Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Egzekucja z wynagrodzenia w Holandii

Wynagrodzenie za pracę jest w Polsce najczęstszym sposobem egzekucji. Podobnie jest w Holandii. W przypadku osób fizycznych posiadających umowę o prace komornik zajmuje właśnie miesięczne dochody dłużnika. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia komornikowi informacji na temat dochodów dłużnika. W przeciwnym razie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez wierzyciela i skazany przez sąd, przy czym zostanie zobowiązany do uregulowania całej kwoty, którą powinien zrealizować jego pracownik (dłużnik). I bardzo dobrze, u nas nie jest tak różowo.

Zajęcie konta bankowego przez komornika zależy od sytuacji dłużnika. W wielu przypadkach osoby zamieszkujące na terenie Holandii posiadają kilka rachunków, w tym rachunek kredytowy. W takim przypadku bank informuje komornika, iż zajęcie rachunku było nieskuteczne w związku z udzielonym dłużnikowi kredytem. Należy podkreślić, iż w Holandii tajemnica bankowa w stosunku do dłużnika dominuje nad prawami wierzyciela do informacji. Przed zajęciem rachunku bank nie udzieli komornikowi żadnych informacji na temat środków na koncie dłużnika, więc zajęcie rachunku to zawsze strzał w ciemno, niestety dość kosztowny.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał Luty 26, 2015 o 11:57

Nie wiedziałem, że w Holandii za długi pracownika może oberwać się również pracodawcy. No ale może jest to dobre rozwiązanie, wtedy egzekucja należności jest łatwiejsza i pewnie bardziej skuteczna. No bo kot by chciał płacić obce długi. Ale z drugiej strony z tymi wieloma kontami też może być problem… U nas ludzie najczęściej mają chyba po jednym…

Odpowiedz

Krzysztof Luty 27, 2015 o 14:01

No to nieźle polak nawet w Holandii nawywija.My to jesteśmy dobzi nie ma co. Ja znam takiego jednego, co go szef przyjął w Belgii do pracy, a on okradł zakład i uciekł do Polski. Na szczęście go złapali, ale szef i tak miał dużo problemów i musiał później bulić za część towaru. Więc warto zwracać uwagę, na to kogo się zatrudnia, na dane stanowisko pracy.

Odpowiedz

Jakub Luty 28, 2015 o 13:04

I bardzo dobrze, tak być powinno, że pracodawca za niewywiązanie się z informowania komornika, też ponosi konsekwencje. Ja (w Polsce) miałem już taką sytuacją, gdzie pracodawca dłużnika (a prywatnie rodzina) kręcił z wysokością zarobków dłużnika, żeby ten był jak najmniej “stratny”. Gdyby wisiało nad nim takie mądre prawo, wszyscy ci krętacze trzy razy by się zastanowili zanim coś powiedzieli.

Odpowiedz

bessergold Marzec 2, 2015 o 15:12

Nigdy bym nie przypuszczał, że pracodawca może mieć problemy za długi pracownika. Trochę dziwnie, chociaż na pewno łatwiej ściągnąć dług

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: