Egzekucja z garażu

Mimo tego, że cena paliwa rośnie, zaś ilość kupowanych nowych samochodów maleje, to ogólnie rzecz biorąc pojazdów na drogach jest coraz więcej. Jest zatem niemal pewne, że i Twój dłużnik jeździ autem.

A samochód trzeba gdzieś zaparkować. Można na ulicy, ale można też w garażu czy na miejscu parkingowym. A to są już określone prawa, z których możesz się zaspakajać.

Optymalną sytuacją jest garaż (a właściwie grunt z wybudowanym garażem) będący odrębną nieruchomością dłużnika. Taka nieruchomość ma swoją księgę wieczystą i egzekucja z tego prawa przebiega jak w przypadku nieruchomości. To jest jasne. Jednak nie zdarza się to zbyt często.

Również nie budzi większych kłopotów sytuacja, gdy do garażu przysługuje odrębna własność lokalu użytkowego. W takim przypadku egzekucję również przeprowadzisz wg zasad egzekucji z nieruchomości.

Kłopot zaczyna się wówczas, gdy garaż stoi na gruncie należącym do gminy lub Skarbu Państwa. Taka sytuacja może dotyczyć osób, które podstawie pozwolenia na budowę wybudowały garaż przed dniem 5.12.1990 r. z własnych środków na gruncie publicznym. To była dość powszechna sytuacja, sam pamiętam jak mój ojciec taki garaż budował (w szeregu) i kazał mi papę nosić. Osoby takie, czyli które garaż wybudowały (a niektóre papę nosiły) mogły złożyć właściwemu organowi żądanie nabycia tego garażu na własność oraz oddania użytkowania wieczystego gruntu niezbędnego do korzystania z tego garażu. Jeżeli tak się stało, to nabyły prawo użytkowania wieczystego gruntu pod garażem i własność garażu. I mają swoją KW. Na szczęście do egzekucji z użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości (z uwzględnieniem niektórych innych regulacji).

Do tego „domku dla auta” może również przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do garażu. Na szczęście prawo to podlega egzekucji (z odpowiednim stosowaniem przepisów o egzekucji z nieruchomości). Są tutaj odrębności, które omówię niedługo w jakimś wpisie (bo sam mam taki kazus na tapecie).

Inną formą zapewnienia miejsca na auto jest prawo do miejsca postojowego, uregulowane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Zasadniczo prawo to nie jest ograniczonym prawem rzeczowym ani nawet pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Prawo do miejsca postojowego może być przyznane jakby na dwa sposoby:

Pierwszy (i najczęstszy) polega na tym, że oprócz wyodrębnienia lokali mieszkalnych w danym budynku wyodrębnia się również cały parking podziemny jako osobny samodzielny lokal użytkowy (garaż). Lokal ten następnie sprzedaje się na współwłasność osobom, które mają z niego korzystać. Taki udział w garażu jest samodzielnym przedmiotem obrotu, zatem można go sprzedać i zająć (niezależnie od sprzedaży mieszkania). Przy zajęciu ułamkowej części udziału w nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy kpc o egzekucji z nieruchomości.

Drugi, mniej popularny sposób, to ustanowienie służebności parkowania pojazdu. Parking pozostaje wówczas częścią nieruchomości wspólnej, jednak obciążoną na rzecz właścicieli konkretnych lokali służebnością parkowania na takich miejscach postojowych z wyłączeniem innych osób. Taka służebność przechodzi zawsze na kolejnego właściciela lokalu i umożliwia przypisanie konkretnego miejsca postojowego do danego mieszkania. Jednak nie może funkcjonować samodzielnie w obrocie, zatem nie może być przedmiotem zainteresowania komornika (tylko razem z lokalem).

Dla porządku wspomnę też o garażach „blaszakach”. Taka „budowla” nie jest trwale związana z gruntem (grunt jest najczęściej dzierżawiony, np. od gminy), w związku z czym stanowi on po prostu ruchomość, która można normalnie w trybie egzekucji sprzedać, choćby na złom (a cena złomu rośnie).

 

Parkuję w swoim garażu, będącym częścią domu. Takiego garażu też sprzedać nie można (no chyba, że z całym domem). Jeżeli znasz inne formy praw do garażu, napisz. Może uda się z nich coś wycisnąć?

 

[contact_form]

 

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Zajęcie nadpłaty podatku

 1. Agnieszka pisze:

  Witam 🙂 mam zapytanie takie w księdze wieczystej udział dewelopera w użytkowaniu wieczystym jest określony jako 2452/1000. Nieruchomość stanowi grunt użytkowany wieczyście i postawiony na nim budynek z wyodrębnionymi lokalami. Proszę mi przybliżyć temat taki czy ten udział dewelopera da się jakoś sprecyzować? Czy skądś mogę się dowiedzieć czy ten udział obejmuje może włąsnie jakies miejsce parkingowe w hali parkingowej? Nadmieniam że deweloper jest dłuznikiem w postępowaniu egzekucyjnym, i wygląda na to że lokale wszystkie wyodrębnione zostały wyprzedane.

 2. Marzena pisze:

  Dzień dobry, czy mógłby mi pan udzielić informacji dotyczących egzekucji komorniczej?
  Sytuacja wygląda następująco:
  wynajmuję garaż od sąsiada, który nabył go na podstawie umowy kupna-sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego od innego sąsiada. W księdze wieczystej tego garażu w dziale III jest ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości (dług pierwszego właściciela). Ja w tym garażu chciałabym przechowywać samochód. Moje pytanie jest następujące czy w przypadku ogłoszenia przez komornika licytacji o sprzedaży tego garażu czy może dojść do sytuacji, że komornik będzie chciał zlicytować również samochód, który nie jest własnością właściciela garażu ani dłużnika?

 3. waldemar pisze:

  Mam pytanie czy boks garażowy na gruncie dzierżawy wieczystej jest majątkiem wspólnym małżonków.

 4. Agga pisze:

  Witam,
  ja również z prośbą o krótkie wyjaśnienie w kwestii miejsca dłużnika w garażu podziemnym i pytania czy uda się je zlicytować, żeby odzyskać wierzytelności. Otóż ma on udział 1/86 w nieruchomości, ale sprawa chyba jest bardziej skompilkowana:(, bo ma go razem z małżonką, z którą ma rozdzielność majątkową (o intercyzie wiemy z innych pism między dłużnikiem a komornikiem). Jego żona też ma jakieś swoje długi i z ich tytułu do KW wpisało się już trzech wierzycieli. Czy w takim przypadku można coś uzyskać, czy też gra nie jest warta zachodu?
  Do tego dochodzi kredyt hipoteczny w banku – z tego co pisał, to ma dług w banku hipotecznym, który jest z uwagi na kurs franka znacznie większy niż wartość nieruchomości…
  Czy przy rozdzielności majątkowej dwóch właścicieli i wpisach do KW do tych udziałów sprzedaż takiego miejsca we wspólnym garażu będzie możliwa i odzyskanie od dłużnika części należności?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *