Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Jeżeli posiadasz już tytuł wykonawczy, to oprócz poinformowania o tym fakcie komornika (wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji), informacje o swoim dłużniku możesz upublicznić w inny sposób.

Mianowicie w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych (RDN). Rejestr ten stanowi część Krajowego Rejestru Sądowego i nie należy go mylić z prywatnymi rejestrami typu Krajowy Rejestr Długów (o tym i podobnych rejestrach napiszę niebawem).

RDN to baza elektroniczna i łatwo dostępna. Jak zatem wpisać tam Waszego kontrahenta (już pewnie byłego)?

Wpis do RDN następuje z urzędu (wówczas Sąd składa odpowiedni wniosek) lub na wniosek wierzyciela. Sąd zrobi to np. po orzeczeniu zakazu działalności czy w toku postępowania o wyjawienie majątku. Wystarczy więc doprowadzić do odpowiedniego orzeczenia w sprawie (najłatwiej o wyjawienie majątku). Ważne jest to, że do RDN Sąd może wpisać z urzędu każdego dłużnika, niezależnie od statusu prawnego.

A jak to wygląda przy wniosku wierzyciela?

Reguluje to art. 56 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym:

Na wniosek wierzyciela posiadającego tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie fizycznej wpisuje się do rejestru dłużników niewypłacalnych dłużnika, który w terminie 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacił należności stwierdzonej tytułem wykonawczym.

Okazuje się zatem, że możesz złożyć wniosek tylko co do osoby fizycznej. Może to być przedsiębiorca „jednoosobowy”, członek zarządu spółki z o.o. odpowiedzialny na podstawie art. 299 ksh lub wspólnik spółki osobowej odpowiadający za jej długi, ale już nie sama spółka, choćby jawna. Według mnie to istotne ograniczenie Twoich uprawnień.

Po drugie – wobec tego, że brak zapłaty jest przesłanką wniosku, nie można wpisać do RDN dłużnika, który nie spełnia świadczenia niepieniężnego (np. wydanie rzeczy). To także nie jest zrozumiałe.

Jeżeli zatem masz dłużnika „pieniężnego” będącego osobą fizyczną i posiadasz wydany przeciwko niemu tytuł wykonawczy to najpierw musisz wezwać dłużnika do zapłaty.

Wezwanie wymaga oczywiście formy pisemnej i to koniecznie za potwierdzeniem odbioru (ZPO). Wniosek musisz złożyć w Sądzie rejestrowym właściwym dla siedziby dłużnika.

Wnioski w wpis do KRS nie są niestety typowymi pismami procesowymi – obowiązują specjalne formularze. W sprawie wpisu do RDN obowiązuje formularz KRS-D1.

We wniosku musisz podać przede wszystkim te dane, które podlegają ujawnieniu w KRD: nazwisko i imię (lub imiona) oraz numer PESEL (choćby więc dlatego warto znać ten numer). Dzięki numerowi PESEL będzie można później ustalić treść wpisu dotyczącego dłużnika. Do wniosku musisz dołączyć odpis tytułu wykonawczego (najlepiej poświadczoną kopię) oraz dowód doręczenia wezwania do zapłaty wraz z samym wezwaniem.

Pamiętaj, żeby wniosek i załączniki złożyć z odpisem dla dłużnika. Obowiązkiem Sądu jest bowiem doręczenie odpisu wniosku dłużnikowi i wezwanie go do złożenia w terminie 7 dni oświadczenia w sprawie Twojego wniosku.

Niestety, całe to postępowanie nie jest za darmo: od wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 300 zł. Uważam, że jest to zbyt wysoka opłata. W razie pozytywnego rozstrzygnięcia Sąd co prawda orzeknie o obowiązku zwrotu tej kwoty na rzecz wnioskodawcy, ale co z tego, skoro dłużnik i tak nie płaci innych, zapewne większych, długów. Wydaje się, że opłata w wysokości 40 zł (podobnie jak przy złożeniu dokumentów) byłaby właściwsza. Na szczęcie wpisów w RDN nie publikuje się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, więc nie trzeba uiszczać 250 zł opłaty za publikację.

Po rozparzeniu wniosku Twój dłużnik uzyska osobny numer RDN (choćby był wcześniej wpisany do KRS). Wpis będzie w RDN figurował tak długo, aż dłużnik nie wniesie o jego wykreślenie, co będzie możliwe po zapłaceniu długu. Ty Wierzycielu nie musisz się tym martwić.

Za plus całej tej instytucji uznaję natomiast to, że wpis ma charakter ewidentnie sankcyjny: wystarczy opóźnienie 30 dniowe w zapłacie i wniosek będzie uzasadniony, choćby dłużnik już tydzień później swój dług spłacił. Warto o tym pamiętać wzywając dłużnika do zapłaty. Będzie to dodatkowy motywator do spłaty zadłużenia.

Skoro RDN nie jest taki świetny, to po co o tym pisać? Otóż 1 stycznia 2012 r. wejdzie w nowelizacja ustawy o KRS. Jej istotą jest zwiększenie dostępności do rejestrów dzięki wykorzystaniu Internetu (np. wydruki z elektronicznego KRS zastąpią odpisy wydawane przez Centralne Informacje KRS). Ma to dotyczyć wszystkich części Krajowego Rejestru Sądowego, a więc także i RDN. Idealnie byłoby, żeby po prosty wpisać w wyszukiwarce numer PESEL i uzyskać dane. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w rozporządzeniu, które się ukaże. I w praktyce.

Na szczęście w KRS jest jeszcze Dział IV, gdzie również możesz upublicznić dane dłużnika. Także spółki. Ale o tym w następnym wpisie.

{ 38 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andrzej Sierpień 2, 2011 o 14:15

Panie Karolu, niestety na posiedzenie w sprawie wyjawienia majątku czeka się w naszych polskich sadach koszmarnie długo. Ja w Warszawie czekam juz 3 miesiące, czy jest jakiś sposób żeby to przyśpieszyć? Przecież w tym czasie dłużnik może wyprowadzać majątek np. za granice!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 3, 2011 o 05:00

Niestety, Sądy w Warszawie działają koszmarnie. Żeby przyspieszyć można wniseść o rozpoznanie sprawy poza kolejnością wpływu, motywując to ważnymi powodami. Jednak to nie zawsze działa.
Natomiast proszę sobie nie robić zbyt wiele nadziei co do postępowania o wyjawienie majątku. Dłużnik może się nie stawić, sąd może tylko dac mu formularz do wypełnienia i wyznaczyć kolejny termin… Proszę raczej poszukać innych sposobów egzekucji.

Odpowiedz

Leszek Wrzesień 25, 2012 o 22:00

W tekście jest drobny błąd. Choć pisze Pan o RDN to w części
“Po drugie – wobec tego, że brak zapłaty jest przesłanką wniosku, nie można wpisać do KRD dłużnika, który nie spełnia świadczenia niepieniężnego (np. wydanie rzeczy). To także nie jest zrozumiałe.”
pomyłkowo znalazł się skrót KRD.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 26, 2012 o 09:30

@Leszek, ups, dzięki 🙂 nie tylko tam, jak widzę. Już koryguję~!

Odpowiedz

Krzysztof Październik 8, 2013 o 19:49

Dostep do RDN jest online, natomiast trzeba znac numer z RDN, czemu nie mozna tego zrobic po numerze PESEL?!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 8, 2013 o 20:23

Krzysztof, dobre pytanie ale raczej nie do mnie…

Odpowiedz

Krzysztof Październik 8, 2013 o 23:40

Wiem, musialem publicznie to skrytykowac 🙂 Natomiast w takiej formie, to dostep online jest calkowicie bezuzyteczny

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 9, 2013 o 08:44

Jasne 🙂 Masz 100% racji. W Lexie czy w Legalisie po numerze PESEL mogą szukać powiązań aktualnych i historycznych. Nie chodzi zatem o dane osobowe, bo to jest publicznie dostępne. Wg mnie ktoś po prostu nie pomyślał i nie zlecił. Już teraz nie zleci, bo nie ma kasy….

Odpowiedz

Aga Październik 15, 2013 o 08:29

W jaki zatem sposób, korzystając z tego rejestru, mogę sprawdzić, czy mój kontrahent jest wypłacalny czy nie ? Jak zdobyć ten numer RDN?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2013 o 08:57

Wypłacalny? Aga, od tego nie jest RDN, tylko prawnik, który zabezpieczy transakcję. Żeby ustalić czy ktoś figuruje w RDN musisz złożyć wniosek do KRS i uzyskać informację. Już o tym gdzieś na blogu pisałem.

Odpowiedz

Aga Październik 15, 2013 o 09:02

Pytałam o wypłacalność w kontekście nazwy samego rejestru. Chodziło mi tylko o to, jak ustalić ten numer RDN. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marek Październik 17, 2013 o 10:51

W przypadku wpisu dłużnika do RDN, nr RDN powinien pokazywać się przy nr PESEL dłużnika we wszystkich Spółkach wpisanych do KRS. I to dłużnik powinien spłacić dług i zabiegać o wykreślenie z Rejestru. Na chwilę obecną RDN ma funkcję… statystyczną.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2013 o 15:10

Niestety, masz rację. Trudność w dostępie (brak on line) powoduje, że nie można z tego efektywnie korzystać. A co za problem sprawdzić po prostu PESEL on line?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2013 o 16:32

Marek, a wystarczy zmienić art. 58 ustawy o KRS. Dzisiaj brzmi on tak: Wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych nie podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Jedno słowo usuwamy i wszystko jawne…

Odpowiedz

Marek Październik 18, 2013 o 10:19

Może KIRP któregoś dnia zawnioskuje do MS o zmianę tej Ustawy w zakresie RDN. Z uzasadnieniem, że przecież to otworzy niebagatelne źródło dochodów dla SP (biorąc pod uwagę wysoką opłatę stałą za wpis), a przy okazji korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. To, że ktoś jest ujawnionym dłużnikiem, nie czyni go trędowatym, ale daje drugiej stronie świadomość ryzyka i szanse na uzasadnione zażądanie dodatkowych zabezpieczeń kontraktu (poręczenie, gwarancja, itp.). A to z kolei powoduje pożądane zwiększenie, że tak powiem “ruchu w interesie”.
P.S. Znalazłem Twojego bloga przy okazji poszukiwania opracowań nt. RDN i przy okazji znalazłem tu o wiele więcej, za co bardzo dziękuje.

Odpowiedz

TOMEK Grudzień 24, 2013 o 17:22

WITAM MAM PYTANKO JEZELI JEST SIE JOZ WPISANYM DO RDN TO CZY KOMORNIK MOZE ZAJAC MIESZKANIE WLASNOSCIOWE BO OPROCZ EMERYTURY TYLKO TO MAM

Odpowiedz

DOROTA Wrzesień 1, 2014 o 18:04

PROSZĘ O INFORMACJĘ CZY W ART.56 USTAWY O KRS TERMIN 30 DNI LICZY SIĘ OD DATY WYSTAWIENIA WEZWANIA CZY TEŻ OD DATY DORĘCZENIA WEZWANIA DŁUŻNIKOWI?

Odpowiedz

Michał Wrzesień 2, 2014 o 15:02

Dorota, to będzie 30 dni od dnia wysłania wezwania. Przepis nie mówi o doręczeniu.

Odpowiedz

DOROTA Wrzesień 2, 2014 o 18:21

Ustaliłam to z radcą prawnym. A moim zdaniem zapis art.56 w zakresie wezwania powinien być precyzyjny skoro sankcją jest ujawnienie dłużnika w RDN np. (…..) 30 dni od wystawienia wezwania albo jak twierdzi radca – od doręczenia albo od wysłania wezwania- ale precyzyjnie.
A co ma powiedzieć dłużnik skoro my w urzędzie nie wiemy?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 4, 2014 o 00:31

Dorota, dłużnik powinien zapłacić.

Odpowiedz

KRDN Kwiecień 24, 2015 o 10:23

Witam,
Aby sprawdzić dany podmiot owszem potrzebny jest nam numer RDN ale jeśli zależy Państwu na czasie niekoniecznie trzeba składać wniosek do sądu o wydanie takiego numeru. Zachęcam do zapoznania się z naszym serwisem gdzie w prosty i szybki sposób otrzymać możemy numer RDN i raport dot. figurowania (bądź też niefigurowania) interesującego nas podmiotu w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Numer i raport generowany jest natychmiastowo.

Usługa jest standardowo płatna, ale jako nowy użytkownik serwisu otrzymujecie Państwo „Promocyjne doładowanie konta” w wysokości 40 zł na start. Zgodnie z naszym cennikiem środki promocyjne wystarczą na weryfikację dwóch podmiotów.

Odpowiedz

Wioletta Maj 28, 2015 o 10:38

“Obowiązkiem Sądu jest bowiem doręczenie odpisu wniosku dłużnikowi i wezwanie go do złożenia w terminie 7 dni oświadczenia w sprawie Twojego wniosku.”
Gdzie znajdę podstawę prawną do tego stwierdzenia? Jakie są skutki niezłożenia oświadczenia w tej sprawie i co ewentualnie mogłoby być treścią takiego oświadczenia.
Próbuję zgłębić ten temat,jednak nie wiele osób go podejmuje.
Pozdrawiam,
W.

Odpowiedz

Michał Maj 28, 2015 o 14:22

Wioletta, wynika to z § 160 regulaminu urzędowania sądów powszechnych.

Odpowiedz

Adam Czerwiec 14, 2015 o 16:19

Bardzo ciekawy wpis. W związku z tym mam pytanie ile czasu w mniejszych sądach trwa postępowanie o wyjawienie majątku? Jeśli trwa ono krótko, to czy warto po uzyskaniu klauzuli wykonalności najpierw (tzn. zanim skierujemy sprawę do komornika) wezwać dłużnika do zapłaty w ciągu 14 dni (art. 913 p. 2 kpc), potem założyć sprawę o wyjawienie majątku (płacąc 40 zł) i jednocześnie złożyć wniosek egzekucyjny do komornika – wtedy jeśli sąd wyda postanowienie o nakazaniu wyjawienia majątku to z urzędu nakazuje wpis do Rejestru Dłużników (art. 55 KRS; lub też komornik musi to z urzędu zrobić – art. 21 KRS), a my oszczędzamy na opłacie 300 zł a zyskujemy też w tym sensie, że dłużnik odczuwa podwójną presję, tj. nie dość, że toczy się przeciwko niemu egzekucja komornicza, to dodatkowo figuruje w RDN (co myślę może mieć duże znaczenie np. dla dłużników prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy nie wyglądają zbyt wiarygodnie dla kontrahentów/banków sprawdzających ich w KRS RDN). Jak Pan to widzi i czy w oparciu o własne doświadczenia w egzekucji dąży Pan, prowadząc sprawy egzekucyjne, do wpisania dłużników do RDN, czy może nie jest to na nich żaden “bat”?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 14, 2015 o 17:33

Adam, takie postępowanie trwa około 2 miesięcy. RDN jest batem dla tych, którzy chcą jeszcze działać, ale chwilowo nie mają pieniędzy. I takim robimy wyjawienie, bo mają szansę uniknąć wpisu. A tak na marginesie – art. 21 ustawy o KRS prawie nie działa i komornicy nie składają wniosków.

Odpowiedz

Adam Czerwiec 15, 2015 o 00:16

Dziękuję bardzo za cenne uwagi i pozdrawiam.

Odpowiedz

b.e. Czerwiec 16, 2015 o 11:31

Witam, mam pytanie co oznacza sformułowanie: zobowiązać uczestnika do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniosku?
Sytuaacja: wierzyciel złożył oświadczenie do sądu o spłacie zadłużenia. Sąd zaś dłużnikowi przesłał takie właśnie zarządzenie. Co dłużnik powinien jeszcze do sądu przesłać aby uzyskac wykreślenie z rejestru RDN.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 16, 2015 o 12:31

zapłacić

Odpowiedz

b.e. Czerwiec 16, 2015 o 12:45

czyli powinien wnieśc do sądu jakąś opłate?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 16, 2015 o 12:47

zapłacić wierzycielowi, czyli oddać mu pieniądze.

Odpowiedz

b.e. Czerwiec 16, 2015 o 13:04

ale zaplacił już. I wierzyciel przeslał do sądu oświadczenie o splacie zadłużenia oraz wniosek o wykreślenie dłużnika z rejestru

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 16, 2015 o 13:15

aaa, no to już nie można wykreślić, jeżeli postanowienie było prawomocne.

Odpowiedz

b.e. Czerwiec 16, 2015 o 14:07

zupełnie? nawet na wniosek o wykreśleniu?

Odpowiedz

Ja Lipiec 20, 2015 o 23:56

Witam, mam pytanie w związku z doręczeniem odpisu wniosku dłużnikowi i wezwaniem go do złożenia w terminie 7 dni oświadczenia w sprawie wniosku wierzyciela . Co powinno zawierać takie oświadczenie dłużnika? z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Maj 18, 2016 o 14:20

Panie Karolu!
Jestem pewna, że czytelnicy obcujący na co dzień z prawem będą Panu ogromnie wdzięczni za skrupulatne podawanie podstaw prawnych faktów i procedur, które Pan opisuje, tak by ich prawdziwość można było sprawdzić i potwierdzić. Pozdrawiam, K.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 18, 2016 o 15:07

Pani Karolino, cieszę się, że zaglądają tutaj prawnicy, ale staram się pisać w sposób zrozumiały dla tych bez znajomości prawa. Jak zacznę szpikować teksty artykułami i paragrafiami to nikt tu nie zajrzy…

Odpowiedz

Krzysztof Grudzień 12, 2016 o 20:20

Witam. Proszę o poradę zostałem wpisany do RDN z powodu opóźnienia za ZUS na sumę 259pln. należność opłaciłem z opóźnieniem około 35dni a pomimo tego i tak zostałem wpisany. Z tego, co zdołałem się dowiedzieć w sądzie, nie mogę nic z tym wpisem zrobić, nie mogę go usunąć, nawet jak już jest wszystko opłacone. Opóźnienie miałem z powodu zwykłego zbiegu okoliczności, bo mama odebrała list i mi nie przekazała go w terminie. Czy to jest normalne, że teraz nie mogę tego usunąć, pomimo że należność całą opłaciłem!!? I będę tam przez 10lat !? Chcę dalej pracować i prowadzić działalność a w takiej sytuacji wiadomo, że to mi bardzo przeszkadza!

Odpowiedz

Andrzej Wrzesień 3, 2017 o 15:12

Czy przed wpisem do KRS dłużnika jako członka/prezesa Zarządu Sąd (referendarz w KRS) weryfikuje ich status w RDN ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: