Systemy informacyjne dla prawników

Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie email od pewnej Pani Komornik, którego początek brzmiał:

Przedstawiam informacje teleadresowe o “młodej” (otwartej w sierpniu br.) kancelarii komorniczej w rewirze przy Sądzie Rejonowym  (…).

Dalej były dane adresowe. I niestety pierwszy minus – brak strony internetowej. Przyznam, że dla mnie to istotny mankament.

A potem Pani Komornik wymienia swoje możliwości, wśród nich informację o możliwości wystąpienia do Sądu Rejonowego –Wydziału Ksiąg Wieczystych w jej mieście. Nie wiem tylko, czy o nieruchomości w tym mieście, czy w całej Polsce. Drugi minusik.

Ale będą też i „plusy dodatnie” (pisownia oryginalna):

„Prowadząc postępowanie egzekucyjne korzystam  z następujących systemów informacyjnych oraz baz danych, w tym (…):

Serwisu Prawniczy LexisNexis – umożliwia sprawdzenie kondycji finansowej dłużnika oraz jego powiązania z innymi podmiotami,”

No właśnie, serwisy prawnicze. Wg mnie to bardzo ciekawe źródło informacji. Osobiście korzystam z dwóch programów: LEX oraz LEGALIS. W każdym jest opcja wyszukiwania danych o dłużnikach po numerze PESEL. Wystarczy wpisać numer PESEL i od razu pojawia się lista wszystkich podmiotów, gdzie interesująca nas osoba figuruje: jako członek zarządu, rady nadzorczej, wspólnik, prokurent, likwidator, etc.

Weźmy na tapetę słynnego już Jerzego Rowickiego. Otóż na dzień dzisiejszy jego PESEL w pojawia się 646 razy – najczęściej jako prezes lub członek zarządu czy wspólnik, były lub aktualny.  Akurat Legalis prezentuje wyniki nieco ciekawiej:

 legalis

To są naprawdę cenne informacje (no, może nie u Rowickiego). Pozwalają nie tylko na zbadanie, gdzie dłużnik zasiada (można tam zająć wynagrodzenie) ale również, co robił w przeszłości (np. kiedy zbył udziały w spółce). Systemy pokazują bowiem dane historyczne. Można wtedy we właściwym KRS zamówić kopię dokumentów, np. rezygnacji (żeby ustalić, to kiedy członek zarządu odpowiada z art. 299 ksh) czy umowy sprzedaży udziałów (czy przypadkiem nie  sprzedał ich w trakcie egzekucji).

Taka informacja pozwala również na dokonywanie zajęć wierzytelności w podmiotach powiązanych. Już wielokrotnie dane pozwoliły nam na celny „strzał” w dłużnika.

Oprócz tych danych, nazwijmy je „osobowych” serwisy umożliwiają zapoznanie się ze sprawozdaniami finansowymi spółek. Pozwala to księgowemu na ocenę, kiedy zaczynał się np. stan niewypłacalności (przynajmniej z grubsza). Ale nie znam księgowego, który potrafiłby zrobić to, co potrafi wspomniana Pani Komornik – ocenić kondycję finansową dłużnika.

Nie namawiam Cię broń boże do kupowania tych programów (są w sumie dość drogie), ale pamiętaj, że są bazy, gdzie możesz takich informacji szukać.

I szkoda tylko, że nie ma takich systemów dostępnych za darmo i w Internecie. Ale może i to się zmieni? Tymczasem nowej Pani Komornik życzę powodzenia i zachęcam do opracowania strony internetowej!

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Piotr F pisze:

  Jakąś namiastką systemu informacji o osobach fizycznych pełniących funkcję reprezentacyjnej w podmiotach zarejestrowanych w KRSie jest strona http://www.kto-kogo.pl.
  Pozdrawiam
  Piotr Furtak

 2. Karolu, jak się nazywają stosowne moduły w Legalisie i Lexie?

 3. Karol Sienkiewicz pisze:

  Kalina, w Legalisie moduł nazywa się Monitor Prawno-Gospodarczy a w Lexie IPG, czyli Informator Prawno-Gospodarczy.

 4. aplikant pisze:

  Kodeks Etyki Zawodowej Komornika
  § 4
  Komornik odpowiada dyscyplinarnie za uchybienie etyce zawodowej podczas działalności zawodowej, publicznej, a także w życiu prywatnym, w doborze otoczenia i stosunków towarzyskich.
  § 16
  1. Komornika obowiązuje zakaz korzystania z reklamy w jakiejkolwiek formie.

  Pozdrawiam

  • I dlatego właśnie nie była to reklama, tylko informacja 🙂

   Aplikant, przecież to praktyka powszechna, rozsyłanie takich cosiów po kancelariach i zapewne dobrze o tym wiesz… Inna sprawa, że denerwuje i mnie osobiście zniechęca.

 5. Piotr pisze:

  I szkoda tylko, że nie usług prawniczych dostępnych “za darmo i w Internecie” 🙂

 6. Maciej pisze:

  http://beckkrs.pl jest tez dość dobre, przesiadlem sie z ipg. Brakuje mi dostępu do KW. Wiem ze z ekw sciagano dane i sa one na rynku.

  Btw długi.info współpracują z przeswietl.pl, ale czy w wynikach pojawia sie informacja o zadłużeniu podmiotu?

 7. […] jakiś czas temu o systemach informacyjnych dla prawników. Generalnie wniosek był taki, że bez profesjonalnego programu trudno coś znaleźć ciekawe […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *