjnym od momentu umorzenia czynności egzekucyjnych upłynęło znacznie więcej niż 3 lata, bo około 10 lat. Przypomnę, że wierzyciel sprzedając powyższe zadłużenie nie przekazał nowemu wierzycielowi przedawnionego tytułu egzekucyjnego, a nowy wierzyciel uzyskał nowy tytuł egzekucyjny. I to jest to moje kukułcze jajo. Nie zauważyłem w przepisach, by można było mieć kilka tytułów egzekucyjnych dla jednego zobowiązania okresowego, którego przedawnienie to 3 lata. Co w takiej sytuacji można zrozumieć?
Dała się nabrać na plewy
Witam,
Posiadam nakaz zapłaty na sp.z o.o. z 2006 r, egzekucja komornicza okazała się bezskuteczna. Po lekturze Pana bloga w temacie nie wyrzucania starych dokumentów ezgekucyjnych ponownie sięgnęłam do sprawy. Spółka oczywiście już nie istnieje, najpierw zostałą przekształcona -zmiana nazwy, później upadłość potem Ci sami ludzie utworzyli kolejną spółkę o podobnej nazwie itd. Ale moje pytanie jest takie:
Po jakim czasie przedawnia się możliwość dochodzenia należnych kwot od Zarządu, czy po 9 latach można ich pozwać ( bo rozumiem, że muszę oddzielnym procesem), oczywiście jeśli uda się ich odnaleźć (byli to Niemcy, ale firma założona w Polsce)
Czy zajmuje się Pan takimi sprawami ?
Agnieszka, zajmujemy się takimi sprawami. Jednak termin przedawnienia wynosi 3 lata, liczy się go co do zasad od umorzenia egzekucji.
Witam.
Mam taki mały problem. Otóż mam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z 13.12.2005 r. i drugi na tę samą osobę z 20.01.2009 r.
Pytanie: Czy nakaz z 2005 r. uległ już przedawnieniu?? I co z tym dalej zrobić?? Jakie kroki poczynić??
Co to znaczy kiedy w piśmie od komornika pisze, że postępowanie zostało UMORZONE??
Pilnie potrzeba pomoc !
w 2010 roku miałam umowe z Tv sat.
Nie zapłaciłam rachunków czyli było zerwanie umowy.
Przed tyle lat była cisza a tu nagle komornik i z dlugu 2 tys po 1 latach zrobilo sie 15 tys!!
Firma windykacyjna kontaktowała sei ze mna 2 razy ,dwa razy pwoeidziałam,ze sprawa jest dawno przedawniona..I taka niemiła niepodzianka 🙁
Weszli mi na pensje
Rozmawiałam dziś z komornikiem,ze zadnego list poleconego nie otrzymałam.Pani sprawdział,ze nie ma zadnej informacji zwrotnej z In Post,ze przesyłak była(awizo) wrzucone do skrzynki.
Pomózcie,jakie jest wyjscie z sytuacji?
rok 2000 to byl czyli 1 lat temu **
Witam – Mam problem – spółka pożyczkowa Pesso nie wykupiła mi obligacji tłumacząc to ze straciła płynność -innym wybiorcza wypłaciła – albo na razie płaci odsetki – pomimo wezwań do zapłaty cisza – spółka jeszcze działa ale lekceważy kontakty – wartość pożyczki 9 tyś – co mam dalej robić -chodzi mi jak dalej sprawę poprowadzić aby zmusić spółkę do oddania kasy
KC Art. 119. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność
prawną.
Termin przedawnienia biegnie dalej w trakcie sprawy w sadzie jest zawieszenie
Art. 115. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynno
ści przypada na dzień uznany ustawowo
za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.
Art. 116. § 1. Jeżeli skutki czynności prawnej mają
powstać w oznaczonym terminie, stosuje
się odpowiednio przepisy o warunku zawieszającym.
§ 2. Jeżeli skutki czynności prawnej mają ustać w o
znaczonym terminie, stosuje się
odpowiednio przepisy o warunku rozwiązującym.
./0?()* )**B
Art. 117. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie p
rzewidzianych, roszczenia majątkowe
ulegają przedawnieniu.
§ 2. (57) Po upływie terminu przedawnienia ten, prz
eciwko komu przysługuje roszczenie,
może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrz
eka się korzystania z zarzutu
przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu prze
dawnienia przed upływem terminu jest
nieważne.
§ 3. (58) (skreślony).
Art. 118. (59) Jeżeli przepis szczególny nie stanow
i inaczej, termin przedawnienia wynosi lat
dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe ora
z roszczeń związanych z prowadzeniem
działalności gospodarczej – trzy lata.
Art. 119. Terminy przedawnienia nie mogą być skraca
ne ani przedłużane przez czynność
prawną termin przedawnienia trwa nadal po każdej czynności prawnej
Panie Karolu proszę rozwiać moje wątpliwości – zdanie drugie art. 125 k.c. ” Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu”. – czy to oznacza, że np. w wyroku sąd zasądził „należność główną” (i ta się przedawnia „normalnie” 10 lat po uprawomocnieniu) i odsetki od dnia uprawomocnienia wyroku – wobec brzmienia zd. drugiego (wyżej cytowanego) – te zasądzone odsetki przedawnią się upływie 3 lat? Myślę, ze po 3 latach.
A blog jest wspaniały, o czym myślę, że Pan wie 😀
Ania, rozwiewam -3 lata. I zapraszam do lektury innych wpisów!
Dziękuję!!! Bardzo dobrze się Pana czyta. Pozdrawiam.
Panie Karolu mam pytanie czy jeżeli mamy prawomocny wyrok sądowy i wniosek egzekucyjny u komornika i komornik co miesiąc ściąga nam dług. To czy na pisemną prośbę dłużnika (i oczywiście spełnienie wszystkich przesłanek prawnych – zachodzi ważny interes dłużnika) możemy wydać decyzję o umorzeniu należności i wycofać wniosek egzekucyjny.
Kasia, możesz, ale jest ryzyko, że poniesiesz koszty. Zobacz np. to: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2013/04/17/uwaga-na-umorzenie-postepowania-egzekucyjnego/
Tak zgadza się ale komornik zawsze pobiera najpierw swoje koszty. Czyli jak dostajemy już spłatę długu to mogę przypuszczać, że nie zostaniemy już obciążeni żadnymi kosztami. Najważniejsze jest dla mnie czy mogę wydać decyzję o umorzeniu należności 🙂
Witam, czy komornik może wszcząć egzekucje na podstawie tytułu wykonawczego przedawnionego , czy komornik tego nie bada, i czy dłużnik może podnieść zarzut przedawnienia przed komornikiem
Szanowny Panie Karolu
Nie radze sobie z problemem i prosze o radę.Od roku 2014 mam wyrok z klauzulą wykonalności o wydanie 6m2 gruntu zajętego przez mnie na pobudowanie trwałego parkanu z cegły klinkierowej.Pomijam ze przekroczyłam granice o 6 cm w jednym punkcie i 25 cm na niewielkim odcinku w drugim końcu granicy.Sad nie wskazał jednak jak mam to uczynić ,natomiast komornik juz dwukrotnie żada ode mnie dobrowolnego wydania.W roku bieżacym wystąpiłam do Sadu o zasiedzenie . sprawa trwa nadal i jednoczesnie o zabezpieczenie wykonania egzekucji.I instanchja =na tak , odwołanie przez powoda w II instancji na nie. Obecnie otrzymałam termin na wprowadzenie wierzyciela w stan posiadania na 28 wrzesnia br.Co mogę obecnie zrobić? Bronię się przed tą egzekucją ponieważ grozi to przeciez utraceniem władanie tymi 6 m 2 a ponadto komornik obciąży mnie kosztami polegającymi miedzy innymi na pracy biegłego sadowego ,który na murku zaznaczy punkty .które staną się własnoscią wierzyciela.Przeciwko sobie mam bardzo nieprzejednanego własciciela ,który przy próbie mediacji nie wyraził zgody na odkupienie tego skrawka ziemi itd.jedynym jego celem jest udowodnienie” że nikt mu nie podskoczy” zwłaszcza że jest to instytucja która nie wydaje prywatnych pieniędzy , w odróżnieniu ode mnie prywatnej osoby , bedacej na emeryturze i której jako spadkobierczyni tej działki po zmianie operatu zginęło 40 m2? Co robić?
Witam..Po rozprawie sądowej o majątek, Sąd wydał wyrok o spłaceniu mi swojego męża. Sad zasądził dla męża 13,300zł. tytułem spłaty wartości udziału w majątku wspólnym, płatną w 24 miesięcznych ratach, płatne do 30 – tego każdego miesiąca następującego po terminie płatności raty, wraz z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia w płatności. .Niniejsze orzeczenie uprawomocniło się 05.07.2006r..Mój mąż wyjechał do Anglii, więc nie miałam z nim kontaktu. teraz wrócił. Chciałabym zapytać jak mam załatwić te sprawę. A możne już coś się przedawniło?
Proszę o odpowiedź.. Anna
Panie Karolu mam pytanie mam wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie o podział majątku z 29.05.2001 sąd wtedy nie wydał klauzuli wykonalności , dłużnik nigdy nie wypłacił zasądzonej kwoty . 12.09.2016 Sąd Rejonowy w Chełmie nadał klauzulę wykonalności do tego wyroku czy wyrok nadal obowiązuje
Irena, wyrok obowiązuje, ale roszczenie z niego wynikające może (ale nie musi) być przedawnione. Musiałbym dokładnie zbadać dokumenty.
Panie Karolu jest to wyrok o podział majątku składający się z trzech punktów w I jest wydanie majątku ruchomego np. telewizor ,komplet wypoczynkowy itp) w punkcie II zasądzona jest spłata w gotówce kwota 11568,34 wraz z odsetkami 21% w skali roku w III punkcie wierzyciel ma zapłacić dłużniczce 350 zł na pokrycie kosztów postępowania . Chodzi o to czy dalej wierzyciel może domagać się spłaty z wyroku
Witam, panie Karolu proszę o uściślenie terminu do skutecznego wznowienia egzekucji, to jest termin umorzenia egzekucji +7 dni jakie mam na odpowiedź (brak odpowiedzi z mojej strony, lub ze strony dłużnika powoduje ze pismo jest prawomocne)
Drugie pytanie, egzekucji o zapłatę za fakturę podlega należność główna i odsetki zasądzone wyrokiem do czasu zapłaty przez jaki czas naliczane sa odsetki od kwoty głównej 2, 3 czy tez 10 lat i od kiedy…
1. od powstania zadłużenia (terminu płatności)
2. od prawomocnego wyroku
3 inny okres
dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Mariusz
Mariusz, nie wiem o co chodzi z tym wznowieniem egzekucji. Co do drugiej kwestii – odsetki nalicza się do dnia och zapłaty. Nawet i 30 lat.
Jestem współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z mamą, i siostrą mamy 5/6, pozostała 1/6 włada inna osoba i w 2013 roku otrzymałyśmy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości i wezwaniu do zapłaty długu z tej 1/6 cz. dłużnik się jednak tym wogóle nie przejął a my mamy problem ponieważ nie ma fizycznego podziału nieruchomości w tym roku otrzymałyśmy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z ułamkowej cz. nieruchomości a dług wynosi już 3 krotnie wiecej niż wartość 17o m2 , które sa własnością dłużnika, wartość działki jest o wiele mniejsza niż żada spłaty komornik, nie wiemy co robić, mamy kupca i nalezność za 1/6 stani 1/3 długu
taka sprawa…….. 🙁
Należność wynikająca z wezwania do zapłaty (Zarząd Transportu Miejskiego z 12.11.2003r.) nie została uregulowana w wymaganym terminie. Skutkowało to skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. W wyniku tego Sąd w dniu 29.10.2004r. wydał nakaz zapłaty. Po uprawomocnieniu się, nakaz został opatrzony tytułem wykonawczym w dniu 11.05.2015r.
Po ponad 10 latach został wydany tutuł wykonawczy ?? Nie dostaliśmy od Sądu nakazu zapłaty, pozwu i załączników.
Czy to zgodnie z prawem ? Co można zrobić? Pozdrawiam serdecznie Izabela
Witam. Czy przygotowując pozew do sądu o spłatę długu mogę jako pozwanego podać małżeństwo, tj wymienić np Anna i Jan Kowalscy.
Dziękuje za podpowiedz
Jadwiga, generalnie możesz- oczywiście o zasadności powództwa będą decydowały okoliczności sprawy.
co za durne porady!!!!! Ja komonirkom nie place a kazdego bym najchetniej z flinty odstrzelil. Jakim prawem ktos cos ode mnie chce. Skoro nie place tzn nie mam z czego i nie mam po co. Koniec bezprawia rozszczeniowcow i ich chorych odsetek!!!!
Czy złożenie zawiadomienia do prokuratury przerywa bieg przedawnienia? Celem jest oczywiście uzyskanie nakazu zapłaty w wyniku postępowania karnego.
Witam Panie Karolu
Mam wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 31.01.2005 r. o orzeczeniu rozwodu z winy męża, w którym mam przyznane alimenty w wysokości 500,- zł miesięcznie. Do chwili obecnej mój były mąż niezbyt poczuwa się respektowania wyroku sądu. Przez te wszystkie lata jego wpłaty wynosiły 2013r – 1500 zł / 2014r -4500 zł /2015r -5000 zł / 2016r -2000 zł /2017r – 600 zł. Obecnie jestem na świadczeniu przedemerytalnym i z tego się utrzymuję, a mój były mąż pracuje w Niemczech i zarabia około 10.000 zł miesięcznie. Sytuacja życiowa zmusza mnie do podjęcia działania. Proszę o radę
Witam,
czy to prawda, że umorzenie egzekucji na podstawie art. 823 kpc nie przerywa biegu przedawnienia?
A jeśli klauzula jest z 1998 roku, komornik rozpoczął egzekucję (teoretycznie przedawnioną) w 2011 roku a zakończył w 2012 roku to czy jeżeli rozpocznę egzekucję ponownie to będzie dług przedawniony czy nie?
Bardzo bym prosił o wyjaśnienie zagadnienia przedawnienia odsetek zasądzonych nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym. Czytałem poradnik pobrany z tej strony nt. zmian, które weszły w życie od 9 lipca 2018 r., ale nie znalazłem w nim odpowiedzi na moje wątpliwości. Sam nakaz zapłaty nie jest przedawniony, bo egzekucja komornicza została umorzona w lutym 2015 r. W treści nakazu mam zapisane, że sąd zasądza odsetki ustawowe
a) od kwoty X od dnia… do dnia..
b) od kwoty Y od dnia… do dnia…
c) od kwoty Z od dnia… do dnia zapłaty
Czy w związku z takim zapisem w nakazie zapłaty wszystkie odsetki mają okres przedawnienia taki jak kwota główna, tj. obecnie 6 lat, czy też zapis punktu c) wskazuje na okresowy charakter naliczania odsetek i obowiązuje przy nim 3-letni okres przedawnienia?
I drugie pytanie: jeśli odsetki z pkt c) są świadczeniem okresowym, czy w związku ze zmianami przepisów od dnia 9 lipca 2018 r. bieg przedawnienia tych odsetek upływa z końcem roku 2018, czy też już się przedawniły bo tak by było gdyby obowiązywały poprzednie przepisy?
I jeszcze zapomniałem dopytać, czy aby na pewno zapisy odsetek w pkt a) i b) mają obecnie 6-letni okres przedawnienia?
Mam pytanie dotyczące umorzenia egzekucji z mocy prawa z art 824 par 1 pkt 3 jak liczyc ten okres przykładowo wierzyciel odebrał umorzenie egzekucji z art powyzej przykładowo odebrał 20.lipca czy trzeba liczyc 7 dniowy okres od doreczenia czy 20 lipca jest juz to prawomocne .