Pozorny spokój

Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z ryzykiem osobistej odpowiedzialności członka zarządu tej spółki za jej zobowiązania. Dotyczy tego przede wszystkim art. 299 kodeksu spółek handlowych oraz (rzadszy w zastosowaniu) art. 21 ust. 3 prawa upadłościowego i naprawczego. Również przepisy ordynacji podatkowej i kodeksu karnego nie są łaskawe dla wadliwie działających członków zarządu.

O czym myślą członkowie zarządu, gdy ze spółką jest już bardzo źle. Gdy pozwy, nakazy, komornicy, poborcy skarbowi… Ano różnie.

Czasami o upadłości, rzadziej o likwidacji. Ale najczęściej chyba o „ucieczce”.

I decydują się na sprzedaż udziałów (a jeżeli sami nie są wspólnikami, namawiają do tego wspólników).

Ofert na rynku jest wiele, a jednym z wielu skupujących udziały jest niejaki Jerzy Rowicki z Warszawy. Niedawno jeden z naszych klientów dostał takiej treści email:

ZAKUPIMY zadłużoną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Notarialne odkupienie udziałów lub akcji. Zmiana Zarządu. Możliwość zmiany nazwy i siedziby. Zgłoszenie zmian do KRS. Doradztwo i pełna obsługa prawna. Prawne przejęcie zobowiązań. Zarządzanie kryzysowe. Restrukturyzacja, likwidacja, upadłość.

Łatwo znaleźć namiary na tego pana w Internecie, więc nie podlinkuję jego strony. Nawet Wyborcza kiedyś opisywała ten proceder.

A dlaczego o tym piszę? Bo kilkakrotnie spotkałem się już z „patentem” tego Pana. Polega to na tym, że za jakieś 200 zł kupuje on udziały w beznadziejnej spółce, ale „pod stołem” trzeba mu dopłacić 25.000 do 30.000 zł. A co daje w zamian?

„Prawne przejęcie zobowiązań”. Bujda na resorach.

Nie ma nic takiego. Art. 299 ksh nie można obejść, o czym już kilkakrotnie w naszych postępowaniach przekonali się byli członkowie zarządów, którzy sprzedali Rowickiemu swoje udziały. Żadna umowa czy „zobowiązanie” do przejęcia długów nie ma znaczenia dla Ciebie i Twoich wierzytelności. Nic – poza Twoją zgodą i przedawnieniem – nie zwolni członka zarządu z odpowiedzialności.

Co masz zatem zrobić, jak się okaże, że spółka „poszła” do Warszawy a jedynym jej wspólnikiem i członkiem Zarządu jest Jerzy Rowicki?

Nie martw się. Oznacza to, że sprzedający nie mają pojęcia o zasadach odpowiedzialności za długi spółki. Nie mają też pewnie pojęcia o obronie przed Twoim pozwem. Pozwij więc członków zarządu jak najszybciej. Jerzy Rowicki nie kiwnie palcem, a oni będą mieli problem. Nawet właściwością miejscową się nie przejmuj, też pewnie tego nie zauważą.

Działaj. I pamiętaj, że skuteczność odzyskania niektórych długów zależy od Twojej determinacji. I znajomości prawa.

Spotkałeś się już z takimi “patentami”? Napisz do mnie.

[contact_form]

 

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Marcin Matuszewski pisze:

  Mam właśnie dziękczynienia z tym panem, prośbą o kontakt 728100239

 2. Maciej pisze:

  Witam,
  Przepraszam że odgrzewam temat jednak napotkałem na opór materii 🙂 Oczywiście przewija się w całej sprawie osoba z artykułu jednak nie to stwarza zagwozdkę.
  W skrócie przedstawie opis sytuacyjny.
  w 2011r. wierzyciel uzyskał tytuł. Wystąpił do komornika niestety egzekucja bezskuteczna (rok 2011). Przygotowanie pozwu pko zarządowi jednak w 2012 spółka złożyła wniosek o upadłość. Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. w 2015r. syndyk umorzył postępowanie. kasa w kasie się skończyła…
  I tu rodzi się moje pytanie czy zgłoszenie wierzytelności w postępowanie upadłościowym przerwało bieg przedawnienia pko członkom zarządu.

 3. Maciej pisze:

  Dziękuje za odpowiedź,
  nie wiem co myśleć bo jakby wierzyciel wystąpił z powództwem po ogłoszeniu upadłości
  to byłoby ryzyko iż pozwany podniesie iż postępowanie upadłościowe jest w toku tak więc jest “szansa” ze odzyska wierzytelność. Teraz jak postępowanie się umorzono to już jest pewność iż nie masz szans na odzyskanie należności.
  A czy na listę wierzytelności otrzymam klauzulę wykonalności jak postępowanie umorzono?!?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.