Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Komornicy bez kas fiskalnych

Jak wiesz, zmieniły się nieco zasady opodatkowania czynności komorników podatkiem VAT. W dyskusjach padały pytania, czy komornik będzie wydawał paragony z kasy fiskalnej. Otóż nie będzie.

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowelizacja od 1 października 2015 r. wprowadziła taką oto pozycję w załączniku obejmującym czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania:

28a         bez względu na symbol PKWiU Usługi wykonywane przez komornika sądowego w ramach czynności egzekucyjnych lub innych czynności przekazanych do kompetencji komornika sądowego na podstawie odrębnych przepisów

To druga, obok notariuszy (pozycja 28 w tym wykazie) branża prawnicza, która z obowiązku posiadania kas fiskalnych jest zwolniona. A zatem paragonu od komornika nie zarejestrujesz w Loterii Paragonowej.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz Październik 13, 2015 o 21:10

Dla zainteresowanych tematem VAT-u u komorników polecam lekturę broszury Ministerstwa Finansów z 21 września 2015 pt. „OPODATKOWANIE PODATKIEM VAT CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH PRZEZ KOMORNIKÓW SĄDOWYCH”.
Ministerstwo dokładnie tam wyłożyło jak ma wyglądać rozliczanie VAT-u w różnych sytuacjach.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamil Październik 14, 2015 o 09:18

dokładnie i niedokładnie zarazem:) taka moja osobista refleksja

Odpowiedz

wer Październik 14, 2015 o 20:26

^ broszura ministerstwa finansów nie jest obowiązującym źródłem prawa w tym kraju, jak już się partacze z mf za to biorą to niech przeforsują zmiany ustawowe a nie opierają całą swoją argumentację na tej broszurce…

Odpowiedz

Kamil Październik 15, 2015 o 10:50

100 % racji. w razie kontroli pewnie stwierdzą, że broszura przecież nie jest źródłem prawa

Odpowiedz

Grzegorz Październik 17, 2015 o 21:09

Pewnie, że broszura nie jest obowiązkowym źródłem prawa – w swoim poście nic takiego nawet nie próbowałem sugerować. Ale zauważcie, że tzw. „prawo powielaczowe” ma się w tym kraju świetnie i takie wytyczne z „góry” są przyjęte do stosowania na „dołach” administracji. A spróbujcie wystąpić o interpretację indywidualną do US – kontrola skarbowa zapewniona.
Pozdrawiam wszystkich.

Odpowiedz

Monika Październik 28, 2015 o 14:07

Co z tego ze wprowadzili im podatek.Teraz cwaniaki wyrownuja sobie strate w postaci podwyzki dla dluznikow.Tak czy siak my placimy za nich, ich podatek. Paranoja.Panstwo w panstwie.Komornicy robia sobie co chca z uczciwymi obywatelami.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: