Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Opłata od wniosku o zawezwanie do próby ugodowej

Ostatnio coraz częściej i głośniej mówi się o mediacji. Mnie szczególnie interesuje sprawa mediacji w postępowaniach gospodarczych. Promowanie negocjacji zamiast sporów sądowych ma na celu podniesienie kultury rozwiązywania konfliktów w Polsce. Nadal jednak niewielki jest odsetek spraw kończących się polubownie – w porównaniu choćby z większością tzw. państw zachodnich. Aby zmienić ten stan rzeczy ustawodawca stara się wprowadzać kolejne nowelizacje.

Najprostszym sposobem na zawarcie ugody przed sądem jest przygotowanie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Ma on też tę zaletę, że przerywa bieg przedawnienia. O korzyściach związanych z postępowaniem polubownym zresztą już Ci kiedyś pisałem. Podkreślałem m.in., że koszty związane ze skierowaniem do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej są niewielkie. Od 1 stycznia 2016 r. to się jednak trochę zmieniło, niestety na niekorzyść wierzycieli.

Na początku wpisu wspomniałem o nowelizacji – chodzi tu przede wszystkim o Ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Jak sama nazwa wskazuje, większość zmian zmierza do ułatwienia stronom zawierania ugód. Są jednak wyjątki. Nowelizacja zmienia wysokość opłat sądowych od wniosków o zawezwanie do próby ugodowej. Dla postępowań, których wartość przedmiotu sporu wynosi 10.000 zł lub mniej – ta opłata nadal będzie wynosiła symboliczne 40 zł.

Jednak w przypadku postępowań pojednawczych, w sporach dotyczących kwot przekraczających 10.000 złotych – stała opłata sądowa wzrosła kilkukrotnie i wynosi obecnie 300 zł. Warto pamiętać, żeby nie popełnić błędu formalnego.

Z pewnością składanie wniosków o zawezwanie w tego typu sprawach będzie dla wierzycieli już znacznie mniej atrakcyjne. Przy wartości przedmiotu sporu ok. 10.000 zł, opłaty związane ze złożeniem pozwu będą tylko niewiele wyższe, a dochodzi np. zabezpieczenie. Czy zatem zawezwania do próby ugodowej umrą śmiercią naturalną? Nie sądzę, ale jego atrakcyjność może nieco zmaleć.

Dlatego w następnych wpisach postaram skupić się skupić raczej na pozwie (mimo promowania mediacji). W większości przypadków dobrze napisany pozew to ponad połowa sukcesu. Zaś w sprawach kończących się nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowy to w zasadzie 100%.

48

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Marzec 1, 2016 o 12:10

A co Pan sądzi o obowiązku wspominania w pozwie o tym, czy były prowadzone mediacje, a jeśli nie, to dlaczego – czy wystarczy formułka „mediacje nie były podejmowane, ponieważ powód nie miał takiego życzenia”?:)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 1, 2016 o 13:11

Lech, może tak być, ale wówczas powód ryzykuje koszty. Zobacz art. 103 kpc
§ 1. Niezależnie od wyniku sprawy sąd może włożyć na stronę lub interwenienta obowiązek zwrotu kosztów, wywołanych ich niesumiennym lub oczywiście niewłaściwym postępowaniem.
§ 2. Przepis § 1 dotyczy zwłaszcza kosztów powstałych wskutek uchylenia się od wyjaśnień lub złożenia wyjaśnień niezgodnych z prawdą, zatajenia lub opóźnionego powołania dowodów, a także oczywiście nieuzasadnionej odmowy poddania się mediacji.

Odpowiedz

Lech Marzec 3, 2016 o 10:24

Przecież to nie na temat, brak mediacji przed pozwaniem to nie jest nieuzasadniona odmowa poddania się mediacji.

Odpowiedz

Michał Marzec 1, 2016 o 19:03

Wprowadzony przepis o obowiązku wspominania w pozwie o pozasądowym rozwiązywaniu sporów mówi wiele o jakości wprowadzanych przepisów. Zgodnie z zamysłem ustawodawcy przepis ten miał mieć charakter dobrowolny. Tymczasem z nieznanych powodów, w ostatecznym projekcie znalazł się w przepisie dotyczącym wymogów sporządzenia pozwu.
Podobnie rzecz ma się ze zmianą oprocentowania odsetek ustawowych i za opóźnienie od 2016 r. i brakiem rozróżnienia ich w urzędowych formularzach w postępowaniu uproszczonym. O ile profesjonalnym pełnomocnikom nie powinno nastręczać problemów, o tyle zwykły obywatel nie będzie świadom zaszłej zmiany.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 1, 2016 o 21:27

Efekt obowiązkowego „wspominania” o mediacji jest taki, że po złożeniu pierwszego pozwu po nowelizacji, w którym wspomniałam o mediacji, otrzymałam wezwanie sądu do wskazania, czy mediacja miała miejsce (pisałam – sąd nie przeczytał) pod rygorem zwrotu pozwu (!!!). Jak zwykle służy to do poprzeciągania postępowania. Podobnie było przy wprowadzeniu obowiązku wpisywania PESEl strony…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 2, 2016 o 09:12

Agnieszko, miało być dobrze a wyszło jak zwykle …

Odpowiedz

wczasy nad jeziorem kaszuby Marzec 4, 2016 o 22:34

A ja i tak nic z tego nie rozumiem 🙁 to jak jest z tymi mediacjami

Odpowiedz

Walutowo Marzec 9, 2016 o 09:40

Myślę, że warto korzystać z mediacji, zamiast bezproduktywnie się kłócić. Myślę też, że składanie wniosków o zawezwanie straci na atrakcyjności. Ludzie starają się szukać szybkich i jak najmniej obciążających metod. I nieładnie, że przy sporach przekraczających kwoty 10.000 zł – stała opłata sądowa wzrasta. I tym bardziej nieładnie, że wzrosła klikukrotnie.

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 6, 2016 o 20:19

Odnosnie oplaty za wniosek o wezwaniu do proby udogowej.
Wniosek oddalem w sierpniu 2015. Zaplacilem 40,- Po miesiacu dostalem wiadomosc ze sad stwierdza niewlasciwosc rejonowa i przekazuje wniosek do innego sadu. Przekazal dopiero w 2016r. Teraz minelo ponad 10 miesiecy od zlozenia wniosku i dostalem z nowego sadu pismo o podaniu wartosci przedniotu sporu pod rygorem odrzucenia wniosku. Nie liczy sie juz data przyjecia wniosku przez ten pierwszy sad?Teraz musialbym placic 300,-

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 7, 2016 o 21:20

We wpisie chodzi o art. 23 pkt 3) ustawy. Opłata wynosi 40 zł od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego w sprawach o prawa majątkowe, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 000 złotych;
Wg mnie stosuje się przepisy dotychczasowe, co wynika z art. 9 nowelizacji: Do postępowań wszczętych na podstawie ustawy zmienianej w art. 1 i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.a
A wezwanie do podania WPS to praktyka niektórych sądów, która zawsze była, także przed 2016 r. W odpowiedzi na wezwanie należy podać WPS i powołać się na art. 9 nowelizacji.

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 7, 2016 o 22:41

Jeszcze raz dziekuje, tak teraz po wyjasnieniu zrozumialem panska odpowiedz.

Odpowiedz

gry online hazardowe Styczeń 11, 2017 o 09:06

Mi też pomógł Pan zrozumieć tą sytuację, dzięki

Odpowiedz

jw Lipiec 17, 2017 o 21:18

ile kosztuje zawezwanie do proby ugodowej przed mediatorem odnosnie alimentow?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: