Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

Dnia 20 lutego 2015 Sejm uchwalił zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji. O projekcie tej ustawy już pisałem. Największą rewolucją jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie przyjmowania nowych spraw przez komorników. Celem ustawy ma być zwiększenie skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz ograniczenie ogromnych kancelarii komorniczych, które podobno wykazują się stosunkowo niską skutecznością.

Obecnie komornik musi odmówić wszczęcia egzekucji, jeżeli zaległość w zakresie już prowadzonych egzekucji przekracza 6 miesięcy (art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). Nowelizacja przewiduje dodatkowo wprowadzenie limitów przyjmowania spraw przez komorników, którzy są wybierani przez wierzyciela (a więc w przypadku, gdy wierzyciel korzysta z prawa wyboru komornika spoza rewiru). Komornik będzie musiał bezwarunkowo odmówić wierzycielowi, jeżeli w danym roku wpływ wszystkich spraw przekroczy liczbę 10.000. Dodatkowo, jeżeli skuteczność prowadzenia egzekucji w poprzednim roku nie przekroczyła 35% limit ten staje się bardziej rygorystyczny. W takiej kancelarii w danym roku nie będzie można przyjąć więcej niż 5.000 spraw.

Skuteczność prowadzenia egzekucji będzie się obliczało poprzez stosunek liczby spraw załatwionych w poprzednim roku (czyli takich w których wyegzekwowano świadczenie) do liczby wszystkich spraw, które wpłynęły w roku poprzednim.

Wprowadzenie limitów jest tłumaczone chęcią zwiększenia konkurencyjności między kancelariami komorniczymi, oraz stworzenia warunków sprzyjających otwieraniu nowych kancelarii. W uzasadnieniu do projektu powołano się na dane statystyczne, według których największą skutecznością w prowadzeniu egzekucji cechują się kancelarie komornicze, do których rocznie wpływa od 2.001 do 5.000 spraw.

Warto też wspomnieć, że według pierwotnego projektu nie zakładano górnego limitu przyjmowania spraw, a limit 5.000 spraw rocznie miał dotyczyć kancelarii, których skuteczność prowadzenia egzekucji nie przekroczyłaby 40%. Dla kancelarii, których skuteczność nie przekroczyłaby 35% limit ten miał wynosić 2.000 spraw rocznie. W przyjętym przez Sejm projekcie warunki te zostały zmienione, ponadto dodano limit prowadzenia 10.000 spraw. Pozostawiono także ograniczenie przyjmowania nowych spraw w przypadku gdyby zaległości w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji, przekraczają 6 miesięcy.

Planowane jest też dodanie w art. 8 ustępu 8b, regulującego sposób obliczania zaległości oraz skuteczności w prowadzeniu egzekucji w stosunku do komornika rozpoczynającego działalność. Parametry te będzie się obliczało dopiero po upływie roku następującego po roku, w którym komornik złożył ślubowanie. Jeśli więc komornik złoży ślubowanie w roku 2015, to parametry te będzie można obliczyć po upływie roku 2016. Oznacza to, że dla nowych komorników przez pierwsze 2 lata działalności (kalendarzowe) obowiązywał będzie jedynie limit 10.000 spraw rocznie. Dopiero po ich upływie będzie można mówić o ewentualnej „niskiej skuteczności” prowadzenia egzekucji i dalej idącemu ograniczeniu obniżenia limitu przyjmowanych spraw.

Według informacji zamieszczonych na stronie sejmu, 23 lutego nowelizacja została przekazana Marszałkowi Senatu. Oznacza to, że jej los nie jest jeszcze przesądzony.

Ja mam “swoich” komorników, bardzo skutecznych i ta nowelizacja specjalnie mnie nie martwi.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz Marzec 3, 2015 o 17:22

Martwiłbym się jednak o samą statystykę sporządzaną przez Komorników – aby nie zamieniła się w pogoń za “zakreślaniem” numerków.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 3, 2015 o 18:56

No właśnie, bo brak zaległości będzie kuszący i przecież tak łatwo sprawę umorzyć.

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 3, 2015 o 20:36

Nikt chyba nie wie i nie ma świadomości jakie będą lub mogą być konsekwencje zmian ,
przykładowo wierzyciele “masowi” mogą zapychać kancelarie, które teraz świetnie działają przy wpływie do 2 tys., ale nie są przygotowane osobowo i finansowo do prowadzenia np. 4 tys. spraw, które mogą nagle “wpaść”
skuteczność – jest wiele sposobóww zakończenia postępowania egzekucyjnego nie tylko wyegzekwowanie/umorzenie i tu ustawa może tego nie rozstrzygać

Odpowiedz

Grzegorz Marzec 7, 2015 o 21:59

Spokojnie, małe kancelarie się ucieszą. Co do przygotowania osobowego, jest to kwestia 1 miesiąca (góra) a przygotowanie finansowe rozwiąże art. 39 uksie. Więc nie zamartwiałbym się tak komornikami. Większy problem będą miały firmy windykacyjne bo zamiast słać wnioski do jednego komornika to będą słały do kilkudziesięciu – po prostu katastrofa, zburzy im to cały dotychczasowy outsourcing windykacji – plus jest taki, że będzie więcej pracy dla kolejnych roczników radców prawnych 🙂 .

Odpowiedz

Ela Marzec 9, 2015 o 18:39

“Celem ustawy ma być zwiększenie skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz ograniczenie ogromnych kancelarii komorniczych”. Ja się tylko zastanawiam, czy to coś da. Jak ktoś będzie chciał to i tak zakombinuje tak, że będzie brał wiele spraw, a skuteczność wcale nie wzrośnie. Jak pomyślę o tym jakich komorników ja znam to aż się człowiekowi gorzej robi…

Odpowiedz

Tomek Marzec 17, 2015 o 10:09

” Ja mam „swoich” komorników, bardzo skutecznych i ta nowelizacja specjalnie mnie nie martwi.”

– a co się stanie jak ci “swoi” komornicy otrzymają 3-5 razy tyle spraw co do tej pory ( żeby była jasność rewirowych ) i to nie pierwszej egzekucji tylko wtórnej a nawet dalej trzeciej lub czwartej ( na której skuteczność jest poniżej 5%) , nadal nie będzie się Pan martwił ?

– nie widzi Pan zagrożenia ,że na dzień dobry zostaną sparaliżowane ilością spraw , wpływ miesięczny wzroście kilkukrotnie ? ( duże kancelarie nie będą w stanie udźwignąć skali spraw z uwagi na zapisy ustawy , a nawet nie będą chciały przyjmować spraw niekalorycznych – czytaj powtórnych egzekucji )

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 17, 2015 o 10:12

Tomek, tak, widzę to ryzyko, ale co mogę zrobić?

Odpowiedz

Tomek Marzec 17, 2015 o 13:28

” Celem ustawy ma być zwiększenie skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz ograniczenie ogromnych kancelarii komorniczych, które podobno wykazują się stosunkowo niską skutecznością.”

– celem ukrytym ustawy jest ochrona interesów “starych kancelarii” które nie mają już wniosków z tzw. “dobrych ulic” , którzy nie są w stanie iść z duchem czasu ( chociażby w zakresie elektronizacji narzędzi , czy masowej obsługi operacyjnej)

– ustawodawca tym krokiem cofnął się w czasie , z jednej strony widział potrzebę uproszczenia uzyskiwania tytułów wykonawczych ( EPU) , z drugiej strony doprowadzi do paraliżu ich dochodzenia ( w krótkim czasie 2-3 lata okaże się ,że te tzw. duże kancelarie umożliwiały w ogóle funkcjonowanie pozostałych kancelarii nie masowych poprzez obsługę spraw wtórnych )

Odpowiedz

Tomek Marzec 20, 2015 o 17:07

Zmiany nieidealne, ale ogólnie zmierzają w dobrym kierunku, biorąc pod uwagę jak katastrofalnie niska jest skuteczność egzekucji komorniczych. Szczególnie przy niskiej (czyt. mało opłacalnej dla komornika) wartości zasądzenia.

Odpowiedz

arbiter8 Kwiecień 10, 2015 o 21:38

Ciekawe czy rzeczywiście coś się zmieni w tej kwestii i dla kogo tak naprawdę beć to lepszym rozwiązaniem

Odpowiedz

Temida Kwiecień 15, 2015 o 13:15

Zmiany są tu potrzebne, czy te wyjdą na dobre czas pokaże;)

Odpowiedz

Emma Kwiecień 17, 2015 o 20:17

Za komorników to już dawno ktoś powinien się zabrać…

Odpowiedz

Mika Maj 5, 2015 o 13:10

Czy jest jakiś wykaz procentowej skuteczności, bądź chociaż ilościowego wpływu spraw konkretnych kancelarii komorniczych? Nie chcę przesyłać swoich wniosków do hurtowni. Pozdrawiam

Odpowiedz

mariagryka Maj 15, 2015 o 12:41

Bardzo ciekawy artykuł!

Odpowiedz

Gość Wrzesień 8, 2016 o 13:40

“Obecnie komornik musi odmówić wszczęcia egzekucji, jeżeli zaległość w zakresie już prowadzonych egzekucji przekracza 6 miesięcy (art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji)”

To znaczy , że dług “przedawni się jeśli komornik nie zdąży sciągnąć go w ciągu 6 miesięcy ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 8, 2016 o 13:41

Gość, oczywiście, że nie. To nie ma nic wspólnego z przedawnieniem. O tym są inne wpisy i to kilka.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 11 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: