Czy komornik może dorabiać?

To pytanie jest proste jedynie z pozoru. Dla większości z Was komornik pracuje jako komornik właśnie, czyli w swojej kancelarii. Ale czy może robić coś jeszcze? Pytanie wcale nie jest takie bez sensu. Zresztą podobno nie ma głupich pytań….

Kwestie te reguluje art. 21 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

1. Komornikowi nie wolno podejmować dodatkowego zajęcia lub zatrudnienia, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków albo mogło uchybiać powadze wykonywanego zawodu.

2. Dodatkowe zatrudnienie komornik może podjąć za zgodą prezesa właściwego sądu apelacyjnego i rady izby komorniczej.

3. O zamiarze podjęcia dodatkowego zajęcia komornik zawiadamia prezesa właściwego sądu apelacyjnego i radę izby komorniczej. Prezes tego sądu w terminie tygodniowym może sprzeciwić się podjęciu tego zajęcia.

I właśnie te kwestie zostały omówione w artykule „Podjęcie dodatkowego zatrudnienia lub zajęcia przez komornika sądowego”, jaki ukazał się w ostatnim numerze Przeglądu Prawa Egzekucyjnego.  A piszę o tym dlatego, że współautorem artykułu jest Iwo Fisz, aplikant z mojej kancelarii.

Iwo, autor licznych artykułów i glos, jest również blogerem – prowadzi blog o prawnych aspektach zagospodarowania przestrzennego.

 blog Iwo

Zapraszam do lektury bloga, zaś komorników, asesorów i aplikantów komorniczych odsyłam do najnowszego numeru PPE.

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

 1. Lech pisze:

  Czym się różni zatrudnienie od zajęcia – czy zatrudnienie dotyczy tylko stosunku pracy, czy też umów cywilnoprawnych? Czy można uznać, że namiętne łowienie ryb jest zajęciem, które może przeszkodzić w pełnieniu obowiązków? Jak należy rozumieć rozgraniczenie, że zatrudnienie może być podjęte za zgodą prezesa i rady izby, a o zajęciu należy tylko informować i czekać na ewentualny sprzeciw, no i czy faktycznie trzeba informować o chęci wzięcia udziału np. w tygodniowych zawodach wędkarskich?

 2. Lech – na pytania nie odpowiem, aby nie uprzedzać lektury:). Ogólny wniosek jest jednak taki, że przepis w jego literalnym brzmieniu prowadziłby do skutków nie do przyjęcia.

 3. Zaciekawił mnie Pan tym wpisem, Panie Karolu. A czy może Pan chociaż uchylić rąbka tajemnicy w zakresie tego, jakie dodatkowe zajęcie/ zatrudnienie jest najczęściej spotykane u komorników w praktyce? Oczywiście poza dydaktyką 😉

  Ps. Z racji mojego pierwszego “oficjalnego” wpisu na Pana blogu muszę pozwolić sobie na małą prywatę. Rewelacyjny blog, Panie Karolu!

 4. zawsze mnie to interesowało – przeczytam z chęcią

 5. Marta pisze:

  Witam,

  Gdzie mogę nabyć PPE ?

 6. wszystko jasno wyjaśnione. Muszę o tym poinformować swojego kolegę, który przymierza się do pracy w roli komornika

 7. anna pisze:

  WItam,
  Chciałam zapytać jak się sprawa ma do aplikantów komorniczych i asesorów. Czy oni równiez muszą uzyskać zgodę na dodatkowe zajęcie/ zatrudnienie?
  Ustawa odnosi się tylko do komorników ale czy nie należy stosować przepisu art. 21 uoksie analogicznie do asesorów i aplikantów?
  Dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam,
  ANNA

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.