Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Wysokość opłat egzekucyjnych w 2014 r.

Wysokość opłat egzekucyjnych jest często podawana jako wartość procentowa. Od czego należy jednak te procenty obliczać? Chodzi o opłaty m.in. za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego, o egzekucję świadczeń pieniężnych czy egzekucję odebrania rzeczy.

 

W tych przypadkach, zgodnie z ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, podstawą obliczania opłat jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne.

 

I niedawno, bo 18 lutego 2014 r., wysokość tego wynagrodzenia została opublikowana.

 

 

OBWIESZCZENIE

 

PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO

 

z dnia 18 lutego 2014 r.

 

w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2013 r. i w drugim półroczu 2013 r.

 

Na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592, z późn. zm.) oraz w związku z art. 110 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2013 r. wyniosło 3.191,93 zł, a w drugim półroczu 2013 r. wyniosło 3.278,14 zł.

 

Nas interesuje kwota 3.191,93 zł.

Wynagrodzenie to wzrosło o 110 zł, zatem opłaty będą wyższe. Nowe wskaźniki będą stosowane od 1 kwietnia przez cały rok.

 

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

EWA Marzec 4, 2014 o 14:14

Mam pytanie, dłużnik miał zadłużenie 100.000,00 zł. Zapłacił do rąk wierzyciela 20.000,00 zł, następnie 20.02.2014 r. komornik zawiesił egzekucję na wniosek wierzyciela z dnia 19.02.2014 r. Dłużnik w dniu 20.02.2014 r. wpłacił do rąk wierzyciela kolejne 20.000,00 zł. Czy opłata stosunkowa pobierana przez komornika powinna wynosić 5% od pozostałego do wyegzekwowania świadczenia tj. od 60.000,00 zł. Bardzo proszę o informację. Z góry uprzejmie dziękuję.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 4, 2014 o 19:22

Ewa, komornik pobierze opłatę od całości długu, wpłatę do rąk wierzyciela potraktuje jako swój sukces.

Odpowiedz

damian Marzec 8, 2014 o 20:39

a czyż tak właśnie nie jest? ;->

Odpowiedz

Prawnik na macierzyńskim Marzec 4, 2014 o 21:21

Miło mi poinformować, że ten blog znalazł się na liście blogów Prawnika na macierzyńkim 😉
Zapraszam do przyłączenia się do zabawy Shareweek 2014.
http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/2014/03/04/shareweek2014/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 4, 2014 o 21:40

Mnie również jest miło 🙂

Odpowiedz

EWA Marzec 5, 2014 o 08:11

pobierze za to 5% rozumiem od wartości zadłużenia? a co w przypadku gdy komornik wszczął egzekucję w stosunku do kredytobiorcy(dłużnika osobistego) a następnie wszczął egzekucję z nieruchomości dłużnika rzeczowego? Następnie zawiesza egzekucję. czy pobierze dwie opłaty stosunkowe od jednego wyegzekwowanego zadłużenia? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 5, 2014 o 11:40

EWA, pytasz jako wierzyciel? Komornik może pobrać dwie opłaty.

Odpowiedz

EWA Marzec 5, 2014 o 12:25

tak, jako wierzyciel, jeżeli dłużnik będzie miał do zapłaty dwie opłaty stosunkowe, to może mieć trudności ze spłatą wierzytelności. Czyli rozumiem, że jeżeli w stosunku do jednej wierzytelności były wszczęte dwie odrębne egzekucje, 1. egz. dłużnika, 2.egz. z nieruchomości dłużnika rzeczowego, to i dłużnik osobisty i rzeczowy muszą uiścić opłaty od jednej wierzytelności? Czy w ten sposób nie dublujemy opłat od wyegzekwowanej wierzytelności, skoro to jedna i ta sama wierzytelność?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 5, 2014 o 13:03

EWA, to są różne postępowania. Jeżeli masz taką sytuację, to ogranicz odpowiednio egzekucję.

Odpowiedz

Aplikant Marzec 11, 2014 o 16:01

Ciekawe orzeczenie SN, ogólnie istotne informację znalazłem na blogu, postaram się go częściej śledzić 🙂 pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 11, 2014 o 18:27

No cóż, jednak to nie jest orzeczenie, tylko rozporządzenie… Ale mimo to zapraszam 🙂

Odpowiedz

Aplikant Marzec 12, 2014 o 08:58

obwieszczenie 😉

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 12, 2014 o 09:47

ale nadal nie orzeczenie 🙂

Odpowiedz

Aplikant Marzec 12, 2014 o 15:28

małe niedopatrzenie z mojej strony, ciągle się uczę 😉

Odpowiedz

Michał Kwiecień 5, 2014 o 19:32

żeby mieć ostatnie słowo 😀

Odpowiedz

Mariusz Marzec 22, 2014 o 12:50

A jeśli wierzyciel po kolei wniesie sprawę do na przykład pięciu komorników od których w pewnym momencie wycofa egzekucję? nazbiera się dłużnikowi do zapłaty pokaźna suma z tytułu egzekucji.

Odpowiedz

Dorota Wrzesień 14, 2014 o 11:22

Witam
za dług alimentacyjny przejęłam nieruchomość, która w całości znajdowała pokrycie w wierzytelności. Teraz po 6 miesiącach otrzymałam od Sądu wezwanie do zapłaty, cytuję: ..”Jak wynika z projektu planu podziału, w związku z zaliczeniem ceny nabycia na poczet dochodzonej przez wierzycielkę należności, łączna kwota kosztów postepowania egzekucyjnego, nie znajduje pokrycia w wadium wpłaconym w sprawie i w związku z tym zachodzi potrzeba uzupełnienia ceny przez nabywcę nieruchomości”…na podst. art. 1037 &1 kpc. Koszty postępowania egzekucyjnego, które otrzymałam od komornika, są niższe od kwoty wpłaconego wadium.
Nie rozumiem, dlaczego mam jeszcze do tego dopłacać, “walczyłam” o dziecka pieniądze, tym bardziej, że na opłacenie wadium musiałam wziąć kredyt.
Pomijając to, czy jest szansa na odwołanie się i umorzenie?
dziękuję
pozdrawiam serdecznie – Dorota
.

Odpowiedz

Karolina Rokicka Wrzesień 17, 2014 o 09:50

Dorota,
koszty egzekucji zaspokajane są w podziale sumy uzyskanej z egzekucji w kategorii pierwszej, zgodnie z treścią art. 1025 KPC. Ponieważ wyprzedzają one Twoją wierzytelność, zaś dokonałaś zaliczenia własnej wierzytelności na poczet ceny nieruchomości, niezbędne jest uzupełnienie ceny, tak aby koszty zostały pokryte w całości. W razie potrącenia wierzytelności przez nabywcę z ceny nabycia w trybie art. 968 KPC, jeśli wierzytelność ta nie mieści się w cenie nabycia, która jest przedmiotem podziału, sąd postanowieniem zobowiązuje nabywcę do uzupełnienia ceny (art. 1037 KPC). Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

Odpowiedz

dorota Wrzesień 18, 2014 o 16:43

Witam i dziękuję
ale mam pytanie art 968 & 2 mówi, że : ” Zgoda wierzyciela powinna być stwierdzona dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym lub wyrażona do protokołu sądowego nie później niż w terminie, w którym nabywca ma obowiązek uiścić cenę nabycia.?
pomijając to wszystko, na czym bazować by Sąd mi to umorzył? jesli wadium nie pokrywa kosztów [to przecież nie moja wina], a sprawa dotyczy długu alimentacyjnego, czy można liczyć na zwolnienie z tej opłaty?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: