E-administracja pomaga w Toruniu

Poszukiwanie informacji o majątku dłużnika to pierwszy krok przy pisaniu wniosku o egzekucję. Standardowe „zajęcie ruchomości w miejscu zamieszkania dłużnika” raczej nie przynosi efektów.

Najlepszym składnikiem majątku jest oczywiście nieruchomość. A gdzie szukać o niej informacji?

Oczywiście u starosty. Przez wiele lat działał prosty system: wystarczyło napisać wniosek o udzielenie informacji o wszystkich nieruchomościach dłużnika i po niedługim czasie przychodziła odpowiedź. A wszystko na podstawie kpa, w prostym trybie uzyskania zaświadczenia.

Ale komuś to jak zwykle przeszkadzało. Konkretnie Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, który prawie dwa lata temu orzekł, że

W zakresie uregulowanym w ustawie z dnia 17.05.1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 ze zm.) przepisy art. 217 § 1 i 2 KPA nie mają zastosowania do wydawania wypisów i wyrysów ewidencji gruntów i budynków, o jakich mowa w art. 24 ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, oraz do informacji o gruntach, budynkach i lokalach, o jakich mowa w art. 24 ust. 2 tej ustawy.

Teza mocno skomplikowana (jak to w sądach), ale chodzi o to, że z uwagi na dane osobowe nie można żądać informacji generalnych, a co najwyżej konkretnych, o konkretnych działkach.

W styczniu 2011 r. zostało to opublikowane i urzędy właśnie zaczynają się stosować do tej wykładni.

Szkoda, ale dura lex sed lex…

Na szczęście ta sama administracja chce być e-administracją. I udostępnia fantastyczne informacje o nieruchomościach w Internecie.

I tak właśnie postąpiły władze Torunia, przygotowując ekstra geoportal. Po adresie nieruchomości w trzy minuty można uzyskać dane o właścicielach?

Jak? Otóż geportal podaje dane o numerze KW, której adres wystarczy wpisać w odpowiednim w okienku. Ten adres możesz wziąć np. z akt sprawy sadowej czy korespondencji handlowej.

Wynik poszukiwań wygląda tak:

Najważniejsza jest ta ramka w środku. W niej jest numer KW.

Mając numer KW wchodzę na elektroniczną KW i już wszystko wiadomo! Do komornika.

Muszę poszukać takich geportali dla innych miast.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Pjaj pisze:

    Oj przydałby się taki ogólnopolski portal…

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *