Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Legalny dostęp do ksiąg wieczystych

Wiem, wiem, męczę ten temat z dostępem do ksiąg wieczystych. Ale to tylko dlatego, że jest to naprawdę ważne.

Pisałem w styczniu, że do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece, umożliwiający m.in. komornikom wyszukiwanie w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych nieruchomości konkretnych podmiotów na podstawie identyfikujących ich danych. W zasadzie zostało to uchwalone 24 maja. Zmiany mają wejść w życie 1 grudnia, ale ustawa czeka na podpis Prezydenta. Z projektem można zapoznać się tutaj.

Regulacja wpisuje się w coraz większą informatyzację wymiaru sprawiedliwości, co jest plusem. Warto jednak odnotować, że takie regulacje budzą również wątpliwości natury etycznej, albowiem po raz pierwszy taka ilość danych będzie udostępniana tylu organom.

Ale to jest blog o dochodzeniu wierzytelności od niemoralnych dłużników, a nie o moralności w ogóle, więc nie ma co się na tym rozwodzić.

Zgodnie z nowelizacją komornicy uzyskają dostęp do informacji o nieruchomościach dłużnika. Legalny.

Do uzyskania dostępu konieczne będzie uzyskanie zgody Ministra Sprawiedliwości, chociaż pewnie będzie ona „hurtowa” (np. dla wszystkich komorników). Zgoda będzie skutkowała utworzeniem i przydzieleniem komornikowi konta, za pomocą którego będzie on mógł złożyć mieć dostęp do danych.

Minister Sprawiedliwości wyraża zgodę, w drodze decyzji, na wielokrotne, nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych, bez konieczności każdorazowego składania wniosku do Centralnej Informacji o wyszukanie ksiąg wieczystych przez podmiot wymieniony w ust. 8, jeżeli:

1)   posiada on urządzenia lub systemy teleinformatyczne umożliwiające identyfikację osoby uzyskującej dane z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych, zakresu danych oraz daty ich uzyskania,

2)   posiada on zabezpieczenia techniczne i organizacyjne chroniące przed wykorzystaniem uzyskanych danych niezgodnie z celem,

3)   jest to uzasadnione specyfiką i zakresem realizowanych zadań ustawowych,

4)   po stronie Centralnej Informacji istnieją odpowiednie warunki techniczne.

To, że specyfika pracy komorników uzasadnia taki dostęp, jest oczywiste. Gorzej będzie pewnie z istnieniem odpowiedniego systemu w poszczególnych kancelariach oraz zabezpieczeń i organizacji pracy. Ale jest jeszcze kilka miesięcy i komornicy się do tego przygotują. Mam nadzieję.

Oznacza to, że od pierwszego grudnia (lub niedługo później) pojawi się w końcu tak oczekiwane przez Ciebie rozwiązanie – dostęp komorników do informacji o nieruchomości dłużników.

Oby tylko Minister Sprawiedliwości zdążył z rozporządzeniami wykonawczymi, bo ma ich kilka do wydania.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

michal Lipiec 22, 2013 o 13:02

byc moze dostep ten zostanie uruchomiony wczesniej niz przed 1 grudnia 2013 🙂 pozyjemy zobaczymy

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 23, 2013 o 09:13

przed nowelizacją? oj, coś mi się nie chce wierzyć…

Odpowiedz

Michał Lipiec 22, 2013 o 22:06

“…to jest blog o dochodzeniu wierzytelności od niemoralnych dłużników…”
Czy chodzi o to że dłużnik to istota niemoralna? Zawsze sądziłem, że w długi można popaść z różnych powodów. Nie bardzo rozumiem ten fragment.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 23, 2013 o 09:14

Oczywiście, że z różnych. I jeżeli ktoś jest Bogu ducha winny to nie mam pretensji…

Odpowiedz

MyK Marzec 5, 2014 o 10:26

Nawiązując do tzw. moralności dłużników – mają na tyle w sobie braku ogłady, że odpowiadając na wezwania do zapłaty informują, że owe wezwania są przez nich uznane za niebyłe z uwagi na nieprzesłanie pełnomocnictwa udzielonego przez Wierzyciela.

Czy strona ma obowiązek przedłożenia pełnomocnictwa dłużnikowi ? Czy dopiero przy pierwszej czynności procesowej ?

Będę wdzięczna za tą informację 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 5, 2014 o 11:38

WyK, nie ma reguł w tym zakresie. Wg mnie jeżeli osoba zaufania publicznego powołuje (np. ja) się na pełnomocnictwo, to jest to wystarczające.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: