Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Elektroniczna egzekucja. Będą zmiany?

Prasa doniosła, że szacowna Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego pracuje nad projektem zmian w kpc, które mają umożliwić składanie wniosków o egzekucję i innych pism do komornika w formie elektronicznej. Chodzi zarówno o  wnioski o wszczęcie egzekucji (tak jak w EPU) jak i pozostałe wnioski w trakcie egzekucji oraz inną korespondencję z komornikiem. I tak ma być przez całe postępowanie egzekucyjne.

W końcu ktoś na to wpadł. Oby tylko komornicy przygotowali się do tego technicznie i mentalnie. Bo pełnomocnicy wierzycieli na pewno już są do tego przygotowani.

A poza tym zajmowanie rachunków dłużników ma być natychmiastowe i on-line. Nie tak jak teraz, że trzeba czekać nieraz tygodniami aż urzędnik bankowy łaskawie coś zrobi. Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich powiedział:

Zawiadomienia przesyłane drogą elektroniczną przez specjalnie utworzony system teleinformatyczny, obsługujący zajęcia wierzytelności, znacznie skróci czas egzekwowania należności z rachunku bankowego.

I ma chyba rację. Tylko kto i kiedy stworzy taki system? Do systemu OGNIVO nie wszyscy przystąpili. Czy teraz będą musieli?

To na razie tylko wstępny projekt, na początku łańcucha pokarmowego systemu tworzenia prawa, ale zdecydowanie popieram wszystkie tego typu rozwiązania.

Może kiedyś rzeczywiście powstanie e-egzekucja?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: