Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Służebność przesyłu a egzekucja

Być może wiesz, że mój wspólnik Piotr Zamroch prowadzi świetny blog dotyczący głównie służebności przesyłu.

I to, że ten blog jest świetny, to nie tylko moja opinia 🙂

Ale co to ma wspólnego z moim blogiem?

Trochę ma.

Zgodnie z art. 1000 kpc (taki okrągły numer), a dokładnie zgodnie z § 1 tego przepisu

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji.

Jest to zatem zasada przejęcia nieruchomości bez obciążeń. Obciążenia są niejako „spłacane” z ceny nabycia i to w pierwszej kolejności.

A jakie prawo nie wygasa?

Domyślasz się?

rura

Właśnie służebność przesyłu (między innymi).

Służebność taka jest więc chroniona w egzekucji z nieruchomości. Dlatego przedsiębiorca, na rzecz którego taka służebność jest do KW dłużnika wpisana, otrzymuje pisma dotyczące egzekucji, albowiem jest uczestnikiem postępowania egzekucyjnego.

Ale może spać spokojnie – prawo do prowadzenia sieci chroni właśnie art. 1000 § 1 kpc.

I do tego cieszy się wierzyciel, bo nie musi oddawać części pieniędzy uzyskanych z licytacji.

I żeby nie było – zdjęcie w tym wpisie ukradłem z bloga Piotra 🙂

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Czerwiec 11, 2013 o 22:11

„Zgodnie z art. 1000 kp (…)” a to ja jakąś nowelę Kodeksu pracy przespałem 🙂 I to sporą, że już do tysiąca artykułów doszło 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 12, 2013 o 08:05

oczywiście, że „c” )

Odpowiedz

Iwona Październik 14, 2013 o 10:08

Witam,

mam pytanie, czy przedsiębiorca przesyłowy może na mój wniosek o ustanowienie służebności przesyłu zastrzec, że sprawa będzie rozpatrzona dopiero po zakończeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, co jest uwidocznione w KW? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2013 o 10:16

Iwona, chodzi om o to, że po egzekucji nieruchomość może zmienić właściciela. To nie powinno jednak powstrzymywać kwestii służebności.

Odpowiedz

Iwona Październik 14, 2013 o 10:18

Witam,

Dziękuję, tak też myślałam. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: