Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Znowu czarne bariery

Minął rok i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ponownie opublikowała „Czarną Listę Barier”, tym razem w 2013 r. Pisałem o tym rok temu.

Czy jest lepiej?

Niestety, nie jest.

Po roku obowiązywania znowelizowanej procedury KPC i zwłaszcza dyskrecjonalnej władzy sędziego można stwierdzić, że wprowadziła ona bardzo dużą niepewność do postępowania cywilnego.

Słusznie, zmiany wcale nie są na korzyść.

To cenna uwaga:

Nie do końca sprawdziło się założenie, że sędziowie będą układali i realizowali plan prowadzenia procesu. Jest w nim dużo spontaniczności i często zaskoczeń dla stron.

A o tym co mnie interesuje na tym blogu najbardziej:

Jeśli zaś chodzi o postępowanie egzekucyjne, to niestety sprawdziły się przewidywania odnośnie wydłużenia postępowania poprzez zbędną ingerencję sądów, np. w rozstrzyganie zbiegów egzekucji.

Na stronie 31-36 tego raportu Lewiatana omówione są szczegółowe zarzuty i propozycje rozwiązań. Warto się z tym zapoznać.

Martwi mnie to, że lista niestety z roku na rok się wydłuża…

Oby ten raport to nie był głos wołającego na puszczy.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Maj 17, 2013 o 23:10

Niedawno czytałem o tym jak aparat pana Rostowskiego specjalnie przedłuża wydawanie prawomocnych interpretacji podatkowych, odwołując się jak tylko się da, nawet w sprawach “oczywistych” dla podatnika. Z tego powodu otrzymanie ostatecznej interpretacji dla podatnika przedłuża się średnio do 21 miesięcy. Zakładając, że typowy biznesmen prowadzi biznes przez 20 lat swojego życia (bo wcześniej błądzi na etacie, a później żyje na emeryturze:), to jest to prawie 10% czasu jego życiowej aktywności zawodowej. 10% czasu na odpowiedź na zwykłe pytanie.

Drugą, ale IMHO ważniejszą barierą jest… ZUS. Ponad 1000zł dla mikroprzedsiębiorcy oznacza zazwyczaj zakaz możliwości prowadzenia działalności w naszym systemie prawnym.

Odnośnie barier sądowych – oczywiście, zawsze lepiej stoczyć spór w pół roku, niźli w 5 lat. Ale też i sami zainteresowani są trochę temu winni, nie korzystając z tego, co można. Nie będę tego niepotrzebnie rozwijał 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 18, 2013 o 17:38

Lechu, bariery sądowe nie ą jedyne ani nawet najważniejsze przy rozwoju biznesu. Wg mnie problem polega na tym, że część tych barier wynika z tego, że przedsiębiorcy … nie korzystają z usług prawników. Albo korzystają, jak jest za późno. To nawet gorzej niż z lekarzem…

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogsot.com Maj 19, 2013 o 13:12

Pewną część spraw przedsiębiorca byłby w stanie poprowadzić sam. Nasze kpc jest dość przyjazne, mimo wszystko. Ale kultura prawna leży i kwiczy, ludzie nie odróżniają najprostszych pojęć.

Odpowiedz

AKN Czerwiec 4, 2013 o 13:42

Jak sędzia ma z góry ułożyć plan postępowania, a potem go realizować, skoro często na pierwszej rozprawie w ogóle nie zna akt i zapoznaje się z nimi dokładniej dopiero przed samym wydaniem wyroku.
Ale zgadzam się, że wymiar sprawiedliwości to nie największy problem, zwłaszcza, gdy go porównać z ZUSem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: