Jak już pewnie wiesz, 7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja kpc. Jej celem było wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na jednoznaczną i pewną identyfikację pozwanego czy dłużnika. To dobra intencja.

Przyznam, że nie za bardzo chciałem się tym zajmować na blogu, bo większość porad musiałaby polegać na wskazywaniu dłużnikom sposobów utrudniania egzekucji.

Ale pewne rzeczy o tej zmianie powinieneś wiedzieć.https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Chodzi mi mianowicie o oznaczenie pozwanego.

Nowy stan prawny jest taki (art. 505 (32) § 2 pkt 1 kpc):

Pozew powinien zawierać również: 1) numer PESEL lub NIP pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku

Dotyczy to e-sądu, a więc nie „normalnego” procesu. Nie jestem fanem EPU, więc ta zmiana nie bardzo mnie zainteresowała.

Jednak nowy art. 208 (1) kpc dotyczy już wszystkich spraw i bardzo mnie interesuje:

Sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

Czyli w praktyce wygląda to tak: w pozwie (poza EPU) nie podajesz żadnego numeru, ani PESEL ani NIP. Sąd zaczyna jednak z urzędu numer PESEL ustalać. I okazuje się, że adres w bazie urzędowej jest inny niż wskazałeś w pozwie. I tutaj pojawia się zgrzyt, bo zamiast nakazu możesz dostać takie wezwanie:

 wezwanie PESEL

Chociaż Paweł ma rację (zobacz komentarz pod wpisem), że rygor zwrotu jest wątpliwy.

Jaki z tego wniosek? Lepiej od razu w pozwie podawać numer PESEL pozwanego.

Akurat w tej sprawie wybrnęliśmy dość prosto. Wiedziałem, że dłużnik miał kiedyś jakąś spółkę. Sprawdziliśmy więc w aktach rejestrowych – a konkretnie w umowie spółki – jaki jest jego PESEL i czy NIP się zgadza (na szczęście notariusze żądają podania numer NIP). I zamiast adresu podaliśmy sądowi od razu PESEL.

Ale nie zawsze będzie można prosto zweryfikować poprawność tych numerów. Dmuchaj więc na zimne i postaraj się o numer PESEL jak najszybciej. I  wpisz go do pozwu.   

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Chyba potrzebne jest małe sprostowanie tekstu 🙂

  Po pierwsze żaden przepis nie zobowiązuje do podawania w pozwie ani PESELu, ani NIPu pozwanego. Art. 126 par. 2 mówi wyłącznie o numerze PESEL i NIP powoda.

  Po drugie nawet jeśli adres zamieszkania nie będzie zgadzał się z adresem w bazie, nie można zaliczyć zwrotu pozwu, a wezwanie sądu zamieszczone we wpisie było po prostu bezprawne – zwrot pozwu może nastąpić tylko z powodu braków formalnych pozwu, a brak PESELu czy NIPu pozwanego takim brakiem nie jest (o czym powyżej). Jeżeli adres nie będzie się zgadzał, jedyną konsekwencją jest zawieszenie postępowania na podstawie art. 177 par. 1 pkt 6 k.p.c. – strona będzie więc miała czas na ustalenie numeru i nie ryzykuje, że z tego tytułu np. ucieknie jej termin przedawnienia.

 2. Też na to wpadłam i ból przy pierwszym pozwie. Chciałam pomóc sądowi, ale moja przeciwniczka mieszka w Niemczech, ma obywtelstwo podwójne i nie znamy jej nr PESEL, bo … ona sama go nie zna. Czuję, że pierwsza rozprawa będzie za rok.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Ups, fakt. Ale nie musisz podawać, o ile to nie e-sąd. Sąd sam sobie to sprawdzi. Może być tylko problem z adresem, na pewno nie jest aktualny.

 3. Karol Sienkiewicz pisze:

  Błażej, dzisiaj dostałem nakaz w tej sprawie, więc pragmatyzm ma swoją wartość.

  • A na nakazie oczywiście tylko imię i nazwisko pozwanego, prawda?

   Ciekawe, kiedy w końcu komuś uda się wyjaśnić naszemu cudownemu, bezbłędnemu i stojącemu na bardzo wysokim poziomie merytorycznym ustawodawcy (albo raczej MS-owi, bo tam przecież powstają projekty, które ustawodawca klepie z zamkniętymi oczyma), że dopóki na tytule wykonawczym będzie tylko imię i nazwisko, to choćby w pozwie i numer buta oraz nazwisko rodowe wszystkich ośmiu praprababć kazać pisać, to Pani Danuta Case powtórzy się jeszcze nie raz, nie dwa.

   • Karol Sienkiewicz pisze:

    Tak, brak tego oznaczenia – NIP, PESEL czy KRS – gdziekolwiek to dowód na ignorancję prawodawcy. Miało być na klauzuli wykonalności i też nie ma…

 4. Przemek pisze:

  Witam,

  mam pytanie, może głupie ale chcę to dokładnie zrozumieć, jeśli składam pozew w postępowaniu nakazowym (z weksla) przeciwko osobie fizycznej to w punkcie 3.1.1 pozwu (powód i jego adres) muszę również dopisać swój nr pesel pod moimi danymi czyli imieniem , nazwiskiem i adresem? Czy to w tym miejscu się wpisuje czy w innym miejscu muszę umieścić swój PESEL? Nie chcę popełnić błędu więc z góry przepraszam za być może głupie pytania.

 5. Przemek pisze:

  Dziękuję za odp.

 6. OSK pisze:

  Dlaczego dłużnik ma dysponować moim Peselem? Bo przecież odpis pozwu dostanie

  • 1. Hola, hola. Jak dopiero dostaje pozew to jak na razie pozwany, a nie dłużnik (z kpc-owskiego punktu widzenia).

   2. A dlaczego nie? Cóż takiego może z tym PESELem zrobić? Nie wiem dlaczego uważa się ten numer za dane wrażliwe.

   3. Skoro Ty dysponujesz jego PESELem (a jak nie będziesz dysponować, to Sąd ustali i już będziesz mógł sobie z akt spisać), to sprawiedliwie chyba, żeby działało to w obie strony.

 7. ACAdwokat pisze:

  Mamy nadzieję, że wszystko będzie się upraszczać i w przyszłości do wszystkiego będziemy używać tylko np. nr PESEL. Dla typowego przedsiębiorcy do tej pory nadal trzeba było używać NIP, Regonu itp.

 8. […] O tym, że PESEL nabrał w procesie znaczenia, już pisałem. […]

 9. […] 2)      do nieszczęsnego nowego art. 208(1), o czym już wspominałem; […]

 10. Zastanawiam się, czy przepis ten w obecnym brzmieniu nakazuje wnioskodawcy podanie
  nr PESEL także małoletniego dziecka stron, w sytuacji, gdy sprawa owego małoletniego dotyczy.
  Zastanawiam się nie bez powodu: mam już pewne doświadczenie w tym zakresie.

 11. Otóż zauważyłam, że niektóre sądy proszą pełnomocników (pod rygorem, wiadomo) o podanie numeru pesel nie tylko wnioskodawcy i uczestniczki postępowania, ale także małoletniego dziecka, którego sprawa cała dotyczy. Nie jestem jeszcze przekonana, czy art. 126 k.p.c. po nowelizacji faktycznie nakłada taki obowiązek na pełnomocnika?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Katarzyna, nie nakładają. Tylko ja wychodzę z założenia, że po co walczyć z zażaleniem, jako można podać?

 12. Sławek pisze:

  Witam,
  Mam pytanko. Miałem nakaz zapłaty wydany już wcześniej. Teraz wysłałem ten nakaz zapłaty z wnioskiem o wydanie klauzuli wykonalności i dzisiaj otrzymałem pismo z sądu że wzywa pwooda do usunięcia braków formalnych wniosku o nadanie klauzuli wykonalności poprzez wskazanie numeru PESEL pod rygorem zwrotu wniosku w terminie 7 dni.

  I co ja mam teraz zrobić? Numeru pesel nie znam bo w umowie nie było podane, a umowa pożyczki sporządzona była przez internet? Co robić?

  Proszę o pomoc

 13. Krzysztof pisze:

  Musisz wystapic do MSWIA z wnioskiem, oni Ci podadza numer PESEL, zalaczysz ten nakaz zaplaty do tego wniosku. Czeka sie ok tygodnia, oplata 31 PLN.

  • Sławek pisze:

   A co jeśli będzie kilka osób o takim imieniu i nazwisku, a adres żaden z nich nie będzie się pokrywał ? I czy jestem w stanie jakoś wyegzekwować te 31 zł, które poniosę jako koszt ? Oraz co napisać do sądu bo przecież dał mi 7 dni, a jest to technicznie nie możliwe żeby zdążyć w 7 dni.

   • Krzysztof pisze:

    Musisz im podac adres oraz imie i nazwisko, jesli nic nie bedzie pasowac, to jest problem.

    Moim zdaniem mozna wnioskowac o zwrot tego kosztu od strony przecwinej.

    W takim wypadku bedzie zwrot wniosku, i zlozysz wniosek wtedy kiedy ustalisz PESEL.

 14. Kiem.com.vn pisze:

  Fantastic posting. I became checking out continually this website using this program . astounded! Very helpful information specially the left over period 🙂 We tackle like facts considerably. I was trying to find this unique data for an extended time. Appreciate it and finest with chance.

 15. Dan pisze:

  Ustalić PESEL można jeszcze w księdze wieczystej. Czasami jest podawany. Wizyta w sądzie. Pytanie o osobę. I sprawdzenie potrzebnych danych. Nie zawsze działa. Ale kilka razy pomogło.

 16. Dewayne pisze:

  This paragraph is really a good one it helps new internet
  viewers, who are wishing in favor of blogging.

 17. Krzysiek pisze:

  Witam
  A ja podłączę się do tematu i odświeżę. Mój problem polega na tym, że muszę pozwać do sądu firmę, dla której wykonywałem umowę zlecenie i nie otrzymałem zapłaty. Znam NIP oraz PESEL właścicielki, ale okazało się w międzyczasie, że zamknęła firmę i zmieniła miejsce zamieszkania choć ciągle w tym samym mieście. Wysyłałem wezwania do zapłaty na adres podany w moich umowach, ale ten jest już nie aktualny. Nie udało mi się ustalić nowego i nie wiem w takim razie jaki mam wpisać w pozwie i mieć pewność, że sądowi uda się doręczyć pismo pozwanej. Pomoże ktoś?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Krzysiek, podaj PESEL i ostatni adres, jak znasz. Jak nie dojdzie, to sąd wezwie Cię i wtedy tu napisz jak to wygląda.

 18. Aneta pisze:

  Witam,
  proszę o info czy uprzednia regulacja (ta do 2013 r.) oznacza, że nakaz zapłaty z 2007 roku p-ko “marii kowalskiej” może być użyty p-ko każdej Marii Kowalskiej ?
  dzisiaj odebrałam pismo komornika Km …/2016 na podstawie nakazu zapłaty z czerwca 2007 r. – jest na nim tylko imię i nazwisko dłużnika

 19. Łukasz pisze:

  Witam, mam dość uciążliwą sprawę, ponieważ jestem wierzycielem a mój ojciec jest dłużnikiem i sprawa dotyczy alimentów. już wyjaśniam o co chodzi. Mój ojciec nie płacił mi alimentów, nie był nigdzie zatrudniony ani nie posiadał żadnego majątku poza 2-ma działkami które kiedyś ktoś kupił na jego dane (oczywiście za jego zgodą, ponieważ podpisał umowę). Komornik twierdzi, że dług jest zbyt niski aby go sprzedać (jego zadłużenie wzrosło na ok. 20tyś. złotych na moją rzecz) poza tym jest winny też mojej mamie też na rzecz alimentów na moich braci no i oczywiście funduszowi alimentacyjnemu. Jestem już osobą nie uczącą się i nie mam pojęcia co w tej sytuacji mam zrobić

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *