Ile wynosi okres przedawnienia w Holandii?

Przedawnienie jest dość ciekawym zagadnieniem prawnym. Upływ czasu prowadzi do tego że wierzytelność – chociaż nadal istnieje – to jakby słabnie, staje się trudniejsza do egzekucji.

W zasadzie każdy system prawny zna instytucję przedawnienia. Różnie jest ono jednak ujmowane, w zależności od przyjętej filozofii. Z jednej bowiem strony dług powinien być spłacony i upływ czasu nie ma tu nic do rzeczy, dlatego okresy przedawnienia powinny być raczej długie. Z drugiej zaś wierzyciel powinien interesować się swoją wierzytelnością, a skoro się nie interesuje to mu nie zależy, zatem okres przedawnienia można skrócić.

Ostatnio w Polsce zwyciężyła to druga koncepcja, dlatego doszło do skrócenia okresu przedawnienia. Pisałem o tym, a nawet przygotowałem specjalny poradnik:

Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń

Skrócenie to dotyczyło także roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu (nakazem zapłaty czy wyrokiem). Do lipca 2018 r. roszczenie takie przedawniało się po 10 latach, obecnie przedawnia się po 6, czyli o 4 lata szybciej.

Jednak niektóre kraje podchodzą inaczej do tego typu roszczeń. Jeżeli wynika ono z orzeczenia sądu, czyli jest już w sposób niewątpliwy stwierdzone to znaczy, że wierzyciel interesował się swoją wierzytelnością. W takiej sytuacji powinien otrzymać premię i nie martwić się zbytnio upływem czasu.

Do takich krajów należy Holandia, gdzie okres przedawnienia roszczeń wynikających z tytułu sądowego wynosi aż 20 lat. I oczywiście te 20 lat liczy się od nowa po każdej bezskutecznej egzekucji. Jeżeli więc masz tytuł, do którego stosuje się prawo holenderskie, to nie musisz się przejmować przedawnieniem. Ale jeżeli masz wyrok polskiego sądu, który chciałbyś skierować do egzekucji w Holandii to pamiętaj, że masz na to tylko 6 lat.

Jeżeli obawiasz się, że niedługo Twój tytuł się przedawni, skontaktuj się z nami, pomożemy znaleźć komornika w Holandii.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. kam pisze:

    Trochę to uproszczone. Wyrok polskiego sądu niekoniecznie obejmuje roszczenie, do którego stosować będzie się polskie przepisy o przedawnieniu.

  2. Pawel pisze:

    Witam..mam pytanie .8 lat temu miałem wypadek samochodowy w Holandii .Sad w Holandi nałożył na mnie karę finansową 3 tys euro ..No nie zapłaciłem bo straciłem prace i wróciłem do Polski…Czy ta sprawa uległa przedawieniu. Nigdy do polski nie otrzymałem żadnego listu z tego tytułu. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Pawel

  3. Bardzo dobry artykuł, a w Holandii jeśli sprawa nie trafi do sądu ile wynosi przedawnienie?
    Co w wypadku jeśli wierzyciel wystąpi do sądu natomiast ta osoba nie będzie się znajdować na terenie NL?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *