I znowu o kosztach zapytania o egzekucję

Nie po raz pierwszy piszę o kosztach zapytania w trybie art. 760(1) kpc. I zapewne nie po raz ostatni.

Z komentarzy wynika, że również Ty czasami dostajesz wezwania do uiszczenia tych kosztów.

Praktyka komorników jest bowiem różna.

 Większość po prostu odpowiada.

 Sporadycznie zdarza się, że komornik odpowiada a po odpowiedzi wzywa o koszty. Takie sytuacje skarżyłem i sąd przyznawał mi rację – nie ma opłat za takie zapytanie.

Ale zdarza się wezwanie o koszty takie jak to:

wezwanie

I to akurat jest najwyższa kwota, o jaką mnie w takiej sprawie wzywano.

Oczywiście nie opłacę. Ale nigdy nie skieruję do tego komornika w Bydgoszczy wniosku o egzekucję.

Bo jak ja odbieram takie wezwanie? Ano tak:

Niech Pan się wypcha, panie mecenasie, nie mam czasu na takie sprawy. Wezwę cię o wysokie koszty to sobie odpuścisz.

Odpuszczam sobie na zawsze.

Gdzie są ci wszyscy narzekający na zbyt dużą konkurencję u komorników?

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

24 Komentarze do tego wpisu post

 1. Imię i nazwisko komornika podpada pod ochronę danych osobowych, czy może z innych powodów nie chciałeś się podzielić z nami tą ważną informacją? 🙂

 2. Stefan pisze:

  Podałem komornikowi numer konta i adres banku dłużnika, w odpowiedzi dostałem że zapytanie do systemu Ognivo to poszukiwanie majątku i mam zapłacić 100zł + opłata za zapytanie- jaja sobie ze mnie robi, podałem mu wszystko jak na talerzu więc chyba szuka ale u mnie tej stówki?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   może nie zrozumiał? Przecież nie chcesz szukania w OGNIVO tylko zajęcie konkretnego konta? A może na tym wskazanym nic nie było? Warto zadzwonić i wyjaśnić (o ile się dodzwonisz).

   • Myślę, że warto wczytać się w pismo komornika. Często zdarza się, że na każdy wniosek egzekucyjny komornik odpowiada prośbą o wpłatę “na poszukiwanie” “na ognivo” “na zapytanie do…”, ale tylko pod rygorem niewykonania danej czynności. Czyli jest to tylko taka “oferta”. W tym przypadku ważne jest, czy zostało zajęte konto wskazane we wniosku, bo powinno.

    • Za takie wezwania (zdarzają się nader często), to KRK powinna postępowania dyscyplinarne wszczynać… Bo sporo ludzi myśli, że musi, a więc płaci. Chcecie informować o możliwości poszukiwaniu – proszę bardzo, pod warunkiem, że w odrębnym piśmie (a nie razem z kosztami korespondencji), zatytułowanym “informacja”, a nie “wezwanie”…

 3. A ja przy takich wezwaniach bawię się w pieniacza i piszę do sądu o 759 § 2 kpc. Często dostaję.

 4. A tak na marginesie, to wezwanie i tak jakoś wygląda. Mi kiedyś Pani Komornik z SR W-wa Śródmieście zarejestrowała wniosek w… repertorium KMN. A żeby było śmieszniej, w komparycji napisała “z wniosku uprawnionego (…) przeciw zobowiązanemu (…) o zabezpieczenie” 🙂

 5. Pomijając kwestię zasadności wezwania o uiszczenie 308,08 zł, wśród komorników w Bydgoszczy nie ma jednolitości praktyki co do tego czy o ile należy wzywać. Większość komorników w Bydgoszczy udziela odpowiedzi za darmo, inny komornik życzy sobie 73,02 zł za odpowiedź. Jeszcze inny komornik w Bydgoszczy najpierw udziela odpowiedzi, a potem chce, żeby mu za to zapłacić (bez uprzedniego wezwania) – i wtedy trzeba już skarżyć.

 6. Jacek pisze:

  Na razie na szczęście Komornicy odpowiadają bez opłat.

 7. Sławek pisze:

  Mam pytanko. Otrzymałem dzisiaj od komornika wezwania do uiszczenia zaliczki na wydatki.
  Wydatki są dwa :
  – koszty biegłych art. 39.2.1 – kwota 300 zł
  – transport specjalistyczny art. 39.2.3 – kwota 300 zł

  Łącznie do zapłaty mam 600 zł. O co z tym wszystkim chodzi ? Nie wnioskowałem o żadnych biegłych, ani też nie mam pojęcia o co chodzi z tym transportem. Sprawa jest u tego komornika od ponad roku, co miesiąc spływały pieniądze, a tu nagle takie pismo?

 8. Krzysztof pisze:

  Nie wiedzialem do konca gdzie sie dopisac z problemem, wiec wkleje go tu:

  Mam pytanie, czy moge jako wierzyciel napisac skarge na komornika, ktoremu zlecilem poszukiwanie majatku dluznika i on znalazl ten majatek- ustalil miejsce pracy dluznika i dokonal tam zajecia wynagrodzenia. Jego czynnosci ograniczala sie:

  a) do wyslania zapytania do ZUS
  b) do wyslania zajecia do pracodawcy

  I naliczyl sobie za to oplate w wysokosci 1500 PLN(za odnalezienie majatku), ktora pobral z tego co pracodawca przelal z tytulu zajecia. Dodam jeszcze, ze pracodawca w sumie przelal ok 2000 PLN, poniewaz dluznik zwolnil sie z pracy. Oznacza to iz komornik pobral z tego 75%.

  Moim zdaniem taka kwota jest razaco wygorowana, w stosunku do nakladu pracy komornika.

  I teraz pytania: czy mozna to zaskarzyc? na podstawie jakiego przepisu? Czy obowiazuje tu termin tygodniowy od dnia doreczenia postanowienia, czy ew mozna tez na koncu egzekucji wnosic taka skarge, w chwili gdy jest podsumowanie wszysytkich kosztow w sprawie?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   W tej sprawie komornik ustalił opłatę za poszukiwanie majątku z naruszeniem art. 53a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ostatecznie mogła wynosić 5 procent odnalezionego majątku, czyli 100 zł.

   Wierzycielowi przysługuje skarga na czynności komornika – w terminie tygodnia od doręczenia postanowienia ustalającego wysokość opłaty. Nie wydaje mi się, aby wierzyciel mógł kwestionować wysokość tej opłaty skarżąc postanowienie komornika o ustaleniu wszystkich kosztów egzekucji, skoro opłata za poszukiwanie majątku została ustalona wcześniej w innym postanowieniu, które podlegało zaskarżeniu w określonym terminie.

 9. Alina pisze:

  Szanowny Panie Mecenasie.
  Ja w sprawie nieco odmiennej aczkolwiek dotyczącej egzekucji.
  Jeden z obecnych moich pracodawców nie chce uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa składanego do wniosku o egzekucję skoro już została wpłacona w prowadzonej przeze mnie sprawie sądowej/egzekucja jest kontynuacją sprawy sadowej/.
  Z uwagi na brak jednolitego stanowiska w tej sprawie/są tylko interpretacje/,opłatę skarbową od pełnomocnictwa uiszczałam/uiszczam dwa razy tj. przy wniesieniu pozwu i przy składaniu wniosku o egzekucje. Czy mój pracodawca zasadnie upiera się przy jednej opłacie skarbowej od pełnomocnictwa tj.składanej do pozwu i później kopii opłaty załączanej do egzekucji czy też wobec braku wyraźnego przepisu czy orzeczenia bezpieczniej jest uiszczać opłatę 2 razy tj. do pozwu i do wniosku o egzekucję.
  Idę w poniedziałek do tego pracodawcy . Proszę o odniesienie się do moich wątpliwości.
  Poświęciłam temu problemowi sporo czasu i jednoznacznej odpowiedzi brak. Takie wątpliwości mają też znajomi prawnicy.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam.
  Alina.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *