Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Ile wynosi okres przedawnienia w Holandii?

Przedawnienie jest dość ciekawym zagadnieniem prawnym. Upływ czasu prowadzi do tego że wierzytelność – chociaż nadal istnieje – to jakby słabnie, staje się trudniejsza do egzekucji.

W zasadzie każdy system prawny zna instytucję przedawnienia. Różnie jest ono jednak ujmowane, w zależności od przyjętej filozofii. Z jednej bowiem strony dług powinien być spłacony i upływ czasu nie ma tu nic do rzeczy, dlatego okresy przedawnienia powinny być raczej długie. Z drugiej zaś wierzyciel powinien interesować się swoją wierzytelnością, a skoro się nie interesuje to mu nie zależy, zatem okres przedawnienia można skrócić.

Ostatnio w Polsce zwyciężyła to druga koncepcja, dlatego doszło do skrócenia okresu przedawnienia. Pisałem o tym, a nawet przygotowałem specjalny poradnik:

Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń

Skrócenie to dotyczyło także roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu (nakazem zapłaty czy wyrokiem). Do lipca 2018 r. roszczenie takie przedawniało się po 10 latach, obecnie przedawnia się po 6, czyli o 4 lata szybciej.

Jednak niektóre kraje podchodzą inaczej do tego typu roszczeń. Jeżeli wynika ono z orzeczenia sądu, czyli jest już w sposób niewątpliwy stwierdzone to znaczy, że wierzyciel interesował się swoją wierzytelnością. W takiej sytuacji powinien otrzymać premię i nie martwić się zbytnio upływem czasu.

Do takich krajów należy Holandia, gdzie okres przedawnienia roszczeń wynikających z tytułu sądowego wynosi aż 20 lat. I oczywiście te 20 lat liczy się od nowa po każdej bezskutecznej egzekucji. Jeżeli więc masz tytuł, do którego stosuje się prawo holenderskie, to nie musisz się przejmować przedawnieniem. Ale jeżeli masz wyrok polskiego sądu, który chciałbyś skierować do egzekucji w Holandii to pamiętaj, że masz na to tylko 6 lat.

Jeżeli obawiasz się, że niedługo Twój tytuł się przedawni, skontaktuj się z nami, pomożemy znaleźć komornika w Holandii.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kam Listopad 7, 2018 o 07:22

Trochę to uproszczone. Wyrok polskiego sądu niekoniecznie obejmuje roszczenie, do którego stosować będzie się polskie przepisy o przedawnieniu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 7, 2018 o 11:51

kam, uproszczenia są konieczne, żeby wyjaśnić temat.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: