Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Egzekucja z ubezpieczenia majątkowego

Egzekucja ciągnie się latami, a życie trwa nadal. Także życie dłużnika (oby jak najdłużej). I może dojść do takiej sytuacji, że  w mieniu dłużnika powstanie szkoda, np. zostanie mu ukradziony samochód (o ile nie został jeszcze sprzedany). A co, jeżeli dłużnik ubezpieczyć się od tej kradzieży? Co z odszkodowaniem z Auto Casco? Albo z odszkodowaniem OC, jakie dłużnik otrzyma od sprawcy?

Oczywiście musisz je zająć tak jak każdą inną wierzytelność!

Ale niestety, za wiele nie uzyskasz. Zgodnie bowiem z przepisami kpc pewne rodzaje majątku nie podlegają egzekucji:

Art. 831. § 1. Nie podlegają egzekucji:

5)   świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości; nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów;

Świadczeniem ubezpieczeniowym jest suma, która jest wypłacana przez ubezpieczyciela w razie wystąpienia zdarzenia określonego w polisie, w tym przypadku – w razie kradzieży samochodu.

Żeby więc ustalić granice zaspokojenia z tego ubezpieczenia należy sięgnąć do rozporządzenia Ministra Finansów i Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej.

Jest ono tak krótkie, że warto zacytować:

Na podstawie art. 831 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:

§ 1. Z zastrzeżeniem art. 832 i art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego, świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań.

§ 2. Ograniczenia egzekucji, o których mowa w § 1, nie dotyczą egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych oraz składki należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Czyli rozporządzenie chroni 75% odszkodowania. I poszkodowany dłużnik dostanie pieniądze, ale poszkodowany przez dłużnika wierzyciel już nie.

Dlaczego? Nie mam pojęcia. Może w latach 80tych, przy jakichś szczątkowych ubezpieczeniach, miało to sens. Ale teraz to już chyba niewielki…

 Na szczęście egzekucja mająca na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych nie podlega tym ograniczeniom.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Marzec 19, 2013 o 12:04

A jak sprawa wygląda z odszkodowaniem z ubezpieczenia społecznego? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 20, 2013 o 17:07

@Daniel, to co innego, są ograniczenia egzekucji, pisałem o tym na blogu.

Odpowiedz

Piotr Październik 16, 2013 o 23:15

witam a co z zajęciem jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy?? czy komornik wysyłając do dłużnika, ZUS i Zakładu Pracy Zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie do dokonywania potrąceń może też potracić jakąś kwotę z jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy skoro nic nie ma o nim w tym zajęciu??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2013 o 07:42

Wg mnie odszkodowanie takie podlega zajęciu w całości.

Odpowiedz

Piotr Październik 17, 2013 o 10:28

dlaczego w całości skoro nie było jego zajęcia, tylko wynagrodzenia i wierzytelności zasiłku chorobowego??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2013 o 15:30

Tego niestety nie wiem, może komornik uznał, że najważniejszy jest zwrot długu…

Odpowiedz

Piotr Październik 17, 2013 o 19:38

Tylko że na podstawie takiego zajęcia jak pisałem czyli zajęcia wynagrodzenia i wierzytelności zasiłku chorobowego ZUS potrącił kwotę z jednorazowego odszkodowania i przekazł komornikowi. Czy ZUS miał prawo tak postąpić??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 18, 2013 o 09:23

Piotr, to jest blog dla wierzycieli. Nie będą zatem wnikał, czy ZUS miał podstawę prawną czy nie do takiego działania.

Odpowiedz

ola Grudzień 7, 2015 o 11:39

A ja mam pojęcie . Z jakiej racji ma być zajmowane odszkodowanie wypadkowe ,,,,,żenada, to bydełko komornicze to na wszystkim chcialoby łapę połozyc,,, jestem w szkoku że odszkodowanie wogóle podlega zajęciu.

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 7, 2017 o 12:12

Bardzo rzeczowy artykuł, mam nadzieję, że przyda mi się w niedalekiej przyszłości 🙂 dobrze, że tu trafiłem bo borykam się właśnie z takimi sprawami ostatnio. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: