Zajęcie nadpłaty podatku

Zajęcie nadpłaty podatku

Od 1 września 2022 r. zmienią się zasady dokonywania zajęć wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku. Jest to zmiana korzystna dla wierzyciela, więc koniecznie musiałem o niej napisać. A wszystko dzięki ustawie mającej poprawić działalność Krajowej Administracji Skarbowej, która zmienia m.in. przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego.

Zajęcie nadpłaty podatku już poruszałem w przeszłości kilka lat temu tutaj >>>

Komornik zajmie wierzytelność tylko raz

Nowa ustawa przewiduje zniesienie rocznego okresu skuteczności zajęcia wierzytelności. Od września zajęcie skuteczne będzie „na zawsze”, czyli aż do momentu jego uchylenia zajęcia przez komornika. Jest to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia wierzycieli.

Wezwanie Urzędu Skarbowego do przekazania nadpłaty podatku

Obecnie, do końca sierpnia, zajęcie wygląda tak, że komornik raz w roku musi wysyłać pismo do Urzędu Skarbowego z zajęciem nadpłaconego podatku. I tak musiał i jeszcze musi robić co roku.

W praktyce oznaczało to, że wierzyciel musiał co roku pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku do komornika.

Kolejny wniosek wierzyciela będzie zbędny

Od 1 września 2022 r. wystarczy, że komornik wyśle tylko jedno wezwanie do Urzędu Skarbowego i będzie ono skuteczne praktycznie przez cały czas prowadzenia egzekucji. To oznacza, że wierzyciel nie będzie już musiał pamiętać o corocznym składaniu wniosku do komornika.

Zajęcie wierzytelności przyszłych jest więc w tym przypadku dodatkowym skutkiem zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku istniejących w chwili zajęcia. Nie istnieje bowiem konieczność podejmowania przez organ egzekucyjny dodatkowych działań w celu zajęcia przyszłych wierzytelności z tego tytułu.

Po wejściu w życie nowych przepisów sytuacja dłużnika będzie kształtowała się następująco:

Jeżeli komornik wyśle pismo do Urzędu Skarbowego z informacją o zajęciu wierzytelności (przed lub po złożeniu przez podatnika rozliczenia PIT), dłużnik-podatnik będzie mógł się pożegnać z pieniędzmi pochodzącymi z tego źródła.

Zajęcie nadpłaty podatku – kogo obowiązują nowe przepisy?

Omawiany przepis będzie miał zastosowanie do „nowych” zajęć nadpłaty i zwrotu podatku. Czyli tych dokonanych od dnia określonego w obwieszczeniu Ministra Finansów, na które jeszcze czekamy.

Na razie więc „nowych” zajęć nie można dokonać. W mocy pozostaną dotychczasowe zajęcia.

Ale uwaga – będą one ważne tylko przez rok od dnia wskazanego w obwieszczeniu. Warto więc śledzić temat i w odpowiednim momencie dokonać „nowego” zajęcia i potem już się tym nie kłopotać.

A to nie jest jedyna nowelizacja przepisów – o ważnych zmianach pisze Wojtek Jeliński w swoim blogu >>>>

Karol Sienkiewicz
radca prawny

***

Kapitalizowanie odsetek w pozwie

Czy można żądać odsetek od odsetek?

Oczywiście, że tak! Można to robić w przypadku dochodzenia wierzytelności w sądzie.

Okazuje się jednak, że takie działanie wcale nie jest powszechne, nawet gdy działają profesjonalni pełnomocnicy [Czytaj dalej…]

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Egzekucja z gospodarstwa rolnego

3 Komentarze do tego wpisu post

  1. Nope HD pisze:

    Kwestia skomplikowana, tak jak nasze prawo. Warto tę wiedzę poszerzyć.

  2. Jeśli chcemy zająć nadpłatę, trzeba wykonać sporo akcji prawnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *