Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Art. 777 kpc a Program Rodzina 500+

Skarżycie się, że nie możecie uzyskać klauzuli wykonalności na akcie notarialnym, w którym dłużnik poddał się egzekucji (art. 777 kpc). Pod wpisem dotyczącym Programu Rodzina 500+ pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy, w których opisywaliście swoje problemy w tym zakresie.

Jedna z czytelniczek napisała:

Witam, jestem właśnie w takiej sytuacji. Mam nadane alimenty przez akt notarialny. Mój były partner płaci i to regularnie. Złożyłam do Sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu aktowi, a Sąd już trzeci raz odrzucił ten wniosek. W postanowieniu Sądu jest wyraźnie napisane, że mój akt notarialny spełnia wymogi do nadania mu klauzuli wykonalności, ale nie minęło jeszcze 3 miesięcy zaległości przez mojego byłego partnera i nie może pozytywnie rozpatrzeć mojego wniosku.

I niestety klauzuli nie będzie. Dlaczego? Już wyjaśniam.

O egzekucji z aktu notarialnego pisałem już nie raz i w tej kwestii zachęcam do przeczytania moich poprzednich wpisów. Dla przypomnienia – art. 777 § 1 pkt 5 Kpc wymienia szereg przesłanek nadania aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Jedną z nich jest wskazanie zdarzenia, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku. Najczęściej określanym zdarzeniem w aktach notarialnych jest opóźnianie się dłużnika w zapłacie. Strony umawiają się, że wierzyciel będzie mógł wystąpić do sądu o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności jeżeli dłużnik zwleka z zapłatą np. przez trzy miesiące. Jeżeli więc we wniosku wskażemy, że dłużnik płaci w miarę regularnie to sąd odmówi nam nadania klauzuli wykonalności na akt notarialny. I na nic zdadzą się odwołania.

MUSI ZAISTNIEĆ ZDARZENIE

W takiej sytuacji widzę dwa rozwiązania.

Pierwsze z nich to zmiana treści aktu notarialnego, która powinna obejmować nową treść zdarzenia, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku lub pominięcie go. Jako zdarzenie można wskazać np. krótsze opóźnienie, np. tygodniowe czy nawet jednodniowe. Ale jakieś zdarzenie musi być.

Drugie rozwiązanie – do którego absolutnie nie namawiam – to złożenie we wniosku nieprawdziwego oświadczenia, że dłużnik nie płaci. Sąd nie przeprowadza rozprawy i nie bada, czy oświadczenie jest prawdziwe. W ten sposób wszystkie wymagane przesłanki zostaną spełnione. Niemniej jednak trzeba liczyć się z ryzykiem zaskarżenia postanowienia sądu przez dłużnika i potem być może z poważną odpowiedzialnością za wprowadzenie sądu w błąd. Dlatego stanowczo odradzam to rozwiązanie.

A problemy te wynikają z braku skorelowania przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego uregulowanych w Kodeksie postępowania cywilnego z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Autorzy ustawy nie pomyśleli, że są różne tytuły wykonawcze, nie tylko wyroki rozwodowe. Akt notarialny z art. 777 jest dobry, ale warto przy jego sporządzeniu poradzić się fachowca, jak dobrze go napisać.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | forum o wekslach Październik 13, 2017 o 12:39

Jaką realną możliwość obrony (sprzeciwienia się nadaniu klauzuli) ma dłużnik, jeśli stwierdzi, że wierzyciel „nakłamał” we wniosku?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 13, 2017 o 13:29

Lech, przecież na tym blogu tego nie napiszę 🙂

Odpowiedz

Lech | forum o wekslach Październik 13, 2017 o 14:05

Wiem, wiem, bardziej myślałem co napisać, aby zasubskrybować się do komentarzy, bo może będzie też wiele ciekawych w przyszłości i dobrze się dowiadywać 🙂

Odpowiedz

Anna Październik 14, 2017 o 06:38

Przyjmujac obowiazki i potwierdzajac warunki umowy o ustalenie obowiazku alimentacyjnego zawartej w paragrafie poprzedzajacym tego aktu jan kowalski oswiadcza. Ze zobowiazuje sie do zaplaty na rzecz syna kwoty…. Poczymajac od dnia 1 wrzesnia gotowka a wrazie uchybienia wskazanej w tej umowie terminu zaplaty kazdego swiadczenia miwsiecznego dobrowolnie poddaje sie egzekucji w trybie art 777. 1 pkt 4 kpc co do wynikajacego z tej umowy obowiazku zaplaty swiadczenia wraz z ustawowymi odsetkami kazdorazowo naleznymi za opoznienie od dnia wymagalnosci do dnia zaplaty kazdego z miesiecznych swiadczen przez caly okres trwania ustalonego ta umowa obowiazku alimentacyjnego.czy na takie oswiadczenie w akcie notarialnym otrzymam klauzule ? Bardzo prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Anna Październik 14, 2017 o 06:41

Przyjmujac obowiazki i potwierdzajac warunki umowy o ustalenie obowiazku alimentacyjnego zawartej w paragrafie poprzedzajacym tego aktu jan kowalski oswiadcza. Ze zobowiazuje sie do zaplaty na rzecz syna kwoty…. Poczymajac od dnia 1mm wrzesnia gotowka a wrazie uchybienia wskazanej w tej umowie terminu zaplaty kazdego swiadczenia miwsiecznego dobrowolnie poddaje sie egzekucji w trybie art 777. 1 pkt 4 kpc co do wynikajacego z tej umowy obowiazku zaplaty swiadczenia wraz z ustawowymi odsetkami kazdorazowo naleznymi za opoznienie od dnia wymagalnosci do dnia zaplaty kazdego z miesiecznych swiadczen przez caly okres trwania ustalonego ta umowa obowiazku alimentacyjnego.czy na takie oswiadczenie w akcie notarialnym otrzymam klauzule ? Bardzo prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Anna Październik 15, 2017 o 10:43

Po jakim czasie moge wystapic o klauzule?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: