Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Analogowa mentalność

W piątkowej Gazecie Wyborczej (2 września 2011) wiele uwago poświęcono wykorzystaniu Internetu w biznesie (fajny dodatek w tej sprawie) i administracji. Warto przeczytać rozmowę z Wiesławem Paluszyńskim, m.in. członkiem Rady Informatyzacji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tytuł mówi sam za siebie: Analogowa mentalność e-administracji.

A rozmowa dotyczy właśnie tej e-administracji. Rozlicznych wad tych rozwiązań oraz dobrych przykładów. Generalnie jest słabo, jednak pierwsze jaskółki pojawiają się w obszarze działania Ministerstwa Sprawiedliwości. Elektroniczna księga wieczysta już działa, podobnie e-sąd i EPU, KRS o-line niedługo ruszy, podobnie jak zakładanie spółki z o.o. przez Internet.

Ale jest pewien obszar objęty działaniem tegoż szacownego Ministerstwa, który leży odłogiem, a właściwie e-odłogiem. Jaki? Oczywiście egzekucja. Nie oszukujmy się, że publikowanie ogłoszeń o licytacji nieruchomości na stronie internetowej samorządu komorników (wprowadzone nowelizacją kpc z 19 sierpnia 2011 r.) coś zmieni.

A przecież włodarze tego kraju zapominają o jednej podstawowej rzeczy: dłużnik nie oddaje pieniędzy, mimo tego, że tak nakazał mu prawomocnie Sąd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Takie postępowanie powinno być ocenione jednoznacznie negatywnie, zaś wierzyciel powinien otrzymać WSZELKĄ pomoc w dochodzeniu swoich roszczeń. A tak nie jest. Wierzyciele, nie zawsze świadomi swoich praw, muszą składać kolejne wnioski, nie rozumieją zawiłości reguł egzekucji, nie akceptują opieszałości komorników, banków, ZUSu…

A przecież istnieją już narzędzia informatyczne, które zza biurka pozwalają komornikowi działać szybko i skutecznie. Dostęp do ksiąg wieczystych czy system OGNIVO. Ciągle mało popularne wśród komorników.

Każdy z nas cieszyłby się, gdyby egzekucja (oczywiście dotyczy to tytułów wykonawczych) wyglądała tak: po złożeniu wniosku wraz z tytułem wykonawczym (nawet niech będzie na papierze) komornik z urzędu, nawet bez wniosku, wykonuje następujące czynności, przy wykorzystaniu systemu on-line: w KW bada istnienie nieruchomości i składa odpowiednie wnioski, w systemie OGNIVO pyta o konta i je zajmuje, wypełnia wnioski do ZUS o płatników składek, w urzędzie skarbowym zajmuje zwroty nadpłaconych podatków, w CEPIKU sporządza wnioski o wpis zajęcia pojazdów, w ewidencji gruntów pyta o działki…

A po co to wszystko? Żeby przywrócić równowagę zachwianą przez dłużnika, osobę nieuczciwą, żyjącą kosztem innych. Żeby wierzyciel nie był po raz drugi pokrzywdzony przez system.

Pamiętajmy, że nowoczesne państwo to nie tylko e-administracja, ale także e-egzekucja.

A na razie jest co najwyżej e… egzekucja.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Wrzesień 5, 2011 o 07:54

Jak dla mnie zapytania do ZUS i do innych urzędów mogłyby być nadal na wniosek wierzyciela, tylko żeby były bezpłatne, bo to jest główny hamulec w egzekucji; jak się ma dużo spraw, to nie zawsze każdy chce płacić nawet kilkaset złotych od każdej z nich, aby się dowiedzieć, że dłużnik nadal niczego nie ma.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 5, 2011 o 10:35

Też jestem za bezpłatnością, ale automat mógłby być. Przecież to zasoby publiczne. Trzeba z nich korzystać pełną garścią.

Odpowiedz

Barman Październik 3, 2011 o 00:05

Sądzę, że bezpłatne info jest jak najbardziej na miejscu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2011 o 11:05

Bezpłatnie, szybko i on-line. To ideał, do którego powinno dążyć e-państwo. Ciekawe, jak to będzie po wyborach…

Odpowiedz

HUBert Październik 22, 2011 o 21:30

TAK popieram

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2011 o 16:10

@Hubert, i o to chodzi!

Odpowiedz

Lech Październik 25, 2011 o 09:15

@Karol, o co? O promowanie swojego linka w nicku? 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 25, 2011 o 09:31

@Lechu, chodzi o to, żeby popierać e-egzekucję. Nawet, jeżeli ktoś promuje swój link 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: