Rejestr podatników VAT

Przeczytałem kilka dni temu informację o iście makiawelicznym komunikacie Ministerstwa Finansów. Aż mnie zmroziło (a było prawie 30 stopni). Rzeczpospolita tak opisała słowa MF:

Na podatniku ciąży obowiązek weryfikacji kontrahentów. Przed podjęciem współpracy należy sprawdzić, czy w ogóle jest podmiotem gospodarczym – w CEIDG, KRS, REGON. I czy ma status podatnika VAT, na Portalu Podatkowym lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów podkreśla, że niektóre oferty handlowe wymagają dodatkowej weryfikacji.

Aha, już to widzę – dodatkowa weryfikacja to dodatkowe argumenty dla fiskusa…

Nie mniej jednak potwierdzenie statusu VAT dłużnika to jeden z “must do”.

Gdzie szukać takiej informacji? Oczywiście w Internecie.

Od kwietnia tego roku informację o statusie VAT kontrahenta można zdobyć na platformie informacji gospodarczej prześwietl.pl.

Informacje, które tam znajdziemy pochodzą z Portalu Podatkowego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz VIES Komisji Europejskiej. Jest to zatem wiarygodne źródło danych. I zachęcam do korzystania z dostępnych w Internecie danych. To naprawdę nie boli a przeważnie pomaga.

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Opłata od pozwu

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. karczma pisze:

    Przydatne informacje. Nie wiedziałem o takej platformie teraz będzie dużo łatwiej.

  2. Kamil pisze:

    Dzięki za bardzo dobre wskazówki 🙂

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.