Elektroniczna egzekucja. Będą zmiany?

Prasa doniosła, że szacowna Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego pracuje nad projektem zmian w kpc, które mają umożliwić składanie wniosków o egzekucję i innych pism do komornika w formie elektronicznej. Chodzi zarówno o  wnioski o wszczęcie egzekucji (tak jak w EPU) jak i pozostałe wnioski w trakcie egzekucji oraz inną korespondencję z komornikiem. I tak ma być przez całe postępowanie egzekucyjne.

W końcu ktoś na to wpadł. Oby tylko komornicy przygotowali się do tego technicznie i mentalnie. Bo pełnomocnicy wierzycieli na pewno już są do tego przygotowani.

A poza tym zajmowanie rachunków dłużników ma być natychmiastowe i on-line. Nie tak jak teraz, że trzeba czekać nieraz tygodniami aż urzędnik bankowy łaskawie coś zrobi. Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich powiedział:

Zawiadomienia przesyłane drogą elektroniczną przez specjalnie utworzony system teleinformatyczny, obsługujący zajęcia wierzytelności, znacznie skróci czas egzekwowania należności z rachunku bankowego.

I ma chyba rację. Tylko kto i kiedy stworzy taki system? Do systemu OGNIVO nie wszyscy przystąpili. Czy teraz będą musieli?

To na razie tylko wstępny projekt, na początku łańcucha pokarmowego systemu tworzenia prawa, ale zdecydowanie popieram wszystkie tego typu rozwiązania.

Może kiedyś rzeczywiście powstanie e-egzekucja?

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.