Adres członka zarządu

Jeżeli kiedyś chciałeś pozwać za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością członka zarządu (art. 299 ksh) to musiałeś się nieźle natrudzić. Oczywiście można było grzebać w aktach rejestrowych i szukać adresu zamieszkania w jakimś akcie notarialnym czy innym dokumencie. Ale nie było to takie proste i skuteczne. I teraz się to zmieniło – od 15 stycznia 2015 r. podanie adresu jest obowiązkowe. Więcej przeczytasz w ciekawym artykule Karoliny Rokickiej.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Roszczenia wobec upadłego

 1. Lech pisze:

  1. Czy adres będzie widoczny w odpisie KRS wziętym z internetu?
  2. Czy prezes ma obowiązek zgłaszać zmianę swojego adresu zamieszkania?
  (jeśli odpowiedzi na pytania są w artykule, to przepraszam, ale nie mam dostępu do dostępu płatnego).

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Lech – ad 1 – nie, ale niedługo całe akta będą w internecie. 2 – tak.

   • Lech pisze:

    1. Fajnie.
    2. Czy zatem będą uznawane za doręczone powództwa wysłane nie pod adres zamieszkania prezesa (jeśli nie zgłosił aktualnego?).

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     IMHO tak powinno być.

     • Lech pisze:

      Ale to by raczej wymagało zmiany kpc (tej, że w pozwie trzeba podać adres zamieszkania, i dopisanie analogicznie jak w przypadku wykreślenia adresu spółki z KRS – że się doręcza na ostatnio istniejący), jak i jeszcze może tego długiego rozporządzenia o doręczeniu i awizacji.

   • Dominik pisze:

    @Karol.

    Czy projekt ustawy zmieniającej ustawę o KRS w zakresie udostępnienia akt rejestrowych online jest już procedowany? A jeżeli tak to na jakim etapie jest proces legislacyjny?

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  Lech, damy szansę praktyce, będę śledził jak to się rozwinie.

  • Lech pisze:

   Wg mnie będzie tak, że co prawda prezes będzie musiał podać aktualny adres, ale jeśli nie poda, to konsekwencją nie będzie skuteczne doręczanie pod stary adres. Pozostanie tylko kara za niewskazanie nowego adresu, jeśli taka gdzieś jest przewidziana.

 3. Dzięki podpowiedzią Karola od dłuższego czasu korzystam z tego rozwiązania . Bardzo często Sąd w załączeniu przesyła oprócz adresu też inne dane Prezesa 🙂 , najczęściej jest to potwierdzenie złożonego wzoru podpisu , potwierdzone przez Notariusza.

  PS.
  Niedawno bo w poniedziałek sąd oddalił mi powództwo przeciwko członkom zarządu , uzasadnienie kuriozalne miedzy innymi Sad stwierdził że następny Prezes nie odpowiada za długi poprzedniego 🙂 jak je otrzymam to postaram się je tutaj zamieścić.

  • Małgorzata pisze:

   Witam serdecznie,
   Uprzejmie proszę o przesłanie na maila ten wyrok sądu w sprawie braku odpowiedzialności Prezesa jeśli jest to możliwe. Problem w tym, że zostałam oszukana przez wspólników spółki i aktualnie walczę z byłym prezesem i wspólnikami więc bardzo mi się przyda takie rozporządzenie. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam Małgorzata

 4. Adam pisze:

  Drodzy Panstwo, przedstawiam Wam jednego z najlepszych blogerow oraz jeden z najlepszych blogow w Polsce 🙂 Niezaprzeczalnie, w stu procentach 🙂 Naprawde bardzo rzadko spotyka się kogoś z tak wielkim talentem do pisania, podziwiam Cię 🙂 No i będę zagladal tu regularnie, dzieki 🙂 Pozdrawiam serdecznie w te chłodne, lecz na szczęście krótkie dni 🙂

 5. walku pisze:

  No, no… nareszcie mniej „biegania”. Chociaż mam nadzieję, że w przyszłości takie „bieganie” mnie ominie 😀

 6. Jakub pisze:

  Dzięki za polecenie artykułu. Naprawdę jest ciekawy i wart przemyślenia. Zainteresowało mnie kilka szczegółów, ale te pytania skierowałem już bezpośrednio do autorki artykułu.

 7. Maciej pisze:

  My w praktyce robimy tak:
  1. adres z KRS
  2. wezwanie ZPO
  3. jeśli jest odebrane pozew
  4. a jeśli nie BEL /PESEL
  5. i ponownie wezwanie wraz z pozwem.

  Plus ustalanie adresu w każdy inny sposób.

  ps. Karolu, skąd info o aktach w internecie i jak to ma wyglądać, wiesz coś więcej?

 8. Kamil pisze:

  Myślę, że to bardzo dobra zmiana, oby więcej takich

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *