Odsetki firmowe wyższe o 2,5 punktu procentowego

Te przepisy obowiązują już wiele lat, ale ciągle widzę, że się nie przyjęły. Ba, nawet zawodowi pełnomocnicy często o nich zapominają.

A chodzi mi o odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. Ten rodzaj odsetek został uregulowany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i dotyczy co do zasady przedsiębiorców, którzy zawierają transakcję handlowe. Taką transakcją jest umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Czyli sprzedaż, umowa o dzieło czy zlecenie w relacji firma-firma (B2B).

Mówiąc inaczej, odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych to „rekompensata” za opóźnienie w spłacie długu firmowego.

A czym one różnią się od „zwykłych” odsetek? Oczywiście, wysokością.

Odsetki ustawowe za opóźnienie (które reguluje Kodeks cywilny) wynoszą obecnie 7%.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych wynoszą 9,5%. Nietrudno więc zauważyć, że odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych są korzystniejsze dla przedsiębiorcy.

Powyższe rozróżnienie ma istotne znaczenie przy formułowaniu treści żądania pozwu. Od tego jakich odsetek zażądamy zależy treść orzeczenia sądu. Pamiętaj, że sąd orzeka w granicach żądania powoda. Jak nie poprosisz to nie dostaniesz, proste.

Dlatego w pozwie pisz wyraźnie: wraz z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych. Jeżeli tego nie zrobisz, litościwy sąd wezwie Cię do wyjaśnienia (stracisz miesiąc czasu) albo od razu zasądzi odsetki „zwykłe”. A przy dużych kwotach to może być niepotrzebna strata.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Roszczenia wobec upadłego
Pozew z weksla od konsumenta

  1. Klara pisze:

    trzeba będzie o tym pamiętać

  2. Roman pisze:

    ważny szczegół, dziękuję za porade

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *