Nowy blog o PG czyli o …. postępowaniu gospodarczym

Wśród moich Czytelników jest zapewne spora grupa osób, którym skrót PG kojarzy się z wydziałem policji zajmującym się przestępczością gospodarczą. Ja też mam z nimi do czynienia co jakiś czas, w sprawach, gdy nasi klienci padają ofiarami przestępstw.

Ale PG można też rozszyfrować inaczej – postępowanie gospodarcze. Chodzi mi o szczególny tryb postępowania cywilnego, który stosuje się w sprawach pomiędzy przedsiębiorcami. Brzmi znajomo? Oczywiście, właśnie do takich spraw zostały utworzone w 1989 r. sądy gospodarcze (z dawnego arbitrażu). I sądy te stosowały odrębne przepisy dla spraw gospodarczych:

DZIAŁ IVA. POSTĘPOWANIE W SPRAWACH GOSPODARCZYCH.

Czegóż tam nie było: znienawidzona prekluzja dowodowa (dobre dla bardzo starannych), nieprawomocny wyrok jako tytuł zabezpieczenia (super rozwiązanie!), zakaz powództwa wzajemnego, trudniejsze potrącenie w trakcie procesu…

I okazało się, że było za trudno. Przedsiębiorcy gubili się w gąszczu przepisów i ponosi skutki rygorów sądowych (oraz braku fachowego pełnomocnika). A ileż to widziałem spraw dyscyplinarnych przeciwko pełnomocnikom, którzy zapomnieli o prekluzji dowodowej…

W efekcie w 2012 r. przepisy o PG uchylono. Okazuje się jednak, że nie na zawsze. Właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że PG wraca.

Znowu będzie trudniej, bardziej formalnie, z negatywnymi rygorami, niektórym od górkę. Ryzyko procesowe dla przedsiębiorców rośnie.

Ale żeby to ryzyko zmniejszyć postanowiliśmy stworzyć nowy blog, który będzie poświęcony właśnie postępowaniu w sprawach gospodarczych. Najpierw omawiany będzie projekt, potem przepisy i w końcu praktyka. Będą tam oczywiście wpisy dotyczącego tego, jak obecnie przedsiębiorcy powinni dochodzić swoich roszczeń w sądzie (w końcu Wydziały Gospodarcze nadal funkcjonują).

Autorem bloga jest mój aplikant Wojciech Jeliński.  Wojtek wykazuje ogromne zainteresowanie właśnie PG (postępowaniem gospodarczym, żeby nie było wątpliwości). Skutecznie wdraża strategie dochodzenia roszczeń przedsiębiorców. I robi to z pasją. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić Ci jego blog:

www.pozewzfaktury.pl

 

Zaglądaj, czytaj, komentuj i koniecznie subskrybuj!

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Roszczenia wobec upadłego
Pozew z weksla od konsumenta

  1. Jakub pisze:

    Chętnie poczytam

  2. Adam pisze:

    jeżeli będzie, jestem pewien że będzie taka wysoka jakość matariałów jak tutaj to masz pewnego czytelnika

  3. […] wspomniałem o blogu mojego aplikanta Wojtka Jelińskiego, ale nie zauważyłem, że to blog nr 8 naszej […]

  4. taxwaysgroup pisze:

    Też sobie zapisałem i będę śledzić 🙂 Pozdrawiam i czekam na kolejne posty.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *