Egzekucja z ubezpieczenia majątkowego

Egzekucja ciągnie się latami, a życie trwa nadal. Także życie dłużnika (oby jak najdłużej). I może dojść do takiej sytuacji, że  w mieniu dłużnika powstanie szkoda, np. zostanie mu ukradziony samochód (o ile nie został jeszcze sprzedany). A co, jeżeli dłużnik ubezpieczyć się od tej kradzieży? Co z odszkodowaniem z Auto Casco? Albo z odszkodowaniem OC, jakie dłużnik otrzyma od sprawcy?

Oczywiście musisz je zająć tak jak każdą inną wierzytelność!

Ale niestety, za wiele nie uzyskasz. Zgodnie bowiem z przepisami kpc pewne rodzaje majątku nie podlegają egzekucji:

Art. 831. § 1. Nie podlegają egzekucji:

5)   świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości; nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów;

Świadczeniem ubezpieczeniowym jest suma, która jest wypłacana przez ubezpieczyciela w razie wystąpienia zdarzenia określonego w polisie, w tym przypadku – w razie kradzieży samochodu.

Żeby więc ustalić granice zaspokojenia z tego ubezpieczenia należy sięgnąć do rozporządzenia Ministra Finansów i Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej.

Jest ono tak krótkie, że warto zacytować:

Na podstawie art. 831 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:

§ 1. Z zastrzeżeniem art. 832 i art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego, świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań.

§ 2. Ograniczenia egzekucji, o których mowa w § 1, nie dotyczą egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych oraz składki należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Czyli rozporządzenie chroni 75% odszkodowania. I poszkodowany dłużnik dostanie pieniądze, ale poszkodowany przez dłużnika wierzyciel już nie.

Dlaczego? Nie mam pojęcia. Może w latach 80tych, przy jakichś szczątkowych ubezpieczeniach, miało to sens. Ale teraz to już chyba niewielki…

 Na szczęście egzekucja mająca na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych nie podlega tym ograniczeniom.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Zajęcie nadpłaty podatku

 1. Daniel pisze:

  A jak sprawa wygląda z odszkodowaniem z ubezpieczenia społecznego? Pozdrawiam.

 2. Piotr pisze:

  witam a co z zajęciem jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy?? czy komornik wysyłając do dłużnika, ZUS i Zakładu Pracy Zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie do dokonywania potrąceń może też potracić jakąś kwotę z jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy skoro nic nie ma o nim w tym zajęciu??

 3. Piotr pisze:

  Tylko że na podstawie takiego zajęcia jak pisałem czyli zajęcia wynagrodzenia i wierzytelności zasiłku chorobowego ZUS potrącił kwotę z jednorazowego odszkodowania i przekazł komornikowi. Czy ZUS miał prawo tak postąpić??

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Piotr, to jest blog dla wierzycieli. Nie będą zatem wnikał, czy ZUS miał podstawę prawną czy nie do takiego działania.

 4. ola pisze:

  A ja mam pojęcie . Z jakiej racji ma być zajmowane odszkodowanie wypadkowe ,,,,,żenada, to bydełko komornicze to na wszystkim chcialoby łapę połozyc,,, jestem w szkoku że odszkodowanie wogóle podlega zajęciu.

 5. Mariusz pisze:

  Bardzo rzeczowy artykuł, mam nadzieję, że przyda mi się w niedalekiej przyszłości 🙂 dobrze, że tu trafiłem bo borykam się właśnie z takimi sprawami ostatnio. Pozdrawiam serdecznie

 6. Agnieszka pisze:

  Witam,
  u mnie po kilku odwołanych licytacjach zajęty samochód dłużnika uległ wypadkowi. Czy komornik wreszcie wyegzekwuje moją wierzytelność z odszkodowania?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *