Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Nowy blog o PG czyli o …. postępowaniu gospodarczym

Wśród moich Czytelników jest zapewne spora grupa osób, którym skrót PG kojarzy się z wydziałem policji zajmującym się przestępczością gospodarczą. Ja też mam z nimi do czynienia co jakiś czas, w sprawach, gdy nasi klienci padają ofiarami przestępstw.

Ale PG można też rozszyfrować inaczej – postępowanie gospodarcze. Chodzi mi o szczególny tryb postępowania cywilnego, który stosuje się w sprawach pomiędzy przedsiębiorcami. Brzmi znajomo? Oczywiście, właśnie do takich spraw zostały utworzone w 1989 r. sądy gospodarcze (z dawnego arbitrażu). I sądy te stosowały odrębne przepisy dla spraw gospodarczych:

DZIAŁ IVA. POSTĘPOWANIE W SPRAWACH GOSPODARCZYCH.

Czegóż tam nie było: znienawidzona prekluzja dowodowa (dobre dla bardzo starannych), nieprawomocny wyrok jako tytuł zabezpieczenia (super rozwiązanie!), zakaz powództwa wzajemnego, trudniejsze potrącenie w trakcie procesu…

I okazało się, że było za trudno. Przedsiębiorcy gubili się w gąszczu przepisów i ponosi skutki rygorów sądowych (oraz braku fachowego pełnomocnika). A ileż to widziałem spraw dyscyplinarnych przeciwko pełnomocnikom, którzy zapomnieli o prekluzji dowodowej…

W efekcie w 2012 r. przepisy o PG uchylono. Okazuje się jednak, że nie na zawsze. Właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że PG wraca.

Znowu będzie trudniej, bardziej formalnie, z negatywnymi rygorami, niektórym od górkę. Ryzyko procesowe dla przedsiębiorców rośnie.

Ale żeby to ryzyko zmniejszyć postanowiliśmy stworzyć nowy blog, który będzie poświęcony właśnie postępowaniu w sprawach gospodarczych. Najpierw omawiany będzie projekt, potem przepisy i w końcu praktyka. Będą tam oczywiście wpisy dotyczącego tego, jak obecnie przedsiębiorcy powinni dochodzić swoich roszczeń w sądzie (w końcu Wydziały Gospodarcze nadal funkcjonują).

Autorem bloga jest mój aplikant Wojciech Jeliński.  Wojtek wykazuje ogromne zainteresowanie właśnie PG (postępowaniem gospodarczym, żeby nie było wątpliwości). Skutecznie wdraża strategie dochodzenia roszczeń przedsiębiorców. I robi to z pasją. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić Ci jego blog:

www.pozewzfaktury.pl

 

Zaglądaj, czytaj, komentuj i koniecznie subskrybuj!

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | forum o wekslach Listopad 13, 2017 o 12:05

Zasubskrybowany 🙂

Odpowiedz

Jakub Listopad 14, 2017 o 23:48

Chętnie poczytam

Odpowiedz

Adam Listopad 23, 2017 o 16:00

jeżeli będzie, jestem pewien że będzie taka wysoka jakość matariałów jak tutaj to masz pewnego czytelnika

Odpowiedz

taxwaysgroup Listopad 28, 2017 o 18:45

Też sobie zapisałem i będę śledzić 🙂 Pozdrawiam i czekam na kolejne posty.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: