Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Rok za nami

Wczoraj minął rok od czasu, kiedy treść ksiąg wieczystych została udostępniona on line. Rewelacyjne ułatwienie także dla Ciebie, Wierzycielu. Teraz treść „książki” sprawdzisz od ręki, z domu czy biura. Może dowiedzieć się, kto jest właścicielem nieruchomości lub jaka jest treść działu IV czyli czy nieruchomość jest obciążona hipoteką.

Minister Sprawiedliwości ma się zatem czym chwalić. A że z dostępnością bywało różnie, to inna sprawa – pierwsze koty za płoty.

Ale Panie Ministrze, czekamy na następny krok! Żeby każdy mógł wyszukiwać nieruchomości np. po numerze PESEL czy REGON. Żeby wydruki z Internetu miały moc dokumentów urzędowych (ostatnio do pewnej inwestycji musiałem zamówić 300 odpisów z KW, bo tylko to było „ważne” wg Panów Urzędników).

Niezależnie jednak od wszystkiego adres http://ekw.ms.gov.pl/ warto dodać do ulubionych. A Panu Ministrowi gratuluję 8)

 

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Czerwiec 18, 2011 o 12:22

Ja też polecam ku pamięci adres internetowego monitora sądowego i gospodarczego (imsig.pl), gdzie można śledzić ważne informacje o spółkach-dłużnikach (zwłaszcza patrzeć, czy nie zaczynają się toczyć postępowania upadłościowe/likwidacyjne).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 19, 2011 o 06:51

Dziękuję, już dodałem do ulubionych 8)

Odpowiedz

Lech Czerwiec 18, 2011 o 12:24

Natomiast odnośnie samego EKW, to albo ja nie umiem z niego korzystać, albo faktycznie nie przedstawia on dla wierzyciela dużej wartości, skoro wyszukiwać można tylko po numerach ksiąg wieczystych, czyli pod danych, w których w praktyce się nie posiada.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 19, 2011 o 06:53

Przedstawia dużą wartość o ile zna się numery KW. Ale cała sztuka polega na tym, żeby poznać numery KW z całej Polski dla jednego np. właściciela. We wcześniejszych wpisach pisałem już, jak to zrobić 8)

Odpowiedz

Krzysztof Wilk Czerwiec 20, 2011 o 16:46

To oczywiste, że wyszukiwanie nieruchomości po numerze pesel/REGON ułatwiło by zadanie wierzyciela / windykatora ale czy jesteście Pewni, że to jest dobry domysł? Dłużników, co kryją majątek trzeba szukać ale większość ludzi jest uczciwa i chodzi też o prywatność trochę 😉

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 20, 2011 o 17:31

Oczywiście, że nie chodzi by każdy mógł mieć dostęp do danych o każdym. Ja nie jestem nikomu nic winien i nie chcę, by ktoś wiedział, czy mam nieruchomości w Zakopanem czy Szczecinie. Chodzi mi o mechanizm, gdzie wierzyciel dysponujący tytułem wykonawczym mógłby takie dane uzyskać i to bez potrzeby wszczynania egzekucji. Ale to trudne, bo np. w wyrokach trzeba by podawać nr PESEL czy REGON.

Odpowiedz

Lech Czerwiec 20, 2011 o 18:06

@Krzysztof: Zatem jesteś za jawnością danych w trybie mamy nieruchomość > poznajemy właściciela, ale nie jesteś za jawnością w trybie mamy właściciela > poznajemy nieruchomość?

Zasadniczo uważam, i w dobie obecnej (zebrane dane, możliwości techniczne) jest to możliwe, aby księgi wieczyste były dostępne w formie map (takich jak googlowskie). Otwieram mapę Warszawy i kliknięciem sprawdzam do kogo należy dana działka/budynek. Pod względem jawności danych nic się nie zmieni, zmiana nastąpiłaby tylko pod względem wygody wyszukiwania.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 20, 2011 o 18:49

Technicznie to może i tak, ale w odniesieniu do nieruchomości gruntowych. GEOPORTAL jest tego doskonałym przykładem. A lokalowe? Nie do zrobienia. Nadal pozostanie korzystanie z przysług zaprzyjaźnionych komorników….

Odpowiedz

Krzysztof Wilk Czerwiec 21, 2011 o 11:39

@Lech taka mapa ułatwiłaby dostęp do tych danych w taki sposób, że niewątpliwie opłacalne byłoby skatalogowanie ich wszystkich przez podmioty komercyjne (z dodaniem nowych możliwości sortowania). To trochę jak z danymi umieszczonymi w KRS – są jawne ale w formie udostępnionej przez portal kto-kogo.pl prezentują już znacznie szerszy zakres wzbogacony o powiązania pomiędzy osobami 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 21, 2011 o 12:27

Polak potrafi 8)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 21, 2011 o 12:29

A w sumie takie portale jak kto-kogo to betka w porównaniu z programami typu lex. Po numerze PESEL w 5 minut można ustalić wszystkie powiązania, zarówno aktualne jak i historyczne. To jest dopiero pomoc!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: