Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Żądanie numeru PESEL dłużnika w toku egzekucji

Być może pamiętasz, że ostatnia zmiana kpc, wprowadzająca PESEL do pism procesowych, wywołana została bardzo medialną sprawą błędu pewnego komornika – a może raczej adwokata, pełnomocnika wierzyciela – który skierował egzekucję przeciwko osobie mającej to samo imię i nazwisko, ale nie będącej jednak dłużnikiem.

Gdyby komornik sprawdził PESEL to wszystko by się wyjaśniło. Ale nie sprawdził, bo go nie znał.

A teraz PESEL do kpc trafił w trzy miejsca:

1)      do art. 126 § 2 pkt 1. Jest to PESEL powoda;

2)      do nieszczęsnego nowego art. 208(1), o czym już wspominałem;

3)      do EPU, a konkretnie do art. 505 (32) § 2 pkt 1, gdzie chodzi o numer PESEL pozwanego.

Do procedury cywilnej PESEL dłużnika został jeszcze „przemycony” w nowelizacji rozporządzenia o klauzuli wykonalności.

Tymczasem dostaliśmy takie oto wezwanie od komornika w sprawie, gdzie nakaz zapłaty był „papierowy”, a nie wydany przez e-sąd:

wezwanie_komornika

Mamy więc uzupełnić wniosek o wskazanie numeru PESEL dłużniczki pod rygorem zwrotu wniosku.

Tego się właśnie obawiałem.

To wezwanie nie ma żadnych podstaw prawnych, a już na pewno nie są nimi te wskazane: art. 797 kpc (który ma zresztą pięć paragrafów) czy art. 130 § 1 kpc. Ten ostatni przepis dotyczy braków formalnych, a żaden przepis nie nakazuje podawania numeru PESEL pozwanego w innej sprawie niż EPU! Nie można zatem wzywać do uzupełnienia braków których nie ma.

Oczywiście podamy PESEL bo go znamy. Tak będzie szybciej.

Ale już widać, że nowelizacja narobiła niezłego zamieszania. A to dopiero początek…

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemek | Blog o egzekucji Sierpień 21, 2013 o 13:41

Panie Karolu, a co to za obyczaje, że macie PESEL dłużniczki i nie podajecie go od razu we wniosku egzekucyjnym, tak nie byłoby jeszcze szybciej? 🙂

A tymi wezwaniami nie ma co się martwić, zdarzy się kilku(set) wierzycieli, który mieć tego PESELu nie będą, przeciągną skargi na zwrot wniosku przez SRy i SO i komornicy zrozumieją, że tak się nie robi.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 21, 2013 o 21:15

Przemek, byłoby szybciej, ale wtedy go jeszcze nie znałem. I wskazując konto, na którym na 102% były pieniądze, nie sądziłem, że będę go potrzebował. I okazało się, że potrzebuję, ale nie po to, by egzekucja była skuteczna, tylko po to, by było szybciej.

Odpowiedz

michal Sierpień 21, 2013 o 15:04

przychylam sie do stwierdzenia ze brak podstawy prawnej do wzywania wierzyciela o pesel ( nowy 208 kpc )

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 21, 2013 o 21:16

michal, to co się stało? System to generuje, czy to twórczość komornika?

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Sierpień 21, 2013 o 22:51

Wezwanie wygląda na komornika „systemowego” (w sensie korzystającego z systemu C. z miasta S.), ale przecież „system” pisze to, co mu w kancelarii każą. Nawet pisma „systemowe” się od siebie różnią, bo w zależności od kancelarii co innego mu wklepują.

Odpowiedz

michal Sierpień 22, 2013 o 19:53

nie mam zwyczaju wypowiadać się za Kolegów 🙂 ale takiego szablonu nie znam

Odpowiedz

artur Sierpień 23, 2013 o 09:21

Mozna i bez PESLA – trzeba oddać tylko pozew w brudne łapy Komornika przy Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,55,146465714,146512687,Kiedy_red_M_Mamon_zacznie_pisac_obiektywnie_.html

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Sierpień 23, 2013 o 23:31

Stwierdziłem – troll, nie ma sensu odpisywać. Ale po przeczytaniu artykułu stwierdziłem, że – w istocie – red. M Mamroń pisze głupoty, ale nie w tym zakresie, że nie nazwał komornika złodziejem, bandytą i cholera wie kim jeszcze, ale pisząc, że przepisy są niejednoznaczne. Przepisy u.k.s.e. co do opłaty stosunkowej są akurat jednoznaczne – egzekucja umorzona na wniosek wierzyciela to obciążenie dłużnika opłatą z art. 49 ust. 2 u.k.s.e. Gdyby Pan Zbigniew samemu wniósł o umorzenie egzekucji po otrzymaniu z Lublina postanowienia uchylającego nakaz (i jeśli komornik by odmówił to to, a nie koszty by skarżył), nie zapłaciłby ani złotóweczki i wszystko pokryłby wierzyciel.

Tymczasem polecam lekturę art. 804 k.p.c. A nie, przepraszam. Do tego trzeba wiedzieć, czym jest k.p.c. i gdzie ten twór znaleźć. Oraz co oznacza to trudne słowo „lektura”.

Odpowiedz

Krzysztof Sierpień 25, 2013 o 12:00

W tym tygodniu SO w Warszawie, wezwał mnie do podania Pesel dłużnika i wierzyciele, celem nadania klauzuli wykonalności. Widać nowe przepisy działają.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 8, 2013 o 14:49

Czy wiecie moze, czy pozyskujac PESEL przez MSW, mozna takze sie dowiedziec, od kiedy dana osoba zameldowana jest pod danym adresem?

Odpowiedz

Kamil Wrzesień 19, 2013 o 20:59

Podstawa jak najbardziej jest.
Do wniosku egzekucyjnego (art. 797 kpc) sporządzonego w formie pisemnej (wniosek można złożyć także także ustnie do protokołu), które jest pierwszym pismem w sprawie stosuje się wymogi do pism procesowych stosownie do art. 126 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc (jest to pogląd powszechny). Skoro w art. 126 kpc § 2 pkt 1 ustawodawca nałożył obowiązek podania nr pesel/nip-u, to we wniosku egzekucyjnym także trzeba je wskazać i Komornik musi ich wymagać.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 19, 2013 o 21:12

Kamil, a 126 czyj numer PESEL nakazuje podać?

Odpowiedz

Kamil Wrzesień 19, 2013 o 21:27

Ha, ma Pan 100% racji.
Dziękuje za wyprowadzenie z błędu.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 29, 2013 o 22:59

Pesel mozna uzsyskac w MSWIA- CPD, koszt to 31 PLN, mi odpowiedzieli w ciagu tygodnia i juz mam PESEL, numer dowodu, adres. W ciagu tygodnia od wplywu wniosku do nich otrzymalem listem te wszystkie dane, samo zapytanie przeprocesowali w 3 dni.

Odpowiedz

Monika Październik 4, 2013 o 14:51

Dostałam wezwanie do usunięcia braków formalnych pisma procesowego przez wskazanie nr pesel dziecka i wnioskodawczyni (czyli mnie) w 2 egzemplarzach na piśmie. Co trzeba tam wpisać,oprócz oczywiście żądanych peseli.Jak ma to wyglądać. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 4, 2013 o 14:56

Monika, napisz pismo z powołaniem się na sygn. akt i podaj PESEL.

Odpowiedz

Mirosław Styczeń 7, 2014 o 15:44

Mam pytanie, czy komornik może do dłużnika wymagać podania numeru telefonu ? Jest to o tyle niestandardowa sprawa, że mim dłużnikiem jest osoba obecnie bezdomna.
W art. 761 k.p.c. nie ma żadnej wzmianki o takim obowiązku.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 8, 2014 o 09:33

Może żądać tego, co jest potrzebne do egzekucji, numer telefonu nie jest. Bo czemu ma służyć? Upewnieniu się, czy jest w domu?

Odpowiedz

Marcin Styczeń 27, 2014 o 17:14

Panie Karolu,

a co w sytuacji gdy mamy wyrok wydany na starych przepisach ze starą klauzulą bez peseli. Komornik nie ruszy palcem bez przedłożenia mu tytułu z kompletną klauzulą. W jakim trybie dochodzić przed sądem korekty w klauzuli. Na uzupełnienie jest 2 tyg. od wyroku wiec raczej nie. Sprostowanie też nie wchodzi w grę.

Problem jest powszechny, być może już odpowiadał Pan pod jakimś tematem. Gorąca prośba o podpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 27, 2014 o 19:02

Marcin, wg moich doświadczeń komornik nie robi problemu z brakiem PESEL w starych klauzulach. Przecież nowe przepisy nie dotyczą klauzul już nadanych. Co najwyżej zdarza się wezwanie do wskazania numeru PESEL, co nawet rozumiem (chociaż IMHO brak podstaw).

Odpowiedz

Małgosia Czerwiec 9, 2015 o 12:28

Hej,
Dostałam wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie numerów PESEL dłużników. Łatwizna, niestety dłużnicy nie są Polakami, więc nie mają nr PESEL. Jak mogę uzasadnić odpowiedź na braki formalne? Na jaki artykuł się powołać?

Odpowiedz

Karolina Rokicka Czerwiec 9, 2015 o 15:58

@Małgosia, obowiązek podawania nr PESEL z art. 126 kpc dotyczy wyłącznie osób, które są obowiązane do jego posiadania lub posiadają go, nie mając takiego obowiązku. W przypadku cudzoziemców należy wyjaśnić w piśmie skierowanym do sądu, że nie posiadają oni i nie są obowiązani do posiadania numeru PESEL.

Odpowiedz

Małgosia Czerwiec 9, 2015 o 16:55

@ Karolina – Dziękuję pięknie 🙂
A czy w takim razie mam obowiązek wskazać datę urodzenia lub imiona rodziców? Czy w ogóle jest to potrzebne czy raczej niepotrzebne?

Odpowiedz

Elzbieta Luty 13, 2017 o 19:58

Witam otrzymalam od komornika zwrot pieniedzy przez poczte na czerwonym przekazie ,ku mojemu zdziwieniu jest adres i widnieje moj nr.PESL,jak tak mozna przeciez przekaz mogl sie dostac w rece osob niepowolanych .Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: