Wysokość opłat egzekucyjnych w 2014 r.

Wysokość opłat egzekucyjnych jest często podawana jako wartość procentowa. Od czego należy jednak te procenty obliczać? Chodzi o opłaty m.in. za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego, o egzekucję świadczeń pieniężnych czy egzekucję odebrania rzeczy.

 

W tych przypadkach, zgodnie z ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, podstawą obliczania opłat jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne.

 

I niedawno, bo 18 lutego 2014 r., wysokość tego wynagrodzenia została opublikowana.

 

 

OBWIESZCZENIE

 

PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO

 

z dnia 18 lutego 2014 r.

 

w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2013 r. i w drugim półroczu 2013 r.

 

Na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592, z późn. zm.) oraz w związku z art. 110 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2013 r. wyniosło 3.191,93 zł, a w drugim półroczu 2013 r. wyniosło 3.278,14 zł.

 

Nas interesuje kwota 3.191,93 zł.

Wynagrodzenie to wzrosło o 110 zł, zatem opłaty będą wyższe. Nowe wskaźniki będą stosowane od 1 kwietnia przez cały rok.

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. EWA pisze:

  Mam pytanie, dłużnik miał zadłużenie 100.000,00 zł. Zapłacił do rąk wierzyciela 20.000,00 zł, następnie 20.02.2014 r. komornik zawiesił egzekucję na wniosek wierzyciela z dnia 19.02.2014 r. Dłużnik w dniu 20.02.2014 r. wpłacił do rąk wierzyciela kolejne 20.000,00 zł. Czy opłata stosunkowa pobierana przez komornika powinna wynosić 5% od pozostałego do wyegzekwowania świadczenia tj. od 60.000,00 zł. Bardzo proszę o informację. Z góry uprzejmie dziękuję.

 2. Miło mi poinformować, że ten blog znalazł się na liście blogów Prawnika na macierzyńkim 😉
  Zapraszam do przyłączenia się do zabawy Shareweek 2014.
  http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/2014/03/04/shareweek2014/
  Pozdrawiam

 3. EWA pisze:

  pobierze za to 5% rozumiem od wartości zadłużenia? a co w przypadku gdy komornik wszczął egzekucję w stosunku do kredytobiorcy(dłużnika osobistego) a następnie wszczął egzekucję z nieruchomości dłużnika rzeczowego? Następnie zawiesza egzekucję. czy pobierze dwie opłaty stosunkowe od jednego wyegzekwowanego zadłużenia? Bardzo proszę o pomoc.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   EWA, pytasz jako wierzyciel? Komornik może pobrać dwie opłaty.

   • EWA pisze:

    tak, jako wierzyciel, jeżeli dłużnik będzie miał do zapłaty dwie opłaty stosunkowe, to może mieć trudności ze spłatą wierzytelności. Czyli rozumiem, że jeżeli w stosunku do jednej wierzytelności były wszczęte dwie odrębne egzekucje, 1. egz. dłużnika, 2.egz. z nieruchomości dłużnika rzeczowego, to i dłużnik osobisty i rzeczowy muszą uiścić opłaty od jednej wierzytelności? Czy w ten sposób nie dublujemy opłat od wyegzekwowanej wierzytelności, skoro to jedna i ta sama wierzytelność?

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     EWA, to są różne postępowania. Jeżeli masz taką sytuację, to ogranicz odpowiednio egzekucję.

 4. Aplikant pisze:

  Ciekawe orzeczenie SN, ogólnie istotne informację znalazłem na blogu, postaram się go częściej śledzić 🙂 pozdrawiam

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   No cóż, jednak to nie jest orzeczenie, tylko rozporządzenie… Ale mimo to zapraszam 🙂

 5. Aplikant pisze:

  obwieszczenie 😉

 6. Aplikant pisze:

  małe niedopatrzenie z mojej strony, ciągle się uczę 😉

 7. Mariusz pisze:

  A jeśli wierzyciel po kolei wniesie sprawę do na przykład pięciu komorników od których w pewnym momencie wycofa egzekucję? nazbiera się dłużnikowi do zapłaty pokaźna suma z tytułu egzekucji.

 8. Dorota pisze:

  Witam
  za dług alimentacyjny przejęłam nieruchomość, która w całości znajdowała pokrycie w wierzytelności. Teraz po 6 miesiącach otrzymałam od Sądu wezwanie do zapłaty, cytuję: ..”Jak wynika z projektu planu podziału, w związku z zaliczeniem ceny nabycia na poczet dochodzonej przez wierzycielkę należności, łączna kwota kosztów postepowania egzekucyjnego, nie znajduje pokrycia w wadium wpłaconym w sprawie i w związku z tym zachodzi potrzeba uzupełnienia ceny przez nabywcę nieruchomości”…na podst. art. 1037 &1 kpc. Koszty postępowania egzekucyjnego, które otrzymałam od komornika, są niższe od kwoty wpłaconego wadium.
  Nie rozumiem, dlaczego mam jeszcze do tego dopłacać, „walczyłam” o dziecka pieniądze, tym bardziej, że na opłacenie wadium musiałam wziąć kredyt.
  Pomijając to, czy jest szansa na odwołanie się i umorzenie?
  dziękuję
  pozdrawiam serdecznie – Dorota
  .

  • Karolina Rokicka pisze:

   Dorota,
   koszty egzekucji zaspokajane są w podziale sumy uzyskanej z egzekucji w kategorii pierwszej, zgodnie z treścią art. 1025 KPC. Ponieważ wyprzedzają one Twoją wierzytelność, zaś dokonałaś zaliczenia własnej wierzytelności na poczet ceny nieruchomości, niezbędne jest uzupełnienie ceny, tak aby koszty zostały pokryte w całości. W razie potrącenia wierzytelności przez nabywcę z ceny nabycia w trybie art. 968 KPC, jeśli wierzytelność ta nie mieści się w cenie nabycia, która jest przedmiotem podziału, sąd postanowieniem zobowiązuje nabywcę do uzupełnienia ceny (art. 1037 KPC). Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

 9. dorota pisze:

  Witam i dziękuję
  ale mam pytanie art 968 & 2 mówi, że : ” Zgoda wierzyciela powinna być stwierdzona dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym lub wyrażona do protokołu sądowego nie później niż w terminie, w którym nabywca ma obowiązek uiścić cenę nabycia.?
  pomijając to wszystko, na czym bazować by Sąd mi to umorzył? jesli wadium nie pokrywa kosztów [to przecież nie moja wina], a sprawa dotyczy długu alimentacyjnego, czy można liczyć na zwolnienie z tej opłaty?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *