Rękojmia przy licytacji ruchomości

Nowelizacja kpc z 19 sierpnia 2011 r. przynosi również nowości w zakresie licytacji ruchomości. Podobnie jak to jest przy sprzedaży nieruchomości wprowadzona zostanie rękojmia.

Aktualnie konsekwencją „rezygnacji” z nabycia wylicytowanej u komornika rzeczy ruchomej i nie wpłacenia ceny jest utrata prawa wynikającego z przybicia, czyli prawa do przeniesienia własności. Zgodnie natomiast z art. 872 § 3 kpc:

Od nabywcy, który nie dopełnił obowiązku zapłaty ceny lub jej części w terminie przepisanym, komornik ściągnie sumę odpowiadającą jednej dziesiątej części sumy nabycia, na którą będzie zaliczona kwota przez nabywcę wpłacona.

Jest to swojego rodzaju sankcja finansowa dla nierzetelnego licytanta, który bez namysłu (lub dla pozoru) przystępuje do egzekucji. W razie braku zapłaty wylicytowanej ceny komornik akta przedkłada do sądu, a on orzeka o ściągnięciu tych 10%. Te pieniądze mają pokryć koszty licytacji, a nadwyżka zasila budżet Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

A po wejściu w życie nowelizacji kpc z 19 sierpnia 2011 r. będzie nieco inaczej. Rękojmia pojawi się także przy egzekucji z ruchomości.

Co prawda, zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy

Regulacje dotyczące rękojmi (…) przy sprzedaży ruchomości w  postępowaniu egzekucyjnym są obecnie unormowane w aktach niższego rzędu

to jakoś mi to umknęło i nie znam stosownych rozporządzeń.

Nowe przepisy będą brzmiały tak:

Art. 867(1). § 1. Przystępujący do przetargu obowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania.

§ 2. Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.

§ 3. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.

Czyli te 10% trzeba będzie zapłacić przed licytacją, bo inaczej komornik nie dopuści do licytacji. Powinno to położyć kres fikcyjnym oferentom, którzy nie raz przeciągali sprzedaże i przedłużali egzekucję.  Co ciekawe, art. 872 nie został zmieniony, zatem sankcja finansowa w postaci 10% pozostaje.

Nikt, a na pewno nie Ty wierzycielu, nie potrzebuje fikcyjnych licytacji.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku

34 Komentarze do tego wpisu post

 1. Bob pisze:

  Ciekawe informacje.

 2. kamil pisze:

  witam. nie znalazłem oddzielnego wątku więc piszę przy rękojmi przy licytacji ruchomości. mianowicie chodzi o podstawę prawną lub jakieś orzeczenie, na której/ym opierają się komornicy zamieszczając maleńką klauzulę na obwieszczeniach przy licytacji ruchomości, że licytacja może być odwołana bez podania przyczyny. komornicy z natury niezbyt rozmowni nie znają podstawy owej klauzuli, tłumacząc się, „że takie mają druki”. pozdrawiam

 3. Karol Sienkiewicz pisze:

  No właśnie, komornicy bardzo często powołują się na formularze czy swój program komputerowy. A prawda wg mnie jest taka, że nie ma podstaw prawnych do takich informacji. Nie wynika to a ni z kpc, ani z rozporządzenia o czynnościach komorników.
  Co więcej, uważam, że komornik nie ma takiego prawa. Przepisy regulują treść ogłoszeń i sposób prowadzenia licytacji. To nie są przetargi prywatne, gdzie można określać warunki postępowania. Wg mnie w razie odwołania „bez podania przyczyny” przysługuje skarga na czynności komornika.

 4. kamil pisze:

  witam. jedynym przepisem, który może coś mówić na ten temat zawarty jest w Kodeksie cywilnym, mianowicie w części ogólnej KC przy zawarciu umowy przy przetargu. wydaje mi się jednak, że nie można przepisów prawa materialnego stosować do postępowania cywilnego.

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  No właśnie, to nie jest przetarg prywatny. Odwoływanie w każdej chwili godzi w powagę egzekucji i rodzi wątpliwości co do bezstronności.

 6. Adrian pisze:

  Witam. Po nowelizacji z dnia 19 sierpnia 2011, art867 §2 mówi o tym „Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się…”. Chodzi mi to gdy uda mi się wygrać licytacje czy suma rękojmi zostanie odliczona od ceny którą wylicytowałem czy rękojmia przepada? pozdrawiam

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Adrian, zwróciłeś uwagę na ciekawy problem – ustawa jest wadliwie napisana. Nie ma „zaliczania” na poczet ceny, bo ustawa tego nie przewiduje (jak przy nieruchomościach). Wydaje się jednak, że rękojmia powinna pomniejszać kwotę do wpłaty.

   • Łukasz pisze:

    czyli jak teraz wplaciłem 49900zl rękojmi a odbedzie sie druga licytacja cena wywolawcza wynosi 333tys to nie odlicza mi wplaconego wadium od calkowitego kosztu ?prosze o odpowiedz pozdrawiam

    • Łukasz, odliczenie co do zasady nastąpi, choć – jak wskazał wyżej mec. Sienkiewicz – nie wynika to wprost z żadnego przepisu. Ale doktryna nie ma wątpliwości (i w praktyce jest to również stosowane), że rękojmię tego licytanta, na rzecz którego wydano postanowienie o przybiciu, komornik zatrzymuje i zalicza na poczet ceny uiszczanej przez tego licytanta (wskazuje się na stosowanie w drodze analogii na art. 967 kpc). Natomiast do utraty rękojmi może dojść wskutek niewykonania przez nabywcę w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny.

     • Adam pisze:

      Jeśli szukasz poradnictwa w sprawach księgowania to polecam Adama Jeżaka z Warszawy. Świetna rzetelna wiedza, usługa terminowa i profesjonalna, również na skalę poza krajową. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj na bookkeeping Warsaw Jeżak, pozdrawiam

 7. justa56 pisze:

  WITAM, MOJE PYTANIE MOZE OKAZAC SIE DLA PANA BANALNE, ALE JEZELI DO LICYTACJI PRZYSTEPUJE KILKA OSOB I KAZDY WPLACI 1/10 KWOTY, OCZYWISCIE WYGRYWA JEDNA OSOBA, TO CZY POZOSTALE OSOBY DOSTAJA ZWROT TEJ KWOTY?

 8. Michał pisze:

  Czy można w jakiś sposób dowiedzieć się ile osób zgłosiło sie do licytacji? Czy komornik przed licytacją ma obowiązek ogłoszenia informacji o osobach które wpłaciły rękojmie?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Michał, komornik nie musi tego ogłaszać. W zasadzie powinien powiedzieć, ile osób wpłaciło rękojmię, w ramach informowania wierzyciela o przebiegu postępowania.

 9. Krzysiek pisze:

  witam,
  Mam pytanie dotyczące nieruchomości. Byłem kilka dni temu na licytacji nieruchomości, wadium wpłaciły trzy osoby i na wezwanie sędziego kto będzie licytował nikt się nie zgłosił mimo że wszystkie 3 osoby były na sali (znam powody nie zgłoszenia) Interesuje mnie kwestia wadium które każda z tych osób wpłaciła co się z nim dzieje?
  Ja rozumiem że komornik zwraca je wpłacającym w terminie 14 dni? Pytam bo ostatnio usłyszałem opinie że przepada.
  Proszę o odpowiedź.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Krzysiek, wszystko jest we wpisie, proszę przeczytać uważnie. Rękojmię (a nie wadium) zwraca się.

 10. Michał pisze:

  Witam,
  czy jeśli druga egzekucja z ruchomości nie doszła do skutku (nikt się nie stawił), i chciałbym jako wierzyciel przejąć ją na własność to muszę wpłacać rękojmię? Nie uczestniczyłem w licytacji wcześniej.

 11. pawel pisze:

  czy rękojmia powinna byc wplacona na konto komornika czy gotowka przed licytacja ?
  pozdrawiam

 12. Dagmara pisze:

  Witam, czy rękojmia powinna być wpłacona najpóźniej w dzień poprzedzający czy może być wpłacona w gotówce w godzinie licytacji, co jezeli licytacja jest w poniedziałek ?

 13. Diego pisze:

  Te licytacje to jest jeden wielki przekręt – poczytajcie http://biznesowipartyzanci.blogspot.com/2015/04/licytacje-komornicze.html

 14. Izabela Kłos pisze:

  Witam, chciałam uzyskać odpowiedź na pytanie czy jest jakaś szansa na odzyskanie wpłaconej rękojmi po licytacji komorniczej nieruchomości, juz po wydaniu przez sąd postanowieniu o przybiciu? tzn. ktos wygrywa przetarg, został wezwany do wykonania warunków licytacyjnych jednakże w okresie 14dni na uiszczenie ceny nieruchomosci, budynek znajdujący się na tej nieruchomości został zniszczony, w takiej sytuacji osoba ta nie jest już zainteresowana tą konkretną nieruchomością. czy są jakieś możliwości prawne odzyskania rękojmi z tytułu zniszczenia zakupionej nieruchomości?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Izabela, nie zajmowałem się nigdy takim tematem a blogu, zapraszam do skorzystania z usług kancelarii.

 15. piotr pisze:

  sad nie chce zwrocic ceny nabycia po utracie rekojmi na pisma nie odpowiada od pol roku co moge zrobic ?

 16. piotr pisze:

  sad po utracie rekojmi nie zwraca wplaconych cen zakupu na pisma nie odpowiada.co robic?

 17. Andrzej pisze:

  Wylicytowałem nieruchomość na licytacji, lecz dłużnik skutecznie zaskarżył udzielenie przybicia.
  Z uwagi na przedłużający się okres rozstrzygnięcia skargi mam zamrożona rękojmę.
  Czy mogę wystąpić o jej zwrot po 14 dniach? (podobnie jak w przypadku licytacji ruchomości- art. 870 kpc)

 18. Marek pisze:

  Jeżeli po wpłaceniu wadium z przyczyn niezależnych nie uczestniczyłem w licytacji, a nikt inny nie brał w nim udział wadium podlega zwrotowi czy przepada ?.

 19. Magdalena pisze:

  Witam serdecznie, mam następujące pytanie. Co w sytuacji gdy chcę nabyć w drodze licytacji nieruchomość podlegającą egzekucji na kredyt? Mam środki na wadium w wysokości 10% ale po ewentualnym przybiciu resztę chciałabym sfinansować z kredytu bankowego. Okres na wpłatę pozostałej części kwoty po przybiciu może byc przedłużony do miesiąca a niektóre banki w umowie mają czas wypłaty środków nawet do 36 dni. Czy jeżeli nie zdążę w wyznaczonym terminie mimo skutecznego załatwiania formalności kredytowych mogę utracić wadium? Czy komornik przedłuży termin o maksymalnie tydzień z dobrej woli?Czy może ten okres zostać przedłużony do momentu wypłaty kredytu? I czy bank udzieli kredytu jeżeli w księdze wieczystej wpisana jest egzekucja? Pozdrawiam

 20. alaos pisze:

  Witam, mam pytanie dotyczące możliwości odzyskania wadium po wygraniu licytacji. Powodem, dla którego pytam jest agresja i odgrażanie się wierzyciela, że zrobi wszystko, aby nikt na nieruchomości nie mógł spokojnie postawić nogi. Przed licytacją pytałam o nastawienie wierzyciela i uzyskałam w biurze komornika informację, że nie powinno być większych problemów. Obawiam się jednak o swoje bezpieczeństwo, jak również o zakres działań, jaki może przyjść do głowy wierzycielowi (np. zniszczenie wszystkiego, co się da na nieruchomości). Tymczasem wg kodeksu nie można żądać unieważnienia nabycia ani zmniejszenia ceny z powodu wad nieruchomości. Proszę o opinię.

 21. Krzysztof pisze:

  Czy komornik może sobie potrącić z rękojmi 2,00zł tytułem kosztów księgowych czy innych?

 22. Dorota pisze:

  Witam bralam udzial w licytacji komorniczej 15 .01 2016 ktora wygralam na licytacji nie bylo przybica ze wzgledu na skarge wniesiona przez dluznika. Do chwili obecnej dluznik zaskarza wszystko co mozliwie i nie mam przybicia czy moge wniesc o zwrot rekojmi i wycofac sie?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *