Znowu czarne bariery

Minął rok i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ponownie opublikowała „Czarną Listę Barier”, tym razem w 2013 r. Pisałem o tym rok temu.

Czy jest lepiej?

Niestety, nie jest.

Po roku obowiązywania znowelizowanej procedury KPC i zwłaszcza dyskrecjonalnej władzy sędziego można stwierdzić, że wprowadziła ona bardzo dużą niepewność do postępowania cywilnego.

Słusznie, zmiany wcale nie są na korzyść.

To cenna uwaga:

Nie do końca sprawdziło się założenie, że sędziowie będą układali i realizowali plan prowadzenia procesu. Jest w nim dużo spontaniczności i często zaskoczeń dla stron.

A o tym co mnie interesuje na tym blogu najbardziej:

Jeśli zaś chodzi o postępowanie egzekucyjne, to niestety sprawdziły się przewidywania odnośnie wydłużenia postępowania poprzez zbędną ingerencję sądów, np. w rozstrzyganie zbiegów egzekucji.

Na stronie 31-36 tego raportu Lewiatana omówione są szczegółowe zarzuty i propozycje rozwiązań. Warto się z tym zapoznać.

Martwi mnie to, że lista niestety z roku na rok się wydłuża…

Oby ten raport to nie był głos wołającego na puszczy.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Niedawno czytałem o tym jak aparat pana Rostowskiego specjalnie przedłuża wydawanie prawomocnych interpretacji podatkowych, odwołując się jak tylko się da, nawet w sprawach „oczywistych” dla podatnika. Z tego powodu otrzymanie ostatecznej interpretacji dla podatnika przedłuża się średnio do 21 miesięcy. Zakładając, że typowy biznesmen prowadzi biznes przez 20 lat swojego życia (bo wcześniej błądzi na etacie, a później żyje na emeryturze:), to jest to prawie 10% czasu jego życiowej aktywności zawodowej. 10% czasu na odpowiedź na zwykłe pytanie.

  Drugą, ale IMHO ważniejszą barierą jest… ZUS. Ponad 1000zł dla mikroprzedsiębiorcy oznacza zazwyczaj zakaz możliwości prowadzenia działalności w naszym systemie prawnym.

  Odnośnie barier sądowych – oczywiście, zawsze lepiej stoczyć spór w pół roku, niźli w 5 lat. Ale też i sami zainteresowani są trochę temu winni, nie korzystając z tego, co można. Nie będę tego niepotrzebnie rozwijał 🙂

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Lechu, bariery sądowe nie ą jedyne ani nawet najważniejsze przy rozwoju biznesu. Wg mnie problem polega na tym, że część tych barier wynika z tego, że przedsiębiorcy … nie korzystają z usług prawników. Albo korzystają, jak jest za późno. To nawet gorzej niż z lekarzem…

   • Przemek | http://egzekucyjne.blogsot.com pisze:

    Pewną część spraw przedsiębiorca byłby w stanie poprowadzić sam. Nasze kpc jest dość przyjazne, mimo wszystko. Ale kultura prawna leży i kwiczy, ludzie nie odróżniają najprostszych pojęć.

  • AKN pisze:

   Jak sędzia ma z góry ułożyć plan postępowania, a potem go realizować, skoro często na pierwszej rozprawie w ogóle nie zna akt i zapoznaje się z nimi dokładniej dopiero przed samym wydaniem wyroku.
   Ale zgadzam się, że wymiar sprawiedliwości to nie największy problem, zwłaszcza, gdy go porównać z ZUSem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *