Centralizacja ogłoszeń o licytacji

Wczoraj, czyli 6 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja art. 955 § 1 kpc. Chodzi o ustawę z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Jest to ustawa bardzo krótka, ma w zasadzie tylko jeden artykuł (drugi mówi o wejściu w życie):

„W ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.) w art. 955 § 1 otrzymuje brzmienie:

§ 1. Obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.”

Trochę się już nad tym znęcałem. Najważniejsze jednak, że ustawa ta weszła w życie. Teraz komornicy muszą ogłaszać w Internecie o licytacji nieruchomości. Obowiązek ten wynika z przepisów prawa. Nie będzie już zatem dobrowolności, co oznacza, że powstanie jeden centralny portal z ogłoszeniami o wszystkich komorniczych licytacjach nieruchomości w Polsce.

I już możesz zobaczyć, jak będzie wyglądał. Krajowa Rada Komornicza właśnie „odpaliła” nowy (a właściwie nowy stary) serwis –  Obwieszczenia o licytacjach.

Wizualnie bardzo przyjemny, lekki, z ciekawą wyszukiwarką ogłoszeń (na razie oczywiście pusta). System jest sprzężony z oprogramowaniem wykorzystywanym w kancelariach komorniczych, więc zamieszczenie ogłoszenia to będzie „mały pikuś”. Na stronie serwisu jest też fajna instrukcja, komornicy nie będą mieli raczej kłopotu z obsługą tej nowości. Może zachęci ich to do publikacji ogłoszeń o licytacji ruchomości? A z czasem może i innych praw?

Jest też zakładka „subskrypcja”. Można wpisać obszar zainteresowania i powiadomienie o nowych pozycjach w systemie przyjdzie na email. Zamówiłem ogłoszenia o wszystkich licytacjach z mojego województwa. Ciekawe, kiedy przyjdzie pierwszy newletter?

Jednym słowem – bardzo mi się ten serwis podoba. To mały krok dla komorników ale duży krok dla dochodzenia Twoich wierzytelności. Aż chciało mi się  o tym napisać z Krynicy, gdzie pojechałem z rodziną pojeździć trochę na nartach (warunki bardzo dobre).

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Opłata od pozwu

  1. Mam pytanie, czy ktoś otrzymał już jakieś powiadomienia w ramach subskrybcji ? Ja subskrybowałam się na woj. mazowieckie i zupełna cisza.

  2. Karol Sienkiewicz pisze:

    @Anna, nie otrzymałaś i na razie nie otrzymasz. Subskrypcja nie działa. Rozmawiałem dzisiaj z firmą, która to prowadzi. Trwają prace, ale nie wiadomo, kiedy się skończą. Na razie powstrzymuję się z negatywnym opisem na blogu 🙂

  3. Aha, Ok. Dziękuję. Dziwne tylko, że na oficjalnej stronie o licytacjach, KRK nie zamieściła żadnej informacji, że system powiadomień nie działa. Ale na szczęście mamy ten blog 🙂

  4. Karol Sienkiewicz pisze:

    @Anna, ponad 100 otwartych egzekucji, jakoś muszę być na bieżąco. Zapraszam!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *