Komornik to nie zwykły przedsiębiorca

Zasadniczo jestem po stronie komorników. To oczywiste, działają oni na korzyść moich klientów. Dlatego zżymam się, gdy widzę opór w tej współpracy. Z czego on wynika? Trudno tak jednoznacznie powiedzieć…

Pisałem już, że komornik to nie przedsiębiorca. Poruszałem ten temat przy okazji kosztów udzielenia odpowiedzi na zapytanie w trybie art. 760(1) kpc.

Cały czas niektórzy komornicy żądają opłaty za te odpowiedzi. Kiedyś będę musiał to zaskarżyć. Ale najpierw chyba opublikuje ich listę. Wg mnie nie ma podstaw do tych opłat…

Dlatego w sumie ucieszyłem się, że kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny (wyrok z dnia 30 kwietnia 2012 r., SK 4/10) potwierdził, że

Opłata egzekucyjna nie może być traktowana jako cena za czynności komornika.

Ponadto

Trybunał uznał także za chybione porównywanie pozycji komornika do przedstawicieli innych zawodów prawniczych, mających prawo do wynagrodzenia od Skarbu Państwa z tytułu zastępstwa procesowego z urzędu albo z tytułu zwolnienia od opłat notarialnych. W odróżnieniu od adwokatów, radców prawnych, czy też notariuszy komornicy pełnią funkcje organów egzekucyjnych, wykorzystując kompetencje władcze, wykonują zadania państwa.

Wyrok zapadł po rozpoznaniu skargi komornika, który ustalił „w swojej sprawie” koszty egzekucyjne. Sąd Rejonowy obniżył te koszty, a Sąd Okręgowy utrzymał to w mocy. Sądy przyjęły, że przyjęta przez komornika kwota nie jest uzasadniona ani wydatkami ani nakładem pracy i jest wygórowana zważywszy na liczne uchybienia komornika poczynione w trakcie postępowania egzekucyjnego.

Warto zapoznać się z dokumentami w sprawie, dostępnymi na stronie Trybunału. Będę także czekał na uzasadnienie tego wyroku.

Sprawa ma także istotne znaczenie dla Ciebie, wierzycielu. Czasami bowiem jest tak, że wynagrodzenie komornika „konsumuje” sumy uzyskane w egzekucji, a podlega zaspokojeniu w pierwszej kolejności. Czasami nawet wierzycielowi warto więc zastanowić się, czy komornik nie przesadził ze swoimi kosztami…

Może tak być zwłaszcza, gdy komornik uzna, że niecelowo wszcząłeś egzekucje i Ciebie obciąży tymi kosztami. A tak często dzieje się w przypadku nieumiejętnego wniosku o umorzenie postępowania w związku z zawarciem ugody…

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. Zasadniczo do tego, aby jakikolwiek rynek był „sprawny”, wymagane jest nie tylko to, aby była na nim konkurencja (ta, jako tako, na rynku usług komorniczych działa), ale też aby najgorsze podmioty bankrutowały. Czy słyszałeś o tym, aby jakikolwiek komornik zbankrutował?

  2. Karol Sienkiewicz pisze:

    @Lech, może nie zbankrutował, ale znałem takich, co zwijali interes bo źle im szło…

  3. Znaczy się nie starczało na „maybacha”? No cóż, może to być jakiś substytut bankructw 😉

  4. Karol Sienkiewicz pisze:

    @Lech, maybachami to księżą jeżdżą 🙂

  5. gustaw pisze:

    chyba książęta;)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *