Art. 777 kpc a Program Rodzina 500+

Skarżycie się, że nie możecie uzyskać klauzuli wykonalności na akcie notarialnym, w którym dłużnik poddał się egzekucji (art. 777 kpc). Pod wpisem dotyczącym Programu Rodzina 500+ pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy, w których opisywaliście swoje problemy w tym zakresie.

Jedna z czytelniczek napisała:

Witam, jestem właśnie w takiej sytuacji. Mam nadane alimenty przez akt notarialny. Mój były partner płaci i to regularnie. Złożyłam do Sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu aktowi, a Sąd już trzeci raz odrzucił ten wniosek. W postanowieniu Sądu jest wyraźnie napisane, że mój akt notarialny spełnia wymogi do nadania mu klauzuli wykonalności, ale nie minęło jeszcze 3 miesięcy zaległości przez mojego byłego partnera i nie może pozytywnie rozpatrzeć mojego wniosku.

I niestety klauzuli nie będzie. Dlaczego? Już wyjaśniam.

O egzekucji z aktu notarialnego pisałem już nie raz i w tej kwestii zachęcam do przeczytania moich poprzednich wpisów. Dla przypomnienia – art. 777 § 1 pkt 5 Kpc wymienia szereg przesłanek nadania aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Jedną z nich jest wskazanie zdarzenia, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku. Najczęściej określanym zdarzeniem w aktach notarialnych jest opóźnianie się dłużnika w zapłacie. Strony umawiają się, że wierzyciel będzie mógł wystąpić do sądu o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności jeżeli dłużnik zwleka z zapłatą np. przez trzy miesiące. Jeżeli więc we wniosku wskażemy, że dłużnik płaci w miarę regularnie to sąd odmówi nam nadania klauzuli wykonalności na akt notarialny. I na nic zdadzą się odwołania.

MUSI ZAISTNIEĆ ZDARZENIE

W takiej sytuacji widzę dwa rozwiązania.

Pierwsze z nich to zmiana treści aktu notarialnego, która powinna obejmować nową treść zdarzenia, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku lub pominięcie go. Jako zdarzenie można wskazać np. krótsze opóźnienie, np. tygodniowe czy nawet jednodniowe. Ale jakieś zdarzenie musi być.

Drugie rozwiązanie – do którego absolutnie nie namawiam – to złożenie we wniosku nieprawdziwego oświadczenia, że dłużnik nie płaci. Sąd nie przeprowadza rozprawy i nie bada, czy oświadczenie jest prawdziwe. W ten sposób wszystkie wymagane przesłanki zostaną spełnione. Niemniej jednak trzeba liczyć się z ryzykiem zaskarżenia postanowienia sądu przez dłużnika i potem być może z poważną odpowiedzialnością za wprowadzenie sądu w błąd. Dlatego stanowczo odradzam to rozwiązanie.

A problemy te wynikają z braku skorelowania przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego uregulowanych w Kodeksie postępowania cywilnego z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Autorzy ustawy nie pomyśleli, że są różne tytuły wykonawcze, nie tylko wyroki rozwodowe. Akt notarialny z art. 777 jest dobry, ale warto przy jego sporządzeniu poradzić się fachowca, jak dobrze go napisać.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Zajęcie nadpłaty podatku
Roszczenia wobec upadłego

 1. Jaką realną możliwość obrony (sprzeciwienia się nadaniu klauzuli) ma dłużnik, jeśli stwierdzi, że wierzyciel „nakłamał” we wniosku?

 2. Anna pisze:

  Przyjmujac obowiazki i potwierdzajac warunki umowy o ustalenie obowiazku alimentacyjnego zawartej w paragrafie poprzedzajacym tego aktu jan kowalski oswiadcza. Ze zobowiazuje sie do zaplaty na rzecz syna kwoty…. Poczymajac od dnia 1 wrzesnia gotowka a wrazie uchybienia wskazanej w tej umowie terminu zaplaty kazdego swiadczenia miwsiecznego dobrowolnie poddaje sie egzekucji w trybie art 777. 1 pkt 4 kpc co do wynikajacego z tej umowy obowiazku zaplaty swiadczenia wraz z ustawowymi odsetkami kazdorazowo naleznymi za opoznienie od dnia wymagalnosci do dnia zaplaty kazdego z miesiecznych swiadczen przez caly okres trwania ustalonego ta umowa obowiazku alimentacyjnego.czy na takie oswiadczenie w akcie notarialnym otrzymam klauzule ? Bardzo prosze o odpowiedz

 3. Anna pisze:

  Przyjmujac obowiazki i potwierdzajac warunki umowy o ustalenie obowiazku alimentacyjnego zawartej w paragrafie poprzedzajacym tego aktu jan kowalski oswiadcza. Ze zobowiazuje sie do zaplaty na rzecz syna kwoty…. Poczymajac od dnia 1mm wrzesnia gotowka a wrazie uchybienia wskazanej w tej umowie terminu zaplaty kazdego swiadczenia miwsiecznego dobrowolnie poddaje sie egzekucji w trybie art 777. 1 pkt 4 kpc co do wynikajacego z tej umowy obowiazku zaplaty swiadczenia wraz z ustawowymi odsetkami kazdorazowo naleznymi za opoznienie od dnia wymagalnosci do dnia zaplaty kazdego z miesiecznych swiadczen przez caly okres trwania ustalonego ta umowa obowiazku alimentacyjnego.czy na takie oswiadczenie w akcie notarialnym otrzymam klauzule ? Bardzo prosze o odpowiedz

 4. Anna pisze:

  Po jakim czasie moge wystapic o klauzule?

 5. Kama pisze:

  Czy jest możliwość sądowego „uznania” ugody alimentacyjnej zawartej w formie aktu notarialnego. Nie chodzi mi o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, bo nie ma podstaw, alimenty są płacone zgodnie z zapisami ugody. Otrzymałam informację, że aby otrzymać 500+ na pierwsze dziecko, przy tej ugodzie muszę mieć jakąś pieczątkę z sądu, ale Pani nie była mi w stanie dokładnie powiedzieć jaką.. Czy jest Pan w stanie nakreślić jaki wniosek i gdzie należałoby złożyć?

  • Oliwia Radlak pisze:

   Szanowna Pani, w przypadku zawarcia umowy o alimenty w formie aktu notarialnego jedyną możliwością uzyskania świadczenia 500+ jest wystąpienie do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dłużnika z wnioskiem o nadanie temu aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Wynika to z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

  • gość pisze:

   Proszę załatwić umowę – ugodę alimentacyjną u MIEDIATORA (Polskie Centrum Mediacji). Uniknie pani problemów z otrzymaniem klauzuli.
   Z aktem są same problemy.
   Pozdrawiam

   • Agnieszka pisze:

    Czy jest rzeczywiscie jakas roznica pomiedzy ugoda w formie aktu notarialnego i ugoda zawarta przez mediatora? Czy w przypadku mediacji nie jest potrzebna klauzula wykonalności?
    Czy problemy z nadaniem klauzuli wykonalności będą takie same jesli alimenty sa placone regularnie i na czas?

 6. Sylwia pisze:

  Witam jestem w podobnej sytuacji jak uczestnikcy forum. Podpisałam ugodę alimentacyjną w formie aktu notarialnego. Złożyłam do sądu pismo o nadanie klauzuli wykonalności na tym akcie. Wpisałam że potrzebna jest mi ona na potrzeby MOPS aby uzyskać świadczenia rodzinne(bo były płaci alimenty regularnie ). Niestety po 2 miesiącach oczekiwania sąd odrzucił mój wniosek. Napisał że nie ma podstaw do nadawania klauzuli gdyż alimenty płacone są regulowane i koło się zamyka MOPS zgodnie z prawem wymaga czegoś czego sąd zgodnie z prawem nie może dać. I co teraz? Paranoja. Czy jest coś co mogę zrobić w tej sytuacji? Może ktoś poradził sobie z tym problem

 7. […] dłużnik poddał się egzekucji, przeżywa ostatnio renesans. Z jakiego powodu? Oczywiście 500+. Ale dzisiaj chcę napisać o „normalnym” zastosowaniu tej klauzuli oraz o uchwale Sądu […]

 8. Monika pisze:

  Moja siostra ma problem z GOPSem bo wymagają na akcie notarialnym tej pieczątki. Bardzo pomocny artykuł 👍

 9. Oliwia pisze:

  Witam. Ja mam akt notarialny ws alimentów oraz poddanie się egzekucji przez dłużnika jak i oświadczenie, że nie zapłacił alimentów. Sąd jednak nadal klauzulę tylko na miesiąc. Klauzula nadana jest, mops jednak nie chce wypłacać świadczenia, gdyż klauzula nadana jest na miesiąc. Czy i sąd i mops postąpił słusznie?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Oliwia, tak nie powinno być, ale być może źle sformułowałaś wniosek o klauzulę wykonalności.

   • Jasti pisze:

    Jak zatem powinien być sformuowany prawidłowo napisany wniosek do sądu o nadanie klauzuli? Może jakiś wzór treści jaka powinna być zawarta?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *