Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Upadłość wierzyciela

W najnowszej POLITYCE (Nr 29) interesujący tekst Cezarego Kowandy „Trudno upaść”.

Rzecz jest o upadłości konsumenckiej. Że przepisy skomplikowane, że sądy zbyt formalistyczne i że instytucja niemal martwa – na 1.300 wniosków orzeczono tylko 19 upadłości konsumenckich. Fakt, sam kiedyś próbowałem (nie dla siebie, oczywiście). Bez skutku.

Jest też tam bardzo ważne zdanie i dla Was, Wierzyciele:

Pogląd, że długi trzeba bezwzględnie zwracać, i nie ma co liczyć w tej sprawie na wyjątkowe traktowanie, nie całkiem jeszcze trafił do lamusa.

To bardzo dobrze, że ktoś w to jeszcze wierzy. Jednak przy skuteczności egzekucji w granicach 35-40% dłużnicy nie będą sobie wiele robili z Waszych tytułów wykonawczych. Oprócz zatem ułatwień w zakresie upadłości konsumenckiej warto też pomyśleć o wierzycielach. Bo tak naprawdę to oni są w pokrzywdzeni. Także w tych 19 przypadkach, w których udało się upaść.

A o instytucji „upadłość wierzyciela” jakoś nie słyszałem.

 

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Lipiec 18, 2011 o 10:05

Oczywiście, że słyszałeś o upadłości wierzycieli. Mogę się założyć, że spora część upadających firm ma swoich nieściągalnych dłużników, a jednym z ważniejszych powodów upadłości jest brak pieniędzy spowodowany niewyegzekwowanymi roszczeniami.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 18, 2011 o 10:16

Jasne, że słyszałem (nawet niestety dzisiaj). Ale nie ma takiej instytucji. Bo czy wierzyciel, którego dłużnicy sami upadli, może liczyć na taryfę ulgową? A zarząd na mniejszą odpowiedzialność, choćby z 299 ksh? Raczej nie…

Odpowiedz

Adien Styczeń 26, 2015 o 14:51

Witam,

mam taką sytuację, że firma “X” jest mi dłużna pieniądze a dowiedziałam, że zgłosiła do sądu wiosek o upadłość. Czy pomimo tego mogę jak najszybciej złożyć pozew do sądu nie patrząc na ich poczynania czy pozostaje mi czekać aż zostanie ogłoszona upadłość tej firmy i wówczas złożyć do sądu wniosek o wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

Odpowiedz

Maciej Styczeń 26, 2015 o 15:03

Pozew możesz złożyć, choć narażasz się na umorzenie postępowania jeżeli w międzyczasie zostanie ogłoszona upadłość. Co jest korzystniejsze czekanie czy pozew, chyba ciężko stwierdzić nie znając szczegółów sprawy, a może to zależeć od wielu czynników. Ja staram się mieć zazwyczaj tytuł wykonawczy ale to nie reguła.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 26, 2015 o 15:04

Adien, możesz tak zrobić, tylko trzeba to zrobić sprytnie.

Odpowiedz

Adien Styczeń 27, 2015 o 14:31

Proszę o pomoc i sprecyzowanie, bo już sama nie wiem czy mogę złożyć ten pozew czy lepiej zaczekać aż zostanie ogłoszona upadłość.

Odpowiedz

Ewelina Styczeń 12, 2016 o 10:55

Dzień dobry,
ja mam inne pytanie. Firma która była wierzycielem upadła i juz od paru miesięcy nie istnieje czy komornik nadal bedzie ściągał zadłużenie od dłuzników czy jak to wygląda według prawa? Czy dłuznicy mogą się w takiej sytuacji jakoś “wykecić” od spłacania?

Odpowiedz

Maja Sierpień 21, 2017 o 13:15

Witam , pisze z takim zapytaniem. Osoba prywatna pozyczyla pewna sume pieniedzy od bylych tesciow. Sprawa sądowa ,dług wisi u komornika ,poniewaz dłuznik jest nie wyplacalny, jak sie dzis okazalo oglosil upadlosc. Jaka jest szansa na odzyskanie pieniedzy ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: