Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Systemy informacyjne dla prawników

Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie email od pewnej Pani Komornik, którego początek brzmiał:

Przedstawiam informacje teleadresowe o „młodej” (otwartej w sierpniu br.) kancelarii komorniczej w rewirze przy Sądzie Rejonowym  (…).

Dalej były dane adresowe. I niestety pierwszy minus – brak strony internetowej. Przyznam, że dla mnie to istotny mankament.

A potem Pani Komornik wymienia swoje możliwości, wśród nich informację o możliwości wystąpienia do Sądu Rejonowego –Wydziału Ksiąg Wieczystych w jej mieście. Nie wiem tylko, czy o nieruchomości w tym mieście, czy w całej Polsce. Drugi minusik.

Ale będą też i „plusy dodatnie” (pisownia oryginalna):

„Prowadząc postępowanie egzekucyjne korzystam  z następujących systemów informacyjnych oraz baz danych, w tym (…):

Serwisu Prawniczy LexisNexis – umożliwia sprawdzenie kondycji finansowej dłużnika oraz jego powiązania z innymi podmiotami,”

No właśnie, serwisy prawnicze. Wg mnie to bardzo ciekawe źródło informacji. Osobiście korzystam z dwóch programów: LEX oraz LEGALIS. W każdym jest opcja wyszukiwania danych o dłużnikach po numerze PESEL. Wystarczy wpisać numer PESEL i od razu pojawia się lista wszystkich podmiotów, gdzie interesująca nas osoba figuruje: jako członek zarządu, rady nadzorczej, wspólnik, prokurent, likwidator, etc.

Weźmy na tapetę słynnego już Jerzego Rowickiego. Otóż na dzień dzisiejszy jego PESEL w pojawia się 646 razy – najczęściej jako prezes lub członek zarządu czy wspólnik, były lub aktualny.  Akurat Legalis prezentuje wyniki nieco ciekawiej:

 legalis

To są naprawdę cenne informacje (no, może nie u Rowickiego). Pozwalają nie tylko na zbadanie, gdzie dłużnik zasiada (można tam zająć wynagrodzenie) ale również, co robił w przeszłości (np. kiedy zbył udziały w spółce). Systemy pokazują bowiem dane historyczne. Można wtedy we właściwym KRS zamówić kopię dokumentów, np. rezygnacji (żeby ustalić, to kiedy członek zarządu odpowiada z art. 299 ksh) czy umowy sprzedaży udziałów (czy przypadkiem nie  sprzedał ich w trakcie egzekucji).

Taka informacja pozwala również na dokonywanie zajęć wierzytelności w podmiotach powiązanych. Już wielokrotnie dane pozwoliły nam na celny „strzał” w dłużnika.

Oprócz tych danych, nazwijmy je „osobowych” serwisy umożliwiają zapoznanie się ze sprawozdaniami finansowymi spółek. Pozwala to księgowemu na ocenę, kiedy zaczynał się np. stan niewypłacalności (przynajmniej z grubsza). Ale nie znam księgowego, który potrafiłby zrobić to, co potrafi wspomniana Pani Komornik – ocenić kondycję finansową dłużnika.

Nie namawiam Cię broń boże do kupowania tych programów (są w sumie dość drogie), ale pamiętaj, że są bazy, gdzie możesz takich informacji szukać.

I szkoda tylko, że nie ma takich systemów dostępnych za darmo i w Internecie. Ale może i to się zmieni? Tymczasem nowej Pani Komornik życzę powodzenia i zachęcam do opracowania strony internetowej!

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr F Grudzień 2, 2013 o 20:30

Jakąś namiastką systemu informacji o osobach fizycznych pełniących funkcję reprezentacyjnej w podmiotach zarejestrowanych w KRSie jest strona http://www.kto-kogo.pl.
Pozdrawiam
Piotr Furtak

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2013 o 11:47

No tak, lepszy rydz niż nic….

Odpowiedz

Kalina | Rozwiązanie umowy o pracę Grudzień 3, 2013 o 19:15

Karolu, jak się nazywają stosowne moduły w Legalisie i Lexie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2013 o 07:14

Kalina, w Legalisie moduł nazywa się Monitor Prawno-Gospodarczy a w Lexie IPG, czyli Informator Prawno-Gospodarczy.

Odpowiedz

aplikant Grudzień 4, 2013 o 21:32

Kodeks Etyki Zawodowej Komornika
§ 4
Komornik odpowiada dyscyplinarnie za uchybienie etyce zawodowej podczas działalności zawodowej, publicznej, a także w życiu prywatnym, w doborze otoczenia i stosunków towarzyskich.
§ 16
1. Komornika obowiązuje zakaz korzystania z reklamy w jakiejkolwiek formie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Grudzień 5, 2013 o 15:19

I dlatego właśnie nie była to reklama, tylko informacja 🙂

Aplikant, przecież to praktyka powszechna, rozsyłanie takich cosiów po kancelariach i zapewne dobrze o tym wiesz… Inna sprawa, że denerwuje i mnie osobiście zniechęca.

Odpowiedz

Piotr Marzec 14, 2014 o 19:51

I szkoda tylko, że nie usług prawniczych dostępnych „za darmo i w Internecie” 🙂

Odpowiedz

Maciej Lipiec 1, 2014 o 17:45

http://beckkrs.pl jest tez dość dobre, przesiadlem sie z ipg. Brakuje mi dostępu do KW. Wiem ze z ekw sciagano dane i sa one na rynku.

Btw długi.info współpracują z przeswietl.pl, ale czy w wynikach pojawia sie informacja o zadłużeniu podmiotu?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: