Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności a przedawnienie

Właśnie znalazłaś w szufladzie nakaz zapłaty czy wyrok (a więc tzw. tytuł egzekucyjny) i zauważyłaś, że nigdy nie wystąpiłaś o nadanie mu klauzuli wykonalności?

Ale w czym problem?

Otóż jest pewien szkopuł… minęło już 15 lat od wydania tego wyroku…. Roszczenie pewnie się przedawniło.

Nic nie szkodzi. Nadal możesz wystąpić o nadanie temu nakazowi klauzuli wykonalności.

I sąd nada Ci tę klauzulę.

Przedawnia się bowiem roszczenie a nie prawo do złożenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Sąd nie może nawet badać, czy doszło do przedawnienia. Ba, nawet jak dłużnik złoży zażalenie na tę klauzulę powołując się na przedawnienie, to sądu nie będzie to interesować. Kwestię tę wyjaśnił Sąd Najwyższy już na początku lat 70tych.

Tak więc spokojnie występuj do sądu o klauzulę wykonalności na tytule sprzed lat. Mój rekord to 16 lat po wydaniu wyroku! 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Lech pisze:

  Panie Karolu, a od kiedy liczy się termin przedawnienia wyroku lub nakazu zapłaty?

 2. Lech pisze:

  @Karol – sęk w tym, że nie ma tam odpowiedzi na to pytanie.
  Bo jeśli liczymy “od prawomocności”, to co jeśli klauzula będzie nadana z datą po 5 latach? Skąd biedny dłużnik ma wiedzieć, kiedy zaczyna biec termin przedawnienia? Przecież nie zawsze klauzula była nadawana “automatycznie i z urzędu”, a i teraz chyba z automatu klauzule nie są nadawane.

  Jeśli “od wydania wyroku”, to też generuje wiele paradoksów (aż do przedawnienia nakazu zanim się uprawomocni – włącznie).

 3. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lechu, no to wyjaśniam: liczy się od uprawomocnienia. Klauzula wykonalności nie ma nic do rzeczy, ona bowiem jedynie określa skutek prawomocności, która wystąpiła wcześniej, w przeszłości. Problemem dla dłużnika jest jednak to (ale również dla nabywcy wierzytelności) że w treści klauzuli wykonalności nie podaje się daty prawomocności. Data powinna być podana w treści uzasadnienia postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, ale praktyka jest taka, że większość sądów kopiuje tę samą formułkę. Ciekawe, że w klauzuli o stwierdzeniu prawomocności jest t robione poprawnie

 4. Agnieszka pisze:

  Czyli jeżeli się powołamy na przedawnienie w zażaleniu na klauzulę, to sąd nie weźmie tego pod uwagę i zażalenie nam oddali? To tylko powództwo przeciwegzekucyjne pozostaje…
  Ale jak na podstawie takiego tytułu wykonawczego (np. bte z klauzulą) komornik już zdąży wyegzekwować nam należność (np. z konta bankowego)zanim powództwo wytoczymy, to czy mamy szansę na zwrot tych pieniędzy…? Wiadomo, że zgodnie z 411 pkt kc nie można żądać zwrotu, gdy swiadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia roszczeniu przedawnionemu, ale tutaj nie spełniliśmy świadomie tego świadczenia, nie mielismy szansy obrony – tj. skutecznego podniesienia zarzutu przedawnienia, który przecież powinniśmy móc podnieść (wg 117 par. 2 kc).

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Agnieszka, są na to sposoby, ale nie na tym blogu…

 6. Agnieszka pisze:

  A można chociaż sygnaturę tego orzeczenia SN z lat 70?

 7. Agnieszka pisze:

  Jeszcze mam takie pytanie – czy roszczenie o eksmisję jest roszczeniem majątkowym czy nie i w związku z tym, czy ulega przedawnieniu?

 8. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Agnieszka, eksmisja to dość w sumie szerokie pojęcie. Chodzi o eksmisję orzeczoną w wyroku? IMHO to roszczenie niemajątkowe i nie ulega przedawnieniu.

 9. Agnieszka pisze:

  Tak, chodzi mi o taką eksmisję – w wyroku orzeczoną. Tak się zastanawiam nad tymi wszystkimi osobami, które mają orzeczoną eksmisję, ale wstrzymano wykonanie wyroku do momentu aż gmina nie zaproponuje zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W sumie to najbardziej martwią mnie właściciele, którzy muszą przez lata tolerowac taki stan. I takie mnie pytanie zaczęło nurtowac, czy to się przedawnia?
  No i czy obowiązek gminy do dostarczenia lokalu się przedawnia? A – i jeszcze jedno pytanie- jak sądzisz (a może znasz jakieś orzeczenie), czy ten art. 18 ust.5 o ochronie praw lokatorów, który mówi o odszkodowaniu od gminy za niedostarczenie lokalu odnosi się też do takich sytuacji, kiedy w postanowieniu (nie WYROKU – jak mówi ten przepis!) o podziale majątku sąd orzeknie, że jeden z byłych małżnków dostaje mieszkanie (i dajmy na to spłaca drugą osobę) a wobec drugiego sąd orzeknie, że nalezy jej sie lokal socjalny, lecz gmina nie daje go latami…? Wg mnie nie ma żadnego rosądnego uzasadnienia przemawiającego za tym, żeby róźnicować sytuację właścicieli, którzy muszą tolerować ograniczenie ich prawa własności i pobawiac ich prawa do odszkodowania od gminy tylko na tej podstawie, ze ustawodawca napisał, że chodzi o wyrok, a nie o “orzeczenie”. Jak sądzisz?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   @Agnieszka, to temat raczej na bloga o najmie (może jest też i taki). Tak pokrótce, art. 18 ust. 5 dotyczy wyroku eksmisyjnego, to przecież zawsze jest proces. A w podziale majątku sąd dzieli mienie, ale chyba nie nakazuje eksmisji? Jak takich postanowień nie widziałem. Co do sprawiedliwości tego przepisu, to ciekawe jest to, że już dwa razy Trybunał Konstytucyjny zajmował się tą kwestią. Zobacz więc wyrok TK z dnia 23 maja 2006 r. (sygn. akt 51/05; opubl. Dz. U. z 2006 r. Nr 94, poz. 657, uzasadnienie także OTK ZU 2006, nr 5A, poz. 5) oraz wyrok z dnia 11 września 2006 r. (sygn. akt P14/06, opubl. Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1193, uzasadnienie: OTK ZU 2006, nr 8A, poz. 102).

 10. Agnieszka pisze:

  Eksmisja to nie zawsze proces – zobacz art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (i opłata niższa i natychmiastowa wykonalność z momentem wydania postanowienia). Dzięki za TK, a podsuniesz mi jeszcze to orzeczenie SN, na które powoływałeś się w artykule? Dzięki z góry i pozdrawiam.

 11. A nie możemy tutaj przez art. 361 kpc zastosować przepis odpowiednio do postanowienia?

 12. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Agnieszka, proszę:
  Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 1974 r. III CZP 2/74

  Wniosek wierzyciela do sądu państwowego o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego, jak również wniosek o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności nie przerywają biegu przedawnienia roszczeń objętych wyrokiem sądu polubownego.

 13. Agnieszka pisze:

  @Przemek – też mi to przyszło na myśl, ale to by było za mało – zwłaszcza, że to chodzi o postanowienie w nieprocesie, tj. w sprawie o podział majątku i własnie znalazłam przed chwilą (!) uchwałę SN, które potwierdza, że sie nie myliłam i ktoś już też nad tym się pochylił:) Podaję sygnaturę :III CZP 56/03 – w uzasadnieniu czytamy m.in. : “Uzależnienie ochrony praw lokatora od trybu postępowania, w jakim zapadło orzeczenie nakazujące opróżnienie lokalu i pozbawienie takiej ochrony lokatorów tylko dlatego, że orzeczony wobec nich nakaz opróżnienia lokalu wydany został w postępowaniu nieprocesowym, stanowiłoby naruszenie konstytucyjnego wymogu równego traktowania obywateli przez władze publiczne (art. 32 ust. 1 Konstytucji) oraz niedopuszczalne ograniczenie zakresu korzystania z konstytucyjnie zagwarantowanych praw (art. 31 ust. 3 Konstytucji).” Skoro takiemu lokatorowi należy się ochrona i sąd ma orzekać tutaj o prawie do lokalu socjalnego, to dlaczego nie miałby być chroniony właściciel ztylko z tego powodu, że sad zobowiązał gminę do dostarczenia lokalu socjalnego w postanowieniu, a nie w wyroku? Toż to znowu byłoby pogwałcenie Konstytucji.A tak nawiasem przyszlo mi do głowy (tzn. olśniło mnie:), że za niewykonanie orzeczenia sądu (czyli za brak lokalu socjalnego) można i tak pozwać gminę o odszkodowanie na zasadzie 417 kc.

 14. @Agnieszka, a czemu 361 kpc miałby nie wystarczyć? A co do nieprocesu to przecież jeszcze jest art. 13 §2 kpc.

 15. Agnieszka pisze:

  @Przemek, przychyliłabym sie do takiej interpretacji, żeby poprzez 13 par.2 stosować przepisy o wyrokach do orzeczeń z nieprocesu, które rozstrzygają sprawę co do istoty, natomiast ten 361 kpc dotyczy postanowień z procesu, które sprawy co istoty nie rozstrzygają (a mi chodzi o orzeczenie co do istoty -postanowienie o podziale majątku po ustaniu wspolności ustawowej małżeńskiej).

 16. Aleksander pisze:

  Witam serdecznie
  Panie Karolu, znalazłem wyrok z 2007 roku . Telefonicznie ustaliłem w sądzie,że w 2009 wydane zostało postanowienie o oddaleniu wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.
  Czy mogę wystąpić o nadanie klauzuli po raz drugi.
  Pozdrawiam serdecznie
  Stały bywalec Aleksander

 17. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Aleksander, to bardzo ciekawe. Dlaczego oddalono, wystąpiłeś o uzasadnienie? Sróbuj raz jeszcze, ale jak Ci oddalą to postaraj się o uzasadnienie!

 18. Aleksander pisze:

  Serdecznie dziękuję. Przed przeczytaniem Pana cennych uwag /niczego dotąd nie robiłem/ , po rozmowie z sądem wysłałem wniosek o udostępnienie akt sprawy celem przejrzenia. Są już w archiwum.Za ok.2 tygodnie będę mógł przejrzeć całe akta i cokolwiek będę wiedział. Na pewno napiszę . Tymczasem pozdrawiam.Aleksander

 19. Aleksander pisze:

  Witam p Mecenasa ponownie.
  Ano , wydało się. To wyrok mojej babci, która w 209 r. odebrała wyrok z klauzulą w związku z tym sąd oddalił wniosek o nadanie klauzuli bo wcześniej go wydał a babcia pokwitowała odbiór. Szukamy wszyscy /łącznie z babcią/ i jak kamień w wodę .Babcia twierdzi,że nie występowała do żaaadnego komornika. Czyli jakby zaginął , po prostu zaginął babci. Co mądrego można napisać w tej sytuacji aby uzyskać go ponownie . No i pożaru, włamania nie było/ to tak z wzorów z internetu.
  Pozdrawiam Panie Karolu.
  Stały bywalec ,
  Aleksander
  ps
  dziękuję za ciekawe emaile

 20. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Aleksander, pomoże Ci art. Art. 794 kpc Ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy. Na ponownie wydanym tytule wykonawczym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego. W postępowaniu tym sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego.

  Należy złożyć wniosek i sąd po rozprawie powinien wydać tytuł.
  Ale ta sprawa zainspirowała mnie do wpisu w tej sprawie, więc poczekaj 🙂

  • Aleksander pisze:

   Dziękuję, poczekam bo nie wiem co babci napisać, tj. jaki powód podać , aby sąd nadał ponownie klauzulę . Po prostu nie możemy znaleźć a babcia nabrała chęci do walki o swoje pieniądze, o czym dawno zapomniała.
   Jako niedoszłego prawnika / trzy razy nie dostałem się na studia/ ciekawi mnie , co Wysoki Sąd na to ,gdy Babcia powie, iż po prostu zaginął , dłużnik nie zapłacił , nie wniesiono o egzekucję i powoła na świadka dłużnika.
   Prawo to moje poważne hobby.
   Czekam na zapowiedziane komentarze w sprawie , jakoby przeze mnie zainspirowanej. Do tego czasu nie będę nic robił . Nie chcę zrobić gafy . To podobno proste gdy jest np pożar, włamanie ale udowodnić zaginięcie..w domu .
   Pozdrawiam Panie Mecenasie
   Aleksander

 21. Jacek pisze:

  Witam

  Mam możliwość kupienia długu z wyrokiem i klauzulą wykonalności wydaną na pierwotnego dłużnika. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2002 roku, klauzula nadana styczeń 2003.
  Wiem, że musiałbym wystąpić o nową klauzulę na mnie. Wiem też, że od stycznia 2003 do dziś nic się nie działo w sprawie, nie było żadnych zapłat, żadnych potwierdzeń długu itp. mam pytania:
  1.czy 10-letni okres przedawnienia się skończył?
  2.czy mogę wystąpić o nową klauzulę i 10 lat na przedawnienie biegnie od początku?
  3.czy jako nowy dłużnik mogę wystąpić do sądu o nakaz zapłaty?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   @Jacek, jeżeli nic się nie działo w sprawie, to przedawnienie rozpoczęło się po nadaniu klauzuli wykonalności (taki pogląd przynajmniej dominuje). Nowej klauzuli nie dostaniesz. O nakaz nie możesz wystąpić, bo sprawa jest już raz zakończona. Złożenie wniosku o przepisanie na Ciebie tytułu nie przerywa przedawnienia.

 22. Grażyna pisze:

  Witam,
  Mam zapytanie prawne. Moja siostra ok 1996r dostała wraz z mężem eksmisje z lokalu spółdzielczego. Wyrok był spowodowany pobiciem ówczesnego prezesa spółdzielni przez nieżyjącego już byłego męża siostry.(widać w Polsce jest odpowiedzialność zbiorowa ponieważ przez męża alkoholika siostra z dwójka małych dzieci miala również eksmisję). Wspomnę jeszcze, że mieszkanie było budowane z wkladu na książece mieszkaniowej mojej siostry i godzin przepracowanych na budowie. Do dzisiaj siostra mieszka w tym mieszkaniu nie zalega z oplatami ale jest wciąż w strachu, że zarząd spółdzielni może ją wyeksmitować na podstawie tamtego wyroku.Pytanie czy to jest możliwe jak wyrok dotyczł jej męża? i jak tak to co zrobić, żeby do tego nie doszło?( w międzyczasie wszyscy lokatorzy mieli możliwość wykupienia mieszkania po atrakcyjnie niskiej cenie a siostrze zaproponowano z”wolnego rynku”- co w jej sytuacji jest nierealne)Bardzo proszę o radę i o wskazanie właściwego postępowania w tej sprawie. Pozdrawiam Grażyna

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Grażyna, niestety, nie jestem w stanie odpowiadać na pytania spoza tematyki bloga. Siostra powinna udać się w swoim mieście do radcy który za przystępną cenę wyjaśni jej wszystkie kwestie.

 23. Szumi80 pisze:

  jechałem autobusem komunikacji miejskiej, skasowałem bilet, podczas kontroli okazało się, ze ten bilet był już skasowany. dzień przed upłynięciem roku MZK złożyło pozew do sądu. Z uwagi na to, że zmieniłem miejsce zamieszkania nie wiedziałem o pozwie. O całej sprawie dowiedziałem się dopiero niedawno w 2013 r. Proszę o informację czy zasadne było by wnoszenie do sądu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu i postawienie zarzutu przedawnienia. Do tej pory nikt nie umie mi tego wyjaśnić.

 24. Szumi80 pisze:

  Cała sytuacja miała miejsce w 2009 r.

 25. Anna pisze:

  Mam pytanie dotyczące eksmisji-mój ojciec ma nakaz eksmisji od 5 lat,niestety w wyroku nie ma terminu wykonalności,w jaki sposób można uzyskać ten termin bo w żaden sposób nie można się go pozbyć ,a ma on na koncie wyroki za znęcanie się psychiczne nad rodziną.Bardzo proszę o pomoc

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   W tej sytuacji należy wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd powinien ją wydać w terminie do 3 dni. Z wyrokiem eksmisyjnym zaopatrzonym w doręczoną przez sąd klauzulę wykonalności kierujesz się do komornika, w celu przymusowego wykonania wyroku. Na początku komornik wzywa do dobrowolnego opuszczenia lokalu w wyznaczonym przez siebie terminie. Jednakże obowiązuje zakaz tzw. eksmisji na bruk w związku z czym w zależności od tego, czy w orzeczeniu przyznano prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego czy nie, albo gmina będzie musiała taki lokal zapewnić (co sporo trwa) albo, jeżeli prawo to nie przysługuje, gmina lub właściciel obecnie zajmowanego lokalu będą musiały zapewnić takiej osobie lokal tymczasowy. Przy czym poglądy są różne, ale przez zapewnienie lokalu tymczasowego można też rozumieć wynajęcie innego mieszkania na okres np. 3 m-cy i wskazanie go, jako miejsce do którego można eksmitować, ale należy tą możliwość skonsultować z komornikiem. Inna kwestia – nie można eksmitować w okresie od 1 listopada do 31 marca – wyjątkiem jest przypadek, gdy orzeczono eksmisje z powodu znęcania się nad rodziną.

 26. Piotr pisze:

  Witam, dysponuję tytułem egzekucyjnym w postaci aktu notarialnego (umowa podziału majątku wspólnego). Druga strona zobowiązała się dokonać spłaty na moją rzecz określonej kwoty w terminie do 1 stycznia 2013 r. Co do tego obowiązku w podanym terminie i sposobie poddała się rygorowi egzekucji z art. 777 paragraf 1 pkt 4 k.p.c.
  Ponieważ termin już upłynął, a nie wystąpiłem o nadanie klauzuli wykonalności, czy mogę zrobić to teraz czy jest już za późno i pozostaje mi wystąpić o nakaz zapłaty?

  Z góry dziękuje 🙂

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Termin płatności i termin na wniosek o klauzulę taki sam? Podziękuj notariuszowi!
   Jeżeli minął już przewidziany w akcie termin na wystąpienie z wnioskiem o nadanie aktowi klauzuli, to pozostaje pozew do sądu…

   • Piotr pisze:

    Dokładnie wygląda to u mnie tak:
    “A.B. oświadcza, że z tytułu umowy…zobowiązuje się dokonać spłaty na rzecz C.D. w kwocie…., w terminie do dnia 1 stycznia 2013 r. i co do tego obowiązku zapłaty na rzecz C.D. powyższej kwoty w wyżej podanym terminie i sposobie poddaje się rygorowi z art. 777 par.1 pkt 4 k.p.c.”

    Jak widać termin minął. Myślałem że o klauzulę będę mógł ubiegać się dopiero z jego upływem, a wcześniej byłoby to przedwczesne. Pozostaje mi zatem pozew?

 27. Piotr pisze:

  SN w uchwale z dnia 7 marca 2008 r., III CZP 155/07 stwierdził, że:
  “W omawianym postępowaniu sąd ustala jedynie, czy tytuł prawny został wskazany, nie bada natomiast jego treści ani jego istnienia. Sąd bada także, czy spełniony został zakreślony w akcie notarialnym termin spełnienia świadczenia; zarówno w razie nie nadejścia terminu, jak i w przypadku jego nieoznaczenia istnieje podstawa do odmowy nadania klauzuli wykonalności”.

  Więc może jeszcze mogę wystąpić o klauzulę.
  Gdyby notariusz zakreślił w akcie wprost terminu do wystąpienia z wnioskiem o nadanie klauzuli, nie byłoby problemu.
  Przepraszam, że zanudzam 🙂

 28. ania pisze:

  Witam !!!
  mam pytanie ,mój mąż w 200 roku dostał mandat za jazdę autobusem komunikacji miejskiej bez biletu . Dwa dni temu przyszło wezwanie do dobrowolnej zapłaty z firmy windykacyjnej .
  Mąż powołując się na art 778 k.c wysłał pismo do owej firmy windykacyjnej ,o przedawnieniu długu. Dzisiaj dostał odpowiedz następującej treści :

  ” Witam,

  w odpowiedzi na maila chciałbym poinformować, iż przedawnienie roszczenia nie oznacza jego wygaśnięcia
  i może być dochodzone na drodze postępowania sądowego, jak też stać się podstawą wpisu do Krajowego Rejestru Długów.

  Z poważaniem

  Michał Skalski-Kuśnierczuk

  Departament Windykacji Należności B2C

  m.skalski-kusnierczuk@statima.pl

  CHCIAŁAM ZAPYTAĆ CO OZNACZA:…” iż przedawnienie roszczenia nie oznacza jego wygaśnięcia”, CZY MĄŻ MUSI SPŁACIĆ TEN DŁUG CZY NIE ??? BO NIE BARDZO ROZUMIEM TO SFORMUŁOWANIE.

  Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA SZYBKĄ ODPOWIEDZ ANIA

 29. ania pisze:

  WITAM PANA,
  bardzo proszę o odpowiedz NA MOJE ZAPYTANIE Z DNIA 18 .02 20014 .

  DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM

 30. Anna pisze:

  Witam.Mam pytanie,otóż,alimenty przysądzone przez sąd na mojego wówczas nieletniego syna nigdy nie otrzymałam.Był to rok 2007 ,syn już jest dorosły i nie uczy się.Czy może starać się o wypłatę zaległych należności,np;przez komornika.Pozdrawiam

 31. michal pisze:

  tytul wykonawczy BTE z dnia o5.08 2003 czy moj dlug juz sie przedawnil

 32. michal pisze:

  czy ktos tu jeszcze odpowiada na pytania

 33. Karol Sienkiewicz pisze:

  A czy to jest jakieś forum do zadawania pytań i żądania odpowiedzi?

 34. michal pisze:

  a myslalem ze tak jesli nie to bardzo przepraszam

 35. michal pisze:

  myslalem ze uzyskam odpowiedz na moje pytanie przepraszam jeszcze raz jesli sie pomylilem

 36. Michał. pisze:

  Witam. Czy mogę wystąpić o nową klauzulę wykonalności do wyroku eksmisyjnego ze sty 2003r zaopatrzoną z klauzulą wykonalności z maja 2003r. czy muszę starać się o nowy wyrok? Dzięki

 37. Michał. pisze:

  Czyli rozumiem, że zgodnie z art. 222 i 223 kc to roszczenie o eksmisję się nie przedawnia i nie ma tu zastosowania art. 125 par 1 kc. Zatem żeby przeprowadzić eksmisję komorniczą na podstawie w/w wyroku nie musze występować o nowy wyrok i/lub klauzulę wykonalności?

 38. Tomek pisze:

  Klauzule można nadać. Tylko po co?
  Jeśli wierzytelność jest przedawniona to śmiało można powiedzieć ze takie postępowanie to czysty hazard.
  To czy klauzul może przerywać big przedawniania nie jest to całkowicie jednoznaczne. Jednak jeśli wierzytelność jest już przedawniona, to oczywiście klauzula nie może przerwać przedawnienia -bo niby co miało by być przerwane – biegu przedawnienia już nie ma.
  Jeśli dłużnik jest choć trochę rozsądny, lub ma choć trochę rozsądnego prawnika to powództwo przeciw egzekucyjne będzie skuteczne. Nawet jeśli komornikowi uda się “wyegzekwować” należność przed wytoczeniem powództwem przeciwegzekucyjnym, to i tak należność tą trzeba będzie zwrócić (no chyba że wierzyciel chce stać się dłużnikiem i mieć ustanawianą hipotekę na mieszkaniu, lub innym lokalu, albo zablokowane konta w banku). Jednym słowem komornik może i zarobi ale czy wierzyciel odzyska dług to …… ?
  Pozdrawiam
  Tomek

 39. Dorota pisze:

  jak dlugo wazny jest dokument klauzuli wykonalnosci od momentu wydania tego dokumentu

 40. krzysiek pisze:

  Witam,
  czy w opisanej niżej sytuacji również możnaby skierować tytuł do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności?
  Mianowicie tytuł wykonawczy administracyjny z 2003 r. dotyczący opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, czyli należności, które mniej więcej od 2004 r. były kierowane do sądu o nakaz zapłaty. Jak wybrnąć z tematu, jeśli nie jest przedawniony kierować egzekucję do komornika, czy najpierw uzyskać klauzulę nadaną przez sąd? A jeśli przedawniony?
  Mam nadzieję że w miarę jasno to opisałem

 41. Michał pisze:

  gratuluje 16 lat-po mniejszym czasie gorsze -nawet nie wykroczenia a zbrodnie przedawniaja sie,Zycze znalezienie sie w tragicznej sytuacji.Od złodzieja który wybrowadził z Polski miliony lub miliardy nic nie zrobicie,jebiecie szrych prostych ludz–gratuluje 16 lat i zycze 30

 42. beata pisze:

  Witam.
  Mam problem z klauzulą wykonalności. W listopadzie zeszłego roku tj. 2014 r. uprawomocnił się wyrok o eksmisję dzikich lokatorów. Mój prawnik złożył wniosek o nadanie klauzuli wykonalności do sądu i otrzymał odmowę. Sąd kieruje się tym, że nie wskazaliśmy lokalu zastępczego gdzie tak naprawdę takowy lokal zapewnić ma gmina. Do gminy skierować mogę pismo posiadając klauzulę wykonalności. Koło się zamyka a ja czuje się w tym wszystkim zagubiona. Za poradę z góry dziękuje. Pozdrawiam Beata

 43. Marek pisze:

  Panie Karolu założyłem sprawę w sądzie o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu i dostałem wiadomość że muszę wykazać tożsamość dłużnika.Nie bardzo wiem co z tym zrobić,bo przecież we wniosku który składałem w sądzie podałem PESEL oraz ADRES dłużnika.
  Proszę o radę co z tym fantem zrobić.
  Z góry dziękuję za odpowiedż

 44. Kas pisze:

  Witam,
  4 lata temu zapadl wyrok dotyczący mojego brata w sprawie eksmisji z domu,ktory przepisali na mnie rodzice.
  Niestety do dnia dzisiejszgo brat sie nie wyprowadzil.Moje pytanie brzmi jak dlugo wyrok ma moc prawną i czy może ulec przedawnieniu?

 45. Krystyna pisze:

  Witam, 5 maja otrzymałam uzasadnienie postanowienia częściowego w sprawie o podział majątku . Kiedy postanowienie stało się prawomocne? Strona przeciwna , ani ja nie złożyliśmy apelacji od postanowienia .

 46. Falkofalk pisze:

  Szanowny Panie – dziś w Wyborczej wpadłem na artykuł prasowy z zatrważającą puentą, która sugerowała, że nadanie klauzuli wykonalności na tytuł, który obejmuje przedawnione roszczenie – jest podstawą do wniesienia powództwa przez dłużnika “o zwrot nienależnego świadczenia z uwagi na przedawnienie roszczenia stwierdzonego prawomocnym wyrokiem”.
  Czy to nie jest absurdalne? Czy takie powództwo o zwrot nienależnego świadczenia w ogóle mogłoby być skuteczne? /GW z 3 marca 2016 r., Kryda Małgorzata “Komornik zabrał 630 zł za jazdę na gapę”

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Falkofalk, zapewniam, że zastanawianie się nad bzdurami z gazet jest ostatnią rzeczą, na jaką mam ochotę.

 47. Edyta pisze:

  Dzień dobry, 18 lat temu w wypadku samochodowym zginęła moja mama. sąd uznał winnym sprawce wypadku, którego skazał grzywną na 22 tys. zł. Tata niestety nie nadał klauzuli wykonalności, był na rozprawie, jednak nie czekał na ogłoszenie wyroku. Zwykłe niedopatrzenie w tej całej sytuacji. Oczywiście sprawca nie wspomniał o wydanym wyroku. Czy jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy?

 48. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie
  Mam prośbę gdyż nie wiem co mam robić w 14-11-2007 wydał nakaz zapłaty Za ni spłacony kredyt w 2012-01-11 zaopatrzył w klauzule wykonalności przez firmę windykacyjną W 02- 2012 prowadzona była egzekucja komornicza bezskuteczna W 2015 -09-24 prowadzona została u innego komornika egzekucja gdzie została wyegzekwowana ode mnie kwota 4200 na poczet zadłużenia które wynosiło w dniu egzekucji na wezwaniu 3906 należność główna, odsetki na dzień 24-09-2015 – 1999, koszta około 1000. W lutym 2017 Komornik umorzył postępowanie a ultimo przysłało mi w dniu 15 -03-2017 pismo że mam nadal do spłaty 3906 należności głównej i 1300 odsetek godzą się na raty pod warunkiem że wpłacę do 29 kwietnia 2017 1300 zł Bardzo proszę o pomoc co mam dalej robić pomimo wpłaty 4200 dług jest taki sam.

 49. Krystyna pisze:

  Witam,
  nakaz zapłaty z 1980 r. zaopatrzony w klauzulę wykonalności został mi zwrócony po 3 latach przez komornika, który wpisał do księgi wieczystej nieruchomości dłużnika ostrzeżenie o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym, natomiast nie wyegzekwował nawet złotówki. Nakaz zapłaty schowałam do szuflady, a teraz spadkobiercy dłużnika, który zmarł żądają ode mnie oświadczenia niezbędnego do wykreślenia ostrzeżenia, gdyż nie mogą sprzedać nieruchomości. Co mogę zrobić, aby odzyskać chociaż trochę pieniędzy.

 50. Filip pisze:

  Witam.
  W 2001 roku zapadł przeciwko mnie wyrok zaoczny na 250 złotych + odsetki ustawowe od grudnia 1999 do dnia zapłaty + koszty procesu.
  W 2007 firma windykacyjna kupiła dług i uzyskała klauzulę wykonalności, jak się okazało wadliwą (w treści klauzuli brak jest daty jej nadania).
  W 2009 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne i umorzył z powodu bezskuteczności (nie znalazł mnie bo mieszkałem już pod innym adresem a windykatorzy podali stary).
  W listopadzie 2017 roku windykatorzy skierowali wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego (mieli prawidłowy adres) lecz komornik odmówił wszczęcia z powodu wadliwości klauzuli wykonalności (brak daty).
  W styczniu 2018 Sąd sprostował postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności z 2007 roku i wydał windykatorom (aktualny wierzyciel) tytuł wykonawczy, gdzie data klauzuli, to 18 stycznia 2018 roku. Tytuł wykonawczy wydany poprzednio został przez windykatorów zwrócony, jest na nim adnotacja o postępowaniu egzekucyjnym z 2009 roku, jest on w aktach sprawy sądowej. Na aktualnie wydanym tytule nie ma napisanego, że jest on “dalszy”, “ponowny”, itp.

  Pytanie: czy roszczenie z tego tytułu wykonawczego jest choć w części przedawnione? Odsetki i koszty są znacznie większe od należności głównej…

 51. Arkadiusz pisze:

  Chciałem się dowiedzieć czy jest jakiś okres pomiędzy nadaniem klauzury wykonalności a podpisaniem jej przez sędziego . Dokładnie mam sprawę w sądzie o nadanie klauzury wykonalności , sprawa ta leży już tam 6 miesięcy !!! Adwokat informuje mnie iż klauzura została nadana ale czeka na podpis sędziego . Ile w tym prawdy i czy tak może być ?

 52. anna pisze:

  Witam serdecznie. “Kupiłam” 16 letni dług za rachunek tel. Zaraz po wydaniu nakazu zapłaty nadana została klauzula.
  1 ) Czy powinnam wystąpić o nową klauzulę jako na nowego wierzyciela? Czy działać na tej nadanej na firmę tel. ?
  2) Dłużnik wysłał mi dokumenty, które potwierdzają, że poprzedni wierzyciel , mimo ,że “sprzedał” mi wierzytelność nadal wysyła nakaz zapłaty (teraz już mojemu dłużnikowi). Co powinnam z tym zrobić ? Teraz za ten sam dług ” ściga go dwóch wierzycieli. Dziwna sytuacja ! 🙁

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.