Egzekucja alimentów bez udziału komornika

W postępowaniu egzekucyjnym istnieje dość prosta zasada – komornik ma w zasadzie monopol na prowadzenie czynności egzekucyjnych (poza sądem, który czasami pełni funkcję organu egzekucyjnego). Ale ta reguła ma wyjątek.

Opisywałem działanie tego wyjątku służbom kadrowym jednego z klientów, ale pomyślałem, że i Ciebie może on zainteresować. Chodzi mianowicie o art. 88 kodeksu pracy.Przepis ten brzmi tak:

§ 1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:

1)   świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,

2)   wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

§ 2. Potrąceń, o których mowa w § 1, pracodawca dokonuje na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

To ciekawa sytuacja, chociaż dotyczy tylko alimentów. Pracodawca jest zobowiązany do wykonania tytułu wykonawczego bez żadnego udziału komornika i bez egzekucji komorniczej. Wchodzi on tutaj w rolę komornika i z tego powodu ma obowiązki z tej roli wynikające. Musi więc poinformować pracownika (dłużnika) na piśmie o zajęciu wynagrodzenia, o osobie wierzyciela, o tytule wykonawczym oraz o wysokości wierzytelności. Co więcej, pracodawca musi taki wniosek wierzyciela wykonać, albowiem przepis posługuje się sformułowaniem „dokonuje”, a nie „może dokonać”.

Kiedy macie więc w ręku alimentacyjny tytuł wykonawczy w postaci wyroku bądź też ugody sądowej zaopatrzonej w klauzulę wykonalności możecie wybrać czy chcecie iść tradycyjną drogą – skierować wniosek egzekucyjny do komornika, czy też wybrać drogę alternatywną – od razu zgłosić się do pracodawcy dłużnika.

Dlaczego ustawodawca zdecydował się na dopuszczenie takiej drogi w egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych? Oczywiście chodzi o to, że roszczenia alimentacyjne powinny być objęte szerszą ochroną, mieć wyższy priorytet aniżeli „zwykłe” roszczenia, ze względu na ich cel, jakim jest dostarczenie środków utrzymania osobie uprawnionej. Dlatego ten przywilej nie istnieje w egzekucji innych wierzytelności. Nie możecie więc żądać od trzeciodłużników zapłaty bezpośrednio na Waszą rzecz (chociaż takie żądania się zdarzają).

Ta szczególna forma egzekucji doznaje również pewnych ograniczeń: w sytuacji, gdy wynagrodzenie dłużnika zostanie zajęte w tradycyjnej egzekucji bądź gdy wierzycieli jest wielu, a kwota pensji zbyt mała, żeby wszystkich zaspokoić. Wówczas pozostaje „tradycyjna” egzekucja.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Zajęcie nadpłaty podatku

163 Komentarze do tego wpisu post

 1. Aga pisze:

  Witam, a ja znam taką sytuację, że była prowadzona egzekucja alimentów w oparciu o ten art. 88 kp – do momentu aż nie ujawnił się kolejny wierzyciel (niealimentacyjny). Te alimenty są dość wysokie – sięgają 60 % wynagrodzenia. Wierzyciel alimentacyjny udał się wtedy do komornika, złożył wniosek o egzekucję, ale efekt jest taki, że dostaje mniej aniżeli miał wcześniej, ponieważ przecież komornik nalicza swoje koszty. Wierzyciel dogadał się teraz podobno z dłużnikiem i generalnie egzekucja mogłaby się odbywać bez komornika ale pojawia się pytanie – czy, jeżeli wierzyciel złoży wniosek o umorzenie egzekucji i poinformuje komornika, że porozumiał się z dłużnikiem (wskutek czego ten ostatni będzie płacił regularnie całą kwotę), to czy ten komornik będzie prowadził egzekucję na rzecz drugiego wierzyciela wiedząc, że ucierpiałby na tym wierzyciel alimentacyjny? Wynagrodzenie tego dłużnika nie wystarczy bowiem wtedy na zaspokojenie obu roszczeń i gdy komornik wejdzie mu na połowę pensji to znowu ucierpi tak naprawdę wierzyciel alimentacyjny. Wydaje mi się, że nie jest fair, żeby „zmuszać” wierzyciela do korzystania z pomocy komornika w sytuacji, gdy dłużnik chce sam płacić i nie będzie robił problemów, z drugiej zaś strony, dlaczego ten drugi wierzyciel (niealimentacyjny) miałby stracić…? Co Pan o tym sądzi?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Aga, nie chyba zrozumiałem istoty tego pytania. Zasada jest prosta: egzekucja bez komornika tylko 88 kp, jak się pojawia inny tytuł, to wszystko przez komornika. Komornika nie będzie interesować jakieś porozumienie poza egzekucją. A alimenty są w nieco lepszej sytuacji niż reszta.

   • Aga pisze:

    Tak też myslalam, ze komornika nie bedzie to interesować, ale akurat w tej sytuacji wierzyciel alimentacyjny jest porzywdzony, bo wczesniej dostawal poprzez pracodawce cala kwote alimentow a teraz, poprzez komornika, dostaje mniej (bo minus koszty komornika). Wyszło zatem tutaj tak, jakby to wierzyciel placil za komornika bo w praktyce on dostaje mniej, a dluznik jest przeciez chroniony tą granicą 3/5.

    • Kasia pisze:

     Jak wierzyciel płaci za komornika? Większej głupoty nie czytałam. Przecież kosztami jest obciążony dłużnik, jak wierzyciel alimentacyjny dostaje mniej niż powininen to nie oznacza, że nie otrzyma tego w ogole.

     • Agnieszka pisze:

      Wierzyciel dostaje mniej bo komornik odciąga swoją dolę, więc na ten moment – w danej chwili dostaje mniej. Oczywiście dług alimentacyjny rośnie i reszta odkłada się na da…leką do przewidzenia przyszłość, emeryturę alimenciarza? w przypadku śmierci alminenciarza na przyszłe nigdy bo kto ma przejąć jego dług alimentacyjny? Dzieci którym miał płacić alimenty? Na dany moment dostanie mniej niż bezpośrednio przez zakład pracy, lwią cześć zabierze komornik.

   • Agawa pisze:

    Czy jeżeli pobierałam Alimenty z zakładu pracy zgodnie z artykułem to, czy jeżeli dłużnik ma inne długi i są na nie tytuły wykonawcze to komornik, który ma inne tytuły wykonawcze możne żądać od pracodawcy który przelew mi alimenty następująca rzecz.” Komornik sadowy wskazuje, że w przypadku sądowego zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika P…. winien zaprzestać realizacji na poczet należności alimentacyjnych. Pracodawca jest winien zwrócić oraz tytuł wykonawczy wierzycielce alimentacyjnej ze wskazaniem wysokości dokonywanych potraceń oraz poinformować w/w iż istnieje możliwość złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji ”
    Pytanie czy tak możne postąpić inny komornik. I czy można coś zrobić, aby alimenty szły z zakładu pracy.

 2. Grażyna pisze:

  Witam,
  Mam klauzule wykonalności proszę mi powiedzieć czy muszę to robić przez komornika czy moge to obejść -chodzi o dodatkowe koszty komornicze.
  Na podstawie art.87 i 88 KP daję pismo do pracodawcy i pracodawca ma obowiązek dokonywać potrąceń na rzecz alimentów. Pani w płacach powiedziała mi ,że dopóki komornik się nie odezwie to tak , ale jak przyjdzie pismo od komornika to będę zmuszona przez niego. Proszę o pomoc w interpretacji przepisów.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Grażyna, jeżeli alimenty to możesz pominąć komornika. O tym właśnie jest wpis. Pani w kadrach może jednak wie o tym, że są inne egzekucje, więc musi być przez komornika. Jeżeli masz pewność, że Twoja sprawa jest jedyna, to wydrukuj ten wpis z bloga i złóż wniosek na piśmie, muszą odpowiedzieć.

  • Eugenia Czaplińska pisze:

   Mój przyjaciel płacił alimenty poprzez potrącanie z wynagrodzenia za pracę.(wg tytułu komorniczego) Przechodzi na emeryturę i chciałby płacić dobrowolnie ,jakie są procedury.
   Chodzi o to żeby nie płacić kosztów komorniczych.
   Z poważaniem
   06.05.2017 r

 3. […] przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie egzekucja alimentów bez udziału komornika, na blogu Karola Sienkiewicza. var hupso_services_c=new […]

 4. Grażyna pisze:

  Witam,
  Są też inne egzekucje od komornika i co w takim przypadku???
  Pozdrawiam

 5. margo pisze:

  A co ze środkami zasądzonymi przez sąd na zaspokojenie potrzeb rodziny, czy są one traktowane na równi z alimentami, czy też alimenty będą miały pierwszeństwo w drodze egzekucyjnej? W końcu to także są pewnego rodzaju alimenty, skoro z tych pieniędzy będą utrzymywane dzieci, tyle że dłużnik nadal pozostaje w związku małżeńskim i mieszka z rodziną.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   margo, wg mnie w tym trybie egzekwuje się alimenty, a nie środki na zaspakajanie (art. 28 krio).

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     margo, kto pyta nie błądzi: mój wpis dotyczy egzekucji bez udziału komornika, a ten artykuł dotyczy egzekucji z udziałem komornika. Cycat z tego art.: Przez należności alimentacyjne należy rozumieć świadczenia alimentacyjne w ścisłym tego słowa znaczeniu, unormowane w art. 128 i n. kro, oraz należności wynikające z alimentacyjnego obowiązku między małżonkami, o których mowa w art. 60 i 130 kro, jak również świadczenia mające charakter rent alimentacyjnych, tj. należności z umowy renty – art. 903 kc.
     A Ty piszesz o zaspakajaniu potrzeb, czyli art. 28 krio. To nie są alimenty.

 6. margo pisze:

  Czyli zasądzone przez sąd takie środki, jeśli małżonek się nie wywiązuje dobrowolnie, byłyby na szarym końcu, ZA wszystkimi innymi wierzycielami na miejscu X a nawet XI?

 7. Karol Sienkiewicz pisze:

  wg mnie tak, w 28 krio jest szczególny pozaegzekucyjny tryb. Małżonek może wystąpić z pozwem o alimenty.

 8. JOANNA pisze:

  witam,
  właśnie pracownik złożył u mnie taki wniosek o zajęcie wynagrodzenia z bieżacymi alimentami,a były mąż przestął płacić alimenty w 10 2012, a co z zaległymi alimentami i odsetkami od nich , czy pracownik powinien jeszcze coś złożyć?
  z góry dziękuję za pomoc
  asia

 9. Leonarda pisze:

  Witam
  Problem dotyczy już poruszonej w komentarzach kwestii jednak wciąż budzącej moje wątpliwości- stosowanie egzekucji bez udziału komornika na podstawie art. 88 k.p. do zasądzonej kwoty na podstawie art. 27 k.r.o. (przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny). W orzecznictwie wskazuje się, że powyższe świadczenie nie jest świadczeniem alimentacyjnym w ujęciu klasycznym (choć istnieje spór co do tego). Na pewno świadczenie z art. 27 k.r.o. korzysta z przywilejów gwarantowanych dla świadczeń alimentacyjnych w procesie jak i postępowania egzekucyjnym. Jak to w końcu jest? Stosujemy 'bezkomorniczą’ egzekucję z art. 88k.p. do nadmienionego świadczenia zasądzonego wyrokiem Sądu? Sytuacja wygląda tak , że pracodawca dokonuje potrącenia tego świadczenia z wynagrodzenia pracownika-dłużnika już od ponad 10 lat, zgodnie z żądaniem wierzycielki- żony. Ostatnio pracownik skierował pismo do pracodawcy z żądaniem natychmiastowego zaprzestania potrąceń, argumentując je tym, że to jedynie komornik jest do tego uprawniony. Czy faktycznie ma rację a pracodawca powinien wstrzymać się z dokonywaniem potrąceń i przekazywaniem kwoty wierzycielce- żonie?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Leonarda, trudno to rozstrzygnąć inaczej niż bez udziału sądu. W każdym innym przypadku to będą tylko domysły. Osobiście uważam, że art. 88 kp trzeba interpretować ściśle…

 10. Wojtek pisze:

  Czytałem ten wątek dyskusji, ale nie do końca jest dla mnie jasny jeden aspekt. Chodzi o przypadek, kiedy w trakcie trwającej egzekucji alimentów bezpośrednio od pracodawcy (art.88) przychodzi zajęcie wynagrodzenia od komornika z jakiegoś innego tytułu. Czy wtedy pracodawca dalej bez zmian potrąca pracownikowi 60% wynagrodzenia z tytułu alimentów czy odsyła zajęcie alimentacyjne do komornika, aby to on prowadził dwie egzekucje?

 11. Wojtek pisze:

  Uściślając to co napisałem wyżej, nie jest dla mnie jasna treść art.88:
  § 1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:
  2) wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.
  Mamy sformułowanie „pracodawca dokonuje” i „zostało zajęte”. Czy „pracodawca dokonuje” bo jest pierwszy, który wszczął egzekucję z wynagrodzenia i niezależnie od pojawiających się w przyszłości zajęć komorniczych dalej prowadzi egzekucję alimentów czy też d”pracodawca dokonuje” potrąceń tylko do czasu kiedy wynagrodzenie w przyszłości „zostało zajęte” przez komornika z jakiegoś innego tytułu?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Wojtek, to jest świetne pytanie! Moim zdaniem, jeżeli wynagrodzenie zostanie zajęte już po rozpoczęciu potrąceń przez pracodawcę, to pracodawca powinien powstrzymać się od potrąceń, bezzwłocznie zawiadomić wierzyciela alimentacyjnego, który powinien złożyć wniosek do komornika. Inaczej byłaby „konkurencja” wierzycieli.

   • Wojtek pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale….
    Właściwie dlaczego wierzyciel alimentacyjny ma zmieniać „egzekutora”? A jeżeli nie chce? A jeżeli nie chce przeznaczać części potrąceń alimentacyjnych na wynagrodzenie komornika? Czy jest tu jakiś przymus prawny, czy zależy to właściwie od woli wierzyciela alimentacyjnego? Bo czy nastąpi „konkurencja” wierzycieli u pracodawcy czy u komornika to chyba nie ma większego znaczenia, skoro poborów nie wystarcza nawet na alimenty. Mam niestety taki problem, bo wierzyciel alimentacyjny, który złożył wniosek u mnie w firmie upiera się, że nie chce egzekucji przez komornika, tylko chce potrąceń z poborów i argumentuje jak wyżej. Poniekąd może i ma rację, a ja nie wiem co robić.

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     Wojtek, nie odpowiem na wszystkie pytania, bo nie jestem alfą ani nawet omegą. To jest mój pogląd na pytanie, które mi postawiłeś.

    • Kasia pisze:

     Dlatego, że w przypadku zbiegu egzekucje wszystkich spraw powinien prowadzic jeden organ. Poza tym pracodawca nie jest egzekutorem w szerokim tego słowa znaczeniu.

 12. Jola pisze:

  Witam,

  a czy istnieje możliwość zrezygnowania z uprzednio wszczętej egzekucji z wynagrodzenia (komorniczej) i podjęcia egzekucji na zasadzie kodeksu pracy? I ewentualnie czy można wrócić do egzekwowania alimentów przez komornika?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Jola, nie widzę przeciwwskazań. Komornik umorzy postępowanie i występujesz do pracodawcy. I odwrotnie też tak to działa.

 13. Basia pisze:

  A jak wygląda ta kwestia w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny osiąga przychody z tytułu umowy-zlecenia? Czy wtedy jako wierzyciel alimentacyjny również mogę u pracodawcy dłużnika żądać przelewania stosownej należności? A jeżeli pojawił się już komornik? Jest to dla mnie kłopot, bo do tej pory były mąż płacił alimenty dobrowolnie. Teraz – jak się okazuje – jego przychody zajął komornik. Przy umowie-zlecenia zajmuje on 100% dochodów byłego męża. Co w takim razie ze środkami na moje dziecko? Do komornika nie chcę eksa podawać, bo nie chcę go do reszty pogrążać kosztami sądowymi, itp.
  Pomocy… Gdzie szukać odpowiednich przepisów?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Basia, przecież ten wpis dotyczy umowy o pracę. I zasad ta nie działa przy zleceniu. Wystąp do komornika o egzekucję jak najszybciej, będziesz miała pierwszeństwo.

 14. Basia pisze:

  Dodam jeszcze, że te umowy-zlecenia nie są powtarzające się, nie mają znamion umowy o pracę.

 15. Katarzyna pisze:

  Panie Karolu,
  trafiłam na Pana blog przypadkiem, ale czuję, że dobrze trafiłam. Przeczytałam wszystkie posty (na malutkim smartfoniku!), bo nie chciałam się powtarzać, gdyby ktoś miał podobną sprawę, albo robić off-topicu. Więc do sedna: ostatnio zapisując dziecko do przedszkola, zostałam poproszona o przedstawienie dowodu na bycie rodzicem samotnie wychowującym i dostarczyłam wyrok o alimenty. Zorientowałam się, że ojciec dziecka nie zapłacił alimentów za okres od wniesienia pozwu (1.08.2012) do zasądzenia alimentów (1.03.2013), czyli 7 razy 450zł. Dodam, że do chwili obecnej terminowo płaci bieżące alimenty. Poprosiłam go o uregulowanie zaległości, ale on nie ma takiego zamiaru. Pozostaje mi (z tego co zrozumiałam po przeczytaniu powyższego postu) egzekucja komornicza lub bezpośrednio od pracodawcy. Chcę skorzystać z drugiej opcji. Teraz pytania: potrzebuję zdobyć klauzulę wykonalności, czy tak? (Czy może mi Pan wysłać link do wzoru wniosku o nadanie klauzuli na maila, bo ten załączony, w którymś z innych postów nie otwiera mi się?) Jeśli już ją zdobędę, czy mam ją wysłać do pracodawcy po prostu, czy dołączyć coś jeszcze? Ile czasu od dostarczenia do pracodawcy klauzuli będę czekać na pierwszą wpłatę? Dziękuję za odpowiedź w tej sprawie. Mam jeszcze jedną, ale muszę poszukać odpowiedniego wątku na blogu, żeby nie robić off-topicu. Ale to może jutro, bo już jestem lekko senna.. Dobranoc! Katarzyna

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Katarzyna, gratuluję wytrwałości. Poradnik o klauzuli jest po lewej stronie do pobrania. Co do reszty, to należ złożyć pracodawcy pisemny wniosek ze wskazaniem np. numeru konta, gdzie ma być to przelane.

 16. Katarzyna pisze:

  Dziękuję za tak szybką odpowiedź Panie Karolu! Jeszcze dopytam o ten wniosek z numerem konta – mogę go sformułować swoimi słowami czy jest jakiś szablon? Pozdrawiam! Katarzyna

 17. Katarzyna pisze:

  Aha i jeszcze jedno pytanie. W którymś z komentarzy pod innym postem padło pytanie o sposób nalicznia odsetek od długu i, o ile pamiętam, odpowiedział Pan, że tym zajmuje się komornik. Jeśli zdecyduję się sama wyegzekwować od pracodawcy ojca mojego dziecka dług alimentacyjny bez pomocy komornika, czy muszę sama wyliczyć odsetki? Jeśli tak, czy mógłby Pan podpowiedzieć mi jak się do tego zabrać lub załączyć link do jakiegoś wiarygodnego źródła? Kolejny raz dziękuję za odpowiedź! Katarzyna

 18. Katarzyna pisze:

  Dziękuję Panie Karolu! Katarzyna

 19. Katarzyna pisze:

  Panie Karolu, po przeczytaniu Pana postu pt. „Nowości w postępowaniu klauzulowym c.d.” z 8.4.2014. nabrałam wątpliwości czy powinnam składać do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności zasądzonych alimentów. Pisał Pan, że zmiany wchodzą w życie 10.4.2014. i polegają m.in. na tym, że nie będzie już sporządzania z urzędu uzasadnień w sprawach, w których klauzula została nadana. Wydaje mi się, że mam właśnie taki przypadek i w ręce tytuł wykonawczy: na protokole z rozprawy z 15.3.2013. mam pieczątkę o treści: „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dnia 15.3.2013. Sąd Rejonowy stwierdza, że niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji w zakresie alimentów oraz poleca (bla, bla). Orzeczenie podlega wykonaniu jako natychmiast wykonalne. Tytuł WYKONAWCZY wydano powódce… „, a poniżej pieczątka sądu i sędziego i jego podpis. Skoro tak, czy mogę z tym tytułem wystąpić bezpośrednio do pracodawcy dłużnika alimentacyjnego o ściągnięcie nieuregulowanych przez niego alimentów za okres od złożenia wniosku o alimenty do ich zasądzenia (7 miesięcy) skoro podlegają one rygorowi natychmiastowej wykonalności? Z tego, co zrozumiałam – mogę, ale pewniej bym się poczułam, gdyby Pan to potwierdził. A jeśli tak, czy oryginał składam u pracodawcy i tracę go bezpowrotnie (ewentualnie robię sobie ksero)? I gdybym w przyszłości potrzebowała tego tytułu piszę wniosek o nadanie klauzuli? Katarzyna

 20. Katarzyna pisze:

  Super. Dziękuję za konkretną odpowiedź. Katarzyna P.S. Z niecierpliwością czekam na kolejne posty:)

 21. ANNA pisze:

  Witam.

  Mam zasądzone alimenty od lutego 2014r. w kwocie 350 zł, co miesiąc.
  Niestety w żaden sposób nie można ściągnąć od byłego męża, pracuje być może na czarno.
  Więc złożyłam do Sądu o alimenty od Dziadków ze strony byłego męża, i Ojca dziecka.
  Proszę mi powiedzieć czy dobrze zrobiłam, czy Sąd na pewno zasadzi od nich te alimenty, czy lepiej powinnam była złożyć do Funduszu Alimentacyjnego.
  Pewien Prawnik mi doradził bym złożyła na Dziadków, i że na 100 % będą zasądzone

  Dziękuję

 22. Dawid pisze:

  Witam, mam pytanie jeżeli ojciec na czas nie płaci alimentów, też mogę pójść do jego pracodawcy ? Celowo spóźnia się 10/15/20 itp dni. Jest jakaś szansa aby jego pracodawca płacił alimenty ?

 23. Adrianna pisze:

  Witam

  Po pierwsze i najważniejsze: gratuluję wspaniałego bloga!
  Po drugie, nie mniej ważne, pytam: jeśli mój obecny jeszcze mąż ma zasądzone alimenty na Syna w kwocie 380zł, przy czym płaci czasem bardzo nieregularnie (np. w lipcu zapłacił 150zł, w sierpniu nic, we wrześniu pełną kwotę, tzn 380zł) i tłumaczy się, że zaległości odda, kiedyś tam… jak będzie miał…. (czyt. chyba nigdy), to zdecydowałam, że będę składać do jego pracodawcy wniosek o przelewanie alimentów na moje konto. W tym celu z sądu pobrałam odpis ugody z klauzulą natychmiastowej wykonalności.
  Teraz moje pytania brzmią:
  1. W jakiej formie powinnam to pismo przedłożyć pracodawcy męża? Zakład pracy znajduje się w miejscu mojego zamieszkania, ale gdzieś mi się obiło o uszy, że za sprawy kadrowo-płacowe odpowiada kadrowa, która pracuje w innej filii zakładu. Ale ja zupełnie nie wiem gdzie, a od męża się nie dowiem.
  2. Czy pismo składam w oryginale, czyli ten odpis, czy mogę zrobić ksero i wysłać ksero?
  3. Jaki wniosek składam dodatkowo do pisma? Jak ma on brzmieć? Doczytałam tu, że mogę coś napisać własnymi słowami, ale zupełną mam pustkę w głowie, jakby to miało brzmieć. Będę wdzięczna za pomoc.
  4. Jak w takim piśmie ująć to, że oprócz bieżących alimentów zależy mi również na ściągnięciu zaległości (wraz z odsetkami). Wychodzi za miesiąc lipiec 230zł i sierpień 380zł. Czy mogę żądać spłaty jednorazowej (na logikę pewnie mi i tak nie spłacą tyle z pensji męża, bo ma na umowie najniższą krajową), czy w ratach? Jeśli w ratach, to czy sama mogę ustalić ich minimalną wysokość?
  5. Jeśli mąż zdecyduje, ze będzie sam wpłacał alimenty, to czy mogę cofnąć pismo z zakładu pracy? Jak w tym przypadku należy postąpić?

  Już z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  • Agata Kicińska pisze:

   1. Potrąceń dokonuje pracodawca – zatem nie ma znaczenia, gdzie znajduje się jakiś dział lub nawet gdy sprawami kadrowymi zajmuje się zewnętrzna firma. Wniosek o dokonywanie potrąceń należy złożyć do pracodawcy, a więc do miejsca, w którym ma on swoją siedzibę.
   2. Trzeba złożyć oryginał (odpis).
   3. Wniosek taki nie musi być skomplikowany – wystarczy napisać, że wnosi się o dokonywanie od określonego pracownika potrąceń z wynagrodzenia we wskazanej wysokości na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, na podstawie załączonego tytułu wykonawczego, na wskazany numer rachunku bankowego.
   4. Powinna Pani wskazać, że pracownik pozostaje w opóźnieniu z zaspokojeniem roszczeń za lipiec i sierpień w określonej wysokości, więc wnosi Pani o potrącenie należnych kwot wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wymagalności (wskazanego w ugodzie – np. 10 dzień każdego miesiąca) do dnia zapłaty.
   5. Zarówno w tradycyjnej egzekucji, jak i w tym szczególnym przypadku to wierzyciel jest dysponentem postępowania i ma prawo (a nie obowiązek) dochodzenia swoich roszczeń, dlatego może zrezygnować z potrącania jego należności alimentacyjnych w każdym czasie.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Adriana, Agata poniżej odpowiedziała wyczerpująco.

 24. Adrianna pisze:

  Dziękuję bardzo! 🙂

 25. Ryszard pisze:

  Witam , ja jako wielokrotny dłużnik przeszedłem na emeryturę , wcześniej byłem na rencie i z tejże renty komornik egzekwował swoje należności z różnorakich tytułów teraz moja partnerka wystąpiła do sądu o alimenty na dwoje nieletnich dzieci i moje wątpliwośi dotyczą tego ile komornik może mi z tej emerytury ściągać ( chcę aby lwią część moich pieniędzy z emerytury dostawała partnerka na dzieci a nied jacyś tam wierzyciele sprzed 15 lat zresztą tak ustawiliśmy te alimenty aby to była wysokość 2/3 wypłaty ZUS czy w świetle tego co Pan pisze ZUS może być pracodawcą potrącającym w myśl 88kp ??ew co czynić by jak najwięcej pieniędzy trafiało do dzieci a nie do kogoś tam ??

 26. Justyna pisze:

  Witam, mam pytanie dotyczace ustalenia kwoty wolnej od potraceń.
  Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte przez komornika, nastepnego dnia pracownik przedstawił postanowienie sadu o zasądzonych alimentach na dziecko.Postanowienie posiada klauzule wykonalności. Chciałabym się dowiedzieć czy to postanowienie sadu ma pierwszeństwo przed zajeciem komorniczym niealimentacyjnym.
  Z góry dziękuje za pomoc.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Justyna, tak, ma pierwszeństwo, regulują to właśnie przepisy kp

   • Michal pisze:

    Witam chyba niema ja zlozylem osobiscie wyrok alimentacyjny e kadrach aby potracali mi z wynagrodzenia na konto zony poczym przyszlo zajecie od wierzyciela i komornik kazal wstrzymac wyplat kwoty alimentacyjnej ma konto zony

 27. Justyna pisze:

  Jako podstawę prawna przyjąć należy tutaj : Art 87 par 1 Kp
  „Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od os. fiz – podlegają potraceniu tylko nastepujące nalezności:
  1) sumy egzekwowane na mocy tyt. wyk. na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych … ” ?

  Bardzo dziękuje za pomoc

 28. Jola pisze:

  Mam pytanie czy jeśli mam klauzulę wykonalności alimentów a mój mąż wysyła mi alimenty na nasze wspólne konto na którym mamy kredyt hipoteczny który jest zadłużony bank z automatu pobiera alimenty na poczet długu mało tego ja uciekłam z domu wynajęłam mieszkanie za które płacę . Mąż płaci sobie kredyt hipoteczny alimentami i mieszka w naszym wspólnym domu a ja z dziećmi tułam się po obcych mieszkaniach,czy mogę się udać do zakładu pracy z tą klauzulą i domagać się ażeby zakład pracy przelewał mi alimenty na moje własne konto osobiste pomimo że mąż niby płaci ale nie mi na dzieci tylko sobie za mieszkanie .Rozwód już trwa prawie rok i do podziału majątku pewnie minie jakiś czas proszę może wiecie coś konkretnego na ten temat może mi ktoś pomoże nie stać mnie na adwokata natomiast mój mąż i ma swojego adwokata i pomocnych rodziców.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Jola, oczywiście możesz udać się do pracodawcy i zażądać potrącanie alimentów z jego konta.

   • Jola pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź przepraszam że tak późno. Jest pan pierwszą osobą która odpowiedziała na moje pytanie,wszyscy piszą o darmowej poradzie a pan jedyny odpowiada jeszcze raz dzieki.

 29. Bozena pisze:

  Niby wszystko takie proste, ale co z alimentami na dorosle dzieci, uczace sie?
  Moje dzieci musza same, oddzielnie kazde zlozyc wniosek do komornika o sciganie alimentow, jednak wnioski musza zawierac oryginalny wyrok sadowy. Wyrok jest tylko jeden, a odpis nie ma i nie moze miec pieczatki o klauzuli wykonalnosci. Czy to oznacza ze tylko jedno dziecko moze scigac alimenty a drugie co? gorsze?
  Niestety nie znajduje w necie zadnych wskazowek, moze ktos wie co w takiej sytuacji?
  Dziekuje za podpowiedzi

 30. Ulka pisze:

  Widok takiego bloga uskrzydla – dziękuję.
  Chcę wystąpić o egzekucję komorniczą niepłaconych od 2008 roku alimentów na moją 20-letnią córkę. Na odpisie wyroku sądu z 2006 r. w sprawie rozwodowej, przyznającym alimenty, nie ma klauzuli wykonalności. Czy powinnam o nią wystąpić? Czy muszę mieć pełnomocnictwo córki? Córka jest niepełnosprawna umysłowo w lekkim stopniu, ale bez żadnych ograniczeń do czynności prawnych.

  • Agata pisze:

   Wierzycielem alimentacyjnym jest dziecko, natomiast rodzic działa jako jego przedstawiciel ustawowy, ale tylko do czasu osiągnięcia pełnoletniości. Stąd też – jeżeli Pani córka nie ma ograniczonej zdolności do czynności prawnych – to Pani córka powinna wystąpić o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Ewentualnie możliwe jest również udzielenie przez nią pełnomocnictwa do dokonania takiej czynności.

 31. Maria pisze:

  Proszę o pomoc w poniższej sprawie: pracownik zatrudniony na czas określony ( już niedługo), z najniższą krajową. Od niedawna komornik z zaległymi alimentami na dziecko, parę dni temu wpłynął wniosek od matki drugiego ( wyrok z klauzulą wykonalności). Zbieżność wierzytelności. Co robić?

 32. Jan pisze:

  Witam, bardzo proszę o rade.
  Pracownikowi zostało zajęte wynagrodzenie za pracę przez komornika. Następnie pracownik ten przedstawia postanowienie sądu z klauzulą wykonalności o alimentach na rzecz syna, płaconych do rąk własnych.

  Czy pracodawca może obniżyć kwotę ustalona dla komornika o kwote alimentów które pracownik ma zasądzone? Jaka jest podstawa prawna?

 33. Jan pisze:

  Czyli pracodawca nie może mi wypłacić kwoty którą mam zasądzoną na alimenty i pomniejszyć w ten sposób kwotę przekazywaną do komornika?

 34. Justyna pisze:

  Witam, czy mogłabym prosić o pomoc… jak wyglądają procedury w przypadku zajęcia komorniczego a następnie zajęcia przez Naczelnika Urzędu Skarbowego wynagrodzenia za prace pracownika? Który organ ma pierwszeństwo w takim wypadku?

 35. Małgorzata pisze:

  Witam,dorosły syn skończył w tym roku studia swoją pracę zacznie w listopadzie,do tej pory szukał.Ojciec przestał płacić sam z siebie zasądzone alimenty w październiku.Czy syn może wystąpić do pracodawcy ojca o egzekucje alimentów ( w sumie to chyba tylko za październik i listopad).A potem trzeba odwołać egzekucję? Jak to zrobić?

  • Tak, można skierować tytuł wykonawczy do pracodawcy, żeby ten dokonywał potrąceń. Jeżeli obowiązek alimentacyjny został stwierdzony wyrokiem, to alimenty są należne do czasu zniesienia obowiązku. Wstrzymanie egzekucji – czy to tradycyjnej czy tej opisanej we wpisie – powinno więc nastąpić od chwili otrzymania odpisu pozwu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego.

   • Małgorzata pisze:

    Teoretycznie, jeśli ojciec złoży pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego dopiero np w styczniu to czy syn,który podejmie pracę w listopadzie będzie musiał oddać nadpłacone alimenty?

    • Nie, bo działa na podstawie prawomocnego wyroku. O świadczeniu nienależnym będzie można mówić dopiero od chwili dowiedzenia się o powództwie o zniesienie/obniżenie.

     • Małgorzata pisze:

      Właśnie się dowiedziałam w kadrach,że nie są ,,egzekutorami,, i muszą mieć jakieś pismo o ugodzie między synem a ojcem i zgodę na potrącanie z jego pensji alimentów.Bez tego nie będą strącać.Został więc tylko komornik 🙁

 36. Jola pisze:

  Witam znowu potrzebuję pomocy pisałam do pana 3.10.2014 odnośnie alimentów zakład pracy wyraził zgode na płacenie a teraz się odwołuje ponieważ mąż przedstawił wyciąg z konta że przelewa mi 700zł na dzieci, ale na konto na którym jest kredyt hipoteczny zadłużony.Pracodawca mojego męża twierdzi że nie chce w to się mieszać ale czy to jest wystarczający argument ażeby mnie w ten sposób znowu zostawić z tym problemem . Jak to jest z tą klauzulą wykonalności”do rąk własnych”pracodawca twierdzi że jest to nie jasne to po co ta klauzula wykonalności do kogo mam się zwrócić o pomoc może pan mi podpowie .

 37. Jola pisze:

  Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można ,czy jeśli sąd udzielił mi zabezpieczenia z tytułu alimentów to jest to już ostateczny wyrok? Dlaczego pytam bo mąż wykazywał małe dochody na pierwszej rozprawie i sędzina zasądziła mi po 350zł. na dziecko ja domagałam sie po 500 . W trakcie trwania 2 rozprawy mąż przyznał się do tego że dorabia jeszcze raz tyle, ale było to na drugiej rozprawie gdy już wcześniej zapadł wyrok czy mogę powtórnie wnieś wniosek o zwiększenie alimentów czy nie?

  • Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia to nie wyrok. Jeżeli postępowanie się jeszcze nie zakończyło – nie został wydany wyrok – to sąd weźmie pod uwagę wyższe dochody.

 38. Rafał pisze:

  Witam Pana,
  Pracodawca wierzycielki odmawia wypłaty alimentów zg. z art 88 kp (w oparciu o prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności).

  Proszę o podanie jakie działania z tego tytułu mogę podjąć w stosunku do tego pracodawcy?
  Czy może Pan mi podać orzecznictwo SN wspierające moje stanowisko.

  Pozdrawiam

  Rafał

  • Rafał pisze:

   Rozumiem, że nikt nie wie jak pomóc mi w tej sprawie.
   Trochę „zawracanie głowy” te forum 🙂
   Pan Sienkiewicz w ogóle nie odpowiedział na moje zapytanie zadane miesiąc temu.

   • Gosia pisze:

    Najpierw postrasz skierowaniem wniosku do sądu w oparciu o ten art. 88 kp, jeśli to nie poskutkuje złóż wniosek do sądu. Ze swoich doświadczeń wiem, że pracodawcy a nawet kadrowi nie znają kodeksu pracy.

 39. Justyna pisze:

  Witam,
  czy ekwiwalent za odzież oraz ekwiwalent za pranie tejże odzieży podlega egzekucji komorniczej? Proszę o podstawę prawną.
  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam, Justyna

 40. Justyna pisze:

  Witam, jak dokonać zajęcia za pracę w przypadku dwóch wypłat w miesiącu (wynagrodzenie zasadnicze, świadczenie socjalne). Czy sumujemy obie wypłaty, czy od każdej osobno obliczamy kwotę zajęcia?

  • Agata pisze:

   Składniki szeroko pojętego wynagrodzenia są również objęte ochroną polegającą na ograniczeniu stosowania potrąceń. W związku z tym to czy potrącone zostaną dwa składniki łącznie czy osobno pozostaje bez wpływu na wysokość kwoty potrącenia – kwota będzie taka sama.

 41. Justyna pisze:

  Witam, ponawiam pytanie czy ekwiwalent za odzież i za jej pranie podlegaja egzaekucji komorniczej?
  Z góry dziekuje za pomoc.

 42. alicja pisze:

  Witam Serdecznie.
  Mam pytanie związane z alimentami.Mój partner ma zaległe alimenty,jest zatrudniony na 3/4 etatu z odpowiednią do tego stawką od najniższej krajowej.Komornik zabiera 60 % zostaje mu zycie i leki ok 400 zł ( jest po operacji trzustki ), co można zrobić żeby spłacać dług samemu bez komornika albo w mniejszej kwocie.

 43. alicja pisze:

  Ps. zapomniałam napisać że przez jakiś czas alimenty płacił FA, czy można do FA z prośbą o spłacanie zaległośći bezpośrednio do FA a nie przez komornika.

 44. Justyna pisze:

  Witam serdecznie, chciałabym uzyskac porady jak dokonać potracenia komorniczego niealimentacyjnego w sytuacji gdy pracownikowi w miesiącu wypłacane będzie wynagrodzenie, a po kilku dniach „13” za 2014 rok ? Czy podczas pierwszej wypłaty należy ustalic kwotę wolną od potraceń, a „13” przelac komornikowi w połowie?

  Pozdrawiam

  • Agata pisze:

   Jeżeli w danym miesiącu dochodzi do wypłaty wynagrodzenia za pracę oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. „trzynastki”), to świadczenia te sumuje się i na tej podstawie dokonuje się potrącenia, przy uwzględnieniu kwoty wolnej od potrąceń.

 45. Magdalena pisze:

  Witam serdecznie. Czy na pierwszej sprawie o separację można wnieść pozew o rozwód?Dodam że małżonek złożył w sądzie zgodny wniosek o separację, który podpisałam pod wpływem emocji. Jesteśmy małżeństwem od 10.miesięcy jednak na skutek nieustannych kłótni nie widzę dalszej możliwości bycia razem i chciałabym rozwodu. Czy muszę zgodzić się na separację? Czy też na pierwszej rozprawie mogę powiedzieć że chcę rozwodu? Jak przebiega taka rozprawa? Dodam jeszcze, że nie mieszkamy już razem i nie mamy dzieci. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

 46. anna II pisze:

  Dziekuje ze udzielacie tutaj wspanialych porad .

  Mam pytanie ; Ex ma zaleglosci alimentacyjne wiec odzyskaniem tych zaleglosci zajal sie komornik
  odszukal pracodawce i wystapil o przelewanie naleznosci …..
  – komornik w rozmowie tel poinformowal mnie ze w pierwszej kolejnosci beda
  zaspokojone koszty adwokata …../ ktorymi moj ex zostal obciazony /
  – czy taka decyzja jest zasadna i sluszna ???
  – czy teraz komornik bedzie sukcesywnie sciagal swoje naleznosci a ja dalej bede
  czekala na zasadzone alimenty ??? / nadmienie ze ex podjal prace na pol etatu
  -jest to jego celowe dzialanie -by zajecie nie bylo wysokie /
  Z gory dziekuje za odpowiedz .

 47. Paweł pisze:

  Pracodawca zajął mi wynagrodzenie na rzecz alimentów,które uiszczałem regularnie,czy miał prawo,wcześniej nie powiadomił mnie na piśmie?Alimenty mam płacić na 15 kazdego miesiąca,a zabierane mi są juz 1.

 48. Rafał pisze:

  Jeszcze raz zadaję pytanie:

  Pracodawca wierzycielki odmawia wypłaty alimentów zg. z art 88 kp (w oparciu o prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności).

  Proszę o podanie jakie działania z tego tytułu mogę podjąć w stosunku do tego pracodawcy?

 49. Jola pisze:

  Witam
  Znowu mam problem nie wiem dlaczego pracodawca zaprzestał mi płacić alimenty .Może najprościej
  będzie jeśli przepiszę to co mi pracodawca mojego męża przesłał.
  Informuje ,że zaprzestaje dokonywania potrąceń na rzecz świadczeń alimentacyjnych,gdyż przedłożone
  postanowienie stanowi tytuł zabezpieczenia.Zgodnie z art.743 kpc do wykonywania postanowienia.
  O udzieleniu zabezpieczenia stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym.
  Wykonanie postanowienia należy włączyć do organów egzekucyjnych.Sprawy egzekucyjne należą do właściwych sądów rejonowych i komorników (art. 758 kpc).
  Moja klauzula wykonalności ”z urzędu” stwierdza że niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji w zakresie
  pkt 1 to była wcześniejsza klauzula a teraz na nowej klauzuli już po rozwodzie mam wpisane ,że uprawnia do egzekucji w zakresie pkt 3.Czy to ma jakiś wpływ czy na to że zaklad pracy nie chce mi wypłacać tych alimentów ?
  Bardzo proszę o pomoc i dziękuję.

  • Jola, wydaje mi się, że stan faktyczny sprawy jest taki: najpierw – w toku postępowania rozwodowego – zostało wydane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Teraz proces się zakończył i został wydany wyrok.
   Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, któremu sąd z urzędu nadaje klauzulę wykonalności stanowi tytuł wykonawczy, tak więc na podstawie art. 87 § 1 pkt 1 na żądanie wierzyciela pracodawca musi dokonywać potrąceń, a jego twierdzenia są nieprawidłowe.
   Poza tym także wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowi tytuł wykonawczy, na podstawie którego można żądać od pracodawcy dokonywania potrąceń na zaspokojenie należności alimentacyjnych.

 50. Jola pisze:

  Witam
  Dziękuję bardzo za szybką i jasna odpowiedz.Ponownie złożyłam wniosek o egzekwowanie alimentów przez zakład pracy,przedstawiłam wyrok wraz z klauzulą wykonalności wspierając się paragrafami
  prawa. Mam nadzieję że to pomoże ,nie stać mnie na prawnika więc bardzo dziękuję, za to że mi pani odpisała jest to jedyna strona jaką znalazłam gdzie ktoś odpisuje i to tak szybko.Bardzo dziękuję za pomoc poinformuję jeśli dostanę odpowiedź.
  BARDZO DZIĘKUJĘ ,WSPANIAŁY BLOG

 51. Agnieszka pisze:

  Mężowi zakład pracy potrąca alimenty i przekazuje bezpośrednio na konto byłej żony. Kwota alimentów to 600 zł, a zakład pracy potrąca 650 zł. Czy zakład pracy może pobierać sobie prowizje w kwocie 50 zł za potrącenie?

 52. Agnieszka pisze:

  wcześniej było potrącenie przez komornika i pobierali 650 zł(zakład pracy wypłacał żonie 600 zł a 50 to koszty dla komornika niby taką informację uzyskaliśmy). później komornik oddał sprawę bezpośrednio do zakładu pracy nie ingerując w potrącenia i teraz zakład pracy nadal potrąca 650 zł tylko jak wcześniej szło to do komornika jako jego koszty to gdzie teraz idzie ?? odsetek nie ma bo na bieżąco wszystko płacone a dodatkowe koszty ??? jakie??? wnioskuje ze zakład pracy pobiera opłatę 50 zł za potrącenie alimentów bo tak to wygląda. Czy tak mogą robić ??

 53. Marcin pisze:

  Witam
  Otóż potrzebuje fachowej opinii w mojej sprawie postaram się wszystko dobrze opisać. Od pewnego czasu mam ugodę sądową z byłą partnerką która zobowiązuje ją do płacenia alimentów mieśięcznych na naszego syna który przebywa pod moją opieką. W skótek nie wywiązywania się z tej ugody przez byłą partnerkę oddalem sprawę do komornika.
  I tu zaczeły się problemy :-/

  Mianowicie otrzymałem od komornika przelew na poczet alimentów w wysokości 3 zl 69 gr. z kwoty 100 zl jaka widnieje na ugodzie.
  Po rozmowie z byłą partnerką okazalo sie ze ma ona zasądzone alimenty na drugiego syna którego ma z innym partnerem w wysokości 250 zl i zaległe alimenty które były wypłacane z funduszu na tego jej drugiego syna ponieważ jakiś czas nie pracowała i jej były partner pobierał alimenty z funduszu.
  Teraz była partnerka pracuje zarabia średnią krajową i komornik zajął jej wynagrodzenie w tym miesiącu w wysokości ponad 860 zl na poczet zaleglych alimentów z funduszu i bieżących na tego drugiego syna a mi przypadła kwota którą wymieniłem wcześniej.
  Po moich prośbach o wyjaśnienie całej sprawy przez byłą partnerkę w dziale kadr kadrowa powiedziała że taka kwota jej dla mnie została i taką wysłała do komornika i nie ma tu znaczanie moje pismo bo ona ma inne w pierwszej kolejności a jak komornik dostał od niej całą kwotę to powinien sobie podzielić co i dla kogo i to był koniec rozmowy z panią księgową.

  Zdezorientowany całą sytuacją bo z tego co wiem alimenty bieżące to priorytet przed innymi zobowiązaniami zadzwoniłem do komornika dodam że ten komornik prowadzi obie sprawy o alimenty.
  Wyjaśniając asystentce komornika całą sytuację powiedziała mi że nie możliwe jest żeby takie coś miało miejsce w takim wypadku komornik powinien rozdzielić po równo alimenty bieżące między dwoma synami i nie wie dlaczego dostałem taką kwotę i że ona akurat nie może znaleźć akt sprawy i oddzwoni do mnie jak się dowie o co chodzi.
  Na telefon czekałem dwa dni po czym sam zadzwoniłem.
  Tu po przedstawieniu się pani zmieniła ton na szorstki wobec mnie i poinformowała mnie że najpierw należą się zalegle alimenty i bieżące na tamtego syna bo tam jest większa kwota zadłużenia a moje nie są priorytetem i tak może być cały czas póki nie spłaci tamtych zaległych i nie było już mowy o żadnym podziale po równo a i dodała że jak sobie chce i mi się niepodoba to moge napisać skargę na czynności komornika czy coś takiego .

  Pytanie moje czy ktoś jest mi w stanie coś doradzić bo po tym wszystkim zgłupiałem do reszty :-/

 54. waldek pisze:

  mam pytanie. Zarabiam około 100 zł powyżej minimalnej,mam przysądzone alimenty w wysokości 1000 zł na dwójkę dzieci. Płacę to bez komornika. teraz pojawił się komornik skarbowy. Czy może on zająć mi część mojego wynagrodzenia? jestem zatrudniony na umowę o pracę.

 55. Ivo pisze:

  Panie Karolu, proszę o poradę co zrobić w takiej dziwnej sprawie/sytuacji, a mianowicie. Płacę alimenty zawsze na czas przelewem na konto do 15 każdego miesiąca( automatycznie przez konto 4 dni przed). Nagle 30 dnia miesiąca przychodzi pismo do mojego pracodawcy od adwokata byłej małżonki z wnioskiem o dokonanie potrąceń należności alimentacyjnych z wynagrodzenia pracownika. Byłem zdumiony jakie zaległości, i co się okazuje. Przelew wysłałem 11 dnia miesiąca(termin do 15). Więc skąd ta zaległość, okazało się że uposażona odesłała mi przelew. Domniemywam złośliwość, chęć oczernienia mojej osoby w pracy. Okazało się że była żona zmieniła konto nie informując mnie o tym i sam jak wynika z przelewu odesłała mi pieniądze. Jeżeli konto byłoby zamknięte wtedy przelew wraca od banku , a nie od osoby prywatnej. Co w tej sytuacji zrobić. Adwokat wysyłając taki wniosek , powinien mieć jakiś dowód , że nie zapłaciłem tudzież spóźniłem się 15 dni z wysłaniem alimentów. I z tego tytułu żąda od pracodawcy wysłanie następnych alimentów za następny miesiąc. Jak z takim bezprawiem walczyć. Serdecznie pozdrawiam

 56. Ivo pisze:

  Zaraz, zaraz jakim dłużnikom. Uposażona zmienia konto, ja nic o tym nie wiem, wysyłam pieniądze. Wracają po 4 dniach ( nie zauważyłem tego zwrotu na koncie) i dowiaduję się od pracodawcy że zalegam od 15 dni z alimentami i o dziwo widzę nowy numer konta. I co zrobiłem. Od razu wysłałem na nowe konto z odsetkami należność. tak więc nie jestem dłużnikiem. Proszę co w tej sytuacji jak się bronić. Adwokat strony powinien być bardziej rzetelny.

  pozdrawiam
  nie dłużnik

 57. Ivo pisze:

  W sytuacji kiedy nie ma zaległości z tytułu obowiązku alimentacyjnego, to uposażona może złożyć wniosek do zakładu pracy o potrącanie należności alimentacyjnych z wynagrodzenia pracownika ?

  Pozdrawiam
  Ivo

 58. dorota pisze:

  mam pytanie mój byly mąż jest na emeryturze i nie placi alimentów czy moge zlożyć takie pismo o ściąganie alimentów do zusu

 59. dorota pisze:

  tylko że komornik nie chce uznac mi mojego wyroku ,bo jak bralam kredyt to doradca na moim orginale postawil pieczątki banku a jak złożyłam do sądu o nowy wyrok to nie ma na nim klalzuli wykolnaności ,a jak chce nowy wyrok to musze złożyć do sądu wniosek i wytłumaczenie dlaczego chce i odbędzie się rozprawa sądowa i musi być na rozprawie mąż były i musi się zgodzić o wydanie nowego wyroku ,a nigdy się nie zgodzi bo wie że to jest wyrok na niego o alimenty i nie wiem co mogę dalej zrobić w tym zrobic bo nie płaci już ponad rok alimentów na dwoje dzieci

 60. dorota pisze:

  bylam dzisiaj w zusie i niestety nie pomagą mi bo jest wyrok i sa zasądzone alimenty ,musze zgosić się do komornika i kolo sie zamyka i moje dzieci nie beda mialy alimentów ,bo mój byly mąż nigdy się nie zgodzi na wydnie nowego wyroku ,czy nie ma innego sposobu

 61. gosia pisze:

  Witam. Odnosząc się do art. 88 k.p. wysłałam pismo do pracodawcy byłego męża o potrącanie alimentów na córkę, którą reprezentuję. W odpowiedzi dostałam odmowę nie argumentując tego. Wobec powyższego wystąpiłam ponownie z pismem i również otrzymałam odmowę nie podając przyczyny. Dzwoniłam do PIP-u i dowiedziałam się że pracodawca na podstawie tego art. nie moze odmówić mi owych potrąceń. Chcę zaznaczyć ze były mąż nie ma żadnych dodatkowych zobowiązań komorniczych ani żadnych innych. Co zatem mogę z tym zrobić?

  • Gosia, niestety jeżeli pracodawca odmówi dokonywania potrąceń (pomimo, iż powinien to czynić) to Ty jako wierzyciel nie masz żadnych uprawnień, które mogłyby przymusić pracodawcę do przekazywania środków na alimenty. W takiej sytuacji pozostaje wszczęcie tradycyjnego postępowania egzekucyjnego poprzez złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do wybranego komornika. Komornik nie będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji.

 62. gosia pisze:

  Dziękuję Pani Agato za odpowiedz. ” Od 1 czerwca 2005 r. obowiązuje znowelizowany przepis Kodeksu pracy (dalej: kp), dotyczący dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika – niezależnie od jego zgody – na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych w trybie uproszczonym, czyli bez postępowania egzekucyjnego (art. 88 § 1 kp). Zmianę tę wprowadza ustawa z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. nr 86, poz. 732), która wprowadza szereg rozwiązań, mających na celu doprowadzenie do skutecznego ściągania alimentów.

  Przed zmianą Twój pracodawca miał możliwość dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika-dłużnika bez ingerencji komornika – od 1 czerwca 2005 r. jest to już jego obowiązek. Jeżeli więc wierzyciel (np. małżonek pracownika) po przedstawieniu tytułu wykonawczego wystąpi do Twojej firmy z wnioskiem o zajęcie wynagrodzenia – nie możesz odmówić dokonania potrąceń.
  Złożyłam skargę na Pracodawcę byłego męża do PIPu i czekam na odpowiedź . Dowiedziałam się żeby pójść w tym kierunku , gdyż tytuł wykonawczy zobowiązuje go do tego bez zgody pracownika z obowiązkiem dokonania potrącenia jak wskazuje art. 88 k.p.

 63. sławek pisze:

  Witam muj problem to umowa na puł etatu 815 brutto płace alimenty dobrowolnie a komornik zajoł mi 3/5 pensji na splate zadłużenia alimentacyjnego to nak mam płacić bieżące alimenty proszę o pomoc

 64. Zbigniew pisze:

  Jestem emerytem wojskowym, od kilku lat komornik potrąca mi 25 % świadczenia na rzecz wierzyciela – kwota około 800 zł. ( nieudana działalność gospodarcza) – (nie są to potrącenia na rzecz Skarbu Państwa). Aktualnie b. synowa uzyskała zasądzone przez Sąd ( uzyskała klauzule wykonalności i przekazała sprawę do Komornika) ode mnie na 3 moich wnuków (syn nie płacił alimentów) w kwocie 900 zł. Mam pytanie ile będzie mi Wojskowe Biuro Emerytalne (jako emerytowi wojskowemu) potrącało z mojej emerytury wynoszącej – 2400 zł brutto.

 65. Emilia pisze:

  witam.Mam pytanie czy pracownik po otrzymaniu wyroku alimentacyjnego z klauzulą może zwrócić się do kadr z prośbą o potrącenie z wynagrodzenia zasądzonych alimentów na konto matki dziecka. jaki wniosek należy złożyć do swojego pracodawcy?

 66. Mirek pisze:

  Witam.Komornik sciaga mi 1200zl alimentow plus jak zarobie wiecej dodatkowo na kredyt ok 50tys do splaty.Teraz pytanie niedlugo przejde na emeryture,przyjmujac ze bede mial jak moi wspolpracownicy ok 3600 brutto,ile zabierze komornik 1200 z 3600 to ok 35%.Czy tylko tyle czy jeszcze wezmie 25% na splate kredytu?

 67. Deko pisze:

  Dzień dobry,
  Sąd zasądził na rzecz dzieci alimenty, nakazując jednocześnie aby mąż zapłacił je wstecz za 3 miesiące. Dostałam od niego niespełna połowę tej kwoty. Czy jeśli złożę u jego pracodawcy wniosek o zaspokajanie świadczeń alimentacyjnych to czy zakład pracy może ściągnąć również tę zaległą kwotę? Jeśli tak to na jakiej podstawie? czy wystarczy że złożę dowód przelewu na kwotę równą połowie tego co powinien zapłacić? Czy zakład pracy uwierzy mi „na słowo”?
  i jak powinien wyglądać wniosek, który składam w zakładzie pracy męża? czy znajdę gdzieś wzór takiego wniosku?

  dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  • mariusz pisze:

   Witam mam przyznane alimenty na dzieci w kwocie 440 zł . postanowienie sądu zostało dostarczone do zakładu pracy który nie chonoruje prawo mocnego wyroku sąd mimo iż przelewa tą kwote matce dzieci nie stety posiadam komornika za inne zadłurzenia niż alimenty czy alimenty nie pobierane przez komornika nie liczą sie z wynagrodzenia 2200 brutto mam potrącane 315 na komornika i 440 na alimenty . Czy zakad pracy ma takie prawo nie zwracać uwagi na zasądzone alimenty i zmusza zebym zgłosił do komornika

 68. beata pisze:

  Witam.Mam pytanie.Zasadzone alimenty na syna były maz placi przez komornika ponieważ miał bądź ma jakies inne dlugi które komornik sciaga.Dodam ze były maz od lutego jest na emeryturze.Czy w takim wypadku jest możliwość aby te alimenty przesylal zus a nie komornik?Malo tego ze przesyla je w ostatnim dniu i nie przejmuje się ze nie mam czasem na chleb to ostatnio znowu nie przeslal całej sumy tylko pomniejszona o 8 zl a dla nas to jest jednodniowy obiad.Bardzo proszę o porade.Beata

  • Beata, zobacz art. 139-141 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
   Jeżeli chcesz, żeby to ZUS przekazywał Ci alimenty, złóż wniosek do komornika o umorzenie egzekucji i zwrot tytułu wykonawczego (postaraj się, żeby zwrot nastąpił w miarę sprawnie).
   Następnie złóż do ZUS wniosek wraz z tytułem wykonawczym oraz oświadczeniem, że alimenty nie są płacone dobrowolnie przez dłużnika i wskaż kwotę zaległych alimentów. Przy egzekucji przez ZUS nie ma opłaty egzekucyjnej.

 69. Małgorzata pisze:

  Witam,
  Moje pytanie również dotyczy alimentów.Mój były mąż od kilku lat mieszka i pracuje w Holandii. Czy posiadając Europejski Tytuł wykonawczy mogę złożyć bezpośrednio do jego pracodawcy postanowienie o potrącanie alimentów z wynagrodzenia? Czy art.88 dotyczy również takiego przypadku?
  Bardzo proszę o poradę.
  pozdrawiam Magorzata

 70. Ania pisze:

  Witam, 30 listopada wysłałam poleconym z potwierdzeniem odbioru wniosek do pracodawcy mojego byłego męża o ściąganie z jego wypłaty alimenty bieżące i zaległe z 9 miesięcy. Wysłałam również oryginał prawomocnego wyroku sądu z klauzulą o wykonalności. Co dalej mam czekać na jakąś odpowiedz czy na pieniądze? Moj były żyje w dobrych relacjach z pracodawca co mam zrobić jeśli nie będzie żadnej odpowiedzi ze strony pracodawcy i jak odzyskać ten prawomocny wyrok żeby móc udać się do komornika? Pozdrawiam

 71. Dominika pisze:

  A czy jak ojciec płaci tak po prostu jakąś sumę pieniędzy na dziecko bez sprawy a alimenty, to trzeba to jakoś potwierdzać dokumentem?

 72. Jola pisze:

  Cesja długu alimentacyjnego ?
  Czy o zgodę na zbycie prywatnej firmie windykacyjnej ,długu z zaległych niezapłaconych alimentów na osobę dorosłą-żonę -należy przed przeniesieniem zobowiązania ,tak jak w przypadku alimentów na nieletnie dziecko-prosić sąd rodzinny o wyrażenie zgody?
  Nie mam szans na odzyskanie zaległej kwoty -kilkadziesiat tysięcy zł w żaden inny sposób ,sytuacja braku alimentacji trwa od lat a polski system umożliwia dłuznikowi nieskrępowane życie w dostatku …A ja jako matka zadłużam się bez końca by związać koniec z końcem i utrzymac wspólne dziecko ,a chodzi przecież o pieniądze na moją osobę-na dziecko wypłaca fundusz alimentacyjny ..ten sam który nie wypłaca na osoby dorosłe .proszę o pomoc

 73. Magda pisze:

  Witam,
  Mam pytanie czy do pracodawcy mogę zgłosić się z wyrokiem sądu czy musi to być klauzula wykonalności?
  Pozdrawiam, Magda

 74. Dorota pisze:

  Dzień dobry
  Mam pytanie odnośnie takiego ściągania alimentów. Zgubiłam wyrok z klauzulą wykonalności . Stąd moje pytanie … czy mogę wysłać odpis wyroku sądu ?
  Pozdrawima

 75. Marzena pisze:

  Mam problem z alimentami takiej natury. Mąż płaci mi całą kwotę alimentów regularnie od prawie roku. Jest to prawie 65 % dochodów. I oto odezwał się komornik w imieniu Funduszu alimentacyjnego. Mąż poszedł z nimi na układ, że będzie wpłacał jakąś kwotę, ale wg nich to za mało. Oprócz mojego, starego zadłużenia doszło jeszcze z tytułu alimentów na córkę sprzed ślubu. Jest to kobieta, która skończyła 24 lata i zaczyna kolejne szkoły, żeby nie stracić alimentów. I oto moje pytanie. Czy złożenie wyroku z klauzulą do pracodawcy powstrzyma komornika od zajęcia pensji ? Pieniądze ściągnięte przez komornika nie byłyby bezpośrednio przeznaczone na alimenty, ale do funduszu. I jeszcze jedna rzecz. Kiedy mąż podjął pracę, wycofałam od komornika wszystkie egzekucje, i te zalęgłe i te na bieżąco. Niestety nie oddano mi wyroku z klauzulą, ponieważ u komornika jest nadal sprawa egzekucji w sprawie alimentów dla moich dzieci, ale złożona przez Fundusz. Czy mają prawo zatrzymać mój wyrok ?

  • Marzena, może potrącać z wynagrodzenia pewne kwoty, jeżeli złożysz tytuł wykonawczy, ale jedynie w przypadku, gdy komornik nie zajął już wynagrodzenia i dodatkowo kwota ściągana z wynagrodzenia jest w stanie zaspokoić wszystkich wierzycieli. Potrącanie przez pracodawcę nie powstrzyma komornika przed zajęciem pensji – jeżeli dojdzie do takiego zajęcia, pracodawca traci możliwość potrącania. Jeżeli wiesz, że FA będzie prowadzić egzekucję powinnaś również wszcząć egzekucję na podstawie swoich tytułów wykonawczych – wtedy ściągane kwoty będą dzielone na 2 wierzycieli.

   • Marzena pisze:

    dziękuje bardzo za odpowiedź. Egzekucja komornicza nie jest jeszcze prawomocna ( podobno za 21 dni) Ale mnie zastanawia czy kwota na alimenty nie jest „nietykalna”, W innych wypadkach komornik nie może zająć pieniędzy na alimenty. Dla mnie wygląda to tak, jakby FA chciał doprowadzić do tego, żebym ponownie złożyła wniosek o egzekucję do komornika,co odbije się na dzieciach, ponieważ i tak nieduży dochód męża zostanie uszczuplony o koszty komornicze. I mam jeszcze jedno pytanie. Czy komornik może przetrzymywać mój wyrok sądowy w kwestii alimentów ( chodzi mi o wyrok z klauzulą), a mam tylko jeden. Ja wszystkie sprawy z komornikiem mam „załatwione” Wycofałam wnioski o egzekucję wszystkich należności. Z góry bardzo dziękuję za informację.

 76. wojtek pisze:

  Witam
  Mam pytanie czy zadłużenie w Funduszu Alimentacyjnym muszę spłacać przez komornika.Pozdrawiam

 77. Anna pisze:

  Witam. mam pytanie dotyczące sciagalności alimentów przez komornika. A mianowicie komornik ściąga bieżące alimenty w wysokości 300 zł ale również jest złożone postępowanie o zaległości alimentacyjne w wysokości 3700 zł. mój były mąż pracuje i ma umowę o pracę. ma również inne zadłużenia wynikające z nie spłaconych pożyczek. Komornik przelewa mi tylko bieżące alimenty po 300 zł a dług zostaje bez zmian ponieważ resztę pieniędzy które ściąga wpłaca na inne długi byłego męża. stąd też moje pytanie czy ma prawo tak robić czy dług alimentacyjny ma pierwszeństwo? i co mogę zrobić w tej sytuacji?

 78. Agnieszka pisze:

  Witam,

  dokonuję potrącenia z wynagrodzenia pracownika zasądzonych alimentów na podstawie wyroku sądu z klauzulą wykonalności (art. 88 kp). Teraz wpłynęło zajęcie wynagrodzenia od komornika. Wynagrodzenie pracownika jest na tyle wysokie, że wystarczy i na alimenty i na spłatę zajęcia od komornika. Czy mogę nie wstrzymywać potrąceń na rzecz alimentów? Czy mogę przelać alimenty dla byłej żony i kwotę zajęcia na komornika?

 79. Agnieszka, jeżeli wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej, to niestety pracodawca nie może już dokonywać potrąceń alimentów. Powinien zwrócić wierzycielowi tytuł wykonawczy, a wierzyciel powinien skierować do komornika wniosek o wszczęcie „tradycyjnej” egzekucji.

  • Marzena pisze:

   Czytam i jestem przerażona !!! Własnie weszłam w „spór” z komornikiem. Pierwsza rzecz to jakoś umknęło im , że zrezygnowałam z egzekucji zaległych alimentów. Dostałam pismo i ja i mąż, że komornik zajmuje mu konto. Kiedy pani znalazła moje pismo w tej kwestii , nawet nie przeprosiła i oświadczyła, że…oni zajmą konto na rzecz zaległych alimentów do FA, a moje bieżące ich nie interesują, chyba, że oddam sprawę im. Przez 3 miesiące mąż będzie na zasiłku dla bezrobotnych, więc -60% to nawet on się nie utrzyma. Czy naprawdę , żeby utrzymać dzieci , muszę utrzymywać komornika i jego świtę ? Czy jest szansa dogadanie się z FA , żeby komornik uszanował prawo moich dzieci ? Słyszałam , że dzieci są najważniejsze, ale okazuje się, ze owszem…dzieci komornika ! Mam jakąkolwiek szansę walczyć, żeby nie zabierali z dochodów mojego męża pieniędzy przeznaczonych na alimenty dla moich dzieci ?

 80. Przemysław pisze:

  Liczy sie data wpływu na konto czy data stempla pocztowego przy wpłacie alimentów ?

 81. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry,
  przeszukałem już wiele for dyskusyjnych, nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
  Samotnie wychowuję syna jestem inwalidą. Matka dziecka płaci tylko część zasądzonych alimentów, wystarczającą(51%) abym nie uzyskał dopłaty z FA..
  Przez kilka lat narosły długi ponad 20 000zł. Noszę się z zamiarem skierowania pozwu do sądu o obciążenie dziadków matki dziecka alimentami (ich częścią).
  Czy dziadkowie również odpowiadają za dług alimentacyjny powstały przez lata?, Czy można ich pozwać o jego spłatę?
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

 82. Wiesława pisze:

  Witam. Szukam odpowiedzi na pytanie. Otóż komornik nie powiadimił mnie, ze nie moze sciągnąc alimentów od ojca dziecka. Sytuacja ta trwała dosc długo. Ja byłam poza granica Polski.Nadmieniam, ze u komornika zostawiłam nr telefonu oraz adres mojej mamy, w przypadku jakichkolwiek zmian. Niestety komornik nie powiadomił mamy o zaistniałej sytuacji. Prosze o pomc co mam zrobic w takiej sytuacji, przez dwa lata nie wpływały alimenty na konto.

 83. Wiesława pisze:

  Dzień dobry. Dowiedziałam sie, ze ojcie dziecka nie pracuje. W tej sytuacji nie moge sie zwrocic do zakładu pracy. Nie wiem nawet czy ma jakies zrodla dochodu, oficjalne. Mieszka ze swoja matka.

 84. Agnieszka pisze:

  Witam, moje pytanie brzmi mam wyrok sądu o zabezpieczenie alimentów. Z tego co wiem w zeszłym tygodniu inny komornik wysłał pismo o zajęcie wynagrodzenia. Czy mogę sama złożyć wniosek do pracodawcy o wypłatę zasadzie mi kwoty . Powołując się na art. 88 ?

 85. Karolina pisze:

  Dzień dobry,
  Panie mecenasie, a czy jest Pan w stanie odpowiedzieć na pytanie, co w przypadku, jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z obowiązków nałożonych przepisami i potrąca kwotę niższą niż ta, która powinna być potrącana i przekazuje ją na poczet spełnienia obowiązku alimentacyjnego przez swojego pracownika. Oczywiście pracownik nic nie wie, sam też nie otrzymuje tej różnicy, zatem jest przekonany, że obowiązek alimentacyjny wypełnia należycie.
  Czy są jakieś środki z których pracownik może skorzystać z tytułu tych naruszeń?
  Zdążyłam się zorientować, że pracodawca ma obowiązek informowania komornika wszelkich zmianach, które łączyłyby się z trudnością prawidłowego i terminowego potrącania świadczeń alimentacyjnych z wynagrodzenia za pracę i wówczas zostanie nałożona grzywna przez komornika.
  Zastanawiam się jednak, czy to jedyny środek dla tak poważnego naruszenia..

 86. Tomasz pisze:

  Witam,
  mam pytanie, czy w sytuacji kiedy wpłacam alimenty zasądzone przez sąd regularnie co miesiąc lecz sporadycznie z jednym lub dwu dniowym opóźnieniem, to czy jest takie prawo by mimo wszystko były potrącane alimenty przez zakład pracy?

 87. MARIOLA pisze:

  WITAM PROSZĘ O PODPOWIEDZ –DOSTAJE NA CÓRKĘ ALIMENTY 400ZŁ ŚCIĄGANE PRZEZ KOMO RNIKA NA SPRAWIE O PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW SĄD UMORZYŁ POSTĘPOWANIE A ZASĄDZIŁ RENTE ALIMENTACYJNA W KWOCIE 700ZŁ WIĘC CZY NALEŻY MI SIĘ KWOTA POPRZEDNIA TERAŻNIEJSZA OBIE RAZEM? BYŁA TO UGODA ALE NIC NIE JEST WSPOMNIANE ZE NIE MAM JUZ ALIMENTÓW POPRZEDNICH DZIĘKUJE I PRZEPRASZAM ZA INTERPUNKCJE

 88. Joanna pisze:

  Witam serdecznie. Jak się ma zastosowanie art.88 k.p. do rent i emerytur? : tj.
  § 1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:
  2) wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  To znaczy, jeżeli wystąpię z wnioskiem i tytułem wykonawczym do WBE (emerytura wojsk.) i to biuro będzie mi przelewało zasądzone alimenty, a po jakimś czasie jakiś komornik zwróci się do WBE o egzekucję z innego niealimentacyjnego tytułu, to czy WBE obowiązuje ten przepis czy nie. Czy WBE dalej będzie w pierwszej kolejności przelewało mi pieniądze z tytułu alimentów czy podeprze się tym pkt 2, z art 88 k.p. i przestanie mi płacić lub zmniejszy kwotę, albo podzieli na dwa zobowiązania. WBE nie jest przecież pracodawcą tylko płatnikiem świadczenia.
  Drugie moje pytanie brzmi: Jak wygląda sytuacja kiedy dłużnik oprócz emerytury wojskowej posiada jeszcze dochód ze stosunku pracy na cały etat tj. czy jak zwrócę się do pracodawcy to ten weźmie pod uwagę, że WBE pozostawia już kwotę wolną od zajęcia dłużnikowi i będzie mi przelewał pozostałą część brakujących alimentów zakładając, że dłużnik już ma zabezpieczenia, czy zastosuje przepisy k.p. i tu również pozostawi mu kwotę wolną od zajęcia. Reasumując mój eks. będzie miał pozostawioną kwotę wolną z emerytury i z tytułu zatrudnienia, ale ja w tym przypadku nie dostanę całości alimentów z opisanych dwóch źródeł.

 89. Marta pisze:

  Komornik zajął pensje mojego byłego męża na poczet zaległości do MOPR. I w ten oto sposób mąż nie ma z czego płacić bieżących alimentów. Pani z kancelarii „poradził” mi, żeby złożyła wniosek do nich to będę otrzymywała pieniądze. Nie pójdę na to, bo wiem jaką część pieniędzy zabiorą ( usłyszałam wręcz…my też musimy utrzymać dzieci ) . Pani w zakładzie pracy męża twierdzi, że komornik ważniejszy. Wiem, że wyrok z klauzulą wykonalności daje mi prawo pierwszeństwa w kwestii alimentów. Niestety komornik w swojej egzekucji nie zaznaczył wyraźnie, że to na poczet zaległych alimentów. Nie zamierzam odpuścić. Bardzo proszę o konkretne przepisy, które przedstawię kobiecie w zakładzie pracy męża i ewentualnie swoja rację przed komornikiem. Jestem skłonna złożyć na niego skargę w sądzie, bo nie pierwszy raz próbuje mnie oszukać. Męża „przerobił” już nie raz 🙁

 90. Ewa pisze:

  Witam mam problem taki że dłużnik płacił mi dobrowolnie alimenty ale od maja dłużnik ma komornika też w sprawie alimentów i komornik zajmuje mu całą wypłate a moje dziecko nie dostaje co mam zrobić ?

 91. Sławomir pisze:

  Witam.
  Mam zasądzone alimenty .place regularnie.Wykonuje dobrowolnie przelewy na konto corki.
  Lecz niebawem będę mieć komornika z tytułu zadłużeń bankowych.
  Co wtedy .Czy komornik będzie wiedział o moich zobowiązaniach alimentacyjnych?
  Czy mam go poinformować indywidualne o alimentach.
  A może wcześniej złożyć wniosek ,wyrok o alimentach do pracodawcy aby dokonywał potrąceń alimentacyjnych w pierwszej kolejności?

 92. Beata pisze:

  Dzień dobry,
  zwracam się z uprzejmym zapytaniem dot. płatności za alimenty. W wyroku zapisano, iż ojciec dzieci ma płacić alimenty do 10 każdego miesiąca, w sumie 100 zł na dwóch synów. spłacił kilka rat , następnie oznajmił iż nie zamierza płacić terminowo, rzeczywiście spóźniał sie po kilka dni , ale nic nie mówiła. Ostatnio zaczął płacić mi alimenty w tarach, tzn. dokonuje na moje konto codziennie przelewu w wysokości 30 zł , finalnie dochodząc do kwoty 1000 zł do 10 danego miesiąca. Czy może on tak postępować, czy mogę coś zrobić w tej sytuacji?

 93. Katarzyna pisze:

  Witam
  Mam zasądzone alimenty na córkę i tytuł wykonawczy złożyłam bezpośrednio u pracodawcy dłużnika. Niestety pracodawca każdego miesiąca przekazuje mi te alimenty z opóźnieniem (najczęściej po moich kilku monitach telefonicznych). Co ja w tej sytuacji mogę zrobić, żeby przymusić pracodawcę do terminowego przekazywania świadczenia? Nadmienię, że jest to człowiek znany w mieście z niesolidności – ja swoje alimenty jakoś wywalczę, a były mąż i inni pracownicy czekają miesiąc lub 2 na wypłatę za dany miesiąc.

 94. Tomasz pisze:

  Komendant miejski panstwowej strazy pozarnej w Białymstoku mimo obowiazku nie przekazał naleznosci alimentacyjnych na konto mojej córki. Komornik wszczął postępowanie egzekucyjne w stosunku do mnie. Nalożył koszty oplatę egzekucyjną 58.80zł podatek vat 11zł, opłatę za przelew 1.80.Kto za to odpowiada pracodawca czy pracownik?

 95. Maciek pisze:

  Witam. Ja proszę o inną pomoc. Pomimo tego, że nawet o minutę nigdy nie spóźniłem się z alimentami( dwoje dzieci) , moja ex, po uzyskaniu tytułu wykonawczego zwróciła się o bezpośrednie wypłaty. I bez możliwości obrony z mojej strony było to realizowane. Córka jednak dorosła, ma teraz 20 lat i wyprowadziła się z domu. Należne córce pieniądze są przekazywane nadal na konto matki, która nie chce ich oddawać córce. Co robić?

 96. Ryszard pisze:

  Mam pytanie. Mam potrącane z emerytury alimenty na zonę w kwocie 1500 zł. W rozliczeniu PIT 36 ujmuje żona jako przychów 800 zł bo 700 jest zwolnione. Czy może wystąpić do do płatnika o potracanie tylko kwoty 700 złotych a resztę moge płacić do ręki? Ja obecnie na reke otrzymuję 602 zł. Dlatego mam drugie pytanie czy inny wierzyciel może domagać się aby jemu z pozostałej kwoty mój płatnik przekazywał mu pieniadze. Mi w tym układzie pozostaje 1402 złote.

 97. MALAN pisze:

  Cześć, jestem Malanem. Po tym, jak przez wiele lat byłam w związku z Johnem, on dokończył mnie, zrobiłem wszystko, aby go odzyskać, ale wszystko było na próżno, tak bardzo go pragnąłem, ponieważ mam dla niego miłość, zapytałem za wszystko, co obiecałem, ale odmówił. Wyjaśniłem mój problem mojemu przyjacielowi, a ona zasugerowała, że ​​wolę skontaktować się z rzucającym czar, który może mi pomóc rzucić zaklęcie, aby go sprowadzić, ale ja jestem tym, który nigdy nie myślał o rzeczach z czarów, nie miałem wyboru, ale moja przyjaciółka daje mi kontakt z lekarzem, że on już ją odzyskał, ale dla mnie nie wierzę w żadnego rzucającego zaklęcie, ale właśnie daję mu tryiny, skontaktowałem się z lekarzem poprzez jego e-mail, że mój przyjaciel dał mi, a Doktor odpowiedział mi na drugi dzień i wyjaśniłem mu wszystko, a on skonsultował się ze swoim bogiem i podążyłem za wszystkim, o co mnie poprosił. Powiedział mi, że nie ma problemu, że wszystko będzie w porządku przed upływem trzech dni, ex powróci do mnie przed upływem trzech dni, rzucił zaklęcie i zaskakująco w drugim dniu, było około 16.00. Mój ex zadzwonił do mnie, byłem tak zaskoczony, odpowiedziałem na rozmowy i wszystko, co powiedział, było takie, że tak mu przykro z powodu wszystkiego, co chciał, żebym do niego wrócił, że tak bardzo mnie kocha. Byłem tak szczęśliwy i poszedłem do niego, dzięki czemu znów zaczęliśmy żyć razem szczęśliwie. Od tego czasu obiecałem, że każdy wie, że mam problem z relacjami, byłbym pomocny dla tej osoby, odsyłając go do jedynego prawdziwego i potężnego rzucającego czar, który pomógł mi z moim problemem. E-mail: spellspecialistcaster937@gmail.com może wysłać go, jeśli potrzebujesz pomocy w związku lub w jakimkolwiek innym przypadku.
  1) Zaklęcia miłosne
  2) Zaklęte zaklęcia miłosne
  3) Zaklęcia rozwodowe
  4) Czary połączeń
  5) Czar wiążący.
  6) Czary rozpadu
  7) Bannlys byłym kochankiem
  8.) Chcesz awansować w zaklęciu biuro / loteria
  9) chcesz zaspokoić swojego kochanka
  Skontaktuj się z tym wspaniałym człowiekiem, jeśli masz jakiś problem z trwałym rozwiązaniem
  poprzez jego e-mail; spellspecialistcaster937@gmail.com

 98. MARRY pisze:

  mam na imię Marry, wychodzę i pracuję w Kanadzie.
  Chciałbym, aby świat dowiedział się o rzucającym zaklęcie rzucającym zaklęcie, które pomogło mi w rozwiązaniu mojego związku, kiedy mój mąż zdradzał mnie z inną kobietą, a on groził rozwodem i że może również uzyskać opiekę nad naszym dzieckiem, gdzie ja Spojrzałem w dół, nie mogłem myśleć dobrze, czułem, że nie zabrałbym mojego życia, dopóki nie podzieliłem się swoimi problemami z moim najlepszym przyjacielem i byłem sfrustrowany, nie wiedziałem, co zrobić ponownie, niż poinformować mojego przyjaciela o tym, co się dzieje, i zaadresowała do czaru rzucającego zaklęcie, z którym skontaktowałem się z Doktorem o pomoc po dwóch dniach, kiedy mój mąż nagle się zmienił, kochający, troskliwy, zawsze mnie niepokojący. Jestem tak wielki, pełen czaru rzucającego zaklęcie. Zdecydowałem, że rozłożę jego świątynię, więc robienie tego w podobnym stanie dzisiaj może uzyskać pomoc z łatwością, zanim coś złego stanie się z jego / jej związkiem. Potężny czar rzucający czar jest spellspecialistcaster937@gmail.com jesteś wolny aby skontaktować się z nim w sprawie czegoś w twoim życiu, usłyszałem, że on też może zrobić znacznie więcej … może rozwiązać następujący sposób
  1. Naucz się kochanka lub wróć
  2. Strzał duchowy
  4. Zaklęcie pieniężne
  5. Zaklęcie długowieczności
  6. Pisownia dobrobytu
  7. Gra ochronna
  8. Zdobądź pisownię pracy
  9. Jak zostać pisarzem menedżera
  10. Zdobądź ogromną pożyczkę, nie płacąc za to żadnych opłat
  11. Odzyskaj swoje pieniądze z blefowania
  12. Zaklęcie dziecięce
  13. Pisownia ciąży
  14. Pisownia wolności
  15. zaklęcie miłosne
  16, brakująca pisownia
  17. Niewidzialna ludzka pisownia
  18. Sukces lub pasja
  19. Zaklęcie małżeństwa
  20. Odrzucona pisownia
  21. Zaklęcie popularności
  22. Zabójcze zaklęcie
  23. Zaklęcie rakowe
  24. Zaklęcie naturalne siły
  25. Zaklęcie szaleństwa
  26. Karta do bezpłatnego wypożyczenia domu
  27. Okres produkcji filmów i filmów
  28. Zaklęcie HIV / AIDS
  29. Pisownia gruźlicy
  30. Stracić wagę i pisownię ciała
  31 zaklęć wilka
  32 zaklęcie urody
  proszę, moi przyjaciele nie ukrywajcie waszych uczuć, ponieważ udział w problemach jest problematyczny, nie krępujcie się i skontaktujcie z Doktorem, porozmawiajcie z nim i nie kłamcie o swoim problemie, skontaktujcie się z nim poprzez jego e-mail; spellspecialistcaster937@gmail.com
  wierzę, że opowiesz także swoje własne świadectwo, gdy tylko się z nim skontaktujesz.

 99. Pandel pisze:

  Witam
  dzisiaj byłam u pracodawcy ojca moich dzieci przekazałam wyrok zasądzonych alimentów i teraz ma mi zakład przelewać pieniążki. Proszę o informację kiedy pracodawca przekaże tą wiadomość pracownikowi nadmienię że mamy 13.06 a już 10.07 mają mi przelać alimenty bezpośrednio

 100. Zbyszek pisze:

  Witam
  A mam pytanie następujące. Pracodawca dokonuje potrącenia z wynagrodzenia. W jakim terminie jest zobowiązany przekazać kwotę alimentów wierzycielowi? Czy jest to termin dokonania potrącenia, czy też może je trzymać do czasu określonego w wyroku.? Logicznym wydaje się, że z chwilą potrącenia kwota powinna być przekazana, tylko czy faktycznie tak jest i jakie przepisy to regulują.
  Jeżeli to możliwe proszę o informacje także na email.
  Dziękuję

 101. Przemek pisze:

  Witam mam pytanie : spóźniłem się 5 dni z zapłatą alimentów pieniądze doszły jednak komornik wszczął egzekucje za 0, 35 gr odsetek z czego wygenerował koszty 450 za pełnomocnika i inne. Czy można zaskarżyć komornika czy nic to nie da? I Czy mogę jakoś pozbyć się komornika bo dogadanie się z matką córki nie wchodzi w grę bo zrobiła to na złość? Dodam że nigdy z niczym nie zalegałem po prostu toczy się rozprawa o podwyższenie alimentów ja się nie zgadzam dlatego łapie się wszystkich sznurków.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *