Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Ślepy jak … komornik

Decyzje Ministerstwa Sprawiedliwości przyjmuję zawsze ze zrozumieniem, choćbym nie ze wszystkimi się zgadzał. Ale to w końcu „mój minister”.

Dlatego zdziwiła mnie dzisiejsza informacja od komornika, który prowadził mi wiele egzekucji: Ministerstwo Sprawiedliwości nadal nie przywróciło elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych, co dawało możliwość ustalenia nieruchomości dłużników po ich numerach PESEL czy REGON. O takiej możliwości pisałem tutaj.

Chodzi o to, że niedawno zakończył się (we wrześniu jeszcze działał) pilotażowy program dostępu do aplikacji Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. I nic nie wiadomo, by program taki miał być ponownie. Krajowa Rada Komornicza słusznie napisała w tej sprawie do Władz.

Popieram zwłaszcza to:

Pozbawienie komorników sądowych dotychczasowego narzędzia spowoduje, że utracą oni na czas niemożliwy do określenia możliwość szybkiego pozyskiwania istotnych dla egzekucji informacji, jak również spowoduje konieczność ponownego wdrażania systemu po wejściu w życie projektowanych przepisów. Takie rozwiązanie nie jest zaś korzystne z punktu widzenia interesów wierzycieli poszukujących ochrony swych praw  na drodze postępowania egzekucyjnego.

Przyłączam się do apelu.

Panie Ministrze, to wierzycielom należy się wsparcie!

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Październik 18, 2012 o 14:28

Trudno się nie zgodzić ze stanowiskiem KRK – dostęp elektroniczny to zbawienie w sytuacji, gdy na odpowiedź od starosty czeka się miesiącami, a nie ma możliwości przeszukania ewidencji gruntów i budynków dla całego kraju.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 18, 2012 o 14:30

@Iwo, dobrze by było, gdyby KRS zrobiła jakąś petycję. Chętnie podpiszę.

Odpowiedz

Aga Październik 19, 2012 o 07:55

Program się sprawdził i jest niezbędny w egzekucji, więc zapewne będzie przywrócony dostęp, ale już za odpowiednią opłatą…w końcu to prawie żyła złota 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 19, 2012 o 08:25

@Aga, i dlatego mam nadzieję, że to będzie przywrócone – to jest żyła złota.

Odpowiedz

Daria Luty 15, 2013 o 10:26

Ponownie przepraszam za umieszczenie zapytanie w niezbyt trafnym miejscu, ale nie mogę odnaleźć wcześniejszych swoich postów. Przeczytałam Karolu Twój artykuł http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,12808588,Bledny_adres_w_e_sadzie__Bron_sie.html o błędnym adresie, ponieważ informacje te są dla mnie niezbędne w toczącym się postępowaniu. Nie znalazłam jednak odpowiedzi na dotyczący mnie przypadek.
Wytoczyłam pozew przeciwko osobie, do której listonosz wystawił adnotację na sądowych pismach “adresat wyprowadził się”. Zostałam wezwana, w terminie 7 dni do uzupełnienia adresu, ale w jaki sposób ja mam tego dokonać? Przecież nie wiem gdzie mieszka i przebywa obecnie pozwana, czy to nie powinno byc rolą innego organu? W EPU mam do wyboru opcję “wnieś odpowiedź”. W zakładce “pisma procesowe” mam możliwość wnieść pismo.
Co mam zrobić w takim przypadku?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 15, 2013 o 10:53

@Daria, wnieś o zawieszenie postępowania i napisz do MSW wniosek o udostępnienie adresu ze zbioru danych meldunkowych. W stronie ministerstwa znajdziesz formularze.

Odpowiedz

Daria Luty 15, 2013 o 11:51

A pisanie do Urzędu Gminy? czy lepiej od razu do MSW?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 15, 2013 o 12:02

Daria, IMHO do MSW.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: