Ślepy jak … komornik

Decyzje Ministerstwa Sprawiedliwości przyjmuję zawsze ze zrozumieniem, choćbym nie ze wszystkimi się zgadzał. Ale to w końcu „mój minister”.

Dlatego zdziwiła mnie dzisiejsza informacja od komornika, który prowadził mi wiele egzekucji: Ministerstwo Sprawiedliwości nadal nie przywróciło elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych, co dawało możliwość ustalenia nieruchomości dłużników po ich numerach PESEL czy REGON. O takiej możliwości pisałem tutaj.

Chodzi o to, że niedawno zakończył się (we wrześniu jeszcze działał) pilotażowy program dostępu do aplikacji Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. I nic nie wiadomo, by program taki miał być ponownie. Krajowa Rada Komornicza słusznie napisała w tej sprawie do Władz.

Popieram zwłaszcza to:

Pozbawienie komorników sądowych dotychczasowego narzędzia spowoduje, że utracą oni na czas niemożliwy do określenia możliwość szybkiego pozyskiwania istotnych dla egzekucji informacji, jak również spowoduje konieczność ponownego wdrażania systemu po wejściu w życie projektowanych przepisów. Takie rozwiązanie nie jest zaś korzystne z punktu widzenia interesów wierzycieli poszukujących ochrony swych praw  na drodze postępowania egzekucyjnego.

Przyłączam się do apelu.

Panie Ministrze, to wierzycielom należy się wsparcie!

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Trudno się nie zgodzić ze stanowiskiem KRK – dostęp elektroniczny to zbawienie w sytuacji, gdy na odpowiedź od starosty czeka się miesiącami, a nie ma możliwości przeszukania ewidencji gruntów i budynków dla całego kraju.

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Iwo, dobrze by było, gdyby KRS zrobiła jakąś petycję. Chętnie podpiszę.

 3. Aga pisze:

  Program się sprawdził i jest niezbędny w egzekucji, więc zapewne będzie przywrócony dostęp, ale już za odpowiednią opłatą…w końcu to prawie żyła złota 🙂

 4. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Aga, i dlatego mam nadzieję, że to będzie przywrócone – to jest żyła złota.

 5. Daria pisze:

  Ponownie przepraszam za umieszczenie zapytanie w niezbyt trafnym miejscu, ale nie mogę odnaleźć wcześniejszych swoich postów. Przeczytałam Karolu Twój artykuł http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,12808588,Bledny_adres_w_e_sadzie__Bron_sie.html o błędnym adresie, ponieważ informacje te są dla mnie niezbędne w toczącym się postępowaniu. Nie znalazłam jednak odpowiedzi na dotyczący mnie przypadek.
  Wytoczyłam pozew przeciwko osobie, do której listonosz wystawił adnotację na sądowych pismach “adresat wyprowadził się”. Zostałam wezwana, w terminie 7 dni do uzupełnienia adresu, ale w jaki sposób ja mam tego dokonać? Przecież nie wiem gdzie mieszka i przebywa obecnie pozwana, czy to nie powinno byc rolą innego organu? W EPU mam do wyboru opcję “wnieś odpowiedź”. W zakładce “pisma procesowe” mam możliwość wnieść pismo.
  Co mam zrobić w takim przypadku?

 6. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Daria, wnieś o zawieszenie postępowania i napisz do MSW wniosek o udostępnienie adresu ze zbioru danych meldunkowych. W stronie ministerstwa znajdziesz formularze.

 7. Daria pisze:

  A pisanie do Urzędu Gminy? czy lepiej od razu do MSW?

 8. Karol Sienkiewicz pisze:

  Daria, IMHO do MSW.

 9. […] Było ale się skończyło. Już nad tym ubolewałem. […]

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.