Do komornika z PESELem
Właśnie ruszył system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, pieszczotliwie nazwany eWUŚ.
Zapewne wiesz, że to po prostu system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie Twojego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Co umożliwia potwierdzenie?
PESEL, oczywiście. To takie proste.
Super, że to działa, chociaż od razu może nie wszędzie i nie zawsze na 100%, ale karawana musi iść dalej.
A co dalej?
Przez pewien okres działał pilotażowy program udostępniania on-line danych z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych 300 komornikom.
To była rewelacja – wystarczył PESEL lub REGON (w księgach wieczystych nie wiedzieć czemu stosuje się REGON a nie numer KRS) i wszystko było jasne. Od razu wiedziałem, gdzie dłużnik ma nieruchomości.
Następnym etapem miał być pełny dostęp dla wszystkich samorządów. Pilotażowy pogram zakończył się 1 października 2012 r. Pisałem już, że się skończył… Wdrożenie pełnego programu wymaga zmian ustawowych. Ciekawe, dlaczego pilotaż nie wymagał?
Na szczęście jest już projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która ma to załatwić. Ten projekt to świeżynka, raptem 2 stycznia 2013 r. został złożony w sejmie.
Stanowi on, że m.in. komornicy będą mogli występować o nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych.
Pod tym zdaniem z projektu podpisuję się obiema rękoma:
Drugi rodzaj dostępu, określany jako wyszukiwanie ksiąg wieczystych w CBDKW, przysługuje podmiotom wskazanym w ustawie i polega na możliwości wyszukiwania ksiąg wieczystych według konkretnego, zdefiniowanego kryterium wyszukania (np. danych identyfikacyjnych nieruchomości, danych osobowych właściciela). Wyszukiwanie ksiąg wieczystych w CBDKW jest nową instytucją mająca gwarantować sprawne i skuteczne realizowanie uprawnień przysługujących państwu, a konkretyzowanych w normach szczególnych, np. w celu odszukania składników majątku dłużnika w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.
„W celu odszukania składników majątku dłużnika w sądowym postępowaniu egzekucyjnym”.
Brawo!!
„świerzynka”?
@kjonca, od „świeży”. Już poprawiam 🙂
Czyli rewolucja w uzyskiwaniu danych? A co na to GIODO? Rozumiem, że projekt ustawy został złożony w Sejmie, ale ACTA też były już już zatwierdzone i … no właśnie.
@Tłumacz, czemu rewolucja w danych? Tylko organ Państwa mogą mieć dostęp do danych i tak powinno być.
a co jak któryś z funkcjonariuszy organów Państwa ubzdura sobie że L’État c’est moi???
To wtedy mamy do czynienia z przekroczeniem uprawnień i będzie to odpowiednio ścigane przez prokuraturę…
[…] w styczniu, że do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece, umożliwiający […]