Komornicy bez kas fiskalnych

Jak wiesz, zmieniły się nieco zasady opodatkowania czynności komorników podatkiem VAT. W dyskusjach padały pytania, czy komornik będzie wydawał paragony z kasy fiskalnej. Otóż nie będzie.

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowelizacja od 1 października 2015 r. wprowadziła taką oto pozycję w załączniku obejmującym czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania:

28a         bez względu na symbol PKWiU Usługi wykonywane przez komornika sądowego w ramach czynności egzekucyjnych lub innych czynności przekazanych do kompetencji komornika sądowego na podstawie odrębnych przepisów

To druga, obok notariuszy (pozycja 28 w tym wykazie) branża prawnicza, która z obowiązku posiadania kas fiskalnych jest zwolniona. A zatem paragonu od komornika nie zarejestrujesz w Loterii Paragonowej.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Grzegorz pisze:

  Dla zainteresowanych tematem VAT-u u komorników polecam lekturę broszury Ministerstwa Finansów z 21 września 2015 pt. „OPODATKOWANIE PODATKIEM VAT CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH PRZEZ KOMORNIKÓW SĄDOWYCH”.
  Ministerstwo dokładnie tam wyłożyło jak ma wyglądać rozliczanie VAT-u w różnych sytuacjach.
  Pozdrawiam.

 2. wer pisze:

  ^ broszura ministerstwa finansów nie jest obowiązującym źródłem prawa w tym kraju, jak już się partacze z mf za to biorą to niech przeforsują zmiany ustawowe a nie opierają całą swoją argumentację na tej broszurce…

 3. Grzegorz pisze:

  Pewnie, że broszura nie jest obowiązkowym źródłem prawa – w swoim poście nic takiego nawet nie próbowałem sugerować. Ale zauważcie, że tzw. „prawo powielaczowe” ma się w tym kraju świetnie i takie wytyczne z „góry” są przyjęte do stosowania na „dołach” administracji. A spróbujcie wystąpić o interpretację indywidualną do US – kontrola skarbowa zapewniona.
  Pozdrawiam wszystkich.

 4. Monika pisze:

  Co z tego ze wprowadzili im podatek.Teraz cwaniaki wyrownuja sobie strate w postaci podwyzki dla dluznikow.Tak czy siak my placimy za nich, ich podatek. Paranoja.Panstwo w panstwie.Komornicy robia sobie co chca z uczciwymi obywatelami.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *