Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Egzekucja na podstawie ugody sądowej

Ugoda sądowa, podobnie jak wyrok, może zostać skierowana do egzekucji. Kodeks postępowania cywilnego ugodę sądową wymienia jako tytuł egzekucyjny w pierwszym rzędzie, razem z prawomocnym wyrokiem sądu. Taka ugoda może być zawarta w postępowaniu pojednawczym (wywołanym popularnym zawezwaniem do próby ugodowej), w toku procesu lub w postępowaniu nieprocesowym. Ugodę sądową można też zawrzeć w toku postępowania karnego (w zakresie roszczeń cywilnych). Zawarcie ugody sądowej ma wiele zalet, przede wszystkim pozwala na szybkie zakończenie sporu – wystarczy, że obie strony poczynią sobie ustępstwa. Moja praktyka pokazuje, że zwłaszcza w sprawach z zakresu prawa pracy dochodzi o zawierania ugód, zaś Sąd Pracy do nich usilnie namawia, a potem zawsze je zatwierdza. Po zawarciu ugody postępowanie jest umarzane.

Ale jak skierować ugodę do komornika?

Ano tak samo jak wyrok: należy zwrócić się z wnioskiem o nadanie ugodzie klauzuli wykonalności (jeżeli postanowienie o umorzeniu postępowania jest prawomocne). Wniosek należy oczywiście opłacić  – 6 zł za stronę (przeważnie będzie to 12 zł). Warto znaczki sądowe nakleić od razu, dzięki temu nie Sąd nie będzie wzywał do uzupełniania braków (brak opłaty grozi nawet zwrotem wniosku – praktyka sądowa jest różna). Wydatek ten Sąd przyzna wierzycielowi w postanowieniu o nadaniu klauzuli wykonalności.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności ugodzie sądowej powinien obejmować te punktu, które możliwe są do wykonania w drodze egzekucji sądowej. Oczywiście dotyczy to należności pieniężnych oraz ewentualnie kosztów postępowania. Dlatego tak ważne jest, by ugodę sporządzić w prawidłowy sposób, nadający się do późniejszej egzekucji. Najczęstszy błąd to pomijanie w ugodach kwestii odsetek za opóźnienie – w razie braku zapisu w ugodzie komornik odsetek nie wyegzekwuje!

Sąd zazwyczaj sprawnie wydaje postanowienie o nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności (powinien to zrobić w terminie 3 dni) – i tak powstaje tytuł wykonawczy, który wystarczy skierować do komornika. I może się okazać, że skuteczna egzekucja będzie szybsza niż tych wierzycieli, którzy trzy lata toczą proces…

 

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Królak Maj 2, 2011 o 21:52

Absolutnie się zgadzam: „Najczęstszy błąd to pomijanie w ugodach kwestii odsetek za opóźnienie – w razie braku zapisu w ugodzie komornik odsetek nie wyegzekwuje”. Sam to odczułem na własnej skórze!

Pozdrawiam!
Tomek

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 3, 2011 o 07:12

Dlatego warto w każdej sytuacji myśleć „co dalej”. Jak sformułować wniosek o egzekucję? Co właściwie komornik ma wyegzekwować? Jeżeli w sądzie nie ma się pełnomocnika, warto zapytać sąd: sędzia na pewno udzieli życzliwej porady.

Odpowiedz

Allicja Styczeń 19, 2015 o 18:59

Ja mam ugodę sądową zaopatrzoną w klauzulę wykonalności . Dokumenty złożone sa wraz z wnioskiem u Komornika, który jak dotychczas informuje nas (bo jest nas 3 osoby) w wniesieniu opłat z tytułu kosztów egzekucji. Pierwsze wpłaty po 230 zł na koszty korespondencji i kontaktu wpłaciliśmy, ale jako emerytek nie stać nas na zapłatę 1800 zł by KOMRNIK rozpoczał egzekucję z nieruchomości, Czy w takiej sytuacji gdy wierzyciele nie maja takich kwot istnieje inna możliwość pozyskania swoich wierzytelności – typu zwrócenia się do Sądu o zwolnienie z kosztów do czasu uzyskania wierzytelności lub inne rozwiązania, Dłużnik, któremu zaufano nie reaguje na nasze pisma i sobie kpi. My mając prawomocny wyrok musimy godzić się że w naszym kraju długi sa ściągalne jedynie metodami niekonwencjonalnymi, Proszę o jaką kolwiek pomoc w tej sprawie

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 19, 2015 o 19:52
ekartki Lipiec 16, 2014 o 07:15

Wyborna stronka. Pozdrowionka 🙂

Odpowiedz

Bożena Luty 6, 2015 o 07:33

Czy tylko komornik ma prawo do egzekucji czy też mając klauzule wykonalności samemu można dochodzić roszczeń? Chodzi o alimenty oraz zakład pracy dłużnika. Czy nie działając przez komornika wypłacanie alimentów może zostać wstrzymane przez zakład pracy jeśli pojawi się komornik z innymi wierzytelnościami? Czy klauzula sama w sobie daje ugodzie charakter egzekucyjny a tym samym wierzyciel sam może dochodzić roszczeń ramach obowiązującego prawa? Czy też jest to działanie poza egzekucyjne?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 6, 2015 o 10:19
Joanna Czerwiec 22, 2015 o 12:46

A co z ugodą zawartą przed mediatorem, ugoda podpisana, termin zapłaty minął, kasy brak, należy czekać na zatwierdzenie ugody przez Sąd, czy wcześniej można złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Odpowiedz

Magda Październik 23, 2015 o 14:01

A czy maja ugode sadowa o podwyzszenie alimentow musze starac sie o nadanie tej ugodzie klauzurri wykonalnosci zeby egzekwowac naleznosc u komornika?

Odpowiedz

Wanda Sierpień 10, 2017 o 12:45

Moim zdaniem ugoda ta powinna mieć nadaną klauzulę wykonalności z urzędu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: