Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Zajęcie nadpłaty podatku dochodowego

Zajmowanie nadpłaty z tytułu podatków było dość częstą i dość skuteczną taktyką w egzekucji, zwłaszcza w okresie rocznych rozliczeń (które właśnie trwają). Tymczasem kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny wydał niekorzystne dla wierzycieli orzeczenie. Dotyczy ono możliwości zajęcia przez komornika wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku (w tym przypadku chodziło o podatek dochodowy od osób fizycznych).

Z przekazów medialnych wynikało, że w toku egzekucji komornik zajął wierzytelność pieniężną w postaci zwrotu nadpłaty podatku (z zeznania PIT 37  wynikała nadpłata w wysokości 2.129 zł). A naczelnik Urzędu Skarbowego, zgodnie z dominującą praktyką, przekazał te pieniądze komornikowi. Nie zgodziła się z tym małżonka dłużnika i w efekcie sprawa trafiła na wokandę sądową. Ciekawe jest to, że  Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że organy skarbowe postąpiły prawidłowo (sygn. akt: I SA/Ol 685/11).

I jak to czasami bywa z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Z informacji prasowych wynika, że NSA stwierdził, iż skoro nadpłata jest prawem niezbywalnym, to nie podlega egzekucji. Co za tym idzie,  organ podatkowy nie ma prawa przekazać nadpłaty komornikowi. Sędzia sprawozdawca podkreśliła, że do nadpłaty mają zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej, a k.p.c. stosuje się jedynie posiłkowo.

Chętnie poznam szczegółową argumentację Naczelnego Sądu Administracyjnego, na którą musimy poczekać do opublikowania uzasadnienia. Wyrok chyba skończy z praktyką zajmowania przez komorników wierzytelności z tytułu zwrotu nadpłaty podatku na rzecz podatnika, który jednocześnie jest dłużnikiem. Warto również podkreślić, iż przepisy ordynacji podatkowej dotyczące nadpłaty stosuje się nie tylko do podatku dochodowego od osób fizycznych. Co za tym idzie, jeżeli orzeczenie NSA utrwali się w świadomości organów skarbowych, prowadzenie egzekucji stanie się trudniejsze i mniej skuteczne.

Szkoda, mleko się rozlało. Chociaż na razie komornicy zajmują te nadpłaty, to niedługo organy skarbowe będą odmawiać wykonania tych zajęć. Aż ktoś to zaskarży…

{ 28 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał 32 Kwiecień 22, 2014 o 13:23

To może być jedno z ważniejszych orzeczeń dotyczących egzekucji w tym roku. Szkoda, że na niekorzyść wierzyciela.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 22, 2014 o 13:28

Michał 32, to prawda, sytuacja jest nieciekawa…. Widzę nawet pole do nadużyć (np. poprzez celowe nadpłaty podatku).

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 23, 2014 o 00:01

Czasami ma się wrażenie, że organy sądowe robią wszystko żeby „ułatwić” egzekucję należności. Tak to jest jak system pozwala orzekać w sprawach istotnych dla gospodarki osobom bez bladego pojęcia o zasadach jej funkcjonowania. Polecałbym każdemy sędziemu popracować trochę w „obrocie gospodarczym” a potem wydawać rozstrzygnięcia.
Kwestia uznania nadpłaty za prawo niezbywalne już była rozstrzygana w orzecznictwie na korzyść dopuszczalności zajęć. Co takiego stało się od tamtego czasu, że zmienia się interpretacja.
Szkoda gadać, trzeba będzie przejść na ciemną stronę mocy i rozpocząć świadczenie pomocy prawnej w zakresie ‚jak skutecznie i zgodnie z prawem nie płacić swoich długów”

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 23, 2014 o 00:05

P.S.
Proponuje iść za ciosem i tak:
1. dopuścić egzekucję z mieszkania tylko wtedy, gdy dłużnik ma jeszcze jedno (tak żeby nie został bez dachu nad głową)
2. dopuścić egzekucję z samochodu tylko wtedy, gdy dłużnik ma jeszcze jeden, co najmniej tej samej klasy (żeby nie pogorszyć mu standardu życiowego bo to może na niego źle wpłynąć)
3. wprowadzić zasadę, że komornik może umorzyć egzekucję na prośbę dłużnika
4. zakazać obrotu wierzytelnościami, że nie dostała jej jakaś zła firma windykacyjna
5. wprowadzić obowiązek doręczenia dłużnikowi do rąk własnych każdej korespondencji wraz z kodeksem i osobą która odczyta mu jego prawa a potem odpyta go czy je zrozumiał
I wtedy windykacja będzie miała ludzką twarz

Odpowiedz

Anita Marzec 21, 2017 o 10:34

Jasne długi trzeba spłacać..to oczywiste.ale komornik to zjebana fucha..i rzadko kiedy zdarza się że komornik ma ludzkie oblicze..w większości przypadków to zryte łby!!!Ludzką rzeczą jest popełniać błędy,ja popadłam w spiralę zadłużenia..nie wykaraskam się już z tego bagna do końca życia,wegetuję..jak moje dzieci usamodzielnią się to wyjadę za granicę do pracy,i postaram się coś spłacać a resztę długów zabiorę do grobu..

Odpowiedz

Michał 32 Kwiecień 23, 2014 o 11:10

co do pkt 1 – to ten pomysł był niedawno na poważnie omawiany przez przedstawicieli pewnej partii politycznej, ale temat ucichł. Społeczeństwo chyba nie jest jeszcze gotowe na taką pobłażliwość dla dłużników.

a co do pkt 5 – to w pewnym zakresie został wprowadzony w życie. Od pewnego czasu komornik poucza dłużnika o całym zestawie środków zaskarżenia, który został znacznie poszerzony przy nakazach zapłaty i wyrokach zaocznych. Do tego dołącza kserokopię tytułu wykonawczego.

Tak więc może i pozostałe postulaty mają szanse na zaistnienie w prawie egzekucyjnym. Bądźmy dobrej myśli 😉

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 23, 2014 o 13:43

Panowie, gorzej. Punkt 5 właśnie trafił do Sejmu. Na razie tylko w przypadku BTE ale i się zmieni…

Odpowiedz

PysznaToskania Kwiecień 25, 2014 o 09:17

No właśnie: aż ktoś tego w końcu nie zaskarży. A proponowana zmiana w moim odczuciu nie wyczerpuje tematu i nie rozwiązuje wszystkich możliwych komplikacji…

Odpowiedz

dobrefinanse Kwiecień 27, 2014 o 11:33

Zajęcie nadpłaty podatku dochodowego to raczej niewiele w porównaniu z zajęciem mieszkania, dopuszczenie egzekucji z mieszkania tylko jeżeli dłużnik posiada inny dach nad głową powinno być omówione i rozważone w pierwszej kolejności.

Odpowiedz

Daniel Maj 5, 2014 o 16:16

A mnie interesuje podobna kwestia, tyle że sprawa dotyczy zachowku. Mój znajomy jest wierzycielem pana X, który ma roszczenie o zachowek do pani Z, ale minęły już prawie 3 lata a pan X nie wytoczył jeszcze powództwa o zachowek. Sprawa wygląda tak – ten mój znajomy zwrócił się do komornika o zajęcie roszczenia. Powstaje teraz pytanie – co dalej? Czy ten mój znajomy może sam pozwać teraz panią Z o zachowek, wstępując niejako w prawa wierzyciela, czy komornik się tym zajmuje? Pozdrawiam i dziękuję za powyższy temat.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 5, 2014 o 16:44

Daniel, mam ten temat w planach….

Odpowiedz

Katarzyna Maj 7, 2014 o 09:31

Witam,
właśnie ukazało się uzasadnienie wyroku II FSK 979/12
Komornik, u którego jest prowadzone postępowanie egzekucyjne przeciwko mojemu dłuznikowi właśnie poinformował mnie tel, że niestety nie będzie możliwe ściągnięcie długu z nadpłaty podatku. natomiast kiedy zapytałam go dlaczego, powiedział, że tak wynika z uzasadnienia ww wyroku.
Czy mógłby Pan odnieść się do tego?
Dłużnik rozlicza się sam.
Kiepsko trochę byłoby, gdyby to co czyta sie na stronach intern. okazało się poprawną interpretacją.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra Orzechowska Maj 12, 2014 o 20:04

Witam, jak dla mnie uzasadnienie jest trochę nie zrozumiałe, nie wiem czy właściwie je interpretuję. Bardzo jestem ciekawa Pana zdania na ten temat. Zapraszam na mojego bloga:)

pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 13, 2014 o 07:58

Aleksandra, wyrok jak wyrok, trzeba z nim teraz żyć, niestety…

Odpowiedz

Aleksandra Orzechowska Maj 17, 2014 o 10:25

myślę jednak, że warto pokusić się o jakąś głębszą analizę, bo z uzasadnienia wyroku nie wynika jednoznacznie kiedy i czy w ogóle dopuszczalne jest zajmowanie nadpłaty, a z tego co pisze Katarzyna, komornicy się na nie powołują i odmawiają zajęcia. Ja natomiast słyszałam od znajomego, który pracuje w kancelarii komornika, że nadal zajmują nadpłaty..

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 17, 2014 o 12:28

pomyślę o tym 🙂

Odpowiedz

Aleksandra Orzechowska Maj 17, 2014 o 16:22

w takim razie będę zaglądać:)

pozdrawiam

Odpowiedz

Tomek Marzec 6, 2015 o 17:36

I coś wiadomo wiecej w tej sprawie? Dostalem wlasnie zawiadomienie ze skarbowki w ktorym skarbowka wzywa sama siebie zeby mi nie wyplacac nadplaconego podatku (mialem mandat 50zł).
W zawiadomieniu pisze ze skarbowka ma 7 dni żęby poinformowac samą siebie o tym czy zgadza sie na to czy nie.

Odpowiedz

Artur Marzec 11, 2015 o 12:23

Wszystko ładnie pięknie , a co w przypadku jak nie osiągnięto dochodu od ,którego należny jest podatek.Czyli zwolnione z podatku jest około 3900 zł Nie osiągnęło się takiego dochodu ,więc nie ma mowy żeby był należny podatek.Zwrot z urzędu następuje za niesłuszne pobranie zaliczki na podatek i zwraca tą zaliczkę.Komornik wysyła pismo o zajęci nadpłaty podatku dochodowego i Vat.W tym przypadku nie nastąpiła nadpłata podatku ,więc US nie ma podstaw do przekazania tej kwoty dla komornika bo nakaz był tylko na nadpłatę podatku , anie zwrotu niesłusznie pobranych zaliczek.A mimo to US w większości przypadków i tak przekazuje ta kwotę Komornikom.Cz u nas w kraju wszystkie instytucje Państwowe są ponad prawem?

Odpowiedz

Bogumił Grudzień 6, 2015 o 15:17

Nadpłata podatku nie tylko wynika z nadpłaty zaliczek, ale jest też wynikiem dotowania wychowania dzieci przez państwo (odliczenia na dzieci) oraz dotowania niepełnosprawnych (zwroty za zakup leków, utrzymania psa przewodnika, utrzymanie samochodu dotowanie zakupu przyrządów rehabilitacyjnych). A według KPC zasiłki i dotacje są z urzędu zwolnione z egzekucji komorniczej. Więc dlaczego ma zajmować je komornik?

Odpowiedz

Elżbieta Grudzień 8, 2015 o 21:11

Witam…I ja oczekuję odpowiedzi na pytanie przez Pana zadane…Czy Ktoś nam odpowie?…Dziękuję

Odpowiedz

Elżbieta Grudzień 8, 2015 o 22:37

Otrzymana odpowiedź jest dla mnie nie na temat…mnie chodzi o to, co Panu Bogumiłowi, czyli: czy zwrot nadpłaty podatku dochodowego, który jest tylko i wyłącznie z tytułu ulgi na dziecko i leków na leczenie z tytułu niepełnosprawności na wniosek egzekucyjny komornika jest zgodny z przepisami prawa?…Proszę o odpowiedź…

Odpowiedz

Ania Marzec 16, 2016 o 09:59

Dzień dobry, polecam lekturę -Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 2568 w sprawie weryfikacji istnienia wierzytelności w momencie wpływu deklaracji podatkowej.
Pozdrawiam autora bloga – od dwóch tygodni jestem tu codziennie 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 16, 2016 o 10:15

Ania, dzięki i również pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Ania Marzec 16, 2016 o 11:04

Zgodnie z art. 72 par. 1a Ordynacji podatkowej na równi z nadpłatą traktuje się kwotę stanowiącą różnicę określoną zgodnie z art. 27f ust. 8-10 ustawy o podatku doch. od os. fizycznych. = Nadpłata z ulgi na dziecko.

Odpowiedz

Dominika Marzec 30, 2016 o 17:52

czy ulga na dzieci podlega zajęciu komornika jeżeli zabiera z renty?

Odpowiedz

Teresa 17.05.2016r Maj 17, 2016 o 20:16

Witam mam ten sam problem z komornikiem moja nadpłata z dnia 27.02.2016r z którą rozliczam się wspólnie z dziecmi jako samotna matka Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał dopiero w dniu 01.04.2016 na konto komornika gdyż w dniu 16.05.2016 otrzymałam pismo z us.

Odpowiedz

slawek Czerwiec 15, 2016 o 18:04

?a czy komornik może zająć zwrot podatku bez poinformowania o tym?i US też w tamtym roku 1136 przepadło bez wieści

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 2 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: