Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Egzekucja z wyroku na osobę trzecią

„Panie Karolu, wiem, że mój dłużnik ma wyrok wydany przeciwko jego dłużnikowi, a nawet mam kopię tego wyroku. Co mam zrobić?”

Cieszyć się! Dlaczego? Bo dłużnik Twojego dłużnika jest Twoim przyjacielem!

Układ ten to klasyczna sytuacja, gdy występuje tzw. trzeciodłużnik, czyli osoba, która jest coś winna Twemu dłużnikowi. Dłużnik zajętej wierzytelności. Cała sztuka polega na tym, by szybko komornikowi wskazać tego dłużnika. Wówczas należność zasądzona wyrokiem czy nakazem zostanie zapłacona komornikowi, a potem Tobie. Sytuacja bardzo często spotykana w praktyce i dość skuteczna. To jest egzekucja z wierzytelności.

Ok, ale co miałbyś zrobić, gdybyś miał wiedzę, że taki wyrok czy nakaz zapłaty istnieje, ale nie znałbyś żadnych szczegółów, ani sądu, który go wydał, ani pozwanego (czyli trzeciodłużnika), ani kwot, o kopii wyroku już nawet nie wspominając?

Pamiętaj przede wszystkim, że pozew o zapłatę pieniędzy najczęściej kieruje się do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania czy siedzibę wierzyciela. Wynika to z tego, że dług pieniężny to tzw. „dług oddawczy”, czyli kasę trzeba oddać w domu czy firmie wierzyciela. A skoro tak, że istnieje duża szansa, że właśnie w sądzie właściwym dla Twego dłużnika pozwał on kogoś i uzyskał tytuł.

Co zrobić, by się upewnić?

Wystąpić do komornika, by zwrócił się do Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego terytorialnie właściwego, najlepiej do Wydziału Cywilnego i Gospodarczego od razu, o udzielenie informacji o takich sprawach. I Sąd informacji takich musi udzielić. A potem to już prosto – zajęcie tej wierzytelności!

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Styczeń 4, 2013 o 12:07

Co zrobic, jak trzeciodluznik mimo zajecia wierzytelnosci nie placi?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 4, 2013 o 20:34

To jak w dawnej zasadzie: Wasal mojego wasala jest moim wasalem 🙂

Odpowiedz

Grzegorz Styczeń 4, 2013 o 21:03

A czy wierzyciel nie może złożyć takiego wniosku samodzielnie do Sądu? Wydaje mi się, że tak, tylko się zastanawiam czy nie musiałby przedłożyć odpisu tytułu wykonawczego – wobec tego musiałby mieć albo zawodowego pełnomocnika, który by poświadczył kopię, albo zapłacił notariuszowi.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 4, 2013 o 21:39

@Agnieszka, niezłe 🙂
@Lech, utrudnia egzekucję, więc ponosi odpowiedzialność. Grzywny są dość wysokie.
@Grzegorz, tak, wniosek o klauzulę może złożyć, musi mieć specjalne zaświadczenie, tytuł nie jest potrzebny. A potem egzekucja. I to chyba najlepsze rozwiązanie.

Odpowiedz

Lech Styczeń 4, 2013 o 21:44

Panie Karolu, czyli jak mam dłużnika niewypłacalnego komorniczo, to umawiam się z żoną, że ten “dyżurny” nakaz zapłaty co ona ma na mnie 🙂 to uruchamia właśnie, egzekwuje z tejże mojej wierzytelności, i już można łoić mojego dłużnika grzywnami? Dobre 🙂

Odpowiedz

Grzegorz Styczeń 4, 2013 o 22:13

Panie Karolu, “musi mieć specjalne zaświadczenie”, o jakie zaświadczenie chodzi? Mi się wydawało, że z treści klauzuli wynika dopiero obowiązek udzielania informacji przez podmioty posiadające informację o dłużniku.
Panie Lechu, tak dobrze to nie jest. Musi utrudniać egzekucję – np. nie wypełnić obowiązku informacyjnego wobec komornika, czy przekazać świadczenie swojemu pierwszemu wierzycielowi czyli Panu, a nie żonie.

Odpowiedz

Lech Styczeń 4, 2013 o 22:15

@Grzegorz: czyli jak trzeciodłużnik tylko nie płaci, to nic się nie da zrobić?

Odpowiedz

Grzegorz Styczeń 4, 2013 o 22:35

Panie Lechu, myślę, że na to pytanie najlepiej odpowie autor bloga 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 5, 2013 o 11:32

@Lechu i Grzegorz, umówmy się, że niedługo zrobię wpis o tym, co zrobić jak trzeciodłużnik nic nie robi, ok?

Odpowiedz

Lech Styczeń 5, 2013 o 11:33

ok 🙂

Odpowiedz

Julia Luty 5, 2013 o 13:23

Z chęcią przeczytałabym odpowiedź na pytania Lecha i Grzegorza.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 5, 2013 o 20:07

@Julia, najpierw muszę to napisać. Mam nadzieję, że niedługo…

Odpowiedz

Marek Czerwiec 4, 2014 o 18:40

witam

jestem trzeciodłużnikiem i nie chce płacić mojemu wierzycielowi kwoty zasadzonej ode mnie wyrokiem sadu.
Jednocześnie mój wierzyciel jest dłużnikiem innych osób i są przeciwko niemu prowadzone postępowania egzekucyjne. Co zrobić aby wierzyciel nie dostał mojej kasy ale aby dostali ją jego dłużnicy a ja uwolnił się od długu ? Zgłosić to komornikom prowadzącym postępowania przeciwko mojemu wierzycielowi?
Czy jesli dłużnik wszczął przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne, czy spłacenie jego długów u innych komorników spowoduje umorzenie tego postępowania przeciwko mojej osobie?
Czy tez komornicy rozlicza to miedzy soba? Jak to najlepiej przeprowadzic ?

Odpowiedz

Marek Czerwiec 4, 2014 o 18:41

bład miało być: Co zrobić aby wierzyciel nie dostał mojej kasy ale aby dostali ją jego wierzyciele a ja uwolnił się od długu ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 4, 2014 o 21:41

Marek, podejście godne pochwały. Zgłoś to komornikowi, który ściga Twego dłużnika, ale raczej telefonicznie.

Odpowiedz

ela Lipiec 18, 2017 o 03:56

Jestem dłużnikiem wierzyciela X który wobec mnie prowadzi egzekucję długu poprzez komornika, komornik ten porozumiał się z moim kontrahentem Y który jako trzeciodłużnik ma obowiązek przekazywać pieniądze na konto tegoż komornika a nie moje.Ale na obecną chwilę mam jako wierzyciel
Y-ka w stosunku do niego nakaz zapłaty i uruchamiam w stos do niego również komornika.
Któremu komornikowi najpierw płaci trzeciodłużnik, zważywszy, że pierwszemu płaci jak chce płacić,/w praktyce nie płaci/ drugi czyli wskazany przeze mnie ma prowadzić egzekucję nazwijmy to przymusową.

Odpowiedz

Monika Lipiec 19, 2017 o 11:49

Czy pojawił się już wpis dotyczący odpowiedzi na pytania Lecha i Grzegorza? Jeżeli tak to jak jest zatytułowany, bo nie mogę go znaleźć.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Lipiec 19, 2017 o 11:52

Czy powstał już artykuł udzielający odpowiedzi na pytanie Lecha i Grzegorza? Bardzo proszę o jego tytuł.

Odpowiedz