Zmiana komornika w toku egzekucji

W praktyce postępowania egzekucyjnego może dojść do sytuacji, że zechcesz zmienić komornika.

Z różnych powodów. Bo za daleko, bo nie odbiera telefonów czy źle prowadzi egzekucję (w Twojej ocenie). Ktoś z Was zadał nawet niedawno takie pytanie na blogu.

Pytanie brzmiało Ani: „jeżeli wierzyciel chce zmienić komornika, to musi najpierw żądać (…) umorzenia postępowania przed tym komornikiem, który prowadzi egzekucję i pójść z tytułem wykonawczym od niego otrzymanym do innego komornika?”.

Taki tryb jest oczywiście możliwy, ale dramat dla wierzyciela. Umorzenie powoduje nie tylko konieczność ponownego poniesienia kosztów, ale również konieczność zwrotu kosztów przyznanego zastępstwa. Pisałem już o niedawnej uchwale Sądu Najwyższego w tej sprawie.

OK, zatem umorzenie mówimy zdecydowane NIE. Jak zatem zmienić komornika?

Każdy wniosek o wszczęcie egzekucji możesz skierować do dowolnego komornika (jedynym wyjątkiem jest egzekucja z nieruchomości). Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zostały zniesione tzw. rewiry komornicze. Od 28 grudnia 2007 r. w jednym dawnym rewirze na obszarze właściwości danego sądu rejonowego może działać kilku komorników.

Jednak gdy już w toku egzekucji np. Twoje niezadowolenie rośnie z powodu sposobu, w jaki komornik ją prowadzi, nie musisz pozostać bierny – możliwość zmiany komornika daje art. 8 ust. 13 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

Komornik, za zgodą wierzyciela, może przekazać całość lub część sprawy egzekucyjnej innemu komornikowi, jeżeli ten wyrazi na to zgodę.

Potrzebna jest zatem „zgoda” zarówno wierzyciela, jak i nowego komornika. Swoją „zgodę” wierzyciel wyraża oczywiście wnioskując do aktualnego komornika o przekazanie sprawy do innego komornika. Z komornikiem przyjmującym (ale takim spoza rewiru, czyli Sądu Rejonowego) warto natomiast uzgodnić czy może przyjąć sprawę. Może się bowiem okazać, że ma zaległości i przyjąć sprawy mu po prostu nie wolno.

Przekazanie następuje w formie postanowienia. Postanowienie jest zaskarżalne, zaś jego uprawomocnienie skutkuje koniecznością zwrócenia wierzycielowi (w ciągu 7 dni) przez komornika niewykorzystanej części zaliczki.

Wynika z tego, że nie jesteś skazany na komornika już do końca sprawy. Jeżeli uważasz, że inny komornik poprowadzi egzekucję lepiej, złóż wniosek o przekazanie mu sprawy.

Pamiętaj tylko, że lepsze bywa wrogiem dobrego.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Lech pisze:

  „Komornik może przekazać” – czy zatem on sam może się nie zgodzić na przeniesienie sprawy do „kolegi”?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Lech, IMHO komornik jest związany wnioskiem wierzyciela.

  • Intek pisze:

   Może się jak widać nie zgodzić i co wtedy? Skarga na czynność. Mam tak samo – komornik swoim postanowieniem odmówił przekazania sprawy innemu komornikowi na podstawie prawidłowo złożonego pisemnego wniosku wierzyciela i zgody nowego komornika na przejęcie sprawy tłumacząc to: „Biorąc pod uwagę art. 10 ust. 9 uks wniosek wierzyciela należało oddalić albowiem zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 (Kpc) właściwym do prowadzenia egzekucji jest akurat ten komornik na obszarze działania którego dłużna spółka ma swoja siedzibę a nie na terenie nowego komornika (dop. mój – nowy komornik ma siedzibę na obszarze sądu apelacyjnego tegoż rejonu) to zasada przekazania sprawy nowemu komornikowi doznaje ograniczeń w wyniku sprawy będącej w toku a następcze przekazanie sprawy może nastąpić wyłącznie do komornika właściwości ogólnej (Sądu Rejonowego) z danego rewiru, który odmawiający komornik obsługuje….” Jakieś kuriozum – przecież nowelizacje prawa komorniczego znoszą wymóg rewiru komorniczego (SR) rozszerzając go do obszaru Sądu Apelacyjnego a ten dalej swoje….

 2. Krzysztof pisze:

  A co z kosztami egzekucji u obecnego komornika?

 3. Aga pisze:

  Pytanie było od Agi:) Też mnie ciekawi to, co Lecha, czyli czy to jest uznaniowa decyzja komornika? Czy może nam odmówić?

 4. Aga pisze:

  O już jest odp. Dzięki.

 5. Windykator pisze:

  Zmiana komornika to zwykle strata czasu.

 6. Krzysztof pisze:

  A co sie dzieje z zajeciami np. rachunku bankowego dokonanymi przez tego pierwszego komornika, po przeniesieniu?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Nie ma umorzenia, a zatem pozostają w mocy.

   • Krzysztof pisze:

    A jak sie ma sprawa z poszukiwaniem majatku? Powiedzmy komornk pierwszy (1) pobral zaliczke, potem wierzyciel przenosi sprawe do komornka numer (2), wnosi np. o ponowne sprawdzenie w ZUS czy dluznik gdzies pracuje (zaliczke na ZUS oczywiscie oplaca)- pytanie tylko, czy znowu wnosi sie wtedy oplate stala za samo zlecenie poszukiwania czy nie?

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     Krzysztof, oczywiście, że za poszukiwanie płac się raz jeszcze. To przecież jest wynagrodzenie dla konkretnego komornika.

     • Krzysztof pisze:

      Karol, dzieki za informacje 🙂

     • Krzysztof pisze:

      Karol, a czy zmieniales juz w ten sposob Komornika? Co jesli komornik nie wyda postanownienia o przekazaniu, lub wyda postanowienie odmowne?

 7. Karol Sienkiewicz pisze:

  Krzysztof, zmieniałem wielokrotnie i nigdy nie miałem z tym problemu.

 8. Agnieszka pisze:

  A jak ma wyglądać takie pismo o przeniesienie sprawy do innego komornika?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Agnieszka, bardzo prosto: wnoszę o przekazanie sprawy do…. I tyle wystarczy.

   • Krzysztof pisze:

    Karol, a technicznie, ten nowy komornik informuje np. Bank czy zaklad pracy dluznka, o tym, ze przejmuje egzekucje, zajecie nadal jest utrzymane, ale zeby przekazywal na jego konto teraz wszystkie kwoty? Czy musze sam o to zawnioskowac u nowego komornika, czy zrobi to sam z automatu?

 9. Krzysztof pisze:

  Karol, dzieki za odpowiedz. W innych tematach kilka razy pisales, ze zamierzasz poruszyc na blogu temat trzeciodluznkow, i sytuacji w ktorych nie reaguja oni na zajecia wierzytelnosci, czy mozemy sie spodziewac takiego wpisu?

 10. Przemek pisze:

  Panie Karolu, mam taki problem, złożyłem do komornika nakaz zapł. z klauzulą wykonalności na małżeństwo (komornik jest ich właściwym miejscowo komornikiem), wczoraj w sekretariacie oznajmiono mi, że na emeryturach jest jeszcze dwóch innych komorników i ZUS nie wypłaca środków komornikowi tylko trzyma je na koncie depozytowym dopóki tamci komornicy nie przekażą dokumentów do tego gdzie złożyłem wniosek o egzekucję. Podobno na dokumenty czekają OD LUTEGO 2013!!! Mało tego, jeden z komorników, który ma przekazać te dokumenty ma siedzibę na tym samym korytarzu co mój. Na moje pytanie dlaczego tego jeszcze nie zrobili i dlaczego to tak długo tra, Pani odpowiedziała mi: „No widzi Pan, tak to długo trwa, nic na to nie poradzimy jeśli jeszcze komornicy nie przekazali akt”. Czy ja jako jeden z wierzycieli mogę jakoś sprawę przyspieszyć przekazania tych dokumentów do mojego komornika właściwego miejscowo? Bo okazuje się, żę przekazanie akt będzie trwało jeszcze rok i wierzyciele nie będą otrzymywać pieniędzy. Co Pan radzi z tym zrobić? Miałem wrażenie jakby ich nic nie obchodziło,że to tak dlugo trwa.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Przemek, zbieg egzekucji to prawdziwa zmora. Nie znam sprawy, ale sugeruję zwrócenie się na piśmie o wyjaśnienie ewentualnie skargę do samorządu lub do prezesa sądu. Czasami to działa, chociaż wolę rozmowę z komornikiem.

 11. Przemek pisze:

  Właśnie dziś dowiedziałem się innych rewelacji, dzwoniłem do tych komornikow, którzy nie przekazują dokumentow do komornika właściwego miejscowo i tu powiedziano mi,że nie przekażą ich do momentu,kiedy nie dostaną z ZUS-u informacji o zbiegu egzekucji. Niby to ZUS wstrzymuje procedurę. Jedno mówią co innego , inni co innego.

 12. Katarzyna pisze:

  Witam,
  jak „technicznie” wygląda zmiana komornika w toku egzekucji? Czy należy napisać wniosek o przekazanie egzekucji do innego komornika? A co w sytuacji gdy obecna egzekucja jest w pewnym stopniu skuteczna np. nastąpiło zajęcie świadczeń emerytalnych, a wierzyciel mimo chce zmienić komornika licząc, że inny komornik przeprowadzi egzekucje skuteczniej.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 13. Karol Sienkiewicz pisze:

  Należy napisać wniosek.

 14. Kordian Ostajewski pisze:

  Zgadzam się, że procedura przekazania sprawy to zmora, także nasza – komorników. Sprawę skomplikowały też przepisy rządzące tą procedurą. Powodują one znaczne obciążenie komorników. Wg. mnie lepsza sytuacja byłaby wtedy, gdyby zawsze właściwy był ten, który wcześniej wszczął egzekucję, bez uzależniania tego od właściwości miejscowej. Liczba przekazań spadłaby. Nastąpiłoby przyspieszenie przekazań pozostałych spraw. Ale musimy radzić sobie w aktualnym stanie prawnym.
  Gdy procedura się przedłuża zawsze polecam rozmowę z komornikiem (nie pracownikiem sekretariatu). Proszę mi wierzyć, że nam też zależy.

 15. Michał pisze:

  Ciekawe – nie bierzecie pod uwagę kluczowego stwierdzenia: „może przekazać innemu komornikowi, jeżeli ten WYRAZI na to ZGODĘ”. Mało prawdopodobne, żeby komornikowi zależało na przyjęciu „rozgrzebanej” sprawy, w której inny komornik nic nie zdziałał – z mojej praktyki wynika, że komornicy chętnie korzystają z możliwości odmowy przyjęcia takich akt. Wyjątek to sytuacje, w których znają dłużnika i wiedzą, ze jest szansa na skuteczne wyegzekwowanie roszczenia.

 16. Martyna pisze:

  Witam,
  Mam taką sytuację:
  Komornik, którego wyznaczyłam do kierowania sprawą chce umorzyć egzekucję ponieważ jako wierzyciel nie wskazałam mienia z którego może być prowadzona egzekucja. Czy taka sytuacja jest możliwa? Czy ten komornik mnie chce po prostu spławić? I czy w takiej sytuacji mogę zmienić komornika?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 17. Andrzej pisze:

  Panie Karolu,

  Złożyłem wniosek o egzekucję do komornika, wpłaciłem zaliczkę. Komornik szukał majątku i ustalił, że dłużnik ma zajętą rentę przez innego komornika oraz ten sam komornik zajął jego nieruchomość. Zaproponował mi złożenie wniosku o przeniesienie egzekucji do tamtego komornika i przyłączenie się do egzekucji z tamtej nieruchomości.
  Czy komornik sam z siebie nie może przekazać sprawy i musi przekazanie odbyć się na wniosek wierzyciela?
  Czy jeżeli w ramach przekazania sprawy wskazuję konkretne źródło prowadzenia egzekucji to muszę płacic jeszcze raz zaliczkę nowemu komornikowi? Za poszukiwanie majątku zapłaciłem juz poprzedniemu i go znam.
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Andrzej, ja bym raczej przekazał. Właściwość co do nieruchomości jest wyłączna a do tego za chwilę będzie zbieg egzekucji i nie wiadomo ile potrwa rozstrzyganie przez sąd (komornik sam nie może oddać sprawy).

 18. Rafał pisze:

  A co w sytuacji, gdy chciałbym zmienić komornika, który dostał sprawę z powodu zbiegu kilku postępowań? Czy najpierw konieczne byłoby uchylenie zajęcia tych składników majątku dłużnika, co do których był zbieg egzekucji?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Rafał, jak dostał po zbiegu to jak chcesz go zmienić? Przecież znowu będzie zbieg.

   • Rafał pisze:

    Karol, no właśnie chodzi mi o to, żeby tego zbiegu nie było. Znalazłem majątek dłużnika, który nie jest zajęty, ale nie chcę go wskazywać temu komornikowi, bo prowadzi sprawy dla jeszcze kilku innych wierzycieli, w tym ZUS, i na pewno ściągnięte pieniądze podzieli między nich. Chodzi mi o to, żeby egzekucja z tych składników majątku, które znalazłem była prowadzona tylko dla mojego Klienta. A na egzekucji z zajętego przez niego majątku mi nie zależy, ponieważ i tak jest bezskuteczna.

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     Rafał, brawo, właśnie o to chodzi. Sugeruję najpierw ustalić tryb z tym „nowym”. Ja bym jednak zrobił tak, żeby uchylić zajęcia tych składników ze zbiegu i potem bym przekazał.

     • Rafał pisze:

      Dzięki. Pogadam z „nowym” komornikiem i dam znać jak ustalimy w jaki sposób to zrobić.

     • Rafał pisze:

      Ustaliłem z „nowym” komornikiem, że do tego, który dostał sprawę po zbiegu złożę wniosek o uchylenie zajęcia tych składników ze zbiegu oraz o przekazanie sprawy. Czekamy teraz na postanowienie.

     • Karol Sienkiewicz pisze:

      Rafał, czekamy na info jako poszło.

    • Rafał pisze:

     Karol, trochę to trwało, ponieważ wniosek o przekazanie utknął u „starego” komornika, ale po moim ponagleniu zostało wydane postanowienie o przekazaniu. „Stary” komornik dał się nawet przekonać do tego, aby przekazał akta sprawy „nowemu” komornikowi bez oczekiwania na uprawomocnienie się orzeczenia. „Stary” komornik nie uchylił zajęć składników majątku, co do których wystąpił zbieg, ale powiadomił dłużników wierzytelności o przekazaniu sprawy, a nowy komornik uznał, że w tej sytuacji nie musi tego uchylać. Szczerze mówiąc trochę mnie to dziwi, ale najważniejsze, że prowadzi sprawę ten „nowy” komornik i robi to bardzo sprawnie. Pozdrawiam, Rafał

   • Rafał pisze:

    Karol, zakończyło się kilka dni temu. Całość (ok. 20 tys.) została wyegzekwowana. 🙂

 19. Szymon pisze:

  Witam. Mam kilka pytań.

  1. Co z wyceną nieruchomości i kosztami poniesionymi w tym celu?
  2. Jak wygląda taka sytuacja, jeżeli jedna z nieruchomości jest zlicytowana, pieniądze nie podzielone i leżą u komornika, a istnieje wielu wierzycieli?

 20. Justyna pisze:

  Witam
  Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad przeniesieniem sprawy zaległych alimentów (dla mnie), problem jest taki, że komornik za wiele nie robi bo jest znajomym ojca, a co za tym idzie obawiam się, że przekazanie sprawy może trwać w nieskończoność… Czy komornika obowiązuje jakiś czas? Wiem, że można w razie czego złożyć skargę, ale czy jest jakaś norma, że nie powinno to trwać nie dłużej niż..?
  I jeszcze jedno – ostatnio słyszałam, że komornik do którego sprawę chcemy przenieść po nowelizacji ustawy nie może odmówić jej przyjęcia i nie potrzebna jest jego zgoda?
  Z góry dziękuje za odpowiedź 🙂

  • Jedyny termin, jak obowiązuje komornika przy przekazaniu to termin 7 dni, od dnia uprawomocnienia się postanowienia o przekazaniu, na zwrot niewykorzystanej zaliczki lub jej części pobranej na poczet wydatków. Natomiast ustawa nie reguluje kwestii terminu, w jakim komornik ma wydać wskazane postanowienie. Jeśli chodzi o drugie pytanie dot. zgody – w obecnym stanie prawnym zgoda komornika, do którego nastąpi przekazanie, jest konieczna. Być może jest to w planach , ale raczej bliżej niesprecyzowanych, gdyż w chwili obecnej nie jest to zagadnienie przedmiotem prac Sejmu.

 21. Sylwia pisze:

  Mam pytanie……….W chwili gdy Ja oraz komornik i bank otrzymamy pismo o przekazaniu sprawy innemu komornikowi,to znaczy taka decyzja juz sie uprawomocnila? jak to działa?Bo skoro wszyscy mają już pisma,i teoretycznie tak jest,ale fizycznie nowy komornik nadal nie ma dokumentow sprawy,ile to trwa?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Sylwia, musisz chwilę poczekać, w zależności od różnych lokalnych zwyczajów może to trwać nawet kilka tygodni. Oczywiście postanowienie musi być najpierw prawomocne.

   • Wojtek pisze:

    Panie Karolu, miałem pytanie takie jak Sylwia, ale odpowiedź właśnie znalazłem:). Ale podrążę ten temat: jeżeli komornika nie obowiązują de facto żadne terminy przy przekazaniu sprawy (za wyj. tego, o którym pisała p. Karolina powyżej), a w dodatku jest złośliwy (doszło między nami do sprzeczki i podejrzewam celowe zaniechanie), to co mogę zrobić, by sprawę przekazania sprawy przyspieszyć? Czy jest jakiś sposób wpłynięcia na działania komornika? Na pańskim blogu wyczytałem o skardze na zaniechanie czynności przez komornika, ale skoro nie ma on ścisłego terminu, więc chyba byłaby ona bezzasadna. Czyżby wierzyciel byłby w tej sprawie zupełnie bezbronny?

 22. Magda pisze:

  Witam mam pytanie w sprawie zbiegu egzekucji komorniczej. Otóż mój były mąż nie płacił alimentów na syna więc złożyłam wniosek u komornika. W tym miesiącu alimentów nie ptrzymałąm gdyż nie wyszły jeszcze z firmy byłego męża bo są wstrzymane. Oprócz tego były mąż ma jeszcze alimenty na syna z poprzedniego związku sciąga je ten sam komornik co ma moją sprawe. A oczekuje jeszcze jeden z postępowania administracyjnego. Więc na czym polega zbieg egzekucji i jak długo to trwa

 23. Karna pisze:

  Witam,

  Mam pytanie co zrobić w sytuacji, gdy komornik przekazuje sprawę innemu komornikowi ze względu na swą niewłaściwość (przy egzekucji nieruchomości),a właściwy komornik zwraca sprawę bo „komornik źle rozliczył koszty egzekucji” albo „powinien uzupełnić braki formalne” – to co w takiej sytuacji może zrobić wierzyciel, jeśli zależy mu na czasie. Złożyć skargę? a jak tak to na którego komornika? Byłabym wdzięczna za pomoc!!!

 24. Wojciech pisze:

  Mam pytanie jezeli komornik prowadzi moja sprawe blokuje mi konto poniewaz pracuje na zlecenie mam do spłaty 4tys zł to moze np zabrac mi 3000 zł potem nagle umorzyc sprawe i przekazac innemu komornikowi sprawe na te 1000 zł… przeciez to dodatkowe koszty i wogole prosze o pomoc

 25. wojciech pisze:

  Dostane odpowiedz na moje zapytanie j.w

 26. wojciech pisze:

  Rozumiem tylko mam teraz sprawe z innym komornikiem(chodzi o tą sama sprawe co prowadził pierwszy komornik) tego nie rozumiem.Jezeli blokuje mi konto to powinnien zabrac cała naleznosc długu i zakonczyc sprawe chyba tak a nie oddaje innemu komornikowi gdzie ponosze dalsze koszty bez sensu gdzie mam sie udac ze załozyc sprawe bo cos mi tu niepasuje

  • Lech pisze:

   Nie, nie rozumiesz. A ja niestety nie potrafię napisać tego, co napisałem wcześniej, jeszcze prościej. Chyba się już nie da. Tak czy siak życzę powodzenia w życiu.

 27. wojciech pisze:

  Wiem o co chodzi i rozumiem cie doskonale… LEch tylko czy jest to zgodnie z prawem taka czynnosc prowadzona przez komornika

  • Lech pisze:

   Nie, drugi raz ci powtórzyłem, a ty nadal nie rozumiesz prostej sprawy – na tej stronie nie pomaga się dłużnikom. Idź gdzieś indziej.

 28. Marcin pisze:

  Witam. Zastanawiam się nad zmianą komornika prowadzącego egzekucję, gdyż odnoszę wrażenie że niezbyt przykłada się on do swoich obowiązków. Mianowicie sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak, że jest blokada środków na rachunku bankowym dłużnika (niby jest brak środków na koncie chociaż wiem że są wpływy) i brak informacji z banku kiedy kwota wolna od zajęcia zostanie przekroczona oraz zajęcie wynagrodzenia. Rzeczy wartościowych dłużnik nie posiada i jest typowym golasem. Co do rachunku to na moje pytanie do komornika kiedy bank prześle informację o przekroczeniu kwoty wolnej i czy wogóle taką informację prześle usłyszałem, że komornik nie jest od tego żeby pilnować takich rzeczy. Po drugie na moje pytanie o dochody dłużnika usłyszałem od komornika że pracodawca nie udzielił takiej informacji, że jest tylko w piśmie skierowanym do komornika że dłużnik pracuje na umowę o pracę i nie ma podanej kwoty dochodu. W rozmowach z komornikiem można odczuć że jestem zbywany, ogólnie nic nie wiadomo, dłużnik żyje za moje pieniądze a ja ponoszę dodatkowe koszty.

 29. karolina pisze:

  Witam a co w sytuacji jeżeli mam zajęty rachunek bankowy od kwietnia przez komornika w czerwcu dostaje pismo ze inny komornik dostaje ta sprawe bo ma juz moja wczesniejsza i pobiera sobie pieniazki z wynagrodzenia a ten pierwszy dalej jest na moim koncie jak wszystkie dokumenty przekazał temu drugiemu

 30. Marta pisze:

  Dzień dobry, a co z kosztami zastępstwa procesowego w egzekucji w przypadku zmiany Komornika, jeśli poprzedni Komornik wydał postanowienie o kzp? Czy to postanowienie utrzymuje się w mocy czy nowy Komornik wydaje kolejne postanowienie?

 31. Marek pisze:

  Witam. Wszcząłem egzekucję komorniczą wobec dłużnika. Dogadałem się z nim . Chcę mu anulować odsetki. muszę złożyć jakiś wniosek do komornika ? Co z opłatą komorniczą ? Komornik ją odpowiednio zmniejszy ? Poza tym opłata jest zbójecka. Roszczenie 230 000zł. Odsetki do anulowania ok 135 000 zł. Komornik wyliczył opłatę egzekucyjną na 70 000 zł !!! + opłata administracyjna 16 000 zł. Co to za opłata ? nie słyszałem o takiej. Dziękuję z góry za odpowiedż
  Marek

 32. Bets pisze:

  Witam ostatnio zlozylismy z mezem do komornika 2 wyroki o wyplacenie nam naleznych pieniedzy, komornik nic nie wspomnial o zadnych oplatach, ktore mamy poniesc my. Dzis bylam u komornika i powiedzial ze ciezko bedzie z bylego pracodawcy sciagnac jakiekolwiek pieniadze bo jest 'goly’ i ma komornika z US na prawie200000zl(przegladajac portale spolecznosciowe firma dziala w pelna para zatrudniajac kilku ludzi) interesuje mnie czy jak komornik umozy sptawe to my zostaniemy obciazeni kosztami komorniczymi ?

 33. krzysztof pisze:

  Witam. Mam komornika który dostaje hajs prosto z pracy( potrącenie z wypłaty). Drugi komornik zajął mi konto i wszystko powyżej 1500 zl zabiera. ale na konto wpływa tylko reszta wypłaty. czasem sie zdarzy ze jest to własnie ponad 1500 złoty. Czyli jeden i drugi komornik bije mnie po kieszeni. Chciałbym aby ten drugi przesłał akta temu pierwszemu. czyli rozumiem wniosek o przekazanie akt do komornika właściwego? ale czy oni prawnie jadą mi obaj wypłatę?

 34. danka pisze:

  Witam.Mąż narobił dlugów,pani komrnik zajmuje męzowi pensje 'najniższą’ na kwote 260 zl miesiecznie,to raz,dwa dobrowolnie co miesiac wpłaca 500 zl,z tej samej pensji,do tego ma ugode z wierzycielem na kolejne 400 zl,dodatkowo dla wierzyciela na ktorego wplaca co miesiac pieniadze wplacil 300zl w marcu,dluznik nie ma za co zyc a komornik swoje.Jakie mamy regulacje prawne w tym kraju? Czy jest choc 1 prawnik ktory mi nam pomoze,czy ktos mi pomoze?

 35. Isia pisze:

  Dzień dobry
  Od kwietnia 2010 roku mam u komornika sprawę o alimenty na córkę. Był czas, kiedy komornik działał skutecznie, od dłuższego już czasu niestety skuteczność jest zerowa. Dłużnik ma firmę, rozlicza się tylko gotówkowo, ma z obecną żoną rozdzielność – jednym słowem klapa. Ja prowadzę szczegółową „księgowość” wszystkich wpłat alimentacyjnych (za pośrednictwem komornika, funduszu alimentacyjnego i bezpośrednich). Według moich obliczeń dłużnik jest mi winien 23 tys. z hakiem (bez odsetek), tymczasem komornik policzył 17 tys. z odsetkami. To jakiś absurd. Jeszcze mi wmawia, że to ja się pomyliłam (mam wszystkie dowody wpłat). Komornik nie odbiera telefonów ode mnie, jak pójdę osobiście, to się chowa na zapleczu i „nie może rozmawiać”, na korespondencję czekam po 2-3 miesiące… Szlag mnie trafia. Widzę, że facet robi mnie w konia. Odmawia działań, odwleka w czasie, zapomina. Dogadał się z dłużnikiem i tyle. Muszę przenieść sprawę do innego komornika. Jak to zrobić jeżeli u obecnego komornika dłużnik ma dług związany z opłatami za egzekucję. Czy ja muszę te opłaty uiścić? Czy można z tym komorniczym długiem wnosić o przeniesienie do innego komornika?

  • Magda pisze:

   Także mam podobną sytuację. Aktualny Komornik jakby zaniża zadłużenie dłużnika. Także prowadzę „księgowość” w pliku excel, więc nie ma mowy o mojej pomyłce. Nie rozumiem, jak z 5000 zł może zrobić się nagle 3000 zł bez jakiejkolwiek spłaty i dodatkowo od wielu lat egzekucja jest bezskuteczna. Irytujące. Pozdrawiam.

 36. Justyna pisze:

  A czy jest możliwość złożenia przez dłużnika wniosku o przekazanie sprawy do innego komornika.

 37. Daniel pisze:

  U mnie problem polega na tym, że w trakcie egzekucji zmienił się komornik ze stolicy na takiego „właściwego” dla mojego rejonu. Wszystkie zobowiązania zostały spłacone u wierzyciela i teraz ten „stary” komornik z warszawy mimo, że dostał z banku informacje o spłaconym długu to dalej nie zdjął egzekucji z konta bankowego i tłumaczy się tym, że ten „nowy” ma się tym zająć… To jest dla mnie jakaś paranoja, nie wiem już z kim rozmawiać. Każdy zrzuca winę na drugiego. Zajęcia dalej są na sygnaturach komornika z warszawy, niby przekazał sprawy ale w dwóch sprawach przesłał tylko postanowienie bez akt. Teraz mam dalej problemy z bankami choć wszystko zostało spłacone….

 38. mira pisze:

  Witam, panie Karolu. Obecny komornik, który prowadzi egzekucję jest spoza rejonu dłużnika . Twierdzi że egzekucja jest jak narazie bezskuteczna, ale na razie niewiele zrobił. Trzy miesiące temu wystąpił do dłużnika o wyjawienie majątku. Po stronie dłużnika martwa cisza i po stronie pana komornika też. Na kontach bankowych dłużnika pustki. Ale na jednym z nich jest prowadzona egzekucja administracyjna /podatek US/
  Czy mój komornik ma prawo posiadać wiedzę, co do skuteczności tej egzekucji i wysokości zadłużenia?
  Bo proponuje mi przekazanie do tamtego właśnie komornika, który jest właściwy terytorialnie dla dłużnika.
  Rozumiem, że niekorzystne jest pakować się w zbieg egzekucji nie znając realiów egzekucji administracyjnej.
  Czy korzystniej jest poszukać również właściwego terenowo komornika , który zgodzi się przejąć sprawę , ale nie prowadzi egzekucji wobec mojego dłużnika. Dłużnik trudny – sp z o.o.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   mira, nie znam sprawy więc nie doradzę. Ale jeżeli to spółka z o.o. to od razu trzeba uderzyć w zarząd.

   • mira pisze:

    Ale jak dobrać się do zarządu, mając wyrok na firmę? Poprzez art 299 ksh? To jest kolejny pozew, kolejne koszty i czas. Na obecny wyrok o zapłatę czekałam blisko 3 lata. Ta sprawa rozłożyła moją firmę jednoosobową na łopatki.
    Kwota długu jest duża ponad 150 tys. Dłużnik kuty na 4 łapy, nie wiadomo jak funkcjonuje ale ,ale jest aktywny, z tych 3 lat procesu wynika, że zapłacić nie chciał i nie chce.
    Wniosek o zakaz prowadzenia działalności – nie straszny mu, choć członkowie zarządu mają inne spółki z oo, są w organach innych podmiotów, – zmienią w KRSie dane personalne i tyle
    Upadłość na wniosek wierzyciela? sąd odrzuci – nie wykazują majątku. wniosek do sądu o wyjawienie majątku? po co ? twierdzą że go nie mają. Więc swoich pieniędzy nie odzyskam?
    Chciałabym wiedzieć, czy jest ścieżka dojścia do danych z konta na którym prowadzona jest egzekucja podatku poprzez egzekucję administracyjną? I czy jest ona skuteczna. Jak sprawdzić który komornik ją prowadzi?
    Będę wdzięczna za podpowiedź.

 39. Magda pisze:

  Jaki wniosek należy złożyć do nowego Komornika, aby ten przyjął sprawę. Po krótce: dłużnik przeprowadził się z miejscowości leżącej 100 km od obecnego miejsca zamieszkania. Dłużnik i wierzyciel mieszkają teraz w tym samym mieście, a Komornik „prowadzi” egzekucję z miejscowości oddalonej o 100 km od aktualnego miejsca zamieszkania dłużnika. Komornik nie robi nic poza wystawianiem zaświadczeń dla wierzyciela o bezskutecznej egzekucji. Ja jestem przedstawicielem małoletniego wierzyciela. Żaden z Komorników, którzy teoretycznie „panują” nad rewirem, w którym mieszka dłużnik nie chcą przyjąć sprawy. Tłumaczą się tym, że nie zaistniał zbieg egzekucji (cokolwiek to jest). Doszło do tego, że Komornik oddalony o 100 km wydał postanowienie o przekazaniu egzekucji i przesłał akta do Komornika „właściwego” wskazanego przez wierzyciela, jednakże tamten nie przyjął sprawy i odesłał akta do poprzedniego Komornika ze względu na brak zbiegu egzekucji. Jak działać dalej? Co powiedzieć Komornikowi, jak go przekonać, aby przyjął sprawę. Dłużnik mieszka, pracuje, jeździ dobrej marki samochodem, wyjeżdża przynajmniej raz do roku na wakacje, widać, że dobrze się odżywia i ubiera w snobistyczny sposób. Jedyne, czego nie chce robić to płacić po 400 zł miesięcznie na małoletniego (13 letniego wierzyciela).

 40. agnieszka pisze:

  prosze o porade. mam 10 letnie dziecko,ojciec dziecka ciagle ma problemy z alimentami,na obecny moment 6tys zlotych zalega dziecku-ostatnie 3 lata,gdzie rzekomo nie ma pracy na na fejsbuku chwali sie ze pracuje w ochronie,nawet zdjecie w stroju ochroniarza tam umiescil.W jaki sposob zmienic komornika i wyegzekwowac nalezne dziecku alimenta?zamiast 400 zl alimentow dziecko dostaje po 180 zl,ja nie zartuje,a pan ktory ma ze mna dziecko ma rente i do tego pracuje se na czarno

  • Lech pisze:

   Żaden komornik nie wyegzekwuje alimentów z wynagrodzenia wypłacanego „na czarno”.

   • Jarek pisze:

    Jak pracuje na „czarno”, to naślij pracodawcy Państwową Inspekcję Pracy oraz złóż skargę do ZUS na „zaniżanie podstawy naliczania składek za pracownika” – jak firma dostanie do zapłaty zaległy ZUS z odsetkami + 75% kary to jej się odechce tak zatrudniać. To Cię nie wiele kosztuje (dwa pisma – bez opłat), a satysfakcja gwarantowana.

 41. Nat pisze:

  Dzień dobry. Mam taki problem. Komornik który prowadził postępowanie egzekucyjne alimentów przekazał sprawę innemu komornikowi (właściwemu do miejsca, zamieszkania) nowy komornik nie przesyła mi alimentów, trzyma pieniądze w depozycie i czeka na akta sprawy. Ile to może trwać? Czy ma do tego prawo? Co mogę w tej sprawie zrobić? Dziwi mnie to że mógł pobrać pieniądze od zakładu pracy bez akt ale żeby przesłać je mnie musi mieć akta.
  Pozdrawiam serdecznie

 42. Nat pisze:

  A do pobrania pieniędzy od zakładu pracy nie musi mię tytułu wykonawczego ? Ciekawe są te procedury komornicze

 43. sylwia pisze:

  mam postanowienie a stary komonik nie przekazuje akt co moge zrobic? alimenty ?

 44. marzanna pisze:

  a ja mam pytanie co jesli wplacilam na konto wierzyciela cala zaleglosc a i tak jeden komornik przekazal moja sprawe drugiemu czy powinnam gdzies to zglosic

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *