Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Ślepy jak … komornik

Decyzje Ministerstwa Sprawiedliwości przyjmuję zawsze ze zrozumieniem, choćbym nie ze wszystkimi się zgadzał. Ale to w końcu „mój minister”.

Dlatego zdziwiła mnie dzisiejsza informacja od komornika, który prowadził mi wiele egzekucji: Ministerstwo Sprawiedliwości nadal nie przywróciło elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych, co dawało możliwość ustalenia nieruchomości dłużników po ich numerach PESEL czy REGON. O takiej możliwości pisałem tutaj.

Chodzi o to, że niedawno zakończył się (we wrześniu jeszcze działał) pilotażowy program dostępu do aplikacji Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. I nic nie wiadomo, by program taki miał być ponownie. Krajowa Rada Komornicza słusznie napisała w tej sprawie do Władz.

Popieram zwłaszcza to:

Pozbawienie komorników sądowych dotychczasowego narzędzia spowoduje, że utracą oni na czas niemożliwy do określenia możliwość szybkiego pozyskiwania istotnych dla egzekucji informacji, jak również spowoduje konieczność ponownego wdrażania systemu po wejściu w życie projektowanych przepisów. Takie rozwiązanie nie jest zaś korzystne z punktu widzenia interesów wierzycieli poszukujących ochrony swych praw  na drodze postępowania egzekucyjnego.

Przyłączam się do apelu.

Panie Ministrze, to wierzycielom należy się wsparcie!

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Październik 18, 2012 o 14:28

Trudno się nie zgodzić ze stanowiskiem KRK – dostęp elektroniczny to zbawienie w sytuacji, gdy na odpowiedź od starosty czeka się miesiącami, a nie ma możliwości przeszukania ewidencji gruntów i budynków dla całego kraju.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 18, 2012 o 14:30

@Iwo, dobrze by było, gdyby KRS zrobiła jakąś petycję. Chętnie podpiszę.

Odpowiedz

Aga Październik 19, 2012 o 07:55

Program się sprawdził i jest niezbędny w egzekucji, więc zapewne będzie przywrócony dostęp, ale już za odpowiednią opłatą…w końcu to prawie żyła złota 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 19, 2012 o 08:25

@Aga, i dlatego mam nadzieję, że to będzie przywrócone – to jest żyła złota.

Odpowiedz

Daria Luty 15, 2013 o 10:26

Ponownie przepraszam za umieszczenie zapytanie w niezbyt trafnym miejscu, ale nie mogę odnaleźć wcześniejszych swoich postów. Przeczytałam Karolu Twój artykuł http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,12808588,Bledny_adres_w_e_sadzie__Bron_sie.html o błędnym adresie, ponieważ informacje te są dla mnie niezbędne w toczącym się postępowaniu. Nie znalazłam jednak odpowiedzi na dotyczący mnie przypadek.
Wytoczyłam pozew przeciwko osobie, do której listonosz wystawił adnotację na sądowych pismach “adresat wyprowadził się”. Zostałam wezwana, w terminie 7 dni do uzupełnienia adresu, ale w jaki sposób ja mam tego dokonać? Przecież nie wiem gdzie mieszka i przebywa obecnie pozwana, czy to nie powinno byc rolą innego organu? W EPU mam do wyboru opcję “wnieś odpowiedź”. W zakładce “pisma procesowe” mam możliwość wnieść pismo.
Co mam zrobić w takim przypadku?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 15, 2013 o 10:53

@Daria, wnieś o zawieszenie postępowania i napisz do MSW wniosek o udostępnienie adresu ze zbioru danych meldunkowych. W stronie ministerstwa znajdziesz formularze.

Odpowiedz

Daria Luty 15, 2013 o 11:51

A pisanie do Urzędu Gminy? czy lepiej od razu do MSW?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 15, 2013 o 12:02

Daria, IMHO do MSW.

Odpowiedz